آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: کاهش نویز آمپلی فایر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام
ضمن تشکر از استاد عزیزم جناب غزال و همچنین جناب خادمی که موضوع مهمی رو مطرح فرمودند.
راستش من می خواستم به اشتباه قرار دادن ولوم در ورودی پری اشاره کنم که استاد عزیزم اشاره نمودند.

استاد عزیز جناب غزال من یک ماه پیش یک مدار آمپلی فایری رو مونتاژ کردم که با تغذیه ترانس هیچ گونه نویزی در خروجی وجود نداره .اما من قصد دارم این آمپلی فایر رو با تغذیه سوئیچینگ dc to dc و ولتاژ بالاتر راه اندازی کنم . تغذیه سوئیچینگم هم با ولتاژ 12 ولت پاور کامپیوتر تامین میکنم که در خروجی 40 ولت دوبل دارم ولی وقتی به آمپلی فایر وصل میکنم صدای موتور از خروجی درمیاد.
البته می دونم که باید این موضوع رو براش یک تاپیک مجزا درست کنم اما گفتم در اطلاع باشید که من هم مشکل نویز رو دارم لذا از تجربیات شما استاد عزیز استفاده خواهم کرد. با تشکر

عزیز شما اگر از ای سی استیکا استفاده می کنید اول شما باید از تغزیه سویچ استفاده کنید بعد شما برای وردی به ای سی از خازن هایی با ظرفیت بالا باید استفاده کنید 3000 با بالا اس تیکا یه مدار امپ قوی از کاه کوه میسازه از یه ولتا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
نه اصراری به ساخت این آمپ ندارم فقط میخوام سوال هایی که دو مورد این آمپ وجود دارن پاسخی داشته باشن تا دچار مشکل با مدارای دیگه نشم.اون آپ امپ هم که گفتم در قسمت پاور بود به که صورت طرحوار به ذهنم رسید.به با یه آپ امپ و خاصیتش در حالت فید بک منفی بشه ترانزیستور قدرت که به صورت دارلینگتون با یه ترانزیستور مثل bd139 بسته شده رو وادار کرد بر خلاف ریپل برق عمل کنه و اونو خنثی کنه.
دغدغه من الان اینه که اولا از لحاظ آمپدانسی کجا اشتباه شه و صحیحش چی بوده؟
اینم یه مدا ر که حرف نداره فقط میخوام بعد از به نتیجه رسیدن و اصلاح اطلاعات ناقصم کاراشو انجام بدم.

سلام

اگه پری مختص آمپلیفایر طراحی نشده باشه و نقشه هر کدام را مجزا تهیه کنی خوب نیست و بابت تطبیق امپدانس مشکلاتی پیدا میکنه مثلا با صدای بلند ممکنه وق وق کنه و صدا بریده بریده بشه چه کم چه زیاد

پس بهترین کار اینه که نقشه کاملی تهیه کنی

اما اگه نمیتونی یا مقید به شرایطی هستی دراینصورت مجبوریم مداری که دوست دارید به هم کوپل کنیم و اصلاحش کنیم ولی فقط قابل تحمل میشه و ایده آل نمیشه مگر شانسی و تصادفی منطبق با یکدیگر باشند که احتمالش ضعیفه

لذا بهترین روش تهیه دستگاه کامل و خراب و ارزونه که نقشه قابل دسترس هم داشته باشه

من هفته قبل برای یکی از دوستانم dvd پاناسونیک خراب بقیمت 40 تومن خریدم و درستش کردم که واقعا از هر نظر بیداده و من عاشق این مدل پاناسونیک 5 دیسک هستم که همه ازش متنفرن چون خیلی زود بخاطر مشکل مکانیکی غیر قابل استفاده میشه

ولی من با کلک ساده ای ضعفشو میگیرم و 10 سال ضمانتش میکنم
واقعا دستگاهی با این امکانات و کیفیت ندیدم و خوشبختانه بخاطر ضعفی که بسادگی قابل کشف نیست خیلی زود و ارزون نصیب من میشه

ایندستگاه بگونه ای طراحی شده که اگه بوش فن خراب بشه هم پروتکت میده و مانع خسارت میشه یعنی اگه با دست مانع سرعت فن بشی پروتکت میده

اپتیکش بیداده و تابحال برای این مدل یک اپتیک هم تعویض نکردیم و بقیه مدلهای پاناسونیک هم همینه ولی این مدل مخصوص منه که مفت نصیبمون میشه (البته هر کسی مایل باشه با مبلغ هم وزن خودش براش تعمیر میکنیم ولی از شهر های دیگه که ضایعاتی ها بعنوان اوراقی میخرن برام میارن و مایل به تعمیرش نیستند ) و اما آمپلیفایرش مافوق محشر و فوق العاده عالی و قوی و چهل تا بیسته

این نشد مدل دیگه یا دستگاه دیگه . تا دلت بخواد اوراقی قابل تعمیر وجود داره که هر گوشه اون بیش از مبلغ پرداختی می ارزه

در هرصورت تصمیم بگیر و اگه میخوای برد آمپلیفایر استفاده کنی ابتدا یک تغذیه موقتی خوب تهیه کن که شروع کنیم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
با سلام
ضمن تشکر از استاد عزیزم جناب غزال و همچنین جناب خادمی که موضوع مهمی رو مطرح فرمودند.
راستش من می خواستم به اشتباه قرار دادن ولوم در ورودی پری اشاره کنم که استاد عزیزم اشاره نمودند.

