آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

معلوم نیست چطور تست میکنی و مونتاژ چه ایرادی داره که نتایج تست ها رو ارقام باورنکردنی اعلام میکنی
بنده تصمیم گرفتم خارج از مدار همین قسمت R10 DZ2 C4 و ولوم 2 کیلو رو مونتاژ کنم تا جلوی چشمم همه چیز روشن و واضح باشه و احتمال خطای مونتاژ منتفی باشه
زینر 2.2 نو ، 100 میکرو 50 ولت ، ولوم 2 کیلو قدیمی رو همانند شماتیک و PCB مونتاز کردم و به خروجی تعذیه (15.5 ولت) متصل کردم
با اتصال 2 کیلو 2.216 ولت افتاد
با 4.7 کیلو 1.871 ولت افتاد
با 10 کیلو 1.554 ولت افتاد
با 20 کیلو 1.184 ولت افتاد
اگه 4.7 ولت قرار بدم و ولتاژهای زیر رو اعمال کنم ولتاژهای مقابل دو سر زینر می افته
10 ولت اعمال کردم 1.66 ولت دو سر زینر افتاد
12 ولت اعمال کردم 1.74 ولت افتاد
14 ولت اعمال کردم 1.82 ولت افتاد
16 ولت اعمال کردم 1.89 ولت افتاد
18 ولت اعمال کردم 1.94 ولت افتاد
20 ولت اعمال کردم 1.98 ولت افتاد
22 ولت اعمال کردم 2.02 ولت افتاد
24 ولت اعمال کردم 2.06 ولت افتاد
26 ولت اعمال کردم 2.10 ولت افتاد
28 ولت اعمال کردم 2.13 ولت افتاد
29.3 ولت اعمال کردم 2.15 ولت افتاد

اگه 2 کیلو قرار بدم ولتاژهای زیر به اختصار می افته
5 ولت اعمال کردم 1.65 ولت افتاد
10 ولت اعمال کردم 2 ولت افتاد
15 ولت اعمال کردم 2.2 ولت افتاد
20 ولت اعمال کردم 2.32 ولت افتاد
25 ولت اعمال کردم 2.43 ولت افتاد
29.3 ولت اعمال کردم 2.5 ولت افتاد

مونتاژ من عیب داره؟زینر هام تقلبیه؟عقلم به هیچ جا نمیرسه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

بنده تصمیم گرفتم خارج از مدار همین قسمت R10 DZ2 C4 و ولوم 2 کیلو رو مونتاژ کنم تا جلوی چشمم همه چیز روشن و واضح باشه و احتمال خطای مونتاژ منتفی باشه
زینر 2.2 نو ، 100 میکرو 50 ولت ، ولوم 2 کیلو قدیمی رو همانند شماتیک و PCB مونتاز کردم و به خروجی تعذیه (15.5 ولت) متصل کردم
با اتصال 2 کیلو 2.216 ولت افتاد
با 4.7 کیلو 1.871 ولت افتاد
با 10 کیلو 1.554 ولت افتاد
با 20 کیلو 1.184 ولت افتاد
اگه 4.7 ولت قرار بدم و ولتاژهای زیر رو اعمال کنم ولتاژهای مقابل دو سر زینر می افته
10 ولت اعمال کردم 1.66 ولت دو سر زینر افتاد
12 ولت اعمال کردم 1.74 ولت افتاد
14 ولت اعمال کردم 1.82 ولت افتاد
16 ولت اعمال کردم 1.89 ولت افتاد
18 ولت اعمال کردم 1.94 ولت افتاد
20 ولت اعمال کردم 1.98 ولت افتاد
22 ولت اعمال کردم 2.02 ولت افتاد
24 ولت اعمال کردم 2.06 ولت افتاد
26 ولت اعمال کردم 2.10 ولت افتاد
28 ولت اعمال کردم 2.13 ولت افتاد
29.3 ولت اعمال کردم 2.15 ولت افتاد

اگه 2 کیلو قرار بدم ولتاژهای زیر به اختصار می افته
5 ولت اعمال کردم 1.65 ولت افتاد
10 ولت اعمال کردم 2 ولت افتاد
15 ولت اعمال کردم 2.2 ولت افتاد
20 ولت اعمال کردم 2.32 ولت افتاد
25 ولت اعمال کردم 2.43 ولت افتاد
29.3 ولت اعمال کردم 2.5 ولت افتاد

