آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: جوش ندادن اينوتر جوش سه فاز es2500

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
با سلام
در اخرین پست پاسخی که دادید خیلی ناامید شدم چون در برد کوچک همه المانها تست شده و مشکلی وجود نداره در مورد مقدار ولتاز زنر شما اطمینان حاصل کردید راستی شما به چه دلیل از زنر 5 ولتی این برد اطمینان حاصل کردید
خلاصه دست از تلاش بر نداشتم اون ترانسی که برد اسیلاتور را تغذیه میکر د ورودیش سه سر داشت که یک سرش روی سوکت ورودی ترانس ازاد بود که از روی پلاک روی ترانس متوجه شدم که هم با 380 میتونی تغذیه کنی و هم با 220ولت چون ورودی 380 به مدار تغذیه وصل بود من همیشه مجبور بودم به تغذیه ترانس 380 وصل کنم و یک تغذیه 300 ولت دی سی وصل کنم به طبقه فتها ولی الان 220 ولت رو به دستگاه وصل کردم و وروی 220 ولتی ترانس را به برد تغذیه وصل کردم و مشکلی از این بابت ندارم
روی گرمای فتها دقیق شدم و دقیقا متوجه شده Q8 از همه بیشتر داغ میکنه
در ضمن خروجی سیگنال از برد اسیلاتور به برد فتهارا قطع کردم و با اسیلوسکوپ نمونه برداری کردم 50 ولت پیک تو پیک
استاد به دادم برس دیگه باید چه کار کنم مشاهده فایل‌پیوست 92215:narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat::narahat:

سلام

عزیزم من مدام گفتم برد کوچک خرابه و شما مدام میگفتی همه رو تست کردی و سالمه ولی چندین عیب از برد کوچیک پیدا شد و بازم میگی سالمه و تازه ناامید هم شدی

به عوض آنکه امیدوار بشی که نباید به تصورات خودت اطمینان کنی اما بعد از این همه خطای فاحش بیش از پیش به تخیلاات خودت اطمینان داری

کمی صبر کن 20 پست دیگه دوباره میگی آخ نمیدونم فلان قطعه هم در برد کوچک کی سوخته متوجه نشدم

قطعات مربوط به گیت Q8 را با Q18 جابجا کن

ضمنا یک مقاومت با ترانس کوچک سری و نتیجه را اعلام کن

سپاس

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

بنابرین هنوز حل نشده و یا ممکنه مربوط به اتصال به تکفاز یا 2 فاز باشه
با 3 فاز تست و اعلام کن اگه داغ کرد هنوز برد کوچک اشکال داره

سپاس

سلام
سورس دو دسته از فت ها به گراند متصل نمیشه و لذا گراند اسکوپ به گراند دستگاه متصل نمیشه و لذا سیگنال سورس گیت این دو دسته ، همراه با نویز به اسکوپ میرسه و این مورد اشکالی نداره

حالا 4 مقاومت را بتدریج کم کن ببین فت ها بازم داغ میکنن

سپاس

سلام

عزیزم من مدام گفتم برد کوچک خرابه و شما مدام میگفتی همه رو تست کردی و سالمه ولی چندین عیب از برد کوچیک پیدا شد و بازم میگی سالمه و تازه ناامید هم شدی

به عوض آنکه امیدوار بشی که نباید به تصورات خودت اطمینان کنی اما بعد از این همه خطای فاحش بیش از پیش به تخیلاات خودت اطمینان داری

کمی صبر کن 20 پست دیگه دوباره میگی آخ نمیدونم فلان قطعه هم در برد کوچک کی سوخته متوجه نشدم