استاد عزیز جناب غزال من یک ماه پیش یک مدار آمپلی فایری رو مونتاژ کردم که با تغذیه ترانس هیچ گونه نویزی در خروجی وجود نداره .اما من قصد دارم این آمپلی فایر رو با تغذیه سوئیچینگ dc to dc و ولتاژ بالاتر راه اندازی کنم . تغذیه سوئیچینگم هم با ولتاژ 12 ولت پاور کامپیوتر تامین میکنم که در خروجی 40 ولت دوبل دارم ولی وقتی به آمپلی فایر وصل میکنم صدای موتور از خروجی درمیاد.
البته می دونم که باید این موضوع رو براش یک تاپیک مجزا درست کنم اما گفتم در اطلاع باشید که من هم مشکل نویز رو دارم لذا از تجربیات شما استاد عزیز استفاده خواهم کرد. با تشکر

سلام

دوست خوبم
فرمودید :
تغذیه سوئیچینگم هم با ولتاژ 12 ولت پاور کامپیوتر تامین میکنم که در خروجی 40 ولت دوبل دارم

متوجه نشدم پاوری که با 12 ولت تامین میکنید و خروجی 40 ولته منظورتون چیه

ولی تصویر برد و کارهایی که روی پاور انجام دادید گزارش کنید حل میشه
آیا با صدای کم هم همون صدای موتور از بلندگو شنیده میشه یا تغییر میکنه ؟
اتفاقا مورد و سوژه خوبی است و حاوی نکات کلیدی است

باوجودیکه سوئیچینگ دارای مزایای قابل توجه وزن و حجم ناچیزه ولی من از تغذیه سوئیچینگ متنفرم مگر برای جوش dc که محشر و غیر قابل قیاس با برق شهره
بهمین خاطر درصورت عدم محدودیت حجم و وزن هیچوقت از سوئیچینگ استفاده نمیکنم و از جمله در تاپیک زیر هم ادعا کردم ولی هر کسی باور نمیکنه که بهترین سوئیچینگ هم برای تعمیر و تست آشغاله (فقط بمنظور کاهش وزن و حجم و یا در برخی از مصارف غیر تغذیه ، مفید و خوبه مانند دستگاه جوشکاری )

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=37235&p=195513&viewfull=1#post195513

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام

دوست خوبم
فرمودید :

متوجه نشدم پاوری که با 12 ولت تامین میکنید و خروجی 40 ولته منظورتون چیه

مجددا" سلام
استاد گرامی اگر مایل هستید در همین تاپیک موضوع رو مطرح کنم که عکس و توضیحات رو در همین جا قرار دهم. اگر هم که مایلید موضوع جدایی مطرح کنم اعلام بفرمایید تا انجام دهم
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
مجددا" سلام
استاد گرامی اگر مایل هستید در همین تاپیک موضوع رو مطرح کنم که عکس و توضیحات رو در همین جا قرار دهم. اگر هم که مایلید موضوع جدایی مطرح کنم اعلام بفرمایید تا انجام دهم
سپاس

سلام
چون بخشی از موضوع مطرح شده همینجا مطرح فرمایید

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
راستی چرا با این که مدار ایزولس ولی حتی در حالت خاموشی از کلید اصلی بعضی قسمت های مدار فاز مترو روشن میکنن!!!:smilie_help:

دلیل این پدیده را مفصلا در تاپیک زیر طی معمای 7 پست 37 مطرح و پاسخ را تقدیم کردم اگر پس از مطالعه متوجه نشدید درخدمتم

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=36756&p=231791&viewfull=1#post231791

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
استاد گرامی جناب غزال
همانطور که خدمتتان عرض کردم من این مدار امپلی فایر رو مونتاژ کردم:
power amplifier.jpg

بعد برای اینکه بتوانم ولتاژ 40 ولت رو تامین کنم از مدار کانورتر زیر استفاده کردم که ولتاژ 12 ولت رو تا دوبل 60 ولت افزایش میده. لذا برای تامین ولتاژ ورودی مدار که 12 ولت است از پاور کامپیوتر استاده کردم که روی 12 ولت حدود 16 آمپر میده. البته من مدار رو روی 40 ولت تنظیم کردم.
sg3525_conv.jpg
با وصل کردن ولتاژ به مدار آمپلی بدون ورودی میزان نویز خیلی کم است اما وقتی ورودی (موبایل ) وصل میکنم یه نویزی شبیه صدا موتور به گوش میره . حتی وقتی که موزیک در حال پخش با صدای کم هست و با افزایش صدا دیگه اون صدای موتور بخه گوش نمی رسه.

کارهایی که انجام دادم:
1) استفاده از پری آمپلی فایر (که باز همون نویز وجود داشت )
2) برای ورودی از سیم شیلد استفاده کردم که بی نتیجه بود.
3) قرار دادن یک سلف در ورودی برق 12 ولت به مدار کانورتر که بی نتیجه بود
4) قرار دادن دو خازن 100 نانو در خروجی مدار کانورتر که تاثیر کمی داشت
5) دورکردن مدار آمپلیفایر از برد کانورتر که بی نتیجه بود

لازم به ذکر هست که pcb رو آمپلی فایر رو خودم با پروتئوس کشیدم ولی pcb کانورتر رو آماده داشتم.
استاد ممکنه در صورت سوال نتوانم امشب پاسخگوی باشم.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
استاد گرامی جناب غزال
همانطور که خدمتتان عرض کردم من این مدار امپلی فایر رو مونتاژ کردم:
مشاهده فایل‌پیوست 82853

بعد برای اینکه بتوانم ولتاژ 40 ولت رو تامین کنم از مدار کانورتر زیر استفاده کردم که ولتاژ 12 ولت رو تا دوبل 60 ولت افزایش میده. لذا برای تامین ولتاژ ورودی مدار که 12 ولت است از پاور کامپیوتر استاده کردم که روی 12 ولت حدود 16 آمپر میده. البته من مدار رو روی 40 ولت تنظیم کردم.
مشاهده فایل‌پیوست 82854
با وصل کردن ولتاژ به مدار آمپلی بدون ورودی میزان نویز خیلی کم است اما وقتی ورودی (موبایل ) وصل میکنم یه نویزی شبیه صدا موتور به گوش میره . حتی وقتی که موزیک در حال پخش با صدای کم هست و با افزایش صدا دیگه اون صدای موتور بخه گوش نمی رسه.

کارهایی که انجام دادم:
1) استفاده از پری آمپلی فایر (که باز همون نویز وجود داشت )
2) برای ورودی از سیم شیلد استفاده کردم که بی نتیجه بود.
3) قرار دادن یک سلف در ورودی برق 12 ولت به مدار کانورتر که بی نتیجه بود
4) قرار دادن دو خازن 100 نانو در خروجی مدار کانورتر که تاثیر کمی داشت
5) دورکردن مدار آمپلیفایر از برد کانورتر که بی نتیجه بود

لازم به ذکر هست که pcb رو آمپلی فایر رو خودم با پروتئوس کشیدم ولی pcb کانورتر رو آماده داشتم.
استاد ممکنه در صورت سوال نتوانم امشب پاسخگوی باشم.
با تشکر

سلام

مطابق معمول موارد خوبی را توجه و مطرح فرمودید
1- فرمودید بدون ورودی نویز نداره
آیا با ورودی و ولوم صفر هم نویز نداره ؟

2- آیا با ورودی خاصی مثلا فقط با موبایل نویز داره یا با هر ورودی و هر سیگنالی

3- چگونه ورودی را به آمپلیفایر مرتبط میکنید آیا مدار واسطه ای بین ورودی آمپلیفایر و سیگنال وجود داره یا نه

4- با باطری اتومبیل ( و یا باطری موتور سیکلت و امثالهم ) در همان مکان و با همان شرایط تست کنید که مشخص بشه منبع نویز ، مرتبط با پاور است یا موارد دیگر

تصور میکنم ایرادی نداره و فقط با موبایل این نویز را دارید که طبیعی است زیرا موبایل فرکانسهایی بخصوص در زمان دریافت پیامک و تماس منتشر میکنه که در نزدیکی آمپلیفایرها خرابکاری میکنه بطوریکه اگر موبایل همراه مجری های تلویزیونی و رادیویی غیره باشه خودش متوجه نمیشه ولی روی آنتن میره و بینندگان و مخاطبان میشنون

یکبار خودم با کلکی موبایلم را در برنامه زنده تلویزیونی بردم که مسئولین مربوطه متوجه نشدند و بواسطه همین صدا داستانی شد هرچند پیر شدم ولی گاهی شیطنت جوانی گل میکنه (با این توجیه که دود از کنده بلند میشه)

اگر مربوط به موبایله قابل کاهشه ولی حذف نمیشه درغیراینصورت پاسخ ها را ارسال فرمایید ببینیم موتورش کجاست و چه مدلیه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا