آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: طراحی تغذیه بسیار ساده با محدود کننده جریان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
چشم قطعات دوباره بررسی و ولتاژها را کاملتر بیان میکنم

اگر دو ولتاژ موازی بشه و به مثبت دو دیود اعمال شه منفی دیودها یکی بشه کمک میکنه که ولتاژ به هر منبع بر نگرده درست است؟

مهندس گرامی پس چرا در دستگاههای جوش اینورتری قسمت تغذیه 24 ولت خروجی در قسمت بعد از چاپر دو دیود فرکانسی را کاملا با هم موازی میکنند شماره دیود fr104 چرا از یک دیود با امپر بالا تر استفاده نکرد؟

درود

در مواردی که یک دیود نیز توانایی لازم را داره اما کمی داغ میکنه دراینصورت مقرون بصرفه است که دو دیود را موازی کنیم لذا هر چند جریانها بصورت مساوی تقسیم نمیشه اما عدم تساوی جریانها اهمیتی نداره زیرا میخواهیم اندکی از بار یک دیود کم کنیم

مثلا برای جریان 2 آمپر دو دیود 5 آمپری اشکالی نداره هرچند 5/ آمپر از یک دیود و 1/5 آمپر از دیگری عبور کنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
آفرین

پاسخ سوال خودت را بدرستی دادی

اما در مورد طراحی تغذیه بسیار ساده
اولا باید ولتاژ کلکتور یا ولتاژ خازن بزرگ را هم اعلام میکردی از این پس اعلام کن

ثانیا بنظر میرسه در مدار تغییری اعمال کردی
اگر ناگزیر به هرگونه تغییری در مقادیر و مشخصات قطعات میشی باید حتما حتما اعلام کنی

اهم پتانسیومتر جریان و مقاومت سری با آن را اعلام کن
مقاومت سری باید 100 اهم باشه ولی خیلی بیشتره آیا همینطوره ؟
از سلامت پتانسیومتر جریان و مقاومت 100 اهمی مطمئن شو (احتمال داره پتانسیومتر جریان یا مقاومت سری با آن سوخته باشه)

این مقاومت 100 اهمی را اتصال کوتاه کن و آزمایش را فقط در حالت بدون جمپر تست کن
در حداقل جریان
و در حداکثر جریان

بنابرین با شرایط فوق مجددا ببین ولتاژ خروجی در چند ولت استپ میکنه.
مشکل حرارت ترانزیستور را بعدا حل میکنیم.

سپاس

سلام مهندس

اهم پتانسیومتر جریان 1 کیلو و مقاومت سری 100 اهم است در صفحه 1 پست 8 خدمتتان گفتم که پتانسیومتر 100 اهم در بازار پیدا نکردم و شما فرمودی 
پتانسیومتر 1 کیلو بزرگه و بخوبی قادر به روشن کردن ترانزیستور نمیشه ولی اشکالی نداره اتفاقا فعلا بدلایلی خوبه و موضوعاتی را شفاف میکنه که در جریان تست مشخص میشه
به جز مورد بالا تغییری در مدار ایجاد نکردم

اگر امر دیگری قبل از تست در حالت دیود بدون جمپ و اتصال کوتاه مقاومت 100 اهمی دارید اعلام کنید چون ویرایش شما را ندیدم؟

سپاسگزار 

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام مهندس

اهم پتانسیومتر جریان 1 کیلو و مقاومت سری 100 اهم است در صفحه 1 پست 8 خدمتتان گفتم که پتانسیومتر 100 اهم در بازار پیدا نکردم و شما فرمودی
پتانسیومتر 1 کیلو بزرگه و بخوبی قادر به روشن کردن ترانزیستور نمیشه ولی اشکالی نداره اتفاقا فعلا بدلایلی خوبه و موضوعاتی را شفاف میکنه که در جریان تست مشخص میشه
به جز مورد بالا تغییری در مدار ایجاد نکردم

اگر امر دیگری قبل از تست در حالت دیود بدون جمپ و اتصال کوتاه مقاومت 100 اهمی دارید اعلام کنید چون ویرایش شما را ندیدم؟

سپاسگزار

درود

پاسخ تست سلامت پتانسیومتر 1 کیلو و مقاومت سری 100 اهم را اعلام نکردی ؟

ضمن آزمایش پست 29
ببین پتانسیومتر 1 کیلو مینیمم چند اهم میشه ؟ اگه تقریبا صفر اهم نمیشه با سیمی بصورت دستی پایه وسط را به پایه کناری که به 100 اهمی متصله شورت کن تا آزمایش برای حداکثر جریان در اینحالت انجام بشه

و سیم اتصال کوتاه پتانسیومتر را برای آزمایش حداقل جریان ، آزاد کن ولی 100 اهمی همچنان شورت باشه

خطایی در مدار داری

اگر پتانسیومتر و 100 اهمی سالمه دراینصورت bc639 ایرادی داره یا پایه هاش بدرستی نصب نشده .
از سلامت پتانسیومتر 1 کیلویی و 100 اهمی کاملا مطمئن شو
آیا مطمئنی پایه وسط پتانسیومتر را با بیس متصل کردی ( تصویر پتانسیومتر را ارسال کن)

دقت کن و با اهم متر پایه وسط پتانسیومتر را تست کن که با چرخاندن آن اهم پایه وسط نسبت به یک پایه کناری کم بشه و نسبت به دیگری زیاد بشه .
تردیدی ندارم در این 3 قطعه ایراد و یا خطایی هست ولی با توجه به تاخیر پاسخ ها بنظر میرسه رغبتی برای بررسی این مدار ساده نداری.

مراقب حرارت ترانزیستور باش که نسوزه چون جریان در این آزمایش میتونه حداکثر بشه
چرا با تاخیر زیاد پاسخ میدی فراموشم میشه و هر بار ناگزیر به مطالعه برای تداعی مدار میشم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
درود

آیا علاقمند دیگری برای مونتاژ این مدار نیست که خطای مونتاژ مشخص بشه ؟

تصور نکنید پس از تکمیل مدار میتوانید بسادگی از کلیه اطلاعات و تجربیات مربوطه استفاده کنید زیرا:

کسی که در تکمیل این مدار مشارکت کنه ، بدون اغراق هزار برابر بیشتر از کسی که از مدار و نتیجه نهایی استفاده میکنه به الکترونیک مسلط میشه و تجربیات و اطلاعاتی بدست میاره که با صدها مونتاژ بدست نمیاد .

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

پاسخ تست سلامت پتانسیومتر 1 کیلو و مقاومت سری 100 اهم را اعلام نکردی ؟

ضمن آزمایش پست 29
ببین پتانسیومتر 1 کیلو مینیمم چند اهم میشه ؟ اگه تقریبا صفر اهم نمیشه با سیمی بصورت دستی پایه وسط را به پایه کناری که به 100 اهمی متصله شورت کن تا آزمایش برای حداکثر جریان در اینحالت انجام بشه

و سیم اتصال کوتاه پتانسیومتر را برای آزمایش حداقل جریان ، آزاد کن ولی 100 اهمی همچنان شورت باشه

خطایی در مدار داری

اگر پتانسیومتر و 100 اهمی سالمه دراینصورت bc639 ایرادی داره یا پایه هاش بدرستی نصب نشده .
از سلامت پتانسیومتر 1 کیلویی و 100 اهمی کاملا مطمئن شو
آیا مطمئنی پایه وسط پتانسیومتر را با بیس متصل کردی ( تصویر پتانسیومتر را ارسال کن)

دقت کن و با اهم متر پایه وسط پتانسیومتر را تست کن که با چرخاندن آن اهم پایه وسط نسبت به یک پایه کناری کم بشه و نسبت به دیگری زیاد بشه .
تردیدی ندارم در این 3 قطعه ایراد و یا خطایی هست ولی با توجه به تاخیر پاسخ ها بنظر میرسه رغبتی برای بررسی این مدار ساده نداری.

مراقب حرارت ترانزیستور باش که نسوزه چون جریان در این آزمایش میتونه حداکثر بشه
چرا با تاخیر زیاد پاسخ میدی فراموشم میشه و هر بار ناگزیر به مطالعه برای تداعی مدار میشم

یادم رفت پایه وسط ولوم جریان به بیس 639 میره

سپاس

سلام مهندس غزال  در کارگاه دسترسی به کامپیوتر ندارم برای این دیر میشه به بزرگواریتان عفو کن
ولوم 1 کیلو سالمه بگونه ای که یک سمت چرخ میدی پایه وسط با یکی از کنارها صفر اهم میشه و برعکسش
تقریبا 2.5 اهم صفر اهم نمیشه
مقاومت سری هم 100 اهم درست بود با اهممتر تست زدم 
 بعد از کارهای بالا و ایمان به گفته های شما به کار خودم شک کردم قطعات را جدا کردم و از اول روی برد برد بستم و نتایج قبلی حاصل شد ولت متر را با مقاومت 4.7 کیلو موازی کردم یعنی ولتاژ از صفر تا 11.35 ولت تغییر میکرد در زمانی که ولتاژ خازن اصلی یا کلکتور 18.50 ولت بود
 تنها چیزی که مشکوک شدم جای کلکتور و امیتر bc639 بود طبق دیتا شیت بیس کنار گفته ولی بااهممتر بیس وسط نشون میده برای همین  ترانزیستور را یکبار برعکس زدم یعنی جای کلکتور و امیتر را عوض کردم و دوباره ولت متر را با مقاومت خروجی موازی کردم  وقتی ولوم جریان مینیمم کردم ولتاژ خروجی در حالت کلکتور امیتر برعکس بالااز 11.35 که در بالا بود به 9.24 کاهش پیدا کرد و وقتی ولوم جریان ماکس کردم ولتاژ خروجی از 11.35 بالا به 10.22 رسید 

یعنی در یک حالت امیتر کلکتور ولوم جریان تاثیری در ولتاژ 11.35 ندارد و طبیعی ست 
در حالت برعکس امیتر کلکتور ولوم جریان در ولتاژ خروجی تاثیر داره بدون بار که فکر کنم همان گزینه 1 درست باشه 

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام مهندس غزال در کارگاه دسترسی به کامپیوتر ندارم برای این دیر میشه به بزرگواریتان عفو کن
ولوم 1 کیلو سالمه بگونه ای که یک سمت چرخ میدی پایه وسط با یکی از کنارها صفر اهم میشه و برعکسش
تقریبا 2.5 اهم صفر اهم نمیشه
مقاومت سری هم 100 اهم درست بود با اهممتر تست زدم
بعد از کارهای بالا و ایمان به گفته های شما به کار خودم شک کردم قطعات را جدا کردم و از اول روی برد برد بستم و نتایج قبلی حاصل شد ولت متر را با مقاومت 4.7 کیلو موازی کردم یعنی ولتاژ از صفر تا 11.35 ولت تغییر میکرد در زمانی که ولتاژ خازن اصلی یا کلکتور 18.50 ولت بود
تنها چیزی که مشکوک شدم جای کلکتور و امیتر bc639 بود طبق دیتا شیت بیس کنار گفته ولی بااهممتر بیس وسط نشون میده برای همین ترانزیستور را یکبار برعکس زدم یعنی جای کلکتور و امیتر را عوض کردم و دوباره ولت متر را با مقاومت خروجی موازی کردم وقتی ولوم جریان مینیمم کردم ولتاژ خروجی در حالت کلکتور امیتر برعکس بالااز 11.35 که در بالا بود به 9.24 کاهش پیدا کرد و وقتی ولوم جریان ماکس کردم ولتاژ خروجی از 11.35 بالا به 10.22 رسید

یعنی در یک حالت امیتر کلکتور ولوم جریان تاثیری در ولتاژ 11.35 ندارد و طبیعی ست
در حالت برعکس امیتر کلکتور ولوم جریان در ولتاژ خروجی تاثیر داره بدون بار که فکر کنم همان گزینه 1 درست باشه

درود

عزیزم باید شفاف گزارش کنی

مثلا این جمله یعنی چی ؟

گزینه 1 یعنی چی ؟
گزینه ای در گزارش وجود نداره که جستجو و منطبق با آن برداشت کنم
فکر کنم همان گزینه 1 درست باشه یعنی چی ؟ مگه مدار در دسترست نیست که با گمانه زنی پاسخ میدی و میگی فکر کنم فلان گزینه درست باشه ؟

ولتاژ 9.24 و 10.22 چیه ؟ با توجه به اینکه باری اعلام نکردی آیا بدون بار و فقط با چرخاندن پتانسیومتر جریان میتونی ولتاژ را تغییر بدی که محاله !
و اگه باری بهش متصل کردی دراینصورت من چطور بفهمم چه باری متصل کردی ؟

و اگه بار قبلی را متصل کردی چطور قبلا نهایتا 4 ولت میشد و الان 10.22 ولت ؟
در مورد bdc639 قبلا هم عرض کردم بیس bc639 وسطه

من با توجه به اشتیاق و سوالات پیاپی و درخواست مکرر شما این مدار را طراحی کردم تا نهایتا مدار بسیار ساده ای تقدیم کنم و ضمنا در جریان تکمیل مدار نحوه رفع نقائص و طراحی را منعکس کنم .

اما دقیقا از زمان طرح این مدار بنظر میرسه نیاز شما رفع شد بطوریکه ساده ترین پاسخ را نیز پس از چند روز گزارش کردی که احتمالا طرح این تاپیک مصادف با کاهش امکانات شما بوده .

اما دراینصورت چرا گزارش را گنگ و بسیار خلاصه و با شکم سیر تنظیم کردی ؟ بطوریکه آزمایش پست 33 را انجام ندادی و هیچیک از جملات اخیر شما ( جز تست مقاومت و پتانسیومتر ) را درک نکردم لذا اگر از تکمیل مدار منصرف شدی اعلام کن و مطمئن باش انصراف شما خوشحالم میکنه چون نحوه پیگیری شما وقت زیادی را تلف میکنه و هر بار باید پست های قبلی را مفصلا مطالعه کنم تا بخاطر بیارم بویژه که تست ها را با سیری و بی توجهی انجام میدی و گزارش را خلاصه و گنگ تنظیم میکنی .

جناب رجایی عزیز طراحی این مدار فرصت کم نظیر و چه بسا بی نظیر است و اطلاعات و تجربیاتی که در جریان آن حاصل میشه بیشتر از صدها مونتاژ ساده است اما عادت عمومی است که فرصت ها را بسوزانیم و سپس حسرت بخوریم.

به هر تقدیر ازآنجاکه برای من هم انگیزه ای باقی نمانده لذا پیشنهاد و تقاضا دارم تا زمانیکه در شرایط فعلی و بی انگیزه هستی لطفا از پیگیری این تاپیک منصرف شو .

البته اگر خودم فرصت مناسبی برای مونتاژ و رفع نقائص این مدار پیدا کنم و یا انگیزه من با متقاضی مشتاقی احیاء بشه ، این مدار را تکمیل میکنم

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام خدمت مهندس غزال عزیز کاملا حق با شماست ولی باور بفرمایید از روی شکم سیری جواب ندادم اگر از روی شکم سیری بود 10 خط تایپ نمیکردم در انتقال مطلب عاجز بودم 
بزارید از اول بگم شما بعد از انکه گفتین خطایی در مدار دارم با ایمان به گفته شما به مداری که بستم شک کردم پس همه قطعات را جدا کردم و از اول بستم و نتایج قبلی حاصل شد
و قسمتهایی که فرمودید مقاومت 100 اهم سری و پتانسیومتر 1 کیلو جریان و ترانزیستور ایراد داره این سه قطعه را چک کردم که سالم بودند و پایه وسط ولوم جریان به بیس ترانزیستور میرفت 

مقاومت با اهممتر اهم 100 نشومن میداد

پتانسیومتر پایه وسط با پایه کناری در صورت حرکت دادن ولوم پایه وسط در یک طرف 2.5 اهم و طرف دیگر نصبت به پایه کنار دیگر ا کیلو و برعکس 

ترانزیستور هم با اهممت در رنج تست دیود  پایه بیس وسط به دو تای دیگر از یکطرف راه میداد از طرف دیگر نه

