آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان
با توجه به فرمول مقاومت خازنی در این پرسش چون ظرفیت خازن بایستی ثابت باشه فقط میمونه فرکانس که با افزایش آن مقاومت خازنی کم میشه.
البته امیدوارم بتونیم فرکانس را افزایش بدیم چون شما در پست 6 فرمودین افزایش فرکانس در اختیار ما نیست.
با سپاس فراوان

آفرین

با توجه به فرمول مقاومت خازنی فقط از دو طریق قادر به کاهش مقاومت خازن ها هستیم ۱- افزایش ظرفیت ۲- افزایش فرکانس
لذا اگه بخواهیم با ظرفیت ثابت موجبات کاهش مقاومت خازن را فراهم کنیم باید بشکل مصنوعی فرکانسی که در اراده و اختیار ما نیست اضافه کنیم

بله گفتم فرکانس منبع در اختیار ما نیست و درحالیکه منبع تغذیه ساز خودشو میزنه و همون فرکانس را داره اما بنحو مصنوعی میتونیم ولتاژ را قطع و وصل کنیم تا خازن فرکانس بالا احساس کنه و مقاومتش کم بشه

و سوئیچینگ به واسطه همین ایده ظهور کرد که بشکل مصنوعی فرکانس را بالا میبریم و لذا کلیه اهداف سوئیچینگ بر این پایه است که بتونیم با خازن کوچیکی مقاومت خازنی بسیار کوچکی داشته باشیم

و بهمین دلیله که ظرفیت خازن صافی منابع سوئیچینگ خیلی پایین و کوچیک است.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
بله بدون مقاومتهای سری تست کردم ولتاژ منبع 17.8 بود. استاد اگه بخوایم ولتاژ منبع این قدر تحت تأثیر مقدار بار و جریان مصرفی نباشه باید چیکار کنیم؟ افزایش ظرفیت خازن راه درست و کاملیه ؟

بابت زحمتی که متقبل شدید و وقتی که ازتون صرف شد ممنونم.

درود

اگه هر جا قادر به پیدا کردن پاسخ نبودی باید پدیده های مشابه و قابل لمس را تجسم کنی تا پاسخ مشخص بشه.

لذا بدیهی است درحالیکه ارتفاع آب در منبع آب خانگی (ولتاژ) که با منبع شهری تغذیه میشه که فشار آب (ولتاژ) مدام بالا و پایین میره با مصرف آب ارتفاع آب منبع کم میشه و لذا هرچقدر منبع بزرگتری داشته باشیم تغییر ارتفاع آب کمتر میشه و هرچقدر منبع کوچکتری داشته باشیم با اندک مصرف هم ارتفاع آب یا فشار آب منبع خانگی افت میکنه و سطح آب بسرعت پایین میاد.
لذا افزایش ظرفیت خازن صافی موجب بهبود کیفیت و کاهش ناچیز ولتاژ در جریان زیاد میشه

بنابرین باید بقدری با شبیه سازی پدیده های علمی غیرقابل لمس و پیچیده ، رفتار پدیده ها را تعقیب کنی که نهایتا خودشون قابل لمس بشن و معیار شبیه سازی در علوم دیگه بشن

اگه من تونستم با اطمینان بگم اشتباه میکنی و ولتاژ در حالت اول حتی از ۱۸ ولت هم کمتر بوده به همین دلیله که آنقدر شبیه سازی کردم تا پدیده های علمی الکترونیک برای من شبیه پدیده های طبیعی قابل لمس شده بگونه ای که برای علوم غیر تخصصی و نا آشنا که مهارت و تجربه ای ندارم پدیده های آن علم را با پدیده های الکترونیک شبیه سازی میکنم نه با پدیده های طبیعی.

زیرا قانون آفرینش ثابته و فقط باید پدیده های متناظر و مشابه را جستجو و پیدا کنی تا با شبیه سازی ، پاسخ مشکل و مسئله برات قابل پیش بینی و قابل هضم بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سوال
با استفاده از یک خازن مثلا ۱۰۰۰ میکرو که دراختیار داریم ، بدون افزایش ظرفیت آن ، با چه روشی میتونیم با همین خازن بخش متناوب را بیشتر و بهتر نابود کنیم ؟
استاد عزیزم شاید بتوانیم با دیود زینر هم بخشی از متناوب ریپل حذف کنیم .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد عزیزم شاید بتوانیم با دیود زینر هم بخشی از متناوب ریپل حذف کنیم .

