آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: جوش ندادن اينوتر جوش سه فاز es2500

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام و تشکر خیلی فراوان از استاد گرانقدرم اقا غزال
میدونم شمارو تو این 260 پست اخیر ناراحت و عصبانی کردم خیلی شرمندم یکمی سی پی یوم پایینه خدا قوت
منم بر این باورم اگه از برق سه فاز استفاده کنم با توجه به اینکه ولتاز خازن بزرگ 100 ولت افزایش پیدا میکنه از 500 ولت به 600 ولت مشکل جریان دهی حل بشه به شرطی فتها نترکه از این میترسم
البته من این ازمایشو بدون درگیر کردن هیت سینگ فتها انجام دادم بخاطر اینکه گرمای احتمالی قبل جوشکاری رو راحتتر تشخیص بدم
البته برای تست بعدی فتهارو روی هیتسینگ محکم میکنم
اگه یک برد کوچک داشتم و تعویض میکردم خیلی خوب بود اون موقعی که شما پیشنهاد دادین دستگاهی تو مغازه نداشتم تست کنم
لا اقل از برد کوچک اطمینان حاصل میکردیم
در صورت جوشکاری با برق سه فاز و عدم وجود مشکل پتانسیومتر در مدار باقی بمونه یا راه حل دیگه ای پیشنهاد میدین
اگه دست خودم بود تا رفع عیب استاندارد دستگاه با همیاری شما ادامه میدادم حیف مشتری لنگه در مغازه رو کنده

از یک میلیون نفر یک نفر پشتکار شمارو داره و قابل تقدیره

این طوری هم که شما فکر میکنید نیست همه اراده و پشتکار رو شما به من دادین و بی منت و چشم داشتی منو راهنمایی کردید
خلاصه با چهار خط نوشتن نمیتونم جواب زحماتتون رو بدم خیلی اقایی همیشه و در همه مراحل زندگیتون موفق و سر بلند باشین
یا حق

سلام :

بله درک میکنم همت شما در همین حد هم کم نظیر و ستودنی است و تا این مدت هم که مشتری را متقاعد کردی که دستگاه بصورت معیوب مسترد نشه ساده نبوده

من میل قلبی خودم را اعلام کردم چون حتی اگه دستگاه در دسترسم بود تازمانیکه عیب اصلی کشف و رفع نشه هر تشخیصی قابل تردیده و رفع تردید فقط و فقط با کشف عیب میسر میشه که با توجه به زمان طولانی تعمیر بدیهی است که در شرایط حاضر ممکن نیست

بازهم بابت سماجت و پشتکار قابل تحسین شما سپاسگزارم مضافا که تاپیک حاضر را پربار کرده و نتیجه نسبی حاصل شده
لذا اگر دستگاه با پتانسیومتر اضافه ، مشکل حادی نداره تحویل بده

همواره موفق و موید باشید.
سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام :

بله درک میکنم همت شما در همین حد هم کم نظیر و ستودنی است و تا این مدت هم که مشتری را متقاعد کردی که دستگاه بصورت معیوب مسترد نشه ساده نبوده

من میل قلبی خودم را اعلام کردم چون حتی اگه دستگاه در دسترسم بود تازمانیکه عیب اصلی کشف و رفع نشه هر تشخیصی قابل تردیده و رفع تردید فقط و فقط با کشف عیب میسر میشه که با توجه به زمان طولانی تعمیر بدیهی است که در شرایط حاضر ممکن نیست

بازهم بابت سماجت و پشتکار قابل تحسین شما سپاسگزارم مضافا که تاپیک حاضر را پربار کرده و نتیجه نسبی حاصل شده
لذا اگر دستگاه با پتانسیومتر اضافه ، مشکل حادی نداره تحویل بده