خوب این شد از تست قطعات 

تنها گزینه ای که مشکوک بود جای کلکتور و امیتر ترانزیستور bc639 که برعکس حالت قبلی کردم یعنی ترانزیستور را چرخاندم پایه بیس که تغییری نکرد ولی جای کلکتور و امیتر از حالت قبلی عوض شد بدون بار ولتمتر را به خروجی یا با مقاومت 4.7 کیلو موازی کردم که نتایج زیر حاصل شد

ولوم ولتاژ زیاد وقتی ولوم جریان مینیمم بود ولتاژ نشان داده شده توسط ولتمتر 9.24 و وقتی ولوم جریان ماکس شد ولتاژ خروجی هم تغییر کرد و به 10.22 رسید یعنی در این حالت که جای کلکتور و امیتر ترانزیستور را عوض کردم بدون بار ولوم جریان در ولتاژ خروجی تاثیر میزاره که اینطور نباید باشه درسته؟

ولی در حالت قبلی یعنی اولین مداری که بستم یعنی کلکتور امیتر برعکس حالت بالایی که گفتم  ولتاژ خروجی بدون بار توسط ولتمتر 11.35 بود و با تغییر دادن ولوم جریان هیچ تغییری در ولتاژ حاصل نمیشد 

اینها را خدمتتان گفتم که تا اینجا از صحت مداری که بستم اطمینان حاصل کنیم بعد مراحل را انجام بدم

لطفا بفرمایید با این توضیحاتی که دادم تست بعدی چیست؟

اگر موجب رنجش شما شدم عذر خواهیه مرا پذیرا باشید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام خدمت مهندس غزال عزیز کاملا حق با شماست ولی باور بفرمایید از روی شکم سیری جواب ندادم اگر از روی شکم سیری بود 10 خط تایپ نمیکردم در انتقال مطلب عاجز بودم
بزارید از اول بگم شما بعد از انکه گفتین خطایی در مدار دارم با ایمان به گفته شما به مداری که بستم شک کردم پس همه قطعات را جدا کردم و از اول بستم و نتایج قبلی حاصل شد
و قسمتهایی که فرمودید مقاومت 100 اهم سری و پتانسیومتر 1 کیلو جریان و ترانزیستور ایراد داره این سه قطعه را چک کردم که سالم بودند و پایه وسط ولوم جریان به بیس ترانزیستور میرفت

مقاومت با اهممتر اهم 100 نشومن میداد

پتانسیومتر پایه وسط با پایه کناری در صورت حرکت دادن ولوم پایه وسط در یک طرف 2.5 اهم و طرف دیگر نصبت به پایه کنار دیگر ا کیلو و برعکس

ترانزیستور هم با اهممت در رنج تست دیود پایه بیس وسط به دو تای دیگر از یکطرف راه میداد از طرف دیگر نه

خوب این شد از تست قطعات

تنها گزینه ای که مشکوک بود جای کلکتور و امیتر ترانزیستور bc639 که برعکس حالت قبلی کردم یعنی ترانزیستور را چرخاندم پایه بیس که تغییری نکرد ولی جای کلکتور و امیتر از حالت قبلی عوض شد بدون بار ولتمتر را به خروجی یا با مقاومت 4.7 کیلو موازی کردم که نتایج زیر حاصل شد

ولوم ولتاژ زیاد وقتی ولوم جریان مینیمم بود ولتاژ نشان داده شده توسط ولتمتر 9.24 و وقتی ولوم جریان ماکس شد ولتاژ خروجی هم تغییر کرد و به 10.22 رسید یعنی در این حالت که جای کلکتور و امیتر ترانزیستور را عوض کردم بدون بار ولوم جریان در ولتاژ خروجی تاثیر میزاره که اینطور نباید باشه درسته؟

ولی در حالت قبلی یعنی اولین مداری که بستم یعنی کلکتور امیتر برعکس حالت بالایی که گفتم ولتاژ خروجی بدون بار توسط ولتمتر 11.35 بود و با تغییر دادن ولوم جریان هیچ تغییری در ولتاژ حاصل نمیشد

اینها را خدمتتان گفتم که تا اینجا از صحت مداری که بستم اطمینان حاصل کنیم بعد مراحل را انجام بدم

لطفا بفرمایید با این توضیحاتی که دادم تست بعدی چیست؟

اگر موجب رنجش شما شدم عذر خواهیه مرا پذیرا باشید

درود

پایه های bc639 در حالتی که خروجی 11.35 ولت میشه درسته

1- مقاومت 100 اهم سری را شورت کن
2- پتانسیومتر جریان را تقریبا در حد وسط بچرخان و همونجا بمونه و دو تست زیر را انجام بده
3- بار قبلی ( حدود 3 اهم ) را به خروجی متصل کن
4- سیمی به وسط پتانسیومتر جریان متصل کن
الف ) یکبار به انتهای پتانسیومتر متصل و ببین ولتاژ خروجی تا چند ولت بالا میره ؟
ب) یکبار به ابتدای پتانسیومتر متصل و ببین ولتاژ خروجی تا چند ولت بالا میره؟

بخش ولتاژ درسته ولی بخش جریان حاکی از ایراده که خلاصه با آزمایش مشخص میشه

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام بزرگوار در حالت دیود بدون جمپ ولتمتر را با مقاومت 4.7 کیلو موازی کردم و مقاومت 100 اهمی شورت کردم ولوم جریان متوسط یک سیم به پایه وسط ولوم جریان زدم یکبار سیم را به یکی از پایهه ای کناری و یکبار به پایه کناری دیگر زدم یعنی وسط مشترک یکبار به پایه سمت راست ولوم یکبار به سمت چپ 

مقاومت 3.3 اهم 10 وات را با ولتمتر موازی بستم که همون بار ما هست  و نتایج زیر حاصل گردید

در حالت اتصال وسط به سمت پایه راست ولوم ولتاژ از 11.40 بدون بار به 3.32 رسید در حالتی که ولتاژ کلکتور ترانزیستور 8.37 بود
در حالت اتصال وسط به سمت پایه چپ ولوم ولتاژ از  بدون بار 11.40 به 3.66 رسید در حالتی که ولتاژ کلکتور ترانزیستور 8.11 بود

سپاسگزار

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام بزرگوار در حالت دیود بدون جمپ ولتمتر را با مقاومت 4.7 کیلو موازی کردم و مقاومت 100 اهمی شورت کردم ولوم جریان متوسط یک سیم به پایه وسط ولوم جریان زدم یکبار سیم را به یکی از پایهه ای کناری و یکبار به پایه کناری دیگر زدم یعنی وسط مشترک یکبار به پایه سمت راست ولوم یکبار به سمت چپ

مقاومت 3.3 اهم 10 وات را با ولتمتر موازی بستم که همون بار ما هست و نتایج زیر حاصل گردید

در حالت اتصال وسط به سمت پایه راست ولوم ولتاژ از 11.40 بدون بار به 3.32 رسید در حالتی که ولتاژ کلکتور ترانزیستور 8.37 بود
در حالت اتصال وسط به سمت پایه چپ ولوم ولتاژ از بدون بار 11.40 به 3.66 رسید در حالتی که ولتاژ کلکتور ترانزیستور 8.11 بود

سپاسگزار

درود

خدا خیرت بده

عزیزم اگه کوچکترین خطایی در گزارش شما باشه ازآنجاکه آزمایشات بر پایه خطا بنا میشه لذا کوچکترین خطا موجب بر باد رفتن کلیه زحمات میشه

اشکال این بوده که بازم ترانس خیلی ضعیفه ولی گزارش شما حاکی از قدرت بیش از نیاز بود و مخصوصا بهمین دلیل تاکید میکردم همیشه ولتاژ کلکتور ترانزیستور قدرت را اعلام کن

با این ترانسی که ضعیفه این مدار در جریان بالا قابل تست نیست .
عرض کردم ترانس را در دست نگهدار و تصویر آنرا ارسال کن که نکردی و گزارش وضعیت ترانس را هم اشتباها گزارش کردی لذا منجر به اینهمه زحمت بیهوده شد .

اساسا هنگامیکه ولتاژ کلکتور کمتر از 12 ولت بشه رگلاتور 12 ولت کار نمیکنه و مدار مختل میشه .
ضمنا گراند رگلاتور هم باید عوض بشه و سه خط افقی باشه بهتر میشه (درتصویر زیر مشخص کردم)

سپاس
IV.jpg

آخرین ویرایش:
بالا