قطعات مربوط به گیت Q8 را با Q18 جابجا کن

ضمنا یک مقاومت با ترانس کوچک سری و نتیجه را اعلام کن

سپاس
با سلام
قطعات گیت دو فت نامبرده جابجا شد تاثیری حاصل نشد
یک دستگاه تک فاز سالم موجوجود داشتم دو سیمی که به سمت ترانس کوچک میره رو جداکردم و صل کردم به دو سیم سیگنال دستگاه جوش سه فاز البته دو سیم این دستگاه رو از روی برد جدا کردم میخواستم مطمین شم ایراد از برد کوچک هستش یا بردفرمان یا اسیلاتور هر دو دستگاه را روشن کردم دیدم باز هم فتها داغ میکنند
در ضمن جابجایی دو سیم سیگنال مشکل داره یانه چون سیگنالشون قرینه همدیگر هستش درسته
پس من دستگاه رو با یک سیگنال سالم از دستگاه دیگه با همون دامنه ولتاز تست کردم مشکل حل نشده مشکل کجاست کسی نمیداند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
با سلام
یک دستگاه تک فاز سالم موجوجود داشتم دو سیمی که به سمت ترانس کوچک میره رو جداکردم و صل کردم به دو سیم سیگنال دستگاه جوش سه فاز البته دو سیم این دستگاه رو از روی برد جدا کردم میخواستم مطمین شم ایراد از برد کوچک هستش یا بردفرمان یا اسیلاتور هر دو دستگاه را روشن کردم دیدم باز هم فتها داغ میکنند
در ضمن جابجایی دو سیم سیگنال مشکل داره یانه چون سیگنالشون قرینه همدیگر هستش درسته
پس من دستگاه رو با یک سیگنال سالم از دستگاه دیگه با همون دامنه ولتاز تست کردم مشکل حل نشده مشکل کجاست کسی نمیداند

سلام

من میدونم مشکل چیه جایی در جابجایی قطعات اشتباه کردی و خلاصه مشخص میشه

برد کوچک را با دستگاه سالم عوض کن و نتیجه را اعلام کن
البته همانطور کهه قبلا عرض کردم با ورودی ترانس کوچک مقاومتی را سری کن

ضمن با تستی که انجام دادی کار فوق العاده خطرناکی کردی و شانس آوردی و ممکن بود هر دو دستگاه بشکل فجیعی دود بشه بطوریکه تعمیرشون مقرون بصرفه نباشه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
با سلام

سلام

عزیزم فقط یک جمله از پست فوق مربوط به پاسخ سوال منه و بقیه مطالب مربوط به ابتکار شماست

بطوریکه فرمودید:قطعات گیت دو فت نامبرده جابجا شد تاثیری حاصل نشد والسلام

آیا واقعا انتظار داشتی با تعویض قطعات گیت q8 , q18 دیگه داغ نکنه ؟ ! !

مگه ممکنه جای قطعات معیوب و سالم با یکدیگر عوض بشه و منتظر باشیم قطعات معیوب سالم بشه
من مفصلا عرض کردم پس از جابجایی ببین عیب جابجا میشه یا نه
سیگنال معیوب جابجا میشه یا نه ؟

لذا تاثیری حاصل نشد یعنی چی ؟
بهتر بود کمی در این مورد توضیح میدادید که تاثیری حاصل نشد یعنی بازم داغ میکنه که خب باید دقیقا همونقدر داغ کنه
ولی بفرمایید داغ کردن ترانزیستورها جابجا شد یا نه ؟

یعنی بازم q8 داغ میکنه یا عوض شد و الان q18 داغ میکنه ؟
که دراینصورت پاسخ شما هر چه باشد عیب را شفاف تر میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

عزیزم فقط یک جمله از پست فوق مربوط به پاسخ سوال منه و بقیه مطالب مربوط به ابتکار شماست

بطوریکه فرمودید:قطعات گیت دو فت نامبرده جابجا شد تاثیری حاصل نشد والسلام

آیا واقعا انتظار داشتی با تعویض قطعات گیت q8 , q18 دیگه داغ نکنه ؟ ! !

مگه ممکنه جای قطعات معیوب و سالم با یکدیگر عوض بشه و منتظر باشیم قطعات معیوب سالم بشه
من مفصلا عرض کردم پس از جابجایی ببین عیب جابجا میشه یا نه
سیگنال معیوب جابجا میشه یا نه ؟

لذا تاثیری حاصل نشد یعنی چی ؟
بهتر بود کمی در این مورد توضیح میدادید که تاثیری حاصل نشد یعنی بازم داغ میکنه که خب باید دقیقا همونقدر داغ کنه
ولی بفرمایید داغ کردن ترانزیستورها جابجا شد یا نه ؟

یعنی بازم q8 داغ میکنه یا عوض شد و الان q18 داغ میکنه ؟
که دراینصورت پاسخ شما هر چه باشد عیب را شفاف تر میکنه

سپاس

با سلام
با تعويض قطعات عيب جابجا نشد منظورم همين بود ميدونم خسته شدين و حوصله شما را سر بردم. فقط به اين دليل مطالب اضافه تر به جواب اضافه كرده كه زودتر به نتيجه برسم چون ديگه وقت ندارم و در طول روز بتونيد در دو وعده جواب سوالات منو بديد گفتم ازمايشات ديگه رو هم به عرضتون برسونم به خاطر اطمينان شما قطعات برد كوچك رو ازاد كردم و همه رو تست كردم ديگه سالم هستند اگه به شما ميگم فلان قطعه روي برد كوچك خراب بود دليل به تست اشتباه و گزارشات اشتباه بنده نيست چون در مراحل ازمايشات فتها اتصال كوتاه ميشن به قطعات برد كوچك نيز اسيب ميرسونه الان در اين تاريخ برد كوچك سالم سالمه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
با سلام
با تعويض قطعات عيب جابجا نشد منظورم همين بود ميدونم خسته شدين و حوصله شما را سر بردم. فقط به اين دليل مطالب اضافه تر به جواب اضافه كرده كه زودتر به نتيجه برسم چون ديگه وقت ندارم و در طول روز بتونيد در دو وعده جواب سوالات منو بديد گفتم ازمايشات ديگه رو هم به عرضتون برسونم به خاطر اطمينان شما قطعات برد كوچك رو ازاد كردم و همه رو تست كردم ديگه سالم هستند اگه به شما ميگم فلان قطعه روي برد كوچك خراب بود دليل به تست اشتباه و گزارشات اشتباه بنده نيست چون در مراحل ازمايشات فتها اتصال كوتاه ميشن به قطعات برد كوچك نيز اسيب ميرسونه الان در اين تاريخ برد كوچك سالم سالمه

سلام

اگر تعمیر دستگاهی چند سال هم طول بکشه نه تنها خسته نمیشم بلکه حاضر نیستم چنین موقیتی را با هیچ قیمتی از دست بدم

چیزی که موجب خستگی من میشه سهل انگاری و عدم توجهه

اگه سوالی میکنم باید دقیقا خودم بفهمم نتیجه چی شد نه اینکه شما نتیجه گیری کنی و نتیجه گیری خودتو اعلام کنی که مثلا جابجا کردم و اثری نکرد بلکه باید مشاهدات خود را اعلام کنی که بتونم خودم نتیجه گیری کنم

ولی شما با یک جمله مبهم پاسخ منو میدی و نتیجه گیری خودتو اعلام میکنی و توضیح مفصل را به تصورات و روش خودتون اختصاص دادی

باوجودیکه راه پاسخگویی مبهم را برای شما مسدود کردم و صراحتا تایپ کردم که بگویی آیا بازم Q8 داغ میکنه یا نه ولی این دومین باره که پاسخ مبهم دادی و نمیدونم منظور شما از اینکه عیب جابجا نشد چیه ؟
میگم تاثیری نکرد یعنی چی
میفرمایید یعنی عیب جابجا نشد

یعنی قسم خوردم فقط پاسخ مبهم بدم
یعنی اینکه چه عیبی مورد نظر شماست که جابجا نشد خدا عالمه و باید آنقدر سوال کنم تا بالاخره خودم بفهمم مقصود شما چیه و کدام عیب جابجا نشد.

آیا از حیث سیگنال دوتایی جابجا نشد و همونجوره ؟
یا اینکه از حیث داغ کردن جابجا نشد و بازم Q8 داغ میکنه ؟
یا از حیث سیگنالی که عیب آن با 1/2 کیلو مشخص میشه جابجا نشد ؟
یا تمام موارد فوق جابجا نشد ؟

چی جابجا نشد کدوم عیب را مورد نظر قرار دادی و میگی جابجا نشد و همونجوره ؟
من نمیتونم از راه دور تخیلات شما رو بخونم و باید توضیح بدی که اینهمه تکرار نکنم

ضمنا مجددا سوال میکنم آیا برد کوچک را با دستگاه سالم جابجا کردی ؟ که پاسخ ندادی که میتونی یا نمیتونی جابجا کنی یا جابجا کردی و نتیجه را اعلام نکردی

این موارد خستم میکنه که مدام سوال تکراری تایپ میکنم و شما با یک جمله ساده و مبهم میخوای پاسخ همه سوالاتم را بدی که دوباره ازت تحقیق کنم که چکار کردی یا مجددا سوال کنم ( سوال تکراری کلافم میکنه )

