آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

درود
غزال :
مدام میخوای تعویض کنی
عزیزم با تعویض درست نمیشه باید عیب مشخص بشه
و تا زمانیکه از تعویض شانسی دست نکشی و پاسخ سوالاتم را ندی نمی فهمم دردش چیه؟
هنوز پاسخ سوالمو ندادی که دوباره عیب هایی اضافه میکنی و سوالات قبلی منو بی ثمر میکنی .

آدم نشادر مصرف کنه اینقدر عجله نمیکنه.
اینهمه الکی قطعه عوض کردی چی نصیبت شد ؟
فقط تعدادی قطعات سوخته برات مونده.
باید عیب مشخص بشه بعد قطعه معیوب پیدا میشه و عوض میکنی.
بابام دراومد اینقدر سوال کردم و توجه نکردی و بجاش قطعه عوض کردی .

سپاس
;623680 گفت:
خب استاد حالا با این وضع صلاح میدونین من چیکار کنم و چیو تعویض کنم؟
ممنون که وقت میزارین❤️

منکه سوالارو پاسخ دادم استاد
چطوری عیب یابی کنم وصتی که میزنم به برق شروع میکنه دود کردن ؟ باید درارم مقاومتو؟
شما بفرمایین من همون کارو موب مو انجام بدم
ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

منکه سوالارو پاسخ دادم استاد
چطوری عیب یابی کنم وصتی که میزنم به برق شروع میکنه دود کردن ؟ باید درارم مقاومتو؟
شما بفرمایین من همون کارو موب مو انجام بدم
ممنون

با اجازه از استاد غزال
بزرگوار لطفا در ابتدا شما بفرمایید مدار رو چطور عیب یابی نمودید؟
میشه شما مو به مو توضیح بدید تا ماهایی که پست ها رو دنبال میکنیم بفهمیم چی به چی هست ؟
شما که مرتب دارید قطعه نو تهیه و تعویض میکنید ! ! ! پس کی عیب یابی میکنید؟
لطفاً از روی مراحل عیب یابی که در صفحات نخست گفته شده استاد نیز چندین بار تاکید نمودند
مراحل عیب یابی رو از روی همان مو به مو توضیح دهید
توضیح باید کامل و شفاف باشه نه در قالب یک خط یا یک جمله مبهم و ناقص توسط نگارشی ناقص
بعد از نگارش هم ابتدا خودتون چند بار جمله رو بخونید اگر مفهوم بود بعد پست نمایید
تاپیک عمومی میباشد و هزاران نفر پستها رو مطالعه میکنند سزاوار هست کامل و با دقت نگارش نمایید

ضمن اینکه تشکر از پستهای گُهر بار هر استادی که برای شما و مشکل شما وقت میگذارد جزو کوچکترین وظایف هر کاربر و کارآموز و پرششگری میباشد که در انتهای پستها قرار دارد

یک نگاه به پستهای قبل خودتان بی اندازید ! ! ! واقعا عجیب میباشد و گویی شما استاد هستید و ایشان کارآموز

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

با اجازه از استاد غزال
بزرگوار شما چطور عیب یابی کردید؟
میشه شما مو به مو توضیح بدید تا ما هم که پست ها رو دنبال میکنیم بفهمیم چی به چی هست ؟
شما که مرتب دارید قطعه نو تهیه و تعویض میکنید !
از روی مراحل عیب یابی که در صفحات نخست گفته شده و استاد نیز چندین بار تاکید نمودند
از روی همان مو به مو توضیح بدید
ولی توضیح باید کامل باشه و شفاف نه در قالب یک خط یا جمله ناقص با نگارش ناقص
بعد از نگارش هم خودتون چند بار جمله رو بخونید اگر مفهوم بود بعد پست نمایید
تاپیک عمومی میباشد و هزاران نفر پستها رو مطالعه میکنند سزاوار هست کاملا با دقت نگارش گردد
ضمن اینکه تشکر از پستهای گُهر بار هر استادی جزو کوچکترین وضایف هر کاربر و کارآموز و پرششگری میباشد که در انتهای پستها میباشد
یک نگاه به پستهای قبل بی اندازید ! ! ! واقعا عجیب میباشد

