آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: طراحی تغذیه بسیار ساده با محدود کننده جریان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
مهندس ترانسی از دوستم قراره بگیرم امروز دیدمش از لحاظ سنگینی و هسته 2 برابر ترانسهای قبلی هست ازمایش میکردیم فقط 24 ولته اگه امکان داره رگولاتور تغییر دهیم مثلا 7824 بزاریم و برای 0 تا 24 یا بیشترم شد ضرر نداره گاهی ولتاژ 30 ولت استفاده میشه فقط گرمای 3055 بیشتر میشه چون اختلاف ولتاژ در حالت اشباع زیاد میشه

آیا به غیر از رگولاتور لازمه چیز دیگه ای رو تغییر دهیم یا اینکه همین ترانس بزرگ را میتوانیم با همان رگولاتور 12 یا 15 ولت راه بندازیم؟

اگه نظر شما مساعد هست آزمایش را شروع کنیم

درود

در نقشه هم مشخص کردم که ولتاژ بزگتر از 16 ولت خوبه و لذا اشکالی نداره فعلا با همون رگلاتور 12 یا 15 ولت آزمایش ها را انجام بده.

سپاس
97.jpg

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام

ترانس 24 ولت برچسبش نوشته 8 آمپری  بجای 12 ولت قبلی قرار دادم از لحاظ اندازه و هسته راحت دو برابر بزرگتر از قبلی است

با گراند جدید مدار را تغییر دادم ولوم جریان نصف یکبار سیم پایه وسط به پایه ابتدایی اتصال و یکبار به پایه انتهایی اتصال در صورتی که مقاومت سری 100 اهمی هم جمپ شده بود ولوم ولتاژ هم آخر بود مقاومت بار را متصل نمودم ولتاژ خروجی را اندازه گرفتم
در یک حالت ولتاژ خروجی مقاومت 4.7 کیلو 4.38 ولت بود در صورتی که ولتاژ کلکتور 17.52 بود

در حالت دیگر ولتاژ خروجی مقاومت 4.7 کیلو 5.11 ولت بود در صورتی که ولتاژ کلکتور 16.60 بود

سپاسگزار شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام

ترانس 24 ولت برچسبش نوشته 8 آمپری بجای 12 ولت قبلی قرار دادم از لحاظ اندازه و هسته راحت دو برابر بزرگتر از قبلی است

با گراند جدید مدار را تغییر دادم ولوم جریان نصف یکبار سیم پایه وسط به پایه ابتدایی اتصال و یکبار به پایه انتهایی اتصال در صورتی که مقاومت سری 100 اهمی هم جمپ شده بود ولوم ولتاژ هم آخر بود مقاومت بار را متصل نمودم ولتاژ خروجی را اندازه گرفتم
در یک حالت ولتاژ خروجی مقاومت 4.7 کیلو 4.38 ولت بود در صورتی که ولتاژ کلکتور 17.52 بود

در حالت دیگر ولتاژ خروجی مقاومت 4.7 کیلو 5.11 ولت بود در صورتی که ولتاژ کلکتور 16.60 بود

سپاسگزار شما

درود

تجربه کردی که اطلاعات ناقص موجب اتلاف وقت میشه
بار چند اهمی متصل کردی ؟
پتانسیومتر ولتاژ در چه وضعیتی بود ؟ آیا منظورت اینه که پتانسیومتر ولتاژ را بتدریج تا ماکزیمم چرخاندی و ولتاژ از 5.11 بالاتر نرفت ؟
یکبار هم بیس امیتر BC639 را شورت کن و ببین ولتاژ خروجی با همین بار حداکثر چند ولت میشه ؟
اگه بازم بالاتر از 5.11 نشد کلکتور BC639 را آزاد کن ببین حداکثر ولتاژ حروجی بالاتر از 5.11 میشه یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

تجربه کردی که اطلاعات ناقص موجب اتلاف وقت میشه
بار چند اهمی متصل کردی ؟
پتانسیومتر ولتاژ در چه وضعیتی بود ؟ آیا منظورت اینه که پتانسیومتر ولتاژ را بتدریج تا ماکزیمم چرخاندی و ولتاژ از 5.11 بالاتر نرفت ؟
یکبار هم بیس امیتر BC639 را شورت کن و ببین ولتاژ خروجی با همین بار حداکثر چند ولت میشه ؟