مونتاژ من عیب داره؟زینر هام تقلبیه؟عقلم به هیچ جا نمیرسه

درود

عجیبه .
این قطعه با این شرایط شبیه زینر عمل نمیکنه و یا ایراد و خطایی موجب چنین استنباطی میشه
فلذا عوامل زیادی موجب سردرگمی و افزایش متغیرها میشه مثلا اگه تعمیرکار حرفه ای اقدام میکرد بسیاری از احتمالات منتفی میشد مثلا از تغذیه مناسب استفاده میکرد و بسیاری از خطاها اتفاق نمیافتاد و یا ولتاژ ۱۵ ولت که اعلام کردی در زمان بی باری است و زمانیکه جریان 1 الی ۳ آمپر میکشی ولتاژ خازن بزرگ بشدت افت میکنه و همه معادلات را بهم میریزه و توجه نکردی که دیگه ولتاژ خازن بزرگ ۱۵ ولت نیست و خیلی کمتره.
از طرفی زمان زیادی از طراحی و تحلیل سپری شده و خودم هم تمرکز و تسلط کافی ندارم و غیره .
در هرصورت :
آیا زینر چاق یعنی وات بالا هست یا ظاهر ضعیف و نازک داره؟
بجای R10 مقاومت 1 کیلو نصب و تست کن که با توجه به گزارش اخیر حتما بهبود قابل توجهی میبینی.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

یا ولتاژ ۱۵ ولت که اعلام کردی در زمان بی باری است و زمانیکه جریان 1 الی ۳ آمپر میکشی ولتاژ خازن بزرگ بشدت افت میکنه و همه معادلات را بهم میریزه و توجه نکردی که دیگه ولتاژ خازن بزرگ ۱۵ ولت نیست و خیلی کمتره
ولتاژ ترانس با سلکتور زیاد میشه
روی 17.93 متناوب گذاشتم
دو سر خازن در بی باری 23.5 ولت هست
1 کیلو در موقعیت R10 قرار گرفت
در انتهای ولوم 4.3 آمپر قابل دریافت هست و ولوم بسیار غیر خطی زیاد میشه
ولتاژ خازن در آمپر های متفاوت
در 1 آمپر 21.94 ولت
در 1.5 آمپر 21.3 ولت
در 2 آمپر 20.75 ولت
در 2.5 آمپر 20.3 آمپر
در 3 آمپر 19.85 ولت
در 3.5 آمپر 19.44 ولت
در 4 آمپر 18.97 ولت
در 4.3 آمپر 18.7 ولت
تنظیم روی 100 میلی آمپر و 500 میلی آمپر هم تقریبا نشدنیه

دو سر زینر هم 2.6 ولت می افته البته در بی باری
TIP35 داره باباش درمیاد!!!
من برای تغییر نکردن مفروضات ولتاژ ترانس رو زیاد نکرده بودم و حالا روشن شد که اگه روی 29 ولت مستقیم تنظیم بشه حتی شاید 6 آمپر هم بده و این یعنی محدود کننده نمیفهمه داره چه اتفاقی می افته

آیا زینر چاق یعنی وات بالا هست یا ظاهر ضعیف و نازک داره؟
نازک و ظریف

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

روی 17.93 متناوب گذاشتم
در 1 آمپر 21.94 ولت
در 1.5 آمپر 21.3 ولت
در 2 آمپر 20.75 ولت
در 2.5 آمپر 20.3 آمپر
در 3 آمپر 19.85 ولت
در 3.5 آمپر 19.44 ولت
در 4 آمپر 18.97 ولت
در 4.3 آمپر 18.7 ولت
تنظیم روی 100 میلی آمپر و 500 میلی آمپر هم تقریبا نشدنیه

من برای تغییر نکردن مفروضات ولتاژ ترانس رو زیاد نکرده بودم و حالا روشن شد که اگه روی 29 ولت مستقیم تنظیم بشه حتی شاید 6 آمپر هم بده و این یعنی محدود کننده نمیفهمه داره چه اتفاقی می افته

نازک و ظریف

درود

واقعا که.
کجا گفتم همزمان با نصب 1 کیلو ، ولتاژ ترانس را هم زیاد کن؟

معلومه که بابای زینر در میاد و ممکنه بسوزه و بعنوان نو در آزمایشات تلقی و گزارش کنی.
بجای آنکه بیشتر از تعمیرکار حرفه‌ای دقت کنی ، خودت تصمیم میگیری و به توصیه‌ها اضافه و اجرا میکنی که بخت یاری کرد و لااقل اطلاع دادی.

