آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: طراحی تغذیه بسیار ساده با محدود کننده جریان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام مهندس دنبال تلویزیون سیاه سفید رفتم که اوراقی باشه ولی اکثر تعمیرکارا میگفتن دیگه این مدارات و جمع کردیم
فقط یک ترانس 12 ولت 4 آمپر قدیمی طرف واسم اورد بهتر از این جدید های بازاریست از قابش معلومه قدیمیه و سنگینتر

درود

با یک مقاومت حدود 3 اهم آجری تست کن ببین ولتاژش نسبت به بی باری چقدر افت میکنه ( نیاز به یکسوسازی نداره همون متناوب را تست کن)

میتونی با لامپ 30 الی 40 وات هم تست کنی.

اگه 1 الی 2 ولت افت کرد اشکالی نداره و خوبه .
اگه مناسب بود آزمایشات قبلی را انجام بده و نتیجه را اعلام کن
حالا که تهیه کردی ولی برای تهیه اوراقی اگه تعمیرگاهها نداشتن باید به ضایعاتی مراجعه میکردی

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
مهندس تست میکنم نتیجه اعلام میکنم اگر نشد دو تا ترانس با هم موازی میکنیم

توام با جست و جو در ادرس ریر دستگاهی واسه تعمیر خیلی اذیت میکنه اگر زحمتی نست مرحمت بفرمایید
http://www.irantk.ir/irantk65981/#post380859

تشکر و سپاس

درود

موازی کردن ترانس اشتباهه ولی بعد از یکسوسازی قابل موازی کردن هست .

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

موازی کردن ترانس اشتباهه ولی بعد از یکسوسازی قابل موازی کردن هست .

سپاس

سلام مهندس امروز یک مقاومت 3.3 اهم 10 وات گرفتم و به خروجی ترانس 4 امپر زدم در حالت بی باری ترانس ولتاژ 14.4 نشان میداد که با زدن مقاومت به خروجی به 12.65 رسید و مقاومت به شدت گرم شد امر کنین بقیه ازمایش انجام میدم

یکبار دو ترانس از جنس هم و با ولتاژ یکسان و ترتیب دو سیم خروجی موازی کردم که جواب داد و امپر دو برابر شد و بعد یکسو کردم چرا موازی کردن دو ترانس اشتباه و حتما باید بعد از یکسوسازی موازی کرد؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام مهندس امروز یک مقاومت 3.3 اهم 10 وات گرفتم و به خروجی ترانس 4 امپر زدم در حالت بی باری ترانس ولتاژ 14.4 نشان میداد که با زدن مقاومت به خروجی به 12.65 رسید و مقاومت به شدت گرم شد امر کنین بقیه ازمایش انجام میدم

یکبار دو ترانس از جنس هم و با ولتاژ یکسان و ترتیب دو سیم خروجی موازی کردم که جواب داد و امپر دو برابر شد و بعد یکسو کردم چرا موازی کردن دو ترانس اشتباه و حتما باید بعد از یکسوسازی موازی کرد؟

مهندس در ادرس زیر دستگاه اینورتر بد جوری اذیت میکنه لطفا یاری کنید

http://www.irantk.ir/irantk65981/#post380859

درود

سوال و سوژه خوبی است
چرا نباید دو خروجی را مستقیما موازی کرد ؟
(چه خروجی ترانس ، چه خروجی آپ امپ ، چه خروجی آمپلیفایر و هر خروجی دیگر )
مگر با واسطه یکسو کننده ( دیود ) و یا با تمهیدات ویژه

حتی اگر ولتاژ خروجی دو ترانس ، مشابه باشند موازی کردن آنها مضر و نادرسته
چرا ؟
ترانس شما عالی است لذا 4 تست پست 11 را بشرح زیر تکرار و نتیجه را اعلام کن .

1- جامپر قطع باشه
2- ولتاژ خروجی را در کمترین ولتاژ تنظیم کن.
3- یک مقاومت 10 وات کمتر از 10 اهم را به خروجی متصل کن.
4- ولتمتر را به خروجی متصل کن
5- پتانسیومتر جریان نسبت به گراند کمترین اهم یعنی صفر اهم باشه (بطوریکه پایه وسط به منفی خروجی متصل باشه )
5- ولتاژ را بتدریج زیاد کن و ببین در چه ولتاژی دیگه ولتاژ ولتمتر بیشتر نمیشه یا تغییراتش ناچیز میشه ؟ و نتیجه را اعلام کن
6- حالا برای تست دوم پتانسیومتر جریان ماکزیمم بشه یعنی 1 کیلو بشه (بنحوی که پایه وسط به مقاومت x متصل بشه ) و مراحل 1 تا 5 را مجددا تکرار و نتیجه را اعلام کن

7- حالا یکبار هم با جمپر مراحل 1 تا 6 را انجام بده

بنابرین 4 تست انجام میشه و لذا نتیجه هر 4 تست را گزارش کن
ضمنا 4/7 کیلو جزء نقشه است و همیشه به خروجی متصل باشه.
سپاس

جهت مشاهده سایز اصلی عکس اینجا کلیک کنید 448x318px.
242.jpg

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس امروز دوباره ازمایشات را با ترانس جدید تست نمودم
مقاومت 4/7 کیلو با خروجی موازی و اضافه کردم 

قبل از تست مقاومت زیر 10 اهم برای خروجی یک لامپ 12 ولت 20 وات به خروجی وصل کردم که از مدار خیالم جمع بشه لامپ با بیشتر کردن پتانسیومتر ولتاژ روشنتر میشد و همچنین با کم و زیاد کردن پتانسیوتر جریان تا یه حدی روشن میشد که  فکر کنم مدار درست داره کار میکنه
و بدون بار و لامپ ولتاژ از صفر تا 11.5   تغییر میکرد

مقاومت 3.3 اهم 10 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود قطع پتانسیومتر جریان در حالت ماکس و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 4 ولتاژ تغییر کرد 

مقاومت 3.3 اهم 10 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود قطع پتانسیومتر جریان در حالت مینیمم و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 3.6 ولتاژ تغییر کرد
مقاومت 3.3 اهم 10 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود وصل پتانسیومتر جریان در حالت مینیمم و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 2.27 ولتاژ تغییر کرد
مقاومت 3.3 اهم 10 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود وصل پتانسیومتر جریان در حالت ماکس و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 4 ولتاژ تغییر کرد

در مورد سوال شما چون هیچ دو نیمه هادی و هیج دو سیگنالی در جهان نیست که بصورت 100 درصد با هم مشابه باشن و موازی کردن اونها باعث اختلال در کارکرد اون یکی میشه مثلا در مورد نیمه هادیها یکی زودتر روشن میشه یا در مرود ترانس یکی ولتاژش بیشتره یکی کمتره و اونی که کمتره مصرف کننده میشه 

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام مهندس امروز دوباره ازمایشات را با ترانس جدید تست نمودم
مقاومت 4/7 کیلو با خروجی موازی و اضافه کردم

قبل از تست مقاومت زیر 10 اهم برای خروجی یک لامپ 12 ولت 20 وات به خروجی وصل کردم که از مدار خیالم جمع بشه لامپ با بیشتر کردن پتانسیومتر ولتاژ روشنتر میشد و همچنین با کم و زیاد کردن پتانسیوتر جریان تا یه حدی روشن میشد که فکر کنم مدار درست داره کار میکنه
و بدون بار و لامپ ولتاژ از صفر تا 11.5 تغییر میکرد

مقاومت 3.3 اهم 10 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود قطع پتانسیومتر جریان در حالت ماکس و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 4 ولتاژ تغییر کرد

مقاومت 3.3 اهم 10 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود قطع پتانسیومتر جریان در حالت مینیمم و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 3.6 ولتاژ تغییر کرد
مقاومت 3.3 اهم 10 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود وصل پتانسیومتر جریان در حالت مینیمم و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 2.27 ولتاژ تغییر کرد
مقاومت 3.3 اهم 10 وات به خروجی وصل کردم جمپ دیود وصل پتانسیومتر جریان در حالت ماکس و پتانسیومتر ولتاژ در حالت مینیمم ذره ذره ولتاژ را بالا بردم تا اخر که در دو سر مقاومت بصورت ترتیبی از 0 تا 4 ولتاژ تغییر کرد

در مورد سوال شما چون هیچ دو نیمه هادی و هیج دو سیگنالی در جهان نیست که بصورت 100 درصد با هم مشابه باشن و موازی کردن اونها باعث اختلال در کارکرد اون یکی میشه مثلا در مورد نیمه هادیها یکی زودتر روشن میشه یا در مرود ترانس یکی ولتاژش بیشتره یکی کمتره و اونی که کمتره مصرف کننده میشه

آفرین

پاسخ سوال خودت را بدرستی دادی

اما در مورد طراحی تغذیه بسیار ساده
اولا باید ولتاژ کلکتور یا ولتاژ خازن بزرگ را هم اعلام میکردی از این پس اعلام کن

ثانیا بنظر میرسه در مدار تغییری اعمال کردی
اگر ناگزیر به هرگونه تغییری در مقادیر و مشخصات قطعات میشی باید حتما حتما اعلام کنی

اهم پتانسیومتر جریان و مقاومت سری با آن را اعلام کن
مقاومت سری باید 100 اهم باشه ولی خیلی بیشتره آیا همینطوره ؟
از سلامت پتانسیومتر جریان و مقاومت 100 اهمی مطمئن شو (احتمال داره پتانسیومتر جریان یا مقاومت سری با آن سوخته باشه)

این مقاومت 100 اهمی را اتصال کوتاه کن و آزمایش را فقط در حالت بدون جمپر تست کن
در حداقل جریان
و در حداکثر جریان

بنابرین با شرایط فوق مجددا ببین ولتاژ خروجی در چند ولت استپ میکنه.
مشکل حرارت ترانزیستور را بعدا حل میکنیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
چشم قطعات دوباره بررسی و ولتاژها را کاملتر بیان میکنم

اگر دو ولتاژ موازی بشه و به مثبت دو  دیود اعمال شه منفی دیودها یکی بشه کمک  میکنه که ولتاژ به هر منبع بر نگرده درست است؟

مهندس گرامی پس چرا در دستگاههای جوش اینورتری قسمت  تغذیه 24 ولت خروجی در قسمت بعد از چاپر دو دیود فرکانسی را کاملا با هم موازی میکنند شماره دیود fr104 چرا از یک دیود با امپر بالا تر استفاده نکرد؟

آخرین ویرایش:
بالا