سپاس
سلام مقاومت بار 3.3 اهمی 10 وات بود
در هر دو حالت ولوم ولتاژ ماکزیمم بود یعنی تا آخر چرخانده بودم  که قبل از وصل بار 11.5 نشون میداد 
ببخشید لازمه بار 3.3 اهمی رو به خروجی ترانس بزنم ولتاژ اندازه بگیرم ؟
یعنی ولوم ولتاژ همون ماکس باشه و در حالتی که ولتاژ 5.11 شده بود بیس امیتر را شورت کنم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام مقاومت بار 3.3 اهمی 10 وات بود
در هر دو حالت ولوم ولتاژ ماکزیمم بود یعنی تا آخر چرخانده بودم که قبل از وصل بار 11.5 نشون میداد
ببخشید لازمه بار 3.3 اهمی رو به خروجی ترانس بزنم ولتاژ اندازه بگیرم ؟
یعنی ولوم ولتاژ همون ماکس باشه و در حالتی که ولتاژ 5.11 شده بود بیس امیتر را شورت کنم؟

درود

ولتاژ ماکزیمم باشه و 3.3 اهمی متصل و بیس امیتر BC639 را شورت کن
اگه بازم بالاتر از 5.11 نشد کلکتور BC639 را آزاد کن ببین حداکثر ولتاژ حروجی بالاتر از 5.11 میشه یا نه ؟
ولتاژ کلکتور قدرت را هم در هر آزمایشی اعلام کن
و ببین ابتدای پتانسیومتر ولتاژ چند ولته ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس وقتی برای چند ثانیه آزمایش بار 3.3 اهمی را به خروچی وصل میکنم ترانزیستور 3055 به شدت گرم میشه بطوری که دست میسوزونه اگه 3055 اصلی نبود تا الان سوخته بود ازمایشات را انجام میدم اعلام میکنم

در چه حالتی ولتاژ ولوم را اعلام کنم ؟
در ولوم جریان یک پایه وسط و یک پایه کنار که با هم جمپ شدن پایه دیگری رو ولتاژش رو اعلام کنم؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
مهندس وقتی برای چند ثانیه آزمایش بار 3.3 اهمی را به خروچی وصل میکنم ترانزیستور 3055 به شدت گرم میشه بطوری که دست میسوزونه اگه 3055 اصلی نبود تا الان سوخته بود ازمایشات را انجام میدم اعلام میکنم

در چه حالتی ولتاژ ولوم را اعلام کنم ؟
در ولوم جریان یک پایه وسط و یک پایه کنار که با هم جمپ شدن پایه دیگری رو ولتاژش رو اعلام کنم؟

درود

اولا آزمایش باید در زمان کوتاه انجام بشه لذا قبلا هم عرض کردم مشکل حرارت را بعدا حل میکنیم و لذا بار اهمی در زمان کوتاهی فقط برای اندازه گیری ولتاژها متصل باشه

ثانیا دقت نمیکنی عرض کردم ولتاژ ابتدای پتانسیومتر ولتاژ را در آزمایش ها اعلام کن نه پتانسیومتر جریان

ثالثا عامل خطاهای شما نگرانی از سوختن ترانزیستوره و لذا بنظر میرسه ارقامی را حدسی اعلام میکنی که اگر اینطوره دیگه اینکارو نکن کار درستی نیست و عاقبت چه بخوای چه نخوای مشخص میشه همانطور که در مورد ترانس مشخص شد .
من با گزارش نادرست و حدسی گمراه میشم و کارمون طولانی میشه

هرچند من در تعمیر و طراحی بدون استاد اوقات و خسارات کلانی تحمل کردم تا کمی درک کنم اما شما درصورتیکه طبق توصیه من عمل کنی دیناری خسارت نمی بینی و اطلاعات و تجربیات مفتی بدست میاری .

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام 

مهندس گرامی اگر اشتباهی شده مطمئن باشید سهوی است وگرنه انقدر نفهم نیستم  که وقت گرانبهای شما و دیگر دوستانی که موضوع را دنبال میکنند بگیرم 
ببخشید از بابت اطلاعات ناچیزم
 اگر گرمای ترانزیستور را اعلام کردم بخاطر این نبوده که بفکر سوختن و ضررش باشم چون به گفته های شما ایمان دارم بخاطر این بود که در جریان باشید و از همه مهمتر و نکته جالب اینه هر چی ترانزیستور گرمتر میشه ولتاژ خروجی بیشتر میشه مثلا بدون بار  3.3 اهم در حالتی که ترانزیستور سرد است ولتاژ خروجی 11.33 است وقتی بار را وصل میکنیم و بعد از چند ثانیه دوباره برمیداریم ترانزیستور که گرم شده بود ولتاژ خروجی در حالت بی باری تا 11.59 میرسه و با سرد شدن کاهش پیدا میکنه 
خدمتتان گفتم در جریان باشید اگر چند صدم ولت اینور انور میشه تلرانس حرارتی 

