آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
استاد عزیزم . ال ای دی که با بیس ترانزیستور سری شده . ال ای دی منبع تغذیه هست.
متشکرم
درود

بله دیود نوری تغذیه هست.
البته سری نیست بلکه از دو پایه دیود نوری استفاده شده که به نقاط دیگری هم متصله.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

بله دیود نوری تغذیه هست.
البته سری نیست بلکه از دو پایه دیود نوری استفاده شده که به نقاط دیگری هم متصله.

سپاس
ممنونم . استاد عزیزم . الان متوجه شدم . پس دوستمون اقای 1375 نقشه را که فرستاده بود درست بود .من اشتباه متوجه شده بودم.
متشکرم

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

اگه ولتاژ 4.4 ایزوله تهیه و آماده کردی دیگه نیازی به کوپلر نداره.
ایزوله یعنی هیچکدام از دو سیم سیم‌پیچ متصل به ورودی پل و دو سیم مثبت و منفی خروجی پل به جای دیگری از تغذیه متصل نباشه.
دراینصورت:
مطابق نقشه پیوست نصب کن.
مقاومت R بستگی به ولتاژی که آماده کردی داره مثلا اگه 4.4 ولته مقاومتی نیاز نداره و البته بهتره 10 اهمی باشه
اگه 10 ولته , R حدود 1 کیلو مناسبه

اگه بیزر ضعیف هست ترانزیستور c945 یا مشابه کافیه
و اگه بیزر قوی هست از bc639 یا مشابه آن استفاده کن.

نتیجه را گزارش کن تا اشکال احتمالی را رفع کنم.

سپاس
ممنون استاد کمالی
بیزر به خوبی روشن شد و اختلالی در کارکرد LED ایجاد نشد
صدای بیزر کمی ناصاف و لرزان بود که با تعویض خازن صافی از 100 میکرو به 3300 میکرو 6.3 ولت عالی شد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ممنون استاد کمالی
بیزر به خوبی روشن شد و اختلالی در کارکرد LED ایجاد نشد
صدای بیزر کمی ناصاف و لرزان بود که با تعویض خازن صافی از 100 میکرو به 3300 میکرو 6.3 ولت عالی شد

درود
فقط با یک خازن 10 میکرو موازی با بیزر هم رفع میشد و بهتر و ارزان‌تر و اصولی هم بود.

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود
فقط با یک خازن 10 میکرو موازی با بیزر هم رفع میشد و بهتر و ارزان‌تر و اصولی هم بود.

سپاس
سلام استاد بزرگوار
متاسفانه چون پیغام خصوصی تان بسته هست مجبورم این جا سوال بپرسم
اطلاع دارید مشخصات این ترانزیستور چیه؟
در اینترنت اطلاعاتی از اون وجود نداره و از این بابت از شما سوال کردم که چون سابقه ی کاری بالایی دارید احتمالا به کتاب های قدیمی دسترسی دارید و احتمالا بتونید مشخصاتش پیدا بکنید
از اینکه قبلا روی چه مداری بوده اطلاعی در دست نیست
فکر می کنم NPN هست
شرمنده شما به زحمت می اندازم

پیوست‌ها

• 2.4 مگابایت بازدیدها: 12
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد بزرگوار
متاسفانه چون پیغام خصوصی تان بسته هست مجبورم این جا سوال بپرسم
اطلاع دارید مشخصات این ترانزیستور چیه؟
در اینترنت اطلاعاتی از اون وجود نداره و از این بابت از شما سوال کردم که چون سابقه ی کاری بالایی دارید احتمالا به کتاب های قدیمی دسترسی دارید و احتمالا بتونید مشخصاتش پیدا بکنید
از اینکه قبلا روی چه مداری بوده اطلاعی در دست نیست
فکر می کنم NPN هست
شرمنده شما به زحمت می اندازم

درود

متاسفانه بابت این ترانزیستور تجربه‌ای ندارم.

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mahddi

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
سلام به همه
بالاخره با رفع مشکلات فراوان تغذیه رو بدون ایراد بستم
ساده ترین کار مونتاژ مدار بود و در مراتب بعدی پیچیدن ترانس با سیم 1.5، طراحی ولت متر آمپرمتر با آیسی 7107، کالیبره کردن آمپرمتر، تهیه تغذیه برای ولت متر آمپرمتر، تهیه تغذیه برای بیزر قرار دارند.
اگر کسی از عزیزان سؤالی داشت در خدمتم. بنده با توجه به اینکه از این انجمن و این تاپیک استفاده کردم خودم رو موظف دونستم که بیام نتیجه کار رو قرار بدم.

