آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش جداسازی و جایگزین کردن قطعات SMD روی برد

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,764
خراسان بزرگ!
با درود.
ممنونم از توجهتون.
با همین روش که فرمودین قبلا اینکار را کردم.یکسان حرارت دادن 4 طرف یا به عبارتی چرخاندن هیتر.ای سی را اصلا حرارت نمیدم.بلکه موقعی که باز شد سریعا با اسپری فریزر یا همین 600 معمولی خنکش میکردم.
البته یکی از دوستان میگفت روش کمی فلاکس بزن تا حرارت دفع بشه ولی فکر نمیکنم تاثیری داشته باشه.
ما ترسم همیشه از اسیب دیدن ای سی هست.بنابراین به روش فدیمی رجوع میکردم!
حالا چند فیلم از این کار رو قطعات مختلف میگیرم و میزارم و دوستان لطف بفرمایند نکات را گوشزد بفرمان.

راستی قطعات ریز را هم با پنس بگیرم و حرارت بدم اشکال نداره؟همچنان از روش هویه معمولی استفاده میکنم ولی وقت گیره.اگه بدونم هیتر اسیب نمیزنه که واقعا راحت میشم.

مثلا ای سی های ایپرام 8 پایه را با هویه از دوطرف باز میکنم.اما با هیتر خیلی راحت میشه.راستش قدیمترها روی بردهای خراب کامپیوتر اینکار را تمرین کردم.اما یک ای سی 8 پایه کوچیک نمیپکه با حرارت هیتر؟

ای سی های خراب هم که با کاتر پایه هاش را میبرم.

دمای هیتر در کارهای مختلف رو چند باشه؟

سپاس-بدرود.

آخرین ویرایش:

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,087
48
ایران
با درود.
ممنونم از توجهتون.
با همین روش که فرمودین قبلا اینکار را کردم.یکسان حرارت دادن 4 طرف یا به عبارتی چرخاندن هیتر.ای سی را اصلا حرارت نمیدم.بلکه موقعی که باز شد سریعا با اسپری فریزر یا همین 600 معمولی خنکش میکردم.
البته یکی از دوستان میگفت روش کمی فلاکس بزن تا حرارت دفع بشه ولی فکر نمیکنم تاثیری داشته باشه.
ما ترسم همیشه از اسیب دیدن ای سی هست.بنابراین به روش فدیمی رجوع میکردم!
حالا چند فیلم از این کار رو قطعات مختلف میگیرم و میزارم و دوستان لطف بفرمایند نکات را گوشزد بفرمان.

راستی قطعات ریز را هم با پنس بگیرم و حرارت بدم اشکال نداره؟همچنان از روش هویه معمولی استفاده میکنم ولی وقت گیره.اگه بدونم هیتر اسیب نمیزنه که واقعا راحت میشم.

مثلا ای سی های ایپرام 8 پایه را با هویه از دوطرف باز میکنم.اما با هیتر خیلی راحت میشه.راستش قدیمترها روی بردهای خراب کامپیوتر اینکار را تمرین کردم.اما یک ای سی 8 پایه کوچیک نمیپکه با حرارت هیتر؟

ای سی های خراب هم که با کاتر پایه هاش را میبرم.

دمای هیتر در کارهای مختلف رو چند باشه؟

سپاس-بدرود.

سلام
فکر نمیکنم به آی سی آسیب برسونه چون من بعضی اوقات با هیتر در میارم و با همون هیتر جا میزنم
در بعضی مواقع که زیر قطعات لاک یا چسب می زنند روی ای سی وپایه ها حرارت میدهم کمی داغ شد کمی تینر ده هزار زیرش می ریزم
فوری لاکش کنده میشه و دوباره حرارت میدم وقطعه رو بر میدارم. smd ها رو با هویه یا هیتر درمیارم .
و درجه هیتر و هوا رو روی حد وسط قرار میدهم.
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

sardarshams

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2008-06-20
1,077
25,016
44
Azarbayjan-Miandoab
سلام[DL][/DL]
برای برداشتن آیسی [hide]بعد از اینکه با هیتر به تمام پایه ها حرارت دادیم و لحیم پایه ها ذوب شد از وکیوم می تونیم استفاده کنیم یک وسیله ای است که روی ایسی می چسبد و راحت می تونیم آیسی را از روی برد جدا کنیم یا برای نصب آیسی نیز استفاده می شود در ظمن در بعضی از مدارات زیر آیسی چسب هم می زنند که باید مراقب باشید چون شما به پایه های آیسی حرارت می دهید و می بینید که آیسی از روی برد جدا نمی شود و شما هم فکر می کنید که باز به حرارت نیاز دارد که در این موقع فیبر مدار چاپی می سوزد برای اینکه بدانید لحیم پایه ها کلا ذوب شده یا نه با پنس دو سه تا از پایه های آیسی را چک می کنیم اگر دیدیم لحیم پایه ها شل شده است به آیسی برای برداشتن از روی برد فشار می آوریم تا آیسی از چسب جدا شود تصویر وکیوم را نیز ارسال می کنم که در فروشگاه آقای اسدی به قیمت 7500 تومان موجود است[/hide].
وکیوم.jpg

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,764
خراسان بزرگ!
با درود.
اقا ترسم که ریخته نسبت به حرارت روی اس ام دی!!
عجب مکافاتی بود با روشهای عتیقه!
تازه یادمه سال 79 سر هویه یک سوزن میذاشتن و با بدبختی ای سی در میومد.

امروز کمی تمرین کردم.با موبایل دوستم کمی فیلم گرفتم و میزارم.امیدوارم دوستان اصلاحات را گوشزد بفرمایند.

بعدها اینجا برای دوستانی که تازه میخوان شروع کنن هم عالی میشه.

یک سری کلیپ هم جناب شاطس زاده و دوستان دیگر گذاشتن که عالیه.

به هر حال باید از لاکم در بیام و به روشهای جدید عادت کنم!!
راستی،اول باید این پمپ را بخرم که واقعا مفیده.با پنس امکان شکستن ای سی هست!قبلا این اتفاق برام افتاده!!

نکات عالی که در این فرمایشات بود:
تینر برای از بین بردن لاک یا گاها چسب قرمز زیر ای سی

دمای مجاز

پمپ!

سپاس-بدرود.

pedram

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-07-11
1,756
19,942
Country. iran
پاسخ : آموزش نصب کردن . IC SMD روی برد.توسط خمير قلع وروش هيت گيري.مهمFrying Pan SMD Reflow Soldering

سلام
دوستان در اين قسمت اموزش نصب IC .SMD وروش هيت گيري واستفاده از خمير قلع بدليل محدوديت مداروساختارالمانها قابل توجه دوستداران اين بخش.

پیوست‌ها

rahazad

کاربر
2009-07-24
14
43
با سلام خدمت دوستان و با کسب اجازه
در مرود برداشتم Icچهار پایه استفاده از همون هیتر هست فقط بزور بر ندار چون پایه هاش اگه کنده بشه دیگه باید شروع به سیمکشی کنی
اما قبل کار خمیر فلکس بزن بعد حرارت بده وقتی احساس کردی جدا شده میتونی با یه وسیله ای که الان اسمش یادم رفته و جلوش مث چسبونک شیشه هست روش بزاری و برداری حرارت رو400 و باد رو 1.5 چون اگه بیشتر بزار و یا خوب مایع فلکس نزنی برد اسیب میبینه
یا حق

بالا