آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: کاهش نویز آمپلی فایر

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
خسته نباشید استاد دست مریزاد
یه سوال دیگه هم بود . این قصیه حلقه ها یا لوپ که در خطوط تغذیه ایجاد میشه چیه و چطور باید رعایتش کرد. یه چیزایی راجع بهش میدونم مثلا خط منفی باید انشعابی باشه و نباید منفی رو از یک مدار به یک مدار دیگه وصل کرد ولی دیگه در همین حد میدونم. لطفا توضیح بدید یا اگه تکراریه لینک بزارید.:smug:

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
یه سوال دیگه هم بود . این قصیه حلقه ها یا لوپ که در خطوط تغذیه ایجاد میشه چیه و چطور باید رعایتش کرد. یه چیزایی راجع بهش میدونم مثلا خط منفی باید انشعابی باشه و نباید منفی رو از یک مدار به یک مدار دیگه وصل کرد ولی دیگه در همین حد میدونم. لطفا توضیح بدید یا اگه تکراریه لینک بزارید.:smug:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

سلام

اگه منظور شما اشکال ارتباط منفی دو تغذیه است در همین حد که شما میدونید هم من نمیدونم
قطعا موضوعی هست که بدرستی مطرح نفرمودید و یا من متوجه نشدم و یا نمیدونم

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام

در خصوص اشکال ارتباط منفی دو تغذیه در همین حد که شما میدونید هم من نمیدونم
قطعا موضوعی هست که بدرستی مطرح نفرمودید و یا من متوجه نشدم و یا نمیدونم

سپاس
با سلام
منظورم قضیه LOOP در طراحی PCB و چگونگی سیم کشی اجزا مدار نسبت به پاور که کمترین نویز ایجاد بشه. Untitled.jpg
ضمنا دلیل شما برای استفاده ترانس به جای پاور سویچینگ در مدارات صوتی چیه؟ فرکانس اونا که در حد شنوایی نیس .آیا منظور شما هارمونیک هایست که در فرکانس پایین تر ایجاد میشه و مثل وزوز شنیده میشه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
منظورم قضیه LOOP در طراحی PCB و چگونگی سیم کشی اجزا مدار نسبت به پاور که کمترین نویز ایجاد بشه.مشاهده فایل‌پیوست 82857
ضمنا دلیل شما برای استفاده ترانس به جای پاور سویچینگ در مدارات صوتی چیه؟ فرکانس اونا که در حد شنوایی نیس .آیا منظور شما هارمونیک هایست که در فرکانس پایین تر ایجاد میشه و مثل وزوز شنیده میشه؟

سلام

1- از حیث pcb بله مسیر بدنه یا گراند در حذف نویز بسیار مهمه
اگر توجه کنید قسمت اعظم مدار مربوط به گراند است یعنی درواقع نوعی شیلد محسوب میشه که حتی المقدور و بمیزانی قطعات داخلش را از نویز محیط و نویز قطعات مجاور ایزوله میکنه

2- تغذیه سوئیچینگ فقط دارای مزیت وزن و حجم ناچیزه اما منبع و معدن نویز های بسیار قوی هم هست
درسته که فرکانس سوئیچینگ را با یک عدد معرفی میکنیم و مورد هدف قرار میدیم اما هر فرکانسی در آن موجوده که بعضی از آنها پرقدرت تر و برخی ضعیف ترند
مضافا که مدارهای الکترونیکی ناخواسته آنها را مبدل به فرکانسهای جدیدی میکنند

قطع نظر از موارد ضعف که بیشماره من بقدری خاطرات و تجربیات بدی از سوئیچینگ دارم که علیرغم عشق و علاقه به سوئیچینگ در دوران جوانی که تغذیه های متعدد و بسیار کارآمد و قوی و توانایی ساختم اما پس از چند سال بقدری از معایبش کلافه شدم که بکلی کنار گذاشتم و دارن خاک میخورن

اینم یک مدرک در پست 65 تاپیک زیر
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=3773&p=244240&viewfull=1#post244240

و بهمین جهت بسادگی میتوانید مسیر گراند را فورا با یک نظر در هر pcb پیدا کنید چون دارای بیشترین عرض و طول و سطحه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
منظورم قضیه LOOP در طراحی PCB و چگونگی سیم کشی اجزا مدار نسبت به پاور که کمترین نویز ایجاد بشه.مشاهده فایل‌پیوست 82857

سلام

خادم جان عذرخواهی میکنم
چون چشام زودتر از خودم پیر شده و مندرجات تصاویر ارسالی شما خیلی ریز بود ندیده بودم و بدرستی متوجه سوالت نشده بودم

