آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: طراحی تغذیه بسیار ساده با محدود کننده جریان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام مهندس امروز مدار روی برد برد بستم با ترانس 12 ولت 3 امپر و رگولاتور 7812 ولتاژ خروجی تقریبا از صفر 0.7 تا 12 ولت قابل تغییر بود
برای تست یک لامپ 12 ولت 20 وات به خروجی مدار وصل کردم که با تغییر و کم کردن پتانسیومتر ولتاژ نور لامپ تغییر و کم میشد
حالا پتانسیوتر ولتاژ را تا اخر زیاد کردم نور لامپ زیادتر شد و با کم کردن پتانسیومتر جریان هم لامپ خاموش میشد و با زیاد کردن دوباره لامپ روشن میشد
با جمپر دیود در نور لامپ تاثیری نداشت

چند نکته وقتی پتانسیومتر جریان و ولتاژ تا اخر بود ولتاژ لامپ را اندازه گرفتم که در حد 2.5 شده بود یعنی ولتاژ 12 ما با روشن شدن لامپ 20 وات به 2.5 افت کرده بود(ترانزیستور 3055 هم گرماش چشمگیر بود)
شاید دو عامل سبب این شد

1=ترانس با امپر واقعی 3 نبود چون لامپ 1.6 امپر میکشه
2=پتانسیومتر جریان بجای 100 اهمی که فرمودید 1 کیلو گذاشتم

برای گزینه شماره 1 خروجی خازن بعد دیود پل را به لامپ زدم و ولتاژ دو سر خازن را گرفتم که از 17.8 به 8.8 افت پیدا کرده بود یعنی ترانس 3 امپر واقعی نیست درست است؟

در حالتی که پتانسیومتر جریان و ولتاژ را تا اخر زیاد کردیم نور لامپ کمتر از زمانی بود که یکسره بعد از خازن دیود پل زدیم

درود

فعلا نتیجه قابل قبولی گرفتی و کم کم با تغییرات ناچیزی تکمیلش میکنیم ولی با روش شما تست نمیشه.

1- جامپر قطع باشه
2- ولتاژ خروجی را کمترین مقدار باشه.
3- یک مقاومت 10 وات کمتر از 10 اهم را به خروجی متصل کن.
4- ولتمتر را به خروجی متصل کن
5- پتانسیومتر جریان نسبت به گراند کمترین اهم یعنی صفر اهم باشه (بطوریکه پایه وسط به منفی خروجی متصل باشه )
5- ولتاژ را بتدریج زیاد کن و ببین در چه ولتاژی دیگه ولتاژ ولتمتر بیشتر نمیشه یا تغییراتش ناچیز میشه ؟ و نتیجه را اعلام کن
6- حالا برای تست دوم پتانسیومتر جریان ماکزیمم بشه یعنی 1 کیلو بشه (بنحوی که پایه وسط به مقاومت x متصل بشه ) و مراحل 1 تا 5 را مجددا تکرار و نتیجه را اعلام کن

7- حالا یکبار هم با جمپر مراحل 1 تا 6 را انجام بده

بنابرین 4 تست انجام میشه و لذا نتیجه هر 4 تست را گزارش کن
ضمنا 4/7 کیلو جزء نقشه است و همیشه به خروجی متصل باشه.
سپاس
attachment.php

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام پستتون  دیشبخوندم مقاومت 4.7 کیلو رو نزاشتم ولی مراحل را انجام دادم یادداشت نمودم

مقاومت 4.7 اهم 5 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود قطع  پتانسیومتر جریان در حالت ماکس و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 3.23 ولتاژ تغییر کرد 

مقاومت 4.7 اهم 5 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود وصل پتانسیومتر جریان در حالت ماکس و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 3.23 ولتاژ تغییر کرد 

مقاومت 4.7 اهم 5 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود وصل پتانسیومتر جریان در حالت مینیمم و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 2.27 ولتاژ تغییر کرد 

مقاومت 4.7 اهم 5 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود قطع پتانسیومتر جریان در حالت مینیمم و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 3.17 ولتاژ تغییر کرد 

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام پستتون دیشبخوندم مقاومت 4.7 کیلو رو نزاشتم ولی مراحل را انجام دادم یادداشت نمودم

مقاومت 4.7 اهم 5 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود قطع پتانسیومتر جریان در حالت ماکس و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 3.23 ولتاژ تغییر کرد

مقاومت 4.7 اهم 5 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود وصل پتانسیومتر جریان در حالت ماکس و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 3.23 ولتاژ تغییر کرد

مقاومت 4.7 اهم 5 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود وصل پتانسیومتر جریان در حالت مینیمم و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 2.27 ولتاژ تغییر کرد

مقاومت 4.7 اهم 5 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود قطع پتانسیومتر جریان در حالت مینیمم و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 3.17 ولتاژ تغییر کرد

درود

نتیجه خیلی خوبه
ولی اشکالی در مونتاژ داری احتمالا مقاومت 1 اهمی 10 وات را بزرگتر نصب کردی بررسی و اعلام کن
شاید پایه های کلکتور و امیتر bc639 را اشتباها و جابجا نصب نکردی
در آزمایشات بعدی همیشه با جمپر تست کن تا بعد.

اگر واقعا از مقاومت 1 اهمی استفاده کردی حالا از مقاومت کوچکتر مثلا حدود 47/ اهم استفاده کن که در حالتی که پتانسیومتر جریان ماکزیمم است ، ولتاژ تا حدود 8 یا 9 ولت بالا بره و بیشتر نشه ( یعنی پتانسیومتر جریان به x متصل بشه که بیشترین جریان را بده )
البته زمانیکه ولتاژ خروجی بالا نمیره و بیشتر نمیشه ولتاژ ورودی یعنی ولتاژ کلکتور 2n3055 را هم گزارش کن که ببینم اساسا ترانس شما برای 3 آمپر جوابگو هست یا نه . وگرنه باید قطعات را برای تا حداکثر 2 یا 1 آمپر اصلاح کنم.

وقتی مقاومت مناسب را مشخص کردی در دو حالت که پتانسیومتر جریان کمترین و بیشترین مقداره تست کن و گزارش کن که ولتاژ در هر حالت تا چند ولت میتونه بالا بره و کجا استپ میکنه و کلکتور چند ولته ؟

معما
.........................................
قبلا گفتی ولتاژ صفر نمیشه و از 7/ ولت به بالا تغییر میکنه درحالیکه باید از صفر تغییر میکرد و در این آزمایش از صفر گزارش کردی. البته هر دو گزارشت درست بود

زیرا بدلایلی ولتمتر در بی باری مقدار کاذبی نشون میده که البته این مقدار کاذب جون نداره و در عمل صفره و بهمین خاطر قبل از گزارش جدید شما ، متوجه دلیل این پدیده شدم و 4/7 کیلو را به نقشه اضافه کردم که همین موضوع سوژه و سوال جالبی است .
لذا سوال

چرا ولتمتر در خروجی این منبع بدون بار ، ولتاژ کاذبی نشون میده (بدون 4/7 کیلو)
یعنی چرا ولتمتر بدون 4/7 کیلو مقادیری الکی نشون میداد که ناگزیر شدم بار ناچیز 4/7 کیلو را برای همیشه با خروجی موازی کنم که ولتمتر قاطی نکنه!

لذا اولین نقصی که در عمل پیدا کردیم و یقینا نرم افزارها هم قادر به کشف آن نیستند همین ضرورت بار ناچیز حدود 4/7 کیلو است که اصلاح کردیم.

البته ولتمتر همیشه 7/ ولت نشون نمیده و با توجه به شرایط ، گاهی ممکنه 2 ولت یا صفر ولت هم نشون بده. چرا
درواقع بفرمایید چه عاملی موجب گیج شدن ولتمتر میشد ؟

اینگونه تجربیات و اطلاعات بسیار کمیابه و احتمالا در کتاب و منبعی وجود نداره و از مزایای این تاپیکه که طی همراهی کردن با طراح و نحوه اصلاح خطاها بدست میاد و اینگونه موارد و معماها را تا پایان تاپیک به وفور خواهیم دید.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس بزرگوار  بجای 1 اهمی 10 وات که فرمودید مقاومت 1 اهمی 5 وات استفاده کردم باز  اطاعت امر نگاه میکنم 
 ولی در مورد ترانزیستور باید بگم که طبق دیتا شیت bc639 بستم که بیس کنار بود  بعد از تست کردن مدار  مشاهده کردم که مقاومت 100 اهمی سری با پتانسیومتر جریان به شدت داغ میشه ترانزیستور را در اوردم و با اهممتر تست کردم که در کمال تعجب دیدم بیس وسط است دوباره رفتم از فروشنده یکی دیگه گرفتم دیدم اونم دقیقا مثل این تست میشه و بیس وسطه حالا من پایه ای که عدد بیشتری در تست دیود نشون میداد و امیتر قرار دادم و بعد از تست مدار دیدم جواب داده 

در مورد ترانس ازمایشی انجام دادم که دوباره خدممتون میگم شاید بدرد بخوره 
 خروجی خازن بعد دیود پل را به لامپ 12 ولت 20 وات زدم که 1.6 امپر میشه و ولتاژ دو سر خازن را گرفتم در حالت بی باری 17.8 بود و وقتی لامپ وصل شد به 8.8 افت پیدا کرده بود یعنی ترانس 3 امپر واقعی نیست چون با 1.6 امپر 12 ولت نباید افت میکرد 

و اما معما 
 من از ولتمتر دیجیتال استفاده کردم که دارای امپدانس بالایی هست شاید اگر از انالوگ استفاده میکردم بر حسب بار میتر ولتاژ صفر را نشان میداد و اون مقاومت 4.7 کیلو کار بار را انجام میدهد

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام مهندس بزرگوار بجای 1 اهمی 10 وات که فرمودید مقاومت 1 اهمی 5 وات استفاده کردم باز هم اطاعت امر نگاه میکنم
ولی در مورد ترانزیستور باید بگم که طبق دیتا شیت bc639 بستم که بیس کنار بود بعد از تست کردن مدار مشاهده کردم که مقاومت 100 اهمی سری با پتانسیومتر جریان به شدت داغ میشه ترانزیستور را در اوردم و با اهممتر تست کردم که در کمال تعجب دیدم بیس وسط است دوباره رفتم از فروشنده یکی دیگه گرفتم دیدم اونم دقیقا مثل این تست میشه و بیس وسطه حالا من پایه ای که عدد بیشتری در تست دیود نشون میداد و امیتر قرار دادم و بعد از تست مدار دیدم جواب داده

در مورد ترانس ازمایشی انجام دادم که دوباره خدممتون میگم شاید بدرد بخوره
خروجی خازن بعد دیود پل را به لامپ 12 ولت 20 وات زدم که 1.6 امپر میشه و ولتاژ دو سر خازن را گرفتم در حالت بی باری 17.8 بود و وقتی لامپ وصل شد به 8.8 افت پیدا کرده بود یعنی ترانس 3 امپر واقعی نیست چون با 1.6 امپر 12 ولت نباید افت میکرد

و اما معما
من از ولتمتر دیجیتال استفاده کردم که دارای امپدانس بالایی هست شاید اگر از انالوگ استفاده میکردم بر حسب بار میتر ولتاژ صفر را نشان میداد

درود

bc639 که غالبا در بازار دیدم بیس وسطه ولی محل کلکتور امیتر را فراموش کردم برای تعیین دقیق کلکتور امیتر بروش پست 2 تاپیک زیر مشخص کن

http://www.irantk.ir/irantk45542/

مقاومت 100 اهم نباید داغ کنه البته 100 اهمی که با رگلاتور سری میشه در صورت فعال شدن محافظ داغ میکنه لذا 100 اهمی رگلاتور باید 2 وات باشه

ضمنا باید کلیه حوادثی که برای مدار اتفاق می افته و هر ابهامی داری گزارش کنی درغیراینصورت شدیدا موجب گمراهی من میشه .

در جریان مطالعه گزارش تست ترانس ، ارقام گزارش شما را اشتباه دیدم یا قبلا گزارشت اشتباه بوده و با ویرایش اصلاح کردی
درهرصورت ترانس شما خیلی خیلی ضعیفه و برای 1 آمپر هم مناسب نیست
.

لذا باید ترانس مناسب تهیه کنی یا باید با این ترانس برای کمتر از 1 آمپر درستش کنیم
ولی بهتره ترانس تهیه کنی چون قراره این تاپیک بعنوان نمونه مورد استفاده بسیاری از علاقمندان بشه.

پاسخ شما مرتبط با سوال نیست زیرا سوال اینه چرا ولتمتر گیج شده
و فرمودید اگه ولتمتر دیگری باشه گیج نمیشه که با فرض صحت پاسخ سوال نیست .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام
استاد غزال عزیز نقشه بسیار ساده و جالبی است ایا
خازن در خروجی احتیاج ندارد؟

درود
پاسخ شما را فراموش کردم عذرخواهی میکنم

درهرصورت فعلا نیاز به خازنی در خروجی نیست اما اگر در جریان تست عملی با نقصی مواجه بشه شاید اضافه کنیم که البته بعید بنظر میرسه.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

ترانسی تهیه کن که طول هسته ترانس لااقل باندازه طول انگشت وسط باشه (ترجیحا کمی بزرگتر )
اگر هر ترانسی با این حجم و اندازه یا بزرگتر داری اعلام کن برای این تغذیه درستش میکنیم.

اگر به الکترونیک علاقه داری باید تلویزیون سیاه و سفید 12 یا 14 اینچ اوراقی با مبلغ ناچیزی تهیه کنی که قطعات زیادی داره و دیگه برای تهیه هر قطعه ای به بازار مراجعه نمیکنی مثلا ترانس و خازن و مقاومتهاش برای این تغذیه خوبه

اگر دوستان دیگری همزمان با جناب رجایی عزیز ، مونتاژ و گزارش فرمایند خیلی بهتر میشه و بروز خطا کمتر و حصول مقصود تسریع میشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس  امروز در بازار چرخیدم بزرگترین ترانسی که از فروشنده ها سراغ گرفتم 4 امپر 12 ولت بازاری بود  جالبه تنشم برچسب زده بود 4 امپر ولی چه فایده ای داره که 4 نمیده ضمنا مشخصاتی که شما گفتین را نداشت

پایه های bc639  درست بود و الانم طبق ازمایشی دیگه مطمئنتر شدم 

به یکی از فروشنده ها سفارش دادم که ترانس 3 امپر واقعی برام پیدا کنه حالا چند روزی طول میکشه 
دوستان تعمیرکار که این ترانس را در اختیار دارند ازمایش کنند ممنوندار میشم اگر نه که به امید خدا چند روز دیگر 

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام مهندس امروز در بازار چرخیدم بزرگترین ترانسی که از فروشنده ها سراغ گرفتم 4 امپر 12 ولت بازاری بود جالبه تنشم برچسب زده بود 4 امپر ولی چه فایده ای داره که 4 نمیده ضمنا مشخصاتی که شما گفتین را نداشت

پایه های bc639 درست بود و الانم طبق ازمایشی دیگه مطمئنتر شدم

به یکی از فروشنده ها سفارش دادم که ترانس 3 امپر واقعی برام پیدا کنه حالا چند روزی طول میکشه
دوستان تعمیرکار که این ترانس را در اختیار دارند ازمایش کنند ممنوندار میشم اگر نه که به امید خدا چند روز دیگر

درود

عزیزم عرض کردم تلویزیون اوراقی 12 یا 14 سیاه و سفید تهیه کن ترانسش 16 ولته و آمپرش هم خوبه و ارزونتر هم تموم میشه و کیفیتش هم خیلی بهتر از ترانس های بازاره و کلی قطعات دیگه هم داره (نهایتا 5 تومن بخر اگه لامپ تصویرش خراب یا شکسته باشه مفتی هم میدن )

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس دنبال تلویزیون سیاه سفید رفتم که اوراقی باشه ولی اکثر تعمیرکارا میگفتن دیگه این مدارات و جمع کردیم 
فقط یک ترانس 12 ولت 4 آمپر قدیمی طرف واسم اورد بهتر از این جدید های بازاریست از قابش معلومه قدیمیه و سنگینتر

بالا