سلام اقا حبیب عزیز وقت بخیر
وقتی میزنم به برق مقاومت۲۲۰ اهمی سری با ال ای دی دود میکنه من میترسم بقیه قطعات هم اسیب ببینه ولتاژ خروجی هم قابل تغییر نیست چند باری هم ال ام ۳۱۷ رو عوض کردم ولی بازم سوخت
وقتی میزنم به برق مدار در حالت عادی نیست که بخام عیب یابی کنم عزیز
وقتی میزنم مقاومت دود میکنه همون ۲۲۰ اهمی میخاستم بدونم مشکل از چیه که عوضش کنم چون احتمال دادم بیشتر تو برق بمونه با این وضع قطعا بقیه قطعات هم خراب میشه عملا مدار بی استفاده میشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ramintkh

HENRA

کاربر
2013-04-25
57
53
شهر اصفهان
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

با سلام و احترام.
بنده منبع را ساختم به خوبی کار کرد اما یک لحظه سیم های پتانسیومتر به خروجی اتصالی کرد و مقاومت ۲۲۰ اهمی سوخت و منبع از کار افتاد. الان ولتاژ صفر هست در هر حالت ‌.
Lm317 را تعویض کردم ولی تغییری نکرد.
دیود ها سالم هستند. طبق عیب یابی وقتی دست مرطوب بین گراند و بیس q1 میزنم ولتاژ منفی ۲۵ ولت نشون میده.ولتاژ های پایه اپ امپ هم درسته.
پایه ال ای دی هم قطع کردم بی فایده بود نمیدونم مشکل دقیقا کجاست. مقاومت های سیاه شده را هم تعویض کردم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

با سلام و احترام.
بنده منبع را ساختم به خوبی کار کرد اما یک لحظه سیم های پتانسیومتر به خروجی اتصالی کرد و مقاومت ۲۲۰ اهمی سوخت و منبع از کار افتاد. الان ولتاژ صفر هست در هر حالت ‌.
Lm317 را تعویض کردم ولی تغییری نکرد.
دیود ها سالم هستند. طبق عیب یابی وقتی دست مرطوب بین گراند و بیس q1 میزنم ولتاژ منفی ۲۵ ولت نشون میده.ولتاژ های پایه اپ امپ هم درسته.
پایه ال ای دی هم قطع کردم بی فایده بود نمیدونم مشکل دقیقا کجاست. مقاومت های سیاه شده را هم تعویض کردم

درود

بدون تردید آپ امپ و یکی از دو پتانسیومتر ولتاژ یا هر دو سوخته

لذا ابتدا آپ امپ را خارج کن یا یک پایه led متصل را آزاد کن
ضمنا اهم پتانسیومتر و ولوم ولتاژ را داخل مدار تست کن ببین وقتی میچرخونی نسبت به پایه وسط بصورت پیوسته تغییر میکنه یا نه ؟ ( البته فقط اهم یک پایه ابتدایی یا ابتدایی ولوم. و پتانسیومتر ولتاژ نسبت بهپایه وسط باید تغییر کنه و پایه دیگر همیشه نسبت به وسط صفر اهمه)

اگه ناگهانی تغییر کنه یا تغییر نکنه همون سوخته
البته دو پایه ای که بهم متصلند همیشه صفر اهمه و اشکال نداره و نسبت به پایه دیگر تست کن.

اگه حل نشد لوکیشن قطعاتی که داغ شده اعلام کن
ضمنا ولتاژ منفی ۲۵ ولت از کجا آوردی ، احتمالا ۲۵ ولت بوده و اشتباه میکنی.