اتفاقا سوال زیبایی مطرح فرمودید
بطوریکه پاسخ را ابتدا با ویرایش به پست قبلی اضافه کردم ولی دیدم خیلی سوال جالب و جذابیه لذا در این پست مجزا تقدیم کردم که حتما متوجه پاسخ تکمیلی بشی

کاملا درست فرمودید هر مداری که جریان قابل توجه میکشه باید به سرچشمه تغذیه متصل بشه و نباید از مسیر مدارهای مجاور استفاده کرد چرا ؟

چون مسیر انتقال انرژی دارای مقاومته ( هرچند ناچیز ) و لذا جریان اون مسیر ( مثلا در طول 1 سانتیمتری ) موجب افت ولتاژ ناچیزی در اون یک سانتیمتر مدار مسی میشه که این جریان و افت ولتاژ دقیقا با فرکانس مدارش بازی بازی میکنه یعنی افت ولتاژ این یک سانتیمتر دقیقا دارای همون فرکانس مدار 1 میشه

حالا اگه جریان مدار دوم را در فاصله 1 سانتیمتری از تغذیه مدار اولی تامین کنیم درواقع سرچشمه پاک و ذلال را با این افت ولتاژ ناچیز که با فرکانس مدار 1 بازی بازی میکنه سری کرده ایم و لذا تغذیه اصلی را با نویز مدار 1 سری کرده و به مدار 2 داده ایم

با غلو مثال میزنم
فرض کنید تغذیه 100 ولته و مدار 1 مثلا در هر ثانیه یکلحظه کوتاه 100 آمپر از مدار مسی میکشه
حالا اگه یک سانتیمتر از مدار مسی مقاومتش 01/. اهم باشه و این نقطه را با A درنظر بگیریم ، نقطه A در هر ثانیه یکبار به اندازه یک ولت کم میشه و 99 ولت میشه و دوباره فورا 100 ولت میشه یعنی دقیقا همزمان با جریان مدار 1 یعنی دقیقا با فرکانس مدار 1

در اینصورت اگه از نقطه A برای مدار 2 استفاده کنیم درواقع ولتاژ صاف تغذیه را با افت ولتاژ 1 ولتی (که با فرکانس مدار 1 افت میکنه) سری کرده ایم
و بعبارتی تغذیه را با نویز مدار 1 سری کرده و به مدار 2 داده ایم که این پایان داستان هم نیست

زیرا مدار 2 هم تلافی میکنه و همین کارو با مدار 1 میکنه و میتونه نویزشو به مدار 1 بده
فلذا به این دلیله که مدارهایی با جریان قابل توجه را مستقیما و مستقلا به سرچشمه متصل میکنن

در سیم کشی ساختمان هم همین داستان وجود داره مثلا برای لباسشویی که جریان زیادی میخواد یک سیم مجزا میکشند که افت این سیم تاثیری در مصارف دیگه نداشته باشه ( درواقع تاثیرش حداقل میشه چون مقاومت ناچیز کنتور و قبل از کنتور برای کل ساختمان مشترکه و کمی تاثیر میذاره ولی قابل اغماضه)

اگه متوجه نشدی بیشتر توضیح بدم و اگه پاسخ نگرفتی اعلام کن
خیلی ناراحت شدم که پاسخ را نگرفته بودی و متوجهم نکردی
گرچه حق داری و توی دانشگاههای ما مهمترین قانون اینه که اگه استادی پرت و پلا گفت باید سکوت کرد اما اینجا با اونجا فرق داره و مچ گیری علمی عامل ترقی و تکاپو و تحرک و نشاط و زندگی واقعی و خالق انگیزه های متعالی است

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام

خادم جان عذرخواهی میکنم
چون چشام زودتر از خودم پیر شده و مندرجات تصاویر ارسالی شما خیلی ریز بود ندیده بودم و بدرستی متوجه سوالت نشده بودم

اتفاقا سوال زیبایی مطرح فرمودید
بطوریکه پاسخ را ابتدا با ویرایش به پست قبلی اضافه کردم ولی دیدم خیلی سوال جالب و جذابیه لذا در این پست مجزا تقدیم کردم که حتما متوجه پاسخ تکمیلی بشی

کاملا درست فرمودید هر مداری که جریان قابل توجه میکشه باید به سرچشمه تغذیه متصل بشه و نباید از مسیر مدارهای مجاور استفاده کرد چرا ؟

چون مسیر انتقال انرژی دارای مقاومته ( هرچند ناچیز ) و لذا جریان اون مسیر ( مثلا در طول 1 سانتیمتری ) موجب افت ولتاژ ناچیزی در اون یک سانتیمتر مدار مسی میشه که این جریان و افت ولتاژ دقیقا با فرکانس مدارش بازی بازی میکنه یعنی افت ولتاژ این یک سانتیمتر دقیقا دارای همون فرکانس مدار 1 میشه

حالا اگه جریان مدار دوم را در فاصله 1 سانتیمتری از تغذیه مدار اولی تامین کنیم درواقع سرچشمه پاک و ذلال را با این افت ولتاژ ناچیز که با فرکانس مدار 1 بازی بازی میکنه سری کرده ایم و لذا تغذیه اصلی را با نویز مدار 1 سری کرده و به مدار 2 داده ایم

با غلو مثال میزنم
فرض کنید تغذیه 100 ولته و مدار 1 مثلا در هر ثانیه یکلحظه کوتاه 100 آمپر از مدار مسی میکشه
حالا اگه یک سانتیمتر از مدار مسی مقاومتش 01/. اهم باشه و این نقطه را با A درنظر بگیریم ، نقطه A در هر ثانیه یکبار به اندازه یک ولت کم میشه و 99 ولت میشه و دوباره فورا 100 ولت میشه یعنی دقیقا همزمان با جریان مدار 1 یعنی دقیقا با فرکانس مدار 1

در اینصورت اگه از نقطه A برای مدار 2 استفاده کنیم درواقع ولتاژ صاف تغذیه را با افت ولتاژ 1 ولتی (که با فرکانس مدار 1 افت میکنه) سری کرده ایم
و بعبارتی تغذیه را با نویز مدار 1 سری کرده و به مدار 2 داده ایم که این پایان داستان هم نیست

زیرا مدار 2 هم تلافی میکنه و همین کارو با مدار 1 میکنه و میتونه نویزشو به مدار 1 بده
فلذا به این دلیله که مدارهایی با جریان قابل توجه را مستقیما و مستقلا به سرچشمه متصل میکنن

در سیم کشی ساختمان هم همین داستان وجود داره مثلا برای لباسشویی که جریان زیادی میخواد یک سیم مجزا میکشند که افت این سیم تاثیری در مصارف دیگه نداشته باشه ( درواقع تاثیرش حداقل میشه چون مقاومت ناچیز کنتور و قبل از کنتور برای کل ساختمان مشترکه و کمی تاثیر میذاره ولی قابل اغماضه)

اگه متوجه نشدی بیشتر توضیح بدم و اگه پاسخ نگرفتی اعلام کن
خیلی ناراحت شدم که پاسخ را نگرفته بودی و متوجهم نکردی
گرچه حق داری و توی دانشگاههای ما مهمترین قانون اینه که اگه استادی پرت و پلا گفت باید سکوت کرد اما اینجا با اونجا فرق داره و مچ گیری علمی عامل ترقی و تکاپو و تحرک و نشاط و زندگی واقعی و خالق انگیزه های متعالی است

سپاس
#$V686
دقیقا منظور بنده همین بود . خیلی ممنون که پاسخ دادین.
البته بنده بیکار نموندم و دنبالش رفتم.حلقه زمین (برق) - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بله تو دوران دبیرستان ما اگه از معلممون ایراد میگرفتیم اونم دنبال فرصتی میگشت تا تلافی کنه. به همین خاطر ما خودمون دنبال بیشتر مطالب میرفتیم و تحقیق میکردیم.:khandehhhh:
و این رویه در خلقیات ما تاثیر گذار بوده. به هر حال این که آدم هی ایراد بگیره هم خوب نیس و همه جا باید احترام اساتید و بزرگان رو ارج نهاد.

این مطلب بالا که گفته شد مربوط به مدارات آمپر بالا مثلا جوش سویچینگ میشه پس چرا روی رعایت کردن اون در مدارات حساس مثل مدارات میکرو یا آمپ های گرانقیمت اینقدر تاکید میکنن؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
#$V686
دقیقا منظور بنده همین بود . خیلی ممنون که پاسخ دادین.
البته بنده بیکار نموندم و دنبالش رفتم.حلقه زمین (برق) - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بله تو دوران دبیرستان ما اگه از معلممون ایراد میگرفتیم اونم دنبال فرصتی میگشت تا تلافی کنه. به همین خاطر ما خودمون دنبال بیشتر مطالب میرفتیم و تحقیق میکردیم.:khandehhhh:
و این رویه در خلقیات ما تاثیر گذار بوده. به هر حال این که آدم هی ایراد بگیره هم خوب نیس و همه جا باید احترام اساتید و بزرگان رو ارج نهاد.

این مطلب بالا که گفته شد مربوط به مدارات آمپر بالا مثلا جوش سویچینگ میشه پس چرا روی رعایت کردن اون در مدارات حساس مثل مدارات میکرو یا آمپ های گرانقیمت اینقدر تاکید میکنن؟

سلام

خادم جان نگفتم اصول مربوطه باید در دستگاه جوشکاری رعایت بشه بلکه گفتم سوئیچینگ فقط برای مواردی از قبیل دستگاه جوشکاری مفیده و برای منبع تغذیه خوب نیست و بجز مزیت وزن و حجم ناچیز حسن دیگری نداره ولی معدن عیبه

اما گفتم رعایت انشعاب مستقل برای مدارهایی که حامل جریانهای ناچیز هستند ضروری نیست
یعنی باید جریان قابل توجه مثلا 2/ آمپر از مداری عبور کنه تا قدرت و تاثیرات نویزش قابل توجه بشه و لذا لازم نیست در جریانهای ناچیز هم از مدار مستقلی استفاده کنیم البته بد نیست ولی :

اولا میسر نیست که هر ترانزیستوری را با مدار مستقلی تغذیه کنیم

ثانیا موثر نیست چون نویز مدار تغذیه در جریان ناچیز ، بسیار ضعیف و ناتوا نه و جون نداره خرابکاری کنه (بواسطه جریان ناچیز )
بنابرین چه در میکرو و چه در آمپلیفایر هر مداری که جریان قابل توجه ازش عبور میکنه استفاده از مدار مستقل مفیده درغیراینصورت ضرورتی نداره چه در میکرو و چه در آمپلیفایر

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام

مطابق معمول موارد خوبی را توجه و مطرح فرمودید
1- فرمودید بدون ورودی نویز نداره
آیا با ورودی و ولوم صفر هم نویز نداره ؟

2- آیا با ورودی خاصی مثلا فقط با موبایل نویز داره یا با هر ورودی و هر سیگنالی

3- چگونه ورودی را به آمپلیفایر مرتبط میکنید آیا مدار واسطه ای بین ورودی آمپلیفایر و سیگنال وجود داره یا نه

4- با باطری اتومبیل ( و یا باطری موتور سیکلت و امثالهم ) در همان مکان و با همان شرایط تست کنید که مشخص بشه منبع نویز ، مرتبط با پاور است یا موارد دیگر

تصور میکنم ایرادی نداره و فقط با موبایل این نویز را دارید که طبیعی است زیرا موبایل فرکانسهایی بخصوص در زمان دریافت پیامک و تماس منتشر میکنه که در نزدیکی آمپلیفایرها خرابکاری میکنه

سلام به شما استاد گرامی
اجازه بدید پاسخ سوال های 1 و 2 را بعد از تست بدهم اما پاسخ سوال 3 :
بله همانطور که قبلا" هم اشاره کردم من هم بدون پری و هم با پری تون کنترل که بین منبع صدا و آمپلی فایر وصل بود استفاده کردم که باز هم همون حالت بود.
4) فرموده بودید منبع تولید کننده 12 ولت رو عوض کنم که باید بگم یک باتری شارژی 12 ولت 7 آمپر دارم که برای یک اکو همراه بود ولی شارژرش رو ندارم . لذا برای اینکه باتری رو شارژ کنم میتونم از یک آداپتور 12 ولت 1 آمپر استفاده کنم ؟؟
اگر بتونم باتری رو شارژ کنم با باتری هم تست میکنم و نتیجه رو گزارش میکنم.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام به شما استاد گرامی
اجازه بدید پاسخ سوال های 1 و 2 را بعد از تست بدهم اما پاسخ سوال 3 :
بله همانطور که قبلا" هم اشاره کردم من هم بدون پری و هم با پری تون کنترل که بین منبع صدا و آمپلی فایر وصل بود استفاده کردم که باز هم همون حالت بود.
4) فرموده بودید منبع تولید کننده 12 ولت رو عوض کنم که باید بگم یک باتری شارژی 12 ولت 7 آمپر دارم که برای یک اکو همراه بود ولی شارژرش رو ندارم . لذا برای اینکه باتری رو شارژ کنم میتونم از یک آداپتور 12 ولت 1 آمپر استفاده کنم ؟؟
اگر بتونم باتری رو شارژ کنم با باتری هم تست میکنم و نتیجه رو گزارش میکنم.
با تشکر

سلام
باطری با هر منبع ولتاژ بالاتری قابل شارژه فقط یک مقاومت سری مناسب میخواد
ولی با ولتاژ 12 ولتی شارژ نمیشه یعنی خیلی طول میکشه

اگه منظور از شارژر 12 ولتی اینه که مخصوص باطری 12 ولتی است دراینصورت ولتاژش بالاتر از 12 ولته و مناسبه فقط یک مقاومت کوچک مانند لامپ اتومبیل باهاش سری کن که صدمه نبینه

اگه بالاتر از 12 ولت نیست یک شارژر دیگه ( 1 آمپر یا بالاتر ) باهاش سری کن
اگه شارژر دوم کمتر از 1 آمپره دراینصورت از مقاومت سری بزرگتر استفاده کن که جریان کم بشه و نسوزه

سپاس

بالا