همواره موفق و موید باشید.
سپاس
با سلام خدمت استاد گرانقدر اقا غزال
دستگاه را با پتانسيومتر در مدار با برق دو فاز كه تست كردم مشكلي كه داشت بعد از دو سه ثانيه جوشكاري دستگاه جريان خروجيش كم ميشد و مي بايست الكترود رو يك مقداري از سطح ورق جدا كني و باز دوباره نزديك كني و ادامه جوشكاري به همين ترتيب
گفتم شايد با برق سه فاز مشكل حل بشه كه دستگاهو تحويل دادم ولي دستگاه با برق سه فاز هم تغييري نكرد و دستگاه برگشت خورد
ولوم اضافه شده در مدار رو ماكزيمم كردم و ولتاژ خروجي افزايش پيدا كرد و با برق دو فاز تست كردم و مشكل كسر جريان لحظه اي جريان دستگاه حل شده بود ولي جوشي كه بايد مثلا روي جريان ١٢٠ بده روي ١٨٠ امپر ميداد كه گفتم اين مشكل صد در صد با برق سه فاز حل ميشه البته روي ٢٠٠ الكترد ٤ رو به طور معمول جوش ميداد ولي جريان خروجي ميبايست بالاتر از اين حرفها باشه
خلاصه با برق سه فاز تست شد و تغييري در جريان خروجي مشاهده نشد در صورتي كه مطمين بوده حداقل ١٠ تا 15 درصد جريان افزايش پيدا كنه كه نكرد
به نظر شما از ولومي كه داخل مداره هستش ولومو كه روي ماكزيمم تنظيم كردم
ولي چيزي كه برام سوال شده چه اتفاقي اين وسط افتاده كه حتي ولومو ماكزيمم هم كردم با برق سه فاز هم اتفاقي براي دستگاه نيفتاد و فتها با برق دو فاز كه تست ميكردم گرم نميكرد
حالا اين ولوم در مدار تاثيري داره يانه كه از مدار خارجش كنم كم شدن جريان خروجي علتش چي ميتونه باشه
البته اين سوالي كه ميكنم مربوط به اين دستگاه نيست در دستگاههاي تك فاز وقتي پراب ولت مترو به سوكت ولتاژ ٣٠٠ ولت وصل ميكنيم و جوشكاري ميكنيم ولتاژ ٣٠ تا ٤٠ ولت افت ميكنه كه طبيعيه ولي يك دستگاه جوش اومده وقتي پراب ولت مترو به سوت وصل ميكنم در حال جوشكاري ولتاژ به ٤٠٠ تا 450 ولت ميرسه علتش چيه خازنها معيوبند يا تغيير ظرفيت دادن ميشه يك توضيحي در اين مورد هم بدين ممنون ميشم#$V686#$V686

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام خدمت استاد گرانقدر اقا غزال
دستگاه را با پتانسيومتر در مدار با برق دو فاز كه تست كردم مشكلي كه داشت بعد از دو سه ثانيه جوشكاري دستگاه جريان خروجيش كم ميشد و مي بايست الكترود رو يك مقداري از سطح ورق جدا كني و باز دوباره نزديك كني و ادامه جوشكاري به همين ترتيب
گفتم شايد با برق سه فاز مشكل حل بشه كه دستگاهو تحويل دادم ولي دستگاه با برق سه فاز هم تغييري نكرد و دستگاه برگشت خورد
ولوم اضافه شده در مدار رو ماكزيمم كردم و ولتاژ خروجي افزايش پيدا كرد و با برق دو فاز تست كردم و مشكل كسر جريان لحظه اي جريان دستگاه حل شده بود ولي جوشي كه بايد مثلا روي جريان ١٢٠ بده روي ١٨٠ امپر ميداد كه گفتم اين مشكل صد در صد با برق سه فاز حل ميشه البته روي ٢٠٠ الكترد ٤ رو به طور معمول جوش ميداد ولي جريان خروجي ميبايست بالاتر از اين حرفها باشه
خلاصه با برق سه فاز تست شد و تغييري در جريان خروجي مشاهده نشد در صورتي كه مطمين بوده حداقل ١٠ تا 15 درصد جريان افزايش پيدا كنه كه نكرد
به نظر شما از ولومي كه داخل مداره هستش ولومو كه روي ماكزيمم تنظيم كردم
ولي چيزي كه برام سوال شده چه اتفاقي اين وسط افتاده كه حتي ولومو ماكزيمم هم كردم با برق سه فاز هم اتفاقي براي دستگاه نيفتاد و فتها با برق دو فاز كه تست ميكردم گرم نميكرد
حالا اين ولوم در مدار تاثيري داره يانه كه از مدار خارجش كنم كم شدن جريان خروجي علتش چي ميتونه باشه
البته اين سوالي كه ميكنم مربوط به اين دستگاه نيست در دستگاههاي تك فاز وقتي پراب ولت مترو به سوكت ولتاژ ٣٠٠ ولت وصل ميكنيم و جوشكاري ميكنيم ولتاژ ٣٠ تا ٤٠ ولت افت ميكنه كه طبيعيه ولي يك دستگاه جوش اومده وقتي پراب ولت مترو به سوت وصل ميكنم در حال جوشكاري ولتاژ به ٤٠٠ تا 450 ولت ميرسه علتش چيه خازنها معيوبند يا تغيير ظرفيت دادن ميشه يك توضيحي در اين مورد هم بدين ممنون ميشم#$V686#$V686