گفتی در بی باری داره بابای ترانزیستور بخش قدرت درمیاد ولی محاله.
و اتصال کوتاه یعنی شدیدترین بار را بعنوان بی‌باری تلقی کردی.
دو سر خروجی به کجا متصل بود که میگی در بی‌باری داغ میشه؟

همین خطاهای به ظاهر کوچیک بابای پاسخگو را درمیاره و گیج میشه.
درغیراینصورت اشکالی هم در بخش قدرت هست که با توجه به گزارشات قبلی ایرادی در بخش قدرت نداره.

برای وات زینر هم پاسخ ندادی که قطر و حجمش تقریبا به اندازه 1N4007 هست یا کوچیکتر و نازکتره ؟.
ضمنا زینر با برند دیگری استفاده و نصب کن تا ناسازگاری احتمالی مشخصات زینر و قدرت زینر و خرابی احتمالی زینرها مشخص بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

دو سر خروجی به کجا متصل بود که میگی در بی‌باری داغ میشه؟
خدا رو شکر در بخش قدرت مشکلی نیست
بعد انجام آزمایش و تهیه ی گزارش گفتم حرارت ترانزیستور خیلی زیاد شده.در روش پایانی توصیه شده توسط شما در 4 ولت خروجی رو اتصال کوتاه میکنم تا بتونم آمپرهای مختلف رو در ولوم جریان مشاهده کنم
من فقط یک پله و فقط تا 18 ولت متناوب ورودی رو افزایش دادم که دو سر خازن صافی 23.5 ولت افتاد
یک پله دیگه هم میشه اضافه کرد که 22.8 ولت متناوب هست

برای وات زینر هم پاسخ ندادی.
این رو هم عرض کردم که زینر وات پایین نصب کردم
ظریف و فسقلی هست و از 4007 کوچکتره

بجای آنکه بیشتر از تعمیرکار حرفه‌ای دقت کنی ، خودت تصمیم میگیری و به توصیه‌ها اضافه و اجرا میکنی که بخت یاری کرد و لااقل اطلاع دادی.
فرمودید ولتاژ در 1 تا 3 آمپر کاهش پیدا میکنه
با همون 11.4 متناوب در 1 تا 3 آمپر ولتاژ خازن صافی رو گزارش بدم؟

ضمنا زینر با برند دیگری استفاده و نصب کن تا ناسازگاری احتمالی مشخصات زینر و قدرت زینر و خرابی احتمالی زینرها مشخص بشه.
درفروشگاه های اینترنتی زنر نیم وات و 1/2 وات هست ولی نمیدونم فردا 1/2 وات گیر بیارم یا نه
واقعا تشخیص برند زینر سخته.از چند تا فروشگاه چند عدد میخرم تا به امیدخدا متفاوت باشند

بجای R10 مقاومت 1 کیلو نصب و تست کن که با توجه به گزارش اخیر حتما بهبود قابل توجهی میبینی.
فرموده بودید 1 کیلو نصب کنم و من هم سابقا عرض کرده بودم با قرار دادن 2 کیلو اعوجاج تشدید میشه ولو اینکه دو سر زینر ولتاژ بهبود پیدا میکنه

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

خدا رو شکر در بخش قدرت مشکلی نیست
بعد انجام آزمایش و تهیه ی گزارش گفتم حرارت ترانزیستور خیلی زیاد شده.در روش پایانی توصیه شده توسط شما در 4 ولت خروجی رو اتصال کوتاه میکنم تا بتونم آمپرهای مختلف رو در ولوم جریان مشاهده کنم
من فقط یک پله و فقط تا 18 ولت متناوب ورودی رو افزایش دادم که دو سر خازن صافی 23.5 ولت افتاد
یک پله دیگه هم میشه اضافه کرد که 22.8 ولت متناوب هست

این رو هم عرض کردم که زینر وات پایین نصب کردم
ظریف و فسقلی هست و از 4007 کوچکتره

فرمودید ولتاژ در 1 تا 3 آمپر کاهش پیدا میکنه
با همون 11.4 متناوب در 1 تا 3 آمپر ولتاژ خازن صافی رو گزارش بدم؟

درفروشگاه های اینترنتی زنر نیم وات و 1/2 وات هست ولی نمیدونم فردا 1/2 وات گیر بیارم یا نه
واقعا تشخیص برند زینر سخته.از چند تا فروشگاه چند عدد میخرم تا به امیدخدا متفاوت باشند

درود

بنابرین خودسرانه ولتاژ ترانس را زیاد کردی .
گزارش پارسال و توصیه امسال را مخلوط کردی و ولتاژ ترانس را اضافه کردی ؟

همین خطاهای به ظاهر کوچیک ، نتایج آزمایشات را بی‌ارزش میکنه ، خصوصا که تحلیل صحیح و عیب‌یابی را ناممکن میکنه و باید دنبال نخود سیاه بگردم.