عزیزم من با پاسخ سوالاتم (هرچند بی ربط ) میتونم نتیجه بگیرم نه با تست های شما که نمیدونم با چه هدفی انجام دادی . هرچند میدونم مفیدتر و موثرتره ولی به کار من نمیاد چون روش شما را بلد نیستم وحقیقتا با روش شما بلد نیستم نتیجه بگیرم

و البته مقصودم این نیست که روش خودتو تایپ نکنی بلکه میگم پاسخ شفافی به سوالم بده و اگه علاقه داری روش خودتو حتی به اندازه یک کتاب اضافه کن ضافه کن ، شاید برای دوستان مجرب قابل استنتاج باشه

ببین سورس Q8 , Q18 که قطعاتشو جابجا کردی هر دو سورس به بدنه متصله یا نه ؟

عیب این دستگاه عیب عادی نیست و خودش چنین عیبی نکرده ، عیبی است که با دستکاری بوجود آمده و باوجودیکه به انتها رسیده و با تغییراتی قابل استفاده است اما کشف ایراد اصلی فوق العاده پیچیده شده

مثلا اگه پایه های خازن الکترولیت را جابجا لحیم کرده باشی پوست آدم کنده میشه تا چنین عیبی پیدا بشه ولی پیدا میشه

یا اگه نتیجه تست ها را درست نفهمیده باشم و یا درست تست نکرده باشی دیگه بدتر
مثلا ترانس ها معیوب باشند و با پاسخ مبهم شما تصور کنم سالمه
و قس علیهذا

من بر اساس پاسخ شما نظر میدم و اگه در طول چند سال ترانزیستوری شورت باشه و بگی شورت نیست محاله بتونم نسخه درستی بدم

مضافا که معترفم اطلاعاتم از اطلاعات شما بیشتر نیست

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام

یک مقاومت حدود 1 کیلو را با پتانسیومتر حدود 47 کیلو سری کن و بین گراند و پایه 9 آی سی 3525 لحیم کن
پتانسیومتر را ماکزیمم کن و روشن کن و کم کم بسمت صفر اهم تغییر بده تا ولتاژ خروجی دستگاه بمقدار بسیار اندکی کم بشه ( درواقع کم نشه و در مرز کاهش ولتاژ قرار بگیره )

حالا ببین فت ها بازم داغ میکنه یا بدون جوشکاری کاملا سرده ؟

اگر نشد همین عمل را روی پایه 16 ( که به 2 هم متصله ) انجام بده
اگر ارتباط پایه 16 و 9 (از طریق یک ترانزیستور ) تا پایه 6 آی سی 3140 را مشخص کنی میشه دقیقتر نظر داد

سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

یک مقاومت حدود 1 کیلو را با پتانسیومتر حدود 47 کیلو سری کن و بین گراند و پایه 9 آی سی 3525 لحیم کن
پتانسیومتر را ماکزیمم کن و روشن کن و کم کم بسمت صفر اهم تغییر بده تا ولتاژ خروجی دستگاه بمقدار بسیار اندکی کم بشه ( درواقع کم نشه و در مرز کاهش ولتاژ قرار بگیره )

حالا ببین فت ها بازم داغ میکنه یا بدون جوشکاری کاملا سرده ؟

اگر نشد همین عمل را روی پایه 16 ( که به 2 هم متصله ) انجام بده
اگر ارتباط پایه 16 و 9 (از طریق یک ترانزیستور ) تا پایه 6 آی سی 3140 را مشخص کنی میشه دقیقتر نظر داد

سپاس
سلام صبح بخير
اميدوارم با اين مطلبي كه قبل از اجراي فرمايشات شما عرض ميكنم ناراحت نشين
يك سوكت سه سيمه كه از طبقه پايين ( ريكتي فاير) مياد كه دو تا از سيماش شانت و يك سيمش به خروجي متصله (زرد رنگ) وقتي اين سوكتو ميكشم ولتاژ ٧ تا ٨ ولت افزايش پيدا ميكنه و فتها هم خنكتر ميشن و خيلي ملايم گرم ميشن فقط جهت اطلاع عرض كردم
اون ازمايشات را هم انجام ميدم. و شفاف به عرضتون ميرسونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام صبح بخير
اميدوارم با اين مطلبي كه قبل از اجراي فرمايشات شما عرض ميكنم ناراحت نشين
يك سوكت سه سيمه كه از طبقه پايين ( ريكتي فاير) مياد كه دو تا از سيماش شانت و يك سيمش به خروجي متصله (زرد رنگ) وقتي اين سوكتو ميكشم ولتاژ ٧ تا ٨ ولت افزايش پيدا ميكنه و فتها هم خنكتر ميشن و خيلي ملايم گرم ميشن فقط جهت اطلاع عرض كردم
اون ازمايشات را هم انجام ميدم. و شفاف به عرضتون ميرسونم

سلام

خواهش میکنم
قاعدتا با حذف فیش شنت باید یک جرقه خیلی ضعیف بزنه و سپس پروتکت کنه
و حذف این فیش درصورتی موجب خنک شدن فت ها میشه که برق دزدی داشته باشی
ببین بدون جوشکاری چرا جریان میکشه
قبلا گفتی با قطع کردن ترانس های خروجی هم فت ها داغ میکنه آیا هنوز همینطوره ؟

نتیجه تست شما اینه که pwm مناسب نیست و اتفاقا تستی که پیشنهاد کردم بهمین منظور بود تا مشخص بشه 3525 از حیث pwm درست کار میکنه یا نه
و یا برق دزدی داره ( در اثر خرابی دیودهای قدرت و دیگر قطعات خروجی )

ببین اگه 3525 بصورت زیر با 3140 مرتبطه مدار قرمز را اضافه و با تغییر پتانسیومتر تست کن
اگه با تغییر پتانسیومتر درست بشه در تعویض مقاومت یا ترانزیستور مرتبط با پایه 16 یا 2 و 9 خطایی اتفاق افتاده

DSC01183.jpg
سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

خواهش میکنم
قاعدتا با حذف فیش شنت باید یک جرقه خیلی ضعیف بزنه و سپس پروتکت کنه
و حذف این فیش درصورتی موجب خنک شدن فت ها میشه که برق دزدی داشته باشی
ببین بدون جوشکاری چرا جریان میکشه
قبلا گفتی با قطع کردن ترانس های خروجی هم فت ها داغ میکنه آیا هنوز همینطوره ؟

نتیجه تست شما اینه که pwm مناسب نیست و اتفاقا تستی که پیشنهاد کردم بهمین منظور بود تا مشخص بشه 3525 از حیث pwm درست کار میکنه یا نه
و یا برق دزدی داره ( در اثر خرابی دیودهای قدرت و دیگر قطعات خروجی )

ببین اگه 3525 بصورت زیر با 3140 مرتبطه مدار قرمز را اضافه و با تغییر پتانسیومتر تست کن
اگه با تغییر پتانسیومتر درست بشه در تعویض مقاومت یا ترانزیستور مرتبط با پایه 16 یا 2 و 9 خطایی اتفاق افتاده

مشاهده فایل‌پیوست 92421
سپاس
با عرض سلام و تشکر فراوان خدمت استاد عزیزم اقا غزال ان شااله بتونم اینبار رضایت شما رو بدست بیارم
اول این سوالتونو در مورد قطع کردن ترانس خروجی بگم بله وقتی ترانس خروجی رو قطع میکنم بازم فتها داغ میشن و تاثیری تو جریان کشی دستگاه نداره جریان کشی رو از اونجا متوجه میشم که یک لامپ با دستگاه سری میکنم (لامپ 100) خیلی کم نور روشن میشه وقتی ترانسهای خروجی رو قطع میکنم تو نور لامپ هیچ تغییری اتفاق نمیافته
در مورد نقشه ارسالی ای سی 3525 با مدار دستگاه من دقیقا همخانی داره رنج مقاومتها هم با مدار شما چک کردم درست بود
ولتاز خازن 300 دی سی هستش درازمایشی که انجام دادم و مقاومت و پتانسیومتر رو در مدار قراردادم و 5 ولت رو به یک سر پتانسیومتر وصل کردم و ولوم پتانسیمتر رو انقدر تغییر دادم تا ولتاز خروجی از 47 ولت به 40 ولت تقلیل پیدا کرد لامپ 100 وات کاملا خاموش شد و همزمان اسیلوسکوپ به پایه فت q 3 متصل بود همزمان به تغییر پتانسیومتر سیکل مثبت سیگنال عرضش باریکتر میشد که تصویر سیگنال نیز پیوست شده است در ضمن فت Q8 و Q3 پایه های سو20140608_085633.jpg20140608_085718.jpgرسشون به گروند متصله جهت اطلاع عرض کردم

بالا