تغذیه 1.jpg
تغذیه 2.jpg
تغذیه 3.jpg
تغذیه 4.jpg
چنتا نکته:
پشت تغذیه ترانزیستور قدرت و سلکتور ولتاژ قرار داره و 12 - 20 - 28 ولت قابل انتخابه تا تلفات حرارتی بخاطر اختلاف ولتاژ با خروجی در جریان های بالا کم بشه
تغذیه ولت متر آمپر متر با سیم پیچ جدا تأمین شده و 7.5 ولت به رگولاتور 7805 دادم تا تلفات حرارتیش حداقل باشه
بیزر با سیم پیچ جداگانه تغذیه شده و زودتر از LED واکنش نشون میده
قطعات ولتمتر آمپرمتر برعکس نصب شده تا سون سگمنت ها محکم نصب بشوند و تکان خوردن باعث کنده شدن مس نشه
اولیه ترانس هم دو تا سیم داره که ظاهرا یکدوم برای 220 و یکی برای 240 ولته حذفش نکردم تا بتونم در موقع دلخواه خروجی ترانس رو تغییر بدم
دوتا مقاومت 0.68 و بیزر 2.2 ولت هم نصب شده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام به همه
بالاخره با رفع مشکلات فراوان تغذیه رو بدون ایراد بستم
ساده ترین کار مونتاژ مدار بود و در مراتب بعدی پیچیدن ترانس با سیم 1.5، طراحی ولت متر آمپرمتر با آیسی 7107، کالیبره کردن آمپرمتر، تهیه تغذیه برای ولت متر آمپرمتر، تهیه تغذیه برای بیزر قرار دارند.
اگر کسی از عزیزان سؤالی داشت در خدمتم. بنده با توجه به اینکه از این انجمن و این تاپیک استفاده کردم خودم رو موظف دونستم که بیام نتیجه کار رو قرار بدم.

چنتا نکته:
پشت تغذیه ترانزیستور قدرت و سلکتور ولتاژ قرار داره و 12 - 20 - 28 ولت قابل انتخابه تا تلفات حرارتی بخاطر اختلاف ولتاژ با خروجی در جریان های بالا کم بشه
تغذیه ولت متر آمپر متر با سیم پیچ جدا تأمین شده و 7.5 ولت به رگولاتور 7805 دادم تا تلفات حرارتیش حداقل باشه
بیزر با سیم پیچ جداگانه تغذیه شده و زودتر از LED واکنش نشون میده
قطعات ولتمتر آمپرمتر برعکس نصب شده تا سون سگمنت ها محکم نصب بشوند و تکان خوردن باعث کنده شدن مس نشه
اولیه ترانس هم دو تا سیم داره که ظاهرا یکدوم برای 220 و یکی برای 240 ولته حذفش نکردم تا بتونم در موقع دلخواه خروجی ترانس رو تغییر بدم
دوتا مقاومت 0.68 و بیزر 2.2 ولت هم نصب شده

درود بر شما

آفرین و بسیار عالی

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

متاسفانه بابت این ترانزیستور تجربه‌ای ندارم.

سپاس
سلام خدمت استاد عزیز
امیدوارم حالتون بهتر شده باشه و از بیمارستان مرخص شده باشید
اگر حالتون مساعد هست و قادر به پاسخگویی هستید از شما یک سوال تئوری دارم که احتمالا جوابش طولانی هست
من راستش می خواستم این ترانزیستور برای این منبع تغذیه طراحی شما استفاده کنم
اگر این ترانزیستور و یا هر ترانزیستور دیگری از لحاظ ولتاژ و آمپراژ برای این منبع تغذیه مناسب نباشه چه اشکالی پیش میاد و کلا مشکل به چه شکلی خودشو نشون میده و احتمال آسیب به کجای مدار بوجود میاد؟
اصول کلی این موضوع مد نظرم هست

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
سلام دوستان تو شهرمون امکانات نیست خودمم هر کاری کردم نتونستم فیبر چاپ کنم کسی هست فیبر مدار چاپی تغذیه رو برام بزنه یا چندتایی برام بفرسته هزینه اش هر چی باشه روی چشم

بالا