سلام

با توجه به گزارش شما قطعا پتانسیومتر در شرایط حاضر بی اثره و اگر با حذف پتانسیومتر حل شد اعلام کن که دراینصورت اشکال کارهای قبلی هم پیدا شده که اعلام میکنم

اما افزایش ولتاژ 310 ولت در دستگاه جدید

اولا مدل دستگاه را اعلام نفرمودید
ثانیا ولتاژ روی خازن های بزرگ را اندازه گیری کنید یحتمل 450 ولت نیست و 310 ولته ( باوجودیکه فیش مربوطه یعنی محل 450 ولت درواقع متصل به خازنهای بزرگ است )

پاسخ سوالات فوق را مرقوم فرمایید تا تقدیم پاسخ صحیح و قطعی مقدورم بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

با توجه به گزارش شما قطعا پتانسیومتر در شرایط حاضر بی اثره و اگر با حذف پتانسیومتر حل شد اعلام کن که دراینصورت اشکال کارهای قبلی هم پیدا شده که اعلام میکنم

اما افزایش ولتاژ 310 ولت در دستگاه جدید

اولا مدل دستگاه را اعلام نفرمودید
ثانیا ولتاژ روی خازن های بزرگ را اندازه گیری کنید یحتمل 450 ولت نیست و 310 ولته ( باوجودیکه فیش مربوطه یعنی محل 450 ولت درواقع متصل به خازنهای بزرگ است )

پاسخ سوالات فوق را مرقوم فرمایید تا تقدیم پاسخ صحیح و قطعی مقدورم بشه.

سپاس
با سلام وتشكر از راهنماييتون
من كه از دست از سر اين دستگاه تا مشخص شدن عيب اصلي بر نميدارم دستگاه دست مشتريه دستم رسيد پتانسيومتر و مقاومت سري با اون رو از مدار خارج ميكنم نتيجه رو اعلام ميكنم
مدل دستگاه راد arc -250x ميباشد در جريان هستم كه خروجي ولتاژ خازنها ٣١٠ ولت ميباشد و من هميشه براي تست دو سر پراب را داخل سوكت خروجي برد تغذيه ميكنم سوكتي كه از خازنهاي تغذيه مياد و ولتاژو قرايت ميكنم كه هميشه موقع جوشكاري اين ولتاژ ٣١٠ ولتي ٣٠ تا ٤٠ ولت بسته به جريان كاهش مي يابد حالا تو اين دستگاه متعجب شدم و ولت متر در هنگام جوشكاري ولتاژ بالاتر رو نشون ميده چرا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام وتشكر از راهنماييتون
من كه از دست از سر اين دستگاه تا مشخص شدن عيب اصلي بر نميدارم دستگاه دست مشتريه دستم رسيد پتانسيومتر و مقاومت سري با اون رو از مدار خارج ميكنم نتيجه رو اعلام ميكنم
مدل دستگاه راد arc -250x ميباشد در جريان هستم كه خروجي ولتاژ خازنها ٣١٠ ولت ميباشد و من هميشه براي تست دو سر پراب را داخل سوكت خروجي برد تغذيه ميكنم سوكتي كه از خازنهاي تغذيه مياد و ولتاژو قرايت ميكنم كه هميشه موقع جوشكاري اين ولتاژ ٣١٠ ولتي ٣٠ تا ٤٠ ولت بسته به جريان كاهش مي يابد حالا تو اين دستگاه متعجب شدم و ولت متر در هنگام جوشكاري ولتاژ بالاتر رو نشون ميده چرا

سلام

مخصوصا توضیح دادم باوجودیکه فیش 450 ولتی متصل به خازن بزرگه ولی شما مستقیما ولتاژ خازن بزرگ را اندازه گیری و اعلام کنید که احتمالا اونجا 450 ولت نیست

ولی با این وجود فرموده اید میدونم ولتاژ خازن بزرگ چقدره پس طبق روش همیشگی خودم فقط ولتاژ فیش را اندازه گیری میکنم

و لذا مجددا عرض میکنم که نگویید میدونم اینجا و اونجا مساوی است یا مساوی نیست یا میدونم 310 ولته و نیازی به اندازه گیری نیست بلکه مستقیما ولتاژ دو سر خازن بزرگ را اندازه گیری و اعلام کنید تا بتونم ایراد را تشخیص بدم.

سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

مخصوصا توضیح دادم باوجودیکه فیش 450 ولتی متصل به خازن بزرگه ولی شما مستقیما ولتاژ خازن بزرگ را اندازه گیری و اعلام کنید که احتمالا اونجا 450 ولت نیست

ولی با این وجود فرموده اید میدونم ولتاژ خازن بزرگ چقدره پس طبق روش همیشگی خودم فقط ولتاژ فیش را اندازه گیری میکنم

و لذا مجددا عرض میکنم که نگویید میدونم اینجا و اونجا مساوی است یا مساوی نیست یا میدونم 310 ولته و نیازی به اندازه گیری نیست بلکه مستقیما ولتاژ دو سر خازن بزرگ را اندازه گیری و اعلام کنید تا بتونم ایراد را تشخیص بدم.

سپاس
با سلام و عرض خسته نباشيد
به سر خازنهاي بزرگ ولت متر رو وصل كردم وقتي دستگاه را روشن ميكنم ولتاژ ٣١٠ ولته و قتي جوشكاري ميكنم ولتاژ به ٣٤٠ تا 350 ولت ميرسه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام و عرض خسته نباشيد
به سر خازنهاي بزرگ ولت متر رو وصل كردم وقتي دستگاه را روشن ميكنم ولتاژ ٣١٠ ولته و قتي جوشكاري ميكنم ولتاژ به ٣٤٠ تا 350 ولت ميرسه

سلام

ولتمتر دیجیتاله یا مغناطیسی ؟

با ولتمتر دیگری تست کن و سیگنال خازن بزرگ و سیگنال همون فیشی که ولتاژش با جوشکاری 450 ولت میشه ارسال کن

در برد بالا ، دو خازن سرامیک بزرگ کنار هم متصل به 310 ولت هست که احتمالا قطع شده

سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
سلام

ولتمتر دیجیتاله یا مغناطیسی ؟

با ولتمتر دیگری تست کن و سیگنال خازن بزرگ و سیگنال همون فیشی که ولتاژش با جوشکاری 450 ولت میشه ارسال کن

در برد بالا ، دو خازن سرامیک بزرگ کنار هم متصل به 310 ولت هست که احتمالا قطع شده

سپاس

با سلام و تشکر
ولتمتر دیجیتاله ولی حق با شما بود مولتی مترو تعویض کردم و افزایش ولتاز اتفاق نیفتاد در هنگام جوشکاری 20 تا 30 ولت افت ولتاز داشتم البته مولتی متر اول هم به خاطر ضعیف بودن باطری این خطا را داشت
ولی دوخازن سرامیکی را هم تست کردم مشکلی نداشت
البته خودم دو تا الکترود جوشکاری کردم مشکلی احساس نکردم (کسری جریان ) با امپر بالا هم جوشکاری کردم با وجود رفع مشکل
افزایش ولتاز شکل موج را ضمیمه کردم ممنونم 20140619_105633.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام و تشکر
ولتمتر دیجیتاله ولی حق با شما بود مولتی مترو تعویض کردم و افزایش ولتاز اتفاق نیفتاد در هنگام جوشکاری 20 تا 30 ولت افت ولتاز داشتم البته مولتی متر اول هم به خاطر ضعیف بودن باطری این خطا را داشت
ولی دوخازن سرامیکی را هم تست کردم مشکلی نداشت
البته خودم دو تا الکترود جوشکاری کردم مشکلی احساس نکردم (کسری جریان ) با امپر بالا هم جوشکاری کردم با وجود رفع مشکل
افزایش ولتاز شکل موج را ضمیمه کردم ممنونممشاهده فایل‌پیوست 93344

سلام

بله حدس زدم ولتمتر شما اشکال داره و به نویز حساسه بطوریکه حتی اسکوپ قادر به شناسایی آن نشده
زیرا در طول مسیر 310 ولت ایتدای مسیر 350 ولت و انتهای مسیر 450 ولت می بینه که به اشکال ولتمتر و یا خازن سرامیکی مورد نظر اشاره میکنه

لطفا ایراد دستگاههای جدید را در این تاپیک مطرح نفرمایید

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام

خواهش میکنم
قاعدتا با حذف فیش شنت باید یک جرقه خیلی ضعیف بزنه و سپس پروتکت کنه
و حذف این فیش درصورتی موجب خنک شدن فت ها میشه که برق دزدی داشته باشی
ببین بدون جوشکاری چرا جریان میکشه
قبلا گفتی با قطع کردن ترانس های خروجی هم فت ها داغ میکنه آیا هنوز همینطوره ؟

نتیجه تست شما اینه که pwm مناسب نیست و اتفاقا تستی که پیشنهاد کردم بهمین منظور بود تا مشخص بشه 3525 از حیث pwm درست کار میکنه یا نه
و یا برق دزدی داره ( در اثر خرابی دیودهای قدرت و دیگر قطعات خروجی )

ببین اگه 3525 بصورت زیر با 3140 مرتبطه مدار قرمز را اضافه و با تغییر پتانسیومتر تست کن
اگه با تغییر پتانسیومتر درست بشه در تعویض مقاومت یا ترانزیستور مرتبط با پایه 16 یا 2 و 9 خطایی اتفاق افتاده

مشاهده فایل‌پیوست 92421
سپاس

مهندس غزال با توجه به نکات جالبی که مطرح فرمودید در مدار بالا چگونه کم و زیاد کردن این پتانسیومتر باعث کم یا زیاد شدن ولتاژ خروجی میشه؟ایا از هر سه سر پتانسیومتر استفاده میشه؟
در بعضی مدارهای تغذیه سوئیچینگ که از همین ای سی استفاده میشه دیده شده که از خروجی فیدبک گرفته نمیشه که بشه با دستکاری ولتاژ خروجی تغذیه رو افزایش یا کاهش دادآیا از همین راهکار میشه برای دستکاری ولتاژ خروجی استفاده کرد؟
پایه 2 آی سی خروجی غیر مع*** اپ امپ داخلیه
پایه 16 ولتاژ مرجع 5 ولت
پایه 9 هم خروجی مقایسه کننده هست نکته اینجاست که چرا خروجی 3140 به خروجی اپ امپ داخلی ای سی 3525 متصله مگر نباید به ورودی ها وصل مشد؟

آیا با تغییر مقاومت پایه 6 که فرکانس تغییر میکرد نمیشد ولتاژ را تغییر دهیم؟

آخرین ویرایش:
بالا