خوب ولتاژ خروجی در حالت بی باری 11.36 بود وقتی بار 3.3 اهم 10 وات وصل شد ولتاژ خروجی 5.21 شد در حالی که کلکتور ترانزیستور قدرت 17.30 بود 
 بیس امیتر 639 اتصال شد ولتاژ خروجی فرقی نکرد 
 کلکتور 639 در اورده شد ولتاژ خروجی فرقی نکرد 
    ولتاژ پایه ابتدای ولوم در همه حالتها 6.14 تا 6.10 ولت است 

ولتاژهای ذکر شده با گرم شدن ترانزیستور در حد 0.2 تلرانس دارند یکبار دیگر مدار بررسی کردم فقط بجای مقاومت 4.7 کیلوی خروجی از 47 کیلو استفاده کرده بودم ولی ولتاژ خروجی در حالت مینیمم ولتاژ ولوم 0 میشد 

آخرین ویرایش:

asadbekam

کاربر
2009-06-22
37
80
سلام
دوستان و اساتید گرامی. از اینکه شما انقدر پیگیر هستید متشکر و ممنونم.
متاسفم که تا اینجا نتایج دلخواه حاصل نشده و امیدوارم هر چه زودتر با پشتکار آقای رجایی و راهنمایی های استاد کمالی به نتیجه مطلوب برسید.
یا علی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام

مهندس گرامی اگر اشتباهی شده مطمئن باشید سهوی است وگرنه انقدر نفهم نیستم که وقت گرانبهای شما و دیگر دوستانی که موضوع را دنبال میکنند بگیرم
ببخشید از بابت اطلاعات ناچیزم
اگر گرمای ترانزیستور را اعلام کردم بخاطر این نبوده که بفکر سوختن و ضررش باشم چون به گفته های شما ایمان دارم بخاطر این بود که در جریان باشید و از همه مهمتر و نکته جالب اینه هر چی ترانزیستور گرمتر میشه ولتاژ خروجی بیشتر میشه مثلا بدون بار 3.3 اهم در حالتی که ترانزیستور سرد است ولتاژ خروجی 11.33 است وقتی بار را وصل میکنیم و بعد از چند ثانیه دوباره برمیداریم ترانزیستور که گرم شده بود ولتاژ خروجی در حالت بی باری تا 11.59 میرسه و با سرد شدن کاهش پیدا میکنه
خدمتتان گفتم در جریان باشید اگر چند صدم ولت اینور انور میشه تلرانس حرارتی

خوب ولتاژ خروجی در حالت بی باری 11.36 بود وقتی بار 3.3 اهم 10 وات وصل شد ولتاژ خروجی 5.21 شد در حالی که کلکتور ترانزیستور قدرت 17.30 بود
بیس امیتر 639 اتصال شد ولتاژ خروجی فرقی نکرد
کلکتور 639 در اورده شد ولتاژ خروجی فرقی نکرد
ولتاژ پایه ابتدای ولوم در همه حالتها 6.14 تا 6.10 ولت است

ولتاژهای ذکر شده با گرم شدن ترانزیستور در حد 0.2 تلرانس دارند یکبار دیگر مدار بررسی کردم فقط بجای مقاومت 4.7 کیلوی خروجی از 47 کیلو استفاده کرده بودم ولی ولتاژ خروجی در حالت مینیمم ولتاژ ولوم 0 میشد

درود

این موضوع که حرارت ترانزیستور موجب تغییرات ولتاژ خروجی میشه بدیهی است.

ولی ایراد مشخص شد
وقتی کلکتور BC639 آزاد و بی اثر شده و ولتاژ کلکتور ترانزیستور قدرت هم کافی و مناسبه لذا تنها عاملی که موجب اختلال شده ، ولتاژ نامناسب و ناکافی ابتدای پتانسیومتره بطوریکه در 100 اهمی افت زیادی داریم و لذا فقط جریان قابل توجه بیس ترانزیستور قدرت عامل اختلاله و لذا دیگه ارتباطی به ترانس و بخش جریان نداره

بنابرین ایراد مدار فقط جریان قابل توجه بیس 2N3055 است که البته قصد داشتم پس از آنکه عوارض آنرا مشاهده و تجربه کردی و با استخون لمس کردی اصلاحش کنیم

لذا ازآنجا که بیس ترانزیستور قدرت ، جریان قابل توجه میخواد ، ولتاژ 12 ولت رگلاتور روی 100 اهمی (سری با رگلاتور ) خیلی افت میکنه و لذا بجای آنکه 12 ولت رگلاتور به ابتدای پتانسیومتر V برسه فقط 6 ولت بهش میرسه

حالا خودت کلکی پیشنهاد کن که جریان ناچیزی از مقاومت 100 اهمی و پتانسیومتر V عبور کنه تا ولتاژ 12 ولت رگلاتور زیاد افت نکنه و به ابتدای پتانسیومتر V برسه.

سپاس
97.jpg

آخرین ویرایش:
بالا