اتصال دیگری دادی و این اتصال موجب صدمه lm نمیشه
آیا ولتاژ ولتاژ خروجی روی ماکزیمم مونده یا حدود صفر ولت مونده ؟
سیم های کدوم پتانسیومتر به کدوم خروجی اتصالی کرد ، به خروجی گراند (منفی) یا خروجی مثبت ؟

یک مقاومت حدود ۱ کیلو بین پایه ۱ (سمت چپ ) و پایه ۲۲۰ اهم که به ولوم ولتاژ متصله موقتا وصل کن ببین ولتاژ خروجی داری ؟
اگه ولتاژی نداشتی با توجه به نتیجه آزمایشی که قبلا با انگشت مرطوب انجام دادی lm317 سوخته.

یعنی اگه ولتاژ خروجی با قرار دادن جسم مرطوب بین بیس کلکتور Q1 داشته باشی هر دو ترانزیستور سالمه و در اینصورت اگه موقتا مقاومت حدود ۱ کیلو بین نقاطی که گفتم بگذاری سلامت lm317 مشخص میشه.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 170243

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان

درود استادقصد مونتاژ منبع را دارم که...
۱-ترانزیستور TIP35 را موجود ندارم میتوانمc4111 جایگزین کنم؟
https://uupload.ir/files/v4je_screenshot_20201011-090149.png
۲- بجای ولت متر آمپر متر پنلی میتوانم از مدار نمایشگر منبع تغذیه اوراقی که دارای صفحه نمایشگر.، ولت متر و آمپر متر با ایسی ،7107 هست استفاده کنم
https://uupload.ir/files/k2er_20200819_225138.jpg
۳-ایا ضرروری هست ترانزیستور قدرت در داخل برد با هدسینگ نصب گردد ؟...اگر به قاب منبع وصل و توسط سیم‌کشی به مدار اتصال یابد ایرادی ندارند
۴- میتوان از ترانس ۲۴ ولتی یک آمپر بجای ترانس ۱۸ ولت استفاده کنم زیرا خروجی ۲۵ تا ۲۶ ولت (۲ آمپر عالی هست اگر مقدور باشد) ولی یک آمپر ضروری و مورد نیاز کارم میباشد
۵-ولتاژ مدار نمایشگر و زینر ۷ ولتی را میتوانم از منبع دیگری تامین کنم (اگر در بهبود و راندمان مدار با توجه به ضعف ترانس تاثیر مثبت داشته باش)۶-ضعف جریان با افزایش مقدار و تعداد خارنها در چه حد قابل جبران هست...سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

درود استادقصد مونتاژ منبع را دارم که...
۱-ترانزیستور TIP35 را موجود ندارم میتوانمc4111 جایگزین کنم؟
https://uupload.ir/files/v4je_screenshot_20201011-090149.png
۲- بجای ولت متر آمپر متر پنلی میتوانم از مدار نمایشگر منبع تغذیه اوراقی که دارای صفحه نمایشگر.، ولت متر و آمپر متر با ایسی ،7107 هست استفاده کنم
https://uupload.ir/files/k2er_20200819_225138.jpg
۳-ایا ضرروری هست ترانزیستور قدرت در داخل برد با هدسینگ نصب گردد ؟...اگر به قاب منبع وصل و توسط سیم‌کشی به مدار اتصال یابد ایرادی ندارند
۴- میتوان از ترانس ۲۴ ولتی یک آمپر بجای ترانس ۱۸ ولت استفاده کنم زیرا خروجی ۲۵ تا ۲۶ ولت (۲ آمپر عالی هست اگر مقدور باشد) ولی یک آمپر ضروری و مورد نیاز کارم میباشد
۵-ولتاژ مدار نمایشگر و زینر ۷ ولتی را میتوانم از منبع دیگری تامین کنم (اگر در بهبود و راندمان مدار با توجه به ضعف ترانس تاثیر مثبت داشته باش)۶-ضعف جریان با افزایش مقدار و تعداد خارنها در چه حد قابل جبران هست...سپاس

درود

C4111 اشکالی نداره ولی بیشتر از نیاز این تغذیه هست و حیف و میل میشه.