درود

همینطوره ولی دیگه جریان ضعیفی میده .
چرا؟

چون هر مصرف کننده ای که به منبع زینری متصل کنیم مقاومت سری با زینر را بعنوان مقاومت داخلی منبع می بینه و لذا منبعی می بینه که مقاومت داخلیش نسبتا بزرگه و مقاومت بزرگ هم جریان چندانی نمیده.
منبعی شبیه باطری قلمی میشه

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سوال
با استفاده از یک خازن مثلا ۱۰۰۰ میکرو که دراختیار داریم ، بدون افزایش ظرفیت آن ، با چه روشی میتونیم با همین خازن بخش متناوب را بیشتر و بهتر نابود کنیم ؟
استاد عزیزم جهت رفع مشکل ریپل ایجاده شده به وسیله یک مدار رگلاتور بعد از خازن میشه استفاده کرد .مثلا سه دیود به صورت موازی با خازن و ما بین اینها یک مفاومت به عنوان یک رگلاتور عمل کرد .(تا این لحظه مطالعه کردم) استاد خوبم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد عزیزم جهت رفع مشکل ریپل ایجاده شده به وسیله یک مدار رگلاتور بعد از خازن میشه استفاده کرد .مثلا سه دیود به صورت موازی با خازن و ما بین اینها یک مفاومت به عنوان یک رگلاتور عمل کرد .(تا این لحظه مطالعه کردم) استاد خوبم

درود

متوجه نشدم چطور سه دیود موازی با خازن و مقاومت بین آنها بصورت رگلاتور عمل میکنه .

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
۲۰۱۹۱۰۰۳_۲۲۲۵۵۷.jpg

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

اگه هر جا قادر به پیدا کردن پاسخ نبودی باید پدیده های مشابه و قابل لمس را تجسم کنی تا پاسخ مشخص بشه.

لذا بدیهی است درحالیکه ارتفاع آب در منبع آب خانگی (ولتاژ) که با منبع شهری تغذیه میشه که فشار آب (ولتاژ) مدام بالا و پایین میره با مصرف آب ارتفاع آب منبع کم میشه و لذا هرچقدر منبع بزرگتری داشته باشیم تغییر ارتفاع آب کمتر میشه و هرچقدر منبع کوچکتری داشته باشیم با اندک مصرف هم ارتفاع آب یا فشار آب منبع خانگی افت میکنه و سطح آب بسرعت پایین میاد.
لذا افزایش ظرفیت خازن صافی موجب بهبود کیفیت و کاهش ناچیز ولتاژ در جریان زیاد میشه

بنابرین باید بقدری با شبیه سازی پدیده های علمی غیرقابل لمس و پیچیده ، رفتار پدیده ها را تعقیب کنی که نهایتا خودشون قابل لمس بشن و معیار شبیه سازی در علوم دیگه بشن

اگه من تونستم با اطمینان بگم اشتباه میکنی و ولتاژ در حالت اول حتی از ۱۸ ولت هم کمتر بوده به همین دلیله که آنقدر شبیه سازی کردم تا پدیده های علمی الکترونیک برای من شبیه پدیده های طبیعی قابل لمس شده بگونه ای که برای علوم غیر تخصصی و نا آشنا که مهارت و تجربه ای ندارم پدیده های آن علم را با پدیده های الکترونیک شبیه سازی میکنم نه با پدیده های طبیعی.

زیرا قانون آفرینش ثابته و فقط باید پدیده های متناظر و مشابه را جستجو و پیدا کنی تا با شبیه سازی ، پاسخ مشکل و مسئله برات قابل پیش بینی و قابل هضم بشه.

سپاس
استاد عالی بود. ممنونم
دارم سعی خودمو میکنم و تمرین میکنم که توی تحلیل پدیده ها از شیوه شما استفاده کنم. ولی خب ما هنوز اول راهیم و مسیری که شما سالیان دراز طی کردین و تجربه کردین در پیش رو داریم. البته با این تفاوت که ما استادی مثل شما داریم و احتمالاً شما از داشتنش محروم بودین!

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
این رگولاتور که ولتاژ ثابت حدود 2.1 رو به بار تحویل میده. علاوه بر اون مقاومت r1 تلفات رو بالا میبره و همچنین مسیر دیودها سبب افت جریاندهی به بار میشه
استاد اگه اشتباه گفتم اصلاح بفرمایین

درود

کاملا درسته
بطور کلی هر منبعی دارای مقاومت داخلی بزرگتر باشه منبع بدتری است و جریان کمتری میده
لذا این منبع دارای مقاومت قابل توجهی است که ضعف بزرگ آن محسوب میشه .
مضافا که جریان قابل توجهی هم مصرف میکنه مگر از مقاومت بزرگ استفاده کنیم که جریان کمتری مصرف کنه ولی دراینصورت منبع بدتر و ضعیف تری خواهیم داشت .
میتونی با ۱۰ اهم و ۱۰۰ اهم محاسبه کنی
این مدار بجای زینرهای ولتاژ پایین قابل استفاده است و لذا جریان ناچیزی میده.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا