آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: جوش ندادن اينوتر جوش سه فاز es2500

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
با سلام خدمت اقاي غزال وديگر دوستان
يك دستگاه اينورتر جوش سه فاز es2500 واسه تعمير اومده بود كه در برد تغذيه ntc هشت اهمي داشت كه تركيده بود موجود نداشتم (٢عدد) كه به جاي اون دو تا ٤٧ اهمي موازي كردم و انداختم در قسمت برد سوييچينگ ٢٠ عدد موسفت k3878 به كار رفته كه همه به اضافه مقاومتهاي پايه گيت تعويض شد با دقت وظرافت خاص خودم ماژول تحريك گيت كه روي برد سوييچ قرار دارد جدا شد و زنر و ديودهاي ٤١٤٨ سه طبقه تعويض شد روي برد فرمان ديود ٤١٤٨ مسير ترانس جريان سوخته بود تعويض شد بعد از تست و روشن كردن led اماده به كار كنار رله روشن و ال اي دي oc و ov خاموش بودند ولي موقع جوشكاري جوشكاري خيلي ضعيفي داشت و چون تو كارگاه جديدم امتياز تك فاز داشتم مجبور بودم دستگاه را در مكان ديگري تست كنم و ولتاژ گيري مشكل ميشد بعد از بررسي مجدد متوجه خرابي زنرهاي طبقه اي از برد تحريك كه تعويض نشده بود شده كه در تست در بيرون مدار هم سالم بود ولي وقتي با منبع تغذيه تست ميكرده نشتي داشت كه تعويض شدند حتي به خاطر اطمينان ديود هاي ٤١٤٨ باقي مانده نيز تعويض شدند بعد از تست مجدد ديگه اصلا جوشكاري نميكردودر صورتي كه روي پايه هاي گيت و سورس موسفت ها ١٤ ولت رو داشته و موقع روشن كردن رله هم عمل ميكرد و ولتاژ ورودي روي برد سوييچ ٥٥٠ ولت رو داشتم بعد از اون رفتم سراغ فت هاي تحريك گيت كه هم مثبتش و هم منفيش سالم بودند ترانزيستور هاي ٨٠٥٠ و ٨٥٥٠ سالم ولي براي اطمينان تعويض شدند ولتاژ برد فرمان از يك ترانس خروجي دوبل ١٤ ولتي تغذيه ميشود كه مسير ولتاژ را با تغذيه كردن توسط ترانسي ديگر در بيرون مدار بررسي كردم مشكلي نبود در سر اخر با بررسي ولتاژ تغذيه اي سي هاي ka 3525 و ca3140 از روي ندامت تعويض شد ولي تغييري حاصل نشد

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
20140313_135205.jpg20140313_135221.jpg20140313_135232.jpg:narahat::narahat::narahat:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام خدمت اقاي غزال وديگر دوستان
يك دستگاه اينورتر جوش سه فاز es2500 واسه تعمير اومده بود كه در برد تغذيه ntc هشت اهمي داشت كه تركيده بود موجود نداشتم (٢عدد) كه به جاي اون دو تا ٤٧ اهمي موازي كردم و انداختم در قسمت برد سوييچينگ ٢٠ عدد موسفت k3878 به كار رفته كه همه به اضافه مقاومتهاي پايه گيت تعويض شد با دقت وظرافت خاص خودم ماژول تحريك گيت كه روي برد سوييچ قرار دارد جدا شد و زنر و ديودهاي ٤١٤٨ سه طبقه تعويض شد روي برد فرمان ديود ٤١٤٨ مسير ترانس جريان سوخته بود تعويض شد بعد از تست و روشن كردن led اماده به كار كنار رله روشن و ال اي دي oc و ov خاموش بودند ولي موقع جوشكاري جوشكاري خيلي ضعيفي داشت و چون تو كارگاه جديدم امتياز تك فاز داشتم مجبور بودم دستگاه را در مكان ديگري تست كنم و ولتاژ گيري مشكل ميشد بعد از بررسي مجدد متوجه خرابي زنرهاي طبقه اي از برد تحريك كه تعويض نشده بود شده كه در تست در بيرون مدار هم سالم بود ولي وقتي با منبع تغذيه تست ميكرده نشتي داشت كه تعويض شدند حتي به خاطر اطمينان ديود هاي ٤١٤٨ باقي مانده نيز تعويض شدند بعد از تست مجدد ديگه اصلا جوشكاري نميكردودر صورتي كه روي پايه هاي گيت و سورس موسفت ها ١٤ ولت رو داشته و موقع روشن كردن رله هم عمل ميكرد و ولتاژ ورودي روي برد سوييچ ٥٥٠ ولت رو داشتم بعد از اون رفتم سراغ فت هاي تحريك گيت كه هم مثبتش و هم منفيش سالم بودند ترانزيستور هاي ٨٠٥٠ و ٨٥٥٠ سالم ولي براي اطمينان تعويض شدند ولتاژ برد فرمان از يك ترانس خروجي دوبل ١٤ ولتي تغذيه ميشود كه مسير ولتاژ را با تغذيه كردن توسط ترانسي ديگر در بيرون مدار بررسي كردم مشكلي نبود در سر اخر با بررسي ولتاژ تغذيه اي سي هاي ka 3525 و ca3140 از روي ندامت تعويض شد ولي تغييري حاصل نشد

سلام
دوست خوبم روش شما صحیح نیست که اینهمه قطعه را تعویض کردید
زیرا در تعویض بیمورد قطعه احتمال خطا وجود داره و موجب افزایش عیب میشه
ازطرفی هزینه و وقت زیادی تلف میشه

باید با آزمایشاتی قطعه معیوب را کشف کنید و از هرگونه تعویض بیمورد و شانسی اجتناب کنید زیرا بهترین قطعه همون قطعات خودشه
و اگر میخواهید از قطعات مناسب تری استفاده کنید باید ابتدا با قطعات خودش تعمیر و پس از رفع عیب از قطعات مناسب تر و گرون تر استفاده کنید تا انطباق آن قابل تشخیص بشه

1- درهرصورت PTC , NTC مناسب جایگزین کنید چطور مطمئن هستید که مقادیر چقدر بوده

2- ولتاژ خازن بزرگ را اعلام کنید

3- آیا رله عمل میکنه یا نه و چند بار

4- تصاویر واضحی از برد تغذیه ارسال کنید
بابت توضیحات مفصل و گزارش خوب شما ممنونم

سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
با تشكر از صبر وحوصله اي كه به خرج ميديد وقتي ديدم بعضيها چطور به خاطر ٢ سطر جواب فرمايشات شما كوتاهي ميكنند و شما چطور مثل اب جوش جلز و ولز ميكردي گفتم كه لااقل وقت گرانبهاتون رو دراختيار بنده حقير قرار ميديد ديگه سرتون رو درد نياريم
ntc كه تعويض شد از وسط ترك داشت و شماره قطعه مشخص بود ٨ اهم بيست ميليمتر البته به خاطر اينكه گفتم فقط ضربه شارژ خازن رو ميگيره ٢٠ اهم تاثيري نميزاره ولتاژ خازن بزرگ هم ٥٦٠ ولته و رله برد تغذيه هم در لحظه اول استارت ميشه و مشكلي نداره

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
من در سایتی خونده بودم که میشه ترانسی پیچید که برق شهر رو به ورودیش وصل کرد و در خروجی سه فاز رو با اختلاف فاز 120 درجه داشت وقتی به بچه هایی که تو پاساز فتوت که تو کار ترانس پیچی هستند گفتم در جواب گفتند امکان نداره ایا این حرف صحت داره یا نه و سوال دوم اینکه میشه از اینورتر تک فاز به سه فاز با توجه به اینکه خروجی مربعی داره به عنوان منبع تغذیه برای تست قرار داد 20140313_171450.jpg20140313_171459.jpg20140313_171508.jpg20140313_171522.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با تشكر از صبر وحوصله اي كه به خرج ميديد وقتي ديدم بعضيها چطور به خاطر ٢ سطر جواب فرمايشات شما كوتاهي ميكنند و شما چطور مثل اب جوش جلز و ولز ميكردي گفتم كه لااقل وقت گرانبهاتون رو دراختيار بنده حقير قرار ميديد ديگه سرتون رو درد نياريم
ntc كه تعويض شد از وسط ترك داشت و شماره قطعه مشخص بود ٨ اهم بيست ميليمتر البته به خاطر اينكه گفتم فقط ضربه شارژ خازن رو ميگيره ٢٠ اهم تاثيري نميزاره ولتاژ خازن بزرگ هم ٥٦٠ ولته و رله برد تغذيه هم در لحظه اول استارت ميشه و مشكلي نداره

سلام
دوست خوبم از لطف شما بینهایت سپاسگزارم
آیا رله فقط یکبار عمل میکنه ؟
باید PTC هم داشته باشه
اگه رله یکبار عمل میکنه فعلا ارتباطی به NTC نداره ولی نهایتا باید از مشابه خودش استفاده کنی

ولتاژ خازن درسته
باید درین 10 فت دارای ولتاژ تغذیه باشه تعقیب کن ببین کجا قطع شده و چرا نداری؟
پایه 16و 4 و 8 و 15 آی سی 3525 , پایه 6 و 2 و 7 آی سی 3140 چند ولته ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
بله رله یکبار عمل میکنه
ولی درین 10 فت دارای ولتاز تغذیه باشه متوجه نشدم منظورتون چیه منظورتون کدوم فته

10 تا از فت های خروجی باید مستقیما به تغذیه متصل باشه که فرمودید ولتاژ ضعیفی داره
ببین مشکل چیه ؟
و ولتاژهایی که خواستم اعلام کن

ضمنا ایت ادعا که فرمودید :
من در سایتی خونده بودم که میشه ترانسی پیچید که برق شهر رو به ورودیش وصل کرد و در خروجی سه فاز رو با اختلاف فاز 120 درجه داشت

ادعای فوق ، دروغ محض و شبیه برق مجانی است

تبدیل تک فاز به سه فاز از طریق ترانس ناممکنه و نیاز به مدار الکترونیکی داره و یا از طریق سلف و خازن بصورت نسبی مقدوره ولی برای شما مقرون بصرفه نیست

سپاس

آخرین ویرایش:

Prid

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-01
308
814
با سلام مجدد شرمنده که منظورمو بد رسوندم منظورم ولتاژ گیت فت بود که گفتم 14ولت دارم ولی رو پایه درین 560 ولت دارم ومتقابلا روی پایه سورس راستی نگفتید از اینورتر تک به سه فاز موجود در بازار که پالس مربعی تولید میکنه به عنوان منبع برای تست استفاده کرد ان شاالله شنبه ولتاژها را میگیرم اعلام میکنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام مجدد شرمنده که منظورمو بد رسوندم منظورم ولتاژ گیت فت بود که گفتم 14ولت دارم ولی رو پایه درین 560 ولت دارم ومتقابلا روی پایه سورس راستی نگفتید از اینورتر تک به سه فاز موجود در بازار که پالس مربعی تولید میکنه به عنوان منبع برای تست استفاده کرد ان شاالله شنبه ولتاژها را میگیرم اعلام میکنم

سلام
سوال اینورتر را ندیده بودم عذرخواهی میکنم
بله میتونی از مربعی سه فاز هم استفاده کنی

ولی برای رفع عیب میتونی فعلا از تک فاز استفاده کنی بشرطی که نحوه یکسوسازی بگونه ای باشه که ولتاژ خازن بزرگ 310 ولت بشه و کنتاکت رله را اتصال کوتاه کنی
البته اگر نحوه یکسوسازی دستگاه را اعلام کنید بهتر میشه نظر داد
آیا گیت تمام 20 فت 14 ولته ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا