آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: طراحی تغذیه بسیار ساده با محدود کننده جریان

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام بزرگوار ترانس را جدا دوباره تست زدم یعنی از ورودی دیود پل جدا کردم و در حالت بی باری ولتاژ 14.38 ولت ac نشون داد با همان مقاومت 3.3 اهم 10 وات به خروجی زدم و مقاومت در حالتی که داغ شده بود ولتاژ دو سرش 12.66 شده بود 
یعنی از 14.38 بی باری به 12.66 ولت در حالت بار افت کرد 

با این توضیحات مرحله بعدی ازمایش را امر بفرمایید؟
یعنی باز هم ترانس جوابگو نیست یا اینکه با گراند 3 خط افقی تست کنم؟

سپاسگزارم 

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام بزرگوار ترانس را جدا دوباره تست زدم یعنی از ورودی دیود پل جدا کردم و در حالت بی باری ولتاژ 14.38 ولت ac نشون داد با همان مقاومت 3.3 اهم 10 وات به خروجی زدم و مقاومت در حالتی که داغ شده بود ولتاژ دو سرش 12.66 شده بود
یعنی از 14.38 بی باری به 12.66 ولت در حالت بار افت کرد

با این توضیحات مرحله بعدی ازمایش را امر بفرمایید؟
یعنی باز هم ترانس جوابگو نیست یا اینکه با گراند 3 خط افقی تست کنم؟

سپاسگزارم

درود

عزیزم این گزارش مغایر ت شدیدی با ولتاژ کلکتور داره مگر دیود پل ایرادی داشته باشه و یا نیم موج یکسو میکنه

مقاومت را بعد از پل تست کن ببین ولتاژ dc چند ولت افت میکنه?

آزمایش را با گراند جدید تست کن بهتر میشه ولی مشکل اصلی ضعف ترانس و یا افت غیر قابل قبول ولتاژ کلکتوره
طول و عرض هسته ترانس چند سانتیمتره . اگه تصویر ارسال کنی بسادگی مشخص میشه خوبه یا نه .
آیا ترانس شما برای یک ولتاژ ساخته شده یا چند ولتاژ ؟

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام بله ترانس برای یک ولتاژ ساخته شده 12 ولت که 14.30 ولت ac میده
در اولین فرصت تستهای مقاومت بعد دیود پل و آزمایش با گراند جدید  انجام میدم نتیجه را اعلام میکنم 

ببخشید فعلا دوربین یا موبایل قابل توجهی در دسترس ندارم

خیلی ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام بله ترانس برای یک ولتاژ ساخته شده 12 ولت که 14.30 ولت ac میده
در اولین فرصت تستهای مقاومت بعد دیود پل و آزمایش با گراند جدید انجام میدم نتیجه را اعلام میکنم

ببخشید فعلا دوربین یا موبایل قابل توجهی در دسترس ندارم

خیلی ممنون

درود

مدت زیادی است مترصد طراحی چنین تغذیه کارآمد و بسیار ساده ای بودم مجالی نمیشد که با توجه به اصرار شما تصمیم گرفتم ایده را مطرح کنم تا شما آزمایشات را انجام بدی که علاوه بر حصول مقصود ضمنا اطلاعات و تجربیات کمیابی در این تاپیک حاصل و قابل استفاده بشه که در هیچ منبعی وجود نداره .
البته کمترین تردیدی ندارم با توجه به سادگی مدار ، تغذیه ایده الی میشه

زیرا با توجه به تعداد ناچیز قطعات :

طول عمر طولانی تری داره

و برای اهداف آموزشی بسیار بسیار مفیده چون در عین سادگی ، تمام خصوصیات تغذیه را داره و لذا سادگی تحلیل آن موجب هضم سهل الوصول تغذیه های پیچیده میشه

و بسادگی و با قیمت نازل قابل مونتاژه

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس خارج از موضوع یک سوال برایم پیش آمد در مورد bc639 آزمایشی کردم که با پایه وسط یعنی بیس ترانزیستور مقاومت 10 کیلو سری کردم و مثبت تغذیه را به سر ازاد مقاومت و  امیتر ترانزیستور به منفی تغذیه دادم  از صفر به بالا ولتاژ را زیاد کردم که هر چه ولتاژ زیاد میشد مقاومت ce کمتر میشد که طبیعی بود حالا همان مراحل را روی کلکتور انجام دادم یعنی اینبار منفی تغذیه بجای امیتر به کلکتور دادم و باز هم همان تغییرات و اهم ce کمتر حاصل شد تا به بوق بازر اهمتر رسید 

من قبل از این ازمایش فکر میکردم فقط اختلاف بین بیس و امیتر موجب هدایت ce میشه ولی اختلاف بین bc هم موجب هدایت ce میشه 
آیا درسته و موضوع چیه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
مهندس خارج از موضوع یک سوال برایم پیش آمد در مورد bc639 آزمایشی کردم که با پایه وسط یعنی بیس ترانزیستور مقاومت 10 کیلو سری کردم و مثبت تغذیه را به سر ازاد مقاومت و امیتر ترانزیستور به منفی تغذیه دادم از صفر به بالا ولتاژ را زیاد کردم که هر چه ولتاژ زیاد میشد مقاومت ce کمتر میشد که طبیعی بود حالا همان مراحل را روی کلکتور انجام دادم یعنی اینبار منفی تغذیه بجای امیتر به کلکتور دادم و باز هم همان تغییرات و اهم ce کمتر حاصل شد تا به بوق بازر اهمتر رسید

من قبل از این ازمایش فکر میکردم فقط اختلاف بین بیس و امیتر موجب هدایت ce میشه ولی اختلاف بین bc هم موجب هدایت ce میشه
آیا درسته و موضوع چیه؟

درود

اولا اندازه گیری مقاومت درحالیکه بین دو پایه ولتاژی هست درست نیست .
اما اینکه با جابجا کردن امیتر و کلکتور اشکال عمده ای حادث نمیشه درسته ، چون کلکتور و امیتر تفاوت ناچیزی دارند و بهمین دلیل تشخیص کلکتور و امیتر نیاز به دقت داره ولی در حالت ناصحیح ، بهره کمتر میشه و بهمین علت در مدارهایی که به گین قابل توجهی نیاز نداره در حالت ناصحیح هم بخوبی کار میکنه.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس به کلکتور و امیتر bc639 هیچ ولتاژی ندادم چون بیرون از مدار این تست و کردم فقط یکبار به بیس امیتر و یکبار به بیس کلکتور ولتاژ دادم و اهم بین امیتر کلکتور را گرفتم 

در حالت dc ولتاژ خازن اصلی 19.90 بود که با موازی کردن یک مقاومت 3.3 اهم 10 وات ولتاژ دو سر خازن به 7.14 افت کرد با یک دیود پل دیگه هم آزمایش کردم همین روند بود که متاسفانه نشان از ضعیف بود آمپر ترانس است واقعا ببخشیددددددددد

با گراند جدید مدار را تغییر دادم ولوم جریان نصف یکبار سیم پایه وسط به پایه ابتدایی اتصال و یکبار به پایه انتهایی اتصال در صورتی که مقاومت سری 100 اهمی هم جمپ شده بود ولوم ولتاژ هم آخر بود مقاومت بار را متصل نمودم ولتاژ خروجی را اندازه گرفتم 
در یک حالت ولتاژ خروجی مقاومت 4.7 کیلو 3.58 بود در صورتی که ولتاژ کلکتور 8.84 بود

در حالت دیگر ولتاژ خروجی مقاومت 4.7 کیلو 4.04 بود در صورتی که ولتاژ کلکتور 8.48 بود

سپاسگزار شما

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام مهندس به کلکتور و امیتر bc639 هیچ ولتاژی ندادم چون بیرون از مدار این تست و کردم فقط یکبار به بیس امیتر و یکبار به بیس کلکتور ولتاژ دادم و اهم بین امیتر کلکتور را گرفتم