بله از هر ولتمتر آمپرمتری میتونی استفاده کنی

ترانزیستور قدرت روی قاب فلزی اشکالی نداره اما با قاب ایزوله کن( با استفاده از طلق)
ضمنا سیم کلکتور و امیتر باید ضخیم باشه و سیم بیس نازک باشه اشکال نداره.

ترانس ۲۴ ولت عمر آی سی را کم میکنه و اگه با روش تاپیک زیر حدود ۴ ولت کمترش کنی تا ۲۵ ولت هم میتونی دریافت کنی.
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228کاهش ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

استفاده از منبع مجزا برای نمایشگر اشکالی نداره ولی جریان نمایشگر تاثیری در جریاندهی ترانس نداره و بازدهی را کم نمیکنه.

هر چقدر ظرفیت خازن صافی بیشتر بشه میتونی در ولتاژ های نزدیک به ماکزیمم هم جریان خوبی بگیری.
اگر خازن بسیار بسیار بزرگ باشه با ترانس ۲۰ ولت میتونی تا ۲۸ ولت دریافت کنی و اگه ظرفیت خازن صافی کم باشه در این ولتاژ نمیتونی جریان قابل توجه بگیری و در ولتاژهای پایین تر مقدور میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

سلام وقت بخیر استاد عزیز
عذر خواهی میکنم شاید پستم بی ربط باشه اگر میشه بزرگواری کنین جواب بدین
یه منبع تغذیه دژانگ ۳۰ ولت ۵ امپر دارم که هرکاری میکنم چراغ امپر خاموش نمیشه که ازش ولتاژ بگیرم یجوریه که انگار خروجی انصال کوتاه شده باز مردم مشکلی نداش میخاستم بدونم تایپیکی چیزی هست که بتونه کمکم کنه یا خود شما میشه کمک کنین یا تایپیکی دارین در این مورد؟ معذرت میخام
خیلی ممنون لطف کردین

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام وقت بخیر استاد عزیز
عذر خواهی میکنم شاید پستم بی ربط باشه اگر میشه بزرگواری کنین جواب بدین
یه منبع تغذیه دژانگ ۳۰ ولت ۵ امپر دارم که هرکاری میکنم چراغ امپر خاموش نمیشه که ازش ولتاژ بگیرم یجوریه که انگار خروجی انصال کوتاه شده باز مردم مشکلی نداش میخاستم بدونم تایپیکی چیزی هست که بتونه کمکم کنه یا خود شما میشه کمک کنین یا تایپیکی دارین در این مورد؟ معذرت میخام
خیلی ممنون لطف کردین

درود

در تاپیک مجزایی مطرح کن .

اگه نقشه داری یا میتونی نقشه تغذیه رو بکشی میتونم راهنمایی کنم درست کنی و در اینصورت اینجا اطلاع بده بشرطی که روش خودسرانه را کنار بذاری و اگه قراره راهنمایی کنم نباید جز کارهایی که توصیه میکنم انجام بدی و باید پاسخ همه سوالاتو بدی.

درغیراینصورت از تجربه اساتید محترم استفاده کن .

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

در تاپیک مجزایی مطرح کن .

اگه نقشه داری یا میتونی نقشه تغذیه رو بکشی میتونم راهنمایی کنم درست کنی و در اینصورت اینجا اطلاع بده بشرطی که روش خودسرانه را کنار بذاری و اگه قراره راهنمایی کنم نباید جز کارهایی که توصیه میکنم انجام بدی و باید پاسخ همه سوالاتو بدی.

درغیراینصورت از تجربه اساتید محترم استفاده کن .

سپاس

سلام متاسفانه نقشه مدارم خیلی پیچیدست برای کشیدن نقشه
ممنون

• Like
بالا