در حالت dc ولتاژ خازن اصلی 19.90 بود که با موازی کردن یک مقاومت 3.3 اهم 10 وات ولتاژ دو سر خازن به 7.14 افت کرد با یک دیود پل دیگه هم آزمایش کردم همین روند بود که متاسفانه نشان از ضعیف بود آمپر ترانس است واقعا ببخشیددددددددد

با گراند جدید مدار را تغییر دادم ولوم جریان نصف یکبار سیم پایه وسط به پایه ابتدایی اتصال و یکبار به پایه انتهایی اتصال در صورتی که مقاومت سری 100 اهمی هم جمپ شده بود ولوم ولتاژ هم آخر بود مقاومت بار را متصل نمودم ولتاژ خروجی را اندازه گرفتم
در یک حالت ولتاژ خروجی مقاومت 4.7 کیلو 3.58 بود در صورتی که ولتاژ کلکتور 8.84 بود

در حالت دیگر ولتاژ خروجی مقاومت 4.7 کیلو 4.04 بود در صورتی که ولتاژ کلکتور 8.48 بود

سپاسگزار شما

درود

درخصوص ترانزیستور من هم با شرایطی که فرمودی پاسخ دادم و استنباطم از گزارش شما درست بوده.

در مورد ترانس هم مشخص شد گزارش شما در خصوص افت ولتاژ ac درست نبوده و با ولتاژ ac هم باید افت قابل توجهی داشته باشه و در هر صورت ترانس خیلی ضعیفه

عزیزم می نیمم طول هسته را اعلام کردم و ازآنجاکه عذری برای ارسال تصویر داشتی ، طول هسته ترانس شما را سوال کردم ولی پاسخ نداده بودی و گرنه متوجه میشدم که گزارش شما درخصوص افت ناچیز ولتاژ ناصحیحه .

قطعا حجم ترانس جدید شما تقریبا مشابه ترانس اوله ولی باید خیلی بزرگتر باشه
حجم ترانس گویای جریان و توان ترانسه
از این پس کلیه سوالات را بدقت پاسخ بده تا اینهمه وقت باطل نشه

سپاس
attachment.php

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس  حق با شماست و  عجیبه دوبار تست کردخه بودم الان دوباره تست زدم بدون دیود پل بدون بار ولتاژ خروجی 14.80 بود که با زدن مقاومت بار به 9.25 ولت افت کرد 

در مورد ترانزیستور متوجه شدم چون به بیس این ترانزیستور ولتاژ میدیم همون ولتاژ 0.7 کمتر از امیتر میگیریم پس امیتر کلکتور دارای ولتاژ میشه ؟

دوباره میچرخم ترانسی مناسب پیدا میکنم ولش نمیکنم تا به کمک شما شکستش بدیم تا زحماتتان هدر نره  اگر دوستان دیگری بودن که با امکانات بیشتر از من  ازمایش انجام میدادند عالی میشد اینطوری زودتر نتیجه میداد

جای بسی تاسف داره که ترانس 4 آمپره بازاری 2 امپر هم نمیده یا اینکه ..

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس ترانسی از دوستم قراره بگیرم امروز دیدمش از لحاظ سنگینی و هسته 2 برابر ترانسهای قبلی هست ازمایش میکردیم فقط 24 ولته اگه امکان داره رگولاتور تغییر دهیم مثلا 7824 بزاریم و برای 0 تا 24 یا بیشترم شد  ضرر نداره گاهی ولتاژ 30 ولت استفاده میشه فقط گرمای 3055 بیشتر میشه چون اختلاف ولتاژ در حالت اشباع زیاد میشه 

آیا به غیر از رگولاتور لازمه چیز دیگه ای رو تغییر دهیم یا اینکه همین ترانس بزرگ را میتوانیم با همان رگولاتور 12 یا 15 ولت راه بندازیم؟

اگه نظر شما مساعد هست  آزمایش را شروع کنیم 

آخرین ویرایش:
بالا