همچنین تلویحا ثابت کردی حدسم درست بود و اتصال کوتاه یعنی بیشترین بار را اشتباها بعنوان بی‌باری استنباط و گزارش کردی ولی صراحتا اعلام نکردی و با توضیحات بی‌مورد اعلام کردی تا همراه با ابهام باشه و حتی‌المقدور بسادگی مشخص نشه.
اما اولا کسی نام واقعی شما رو نمیدونه .
ثانیا همگی ملزم به ارسال گزارش شفاف و صریح هستیم که موجب سردرگمی و تاخیر در حصول مقصود نباشه.
این تاکیداتم ، فقط برای درک اهمیت گزارش شفاف است که بینهایت دقت کنی.

زینر از فروشگاه دیگری بخری کافیه و احتمالا برند متفاوته.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

بنابرین خودسرانه ولتاژ ترانس را زیاد کردی .
گزارش پارسال و توصیه امسال را مخلوط کردی و ولتاژ ترانس را اضافه کردی ؟

همین خطاهای به ظاهر کوچیک ، نتایج آزمایشات را بی‌ارزش میکنه ، خصوصا که تحلیل صحیح و عیب‌یابی را ناممکن میکنه و باید دنبال نخود سیاه بگردم
بله حق با شماست
جناب عالی اجازه افزایش ولتاژ ترانس رو نداده بودید
با همون 11.4 متناوب گزارش بدم؟

همچنین تلویحا ثابت کردی حدسم درست بود و اتصال کوتاه یعنی بیشترین بار را اشتباها بعنوان بی‌باری استنباط و گزارش کردی ولی صراحتا اعلام نکردی
از شما خواهش میکنم مجددا گزارش این شاگرد و عضو بی سواد انجمن رو بخونید
روی 17.93 متناوب گذاشتم
در 1 آمپر 21.94 ولت
در 1.5 آمپر 21.3 ولت
در 2 آمپر 20.75 ولت
در 2.5 آمپر 20.3 آمپر
در 3 آمپر 19.85 ولت
در 3.5 آمپر 19.44 ولت
در 4 آمپر 18.97 ولت
در 4.3 آمپر 18.7 ولت
در قسمت قرمز رنگ گفته ام در بی باری 23.5 ولت دوسر خازن صافی مشاهده میشه

در قسمت سبز رنگ گفته ام با اتصال کوتاه ولتاژهای 18 تا 22 ولت تقریبا مشاهده میشه

با توضیحات بی‌مورد اعلام کردی تا همراه با ابهام باشه و حتی‌المقدور بسادگی مشخص نشه
واقعا من چه سودی از این کار میبرم؟من با وسواس تمام و حتی اصلاح چند باره غلط های املایی سعی میکنم گزارش شفافی خدمت شما ارائه بدم

فقط جهت تکمیل گزارش این نکته رو هم عرض کردم که دو سر زینر این ولتاژ مشاهده میشه
و بعد هم متذکر شدم ترانزیستور و هیت سینک خیلی داغ شده
همین

اما اولا کسی نام واقعی شما رو نمیدونه .
ثانیا همگی ملزم به ارسال گزارش شفاف و صریح هستیم که موجب سردرگمی و تاخیر در حصول مقصود نباشه.
خب اسم من تاثیری در مقصود داره
جواد بی سواد با مدرک سیکل
بنده چند برابر شما میل دارم ایراد برطرف بشه چون هرچقدر به تحلیل و شماتیک مراجعه میکنم گیج تر میشم و بیشتر در گل فرو میرم و هر چقدر به مدار ور میرم ایرادهای بیشتری کشف میشه
اینجا هم گفتم که اگر رو 29 مستقیم قرار بدم ولی نگفتم قرار دادم.فقط حدس بود
دیگه در گزارش های آتی حدس نمیزنم و غیر از درخواست های شما مقادیر دیگه ای رو اعلام نمیکنم

آخرین ویرایش:
  • Like

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

چیزی که من بیسواد از تحلیل محدود کننده میفهمم این هست که 741 با وساطت ولوم جریان دو سر R1 رو بررسی میکنه و دو سر مقاومت 0.68 اهم در 1 آمپر 0.68 ولت در 2 آمپر 1.36 ولت و در 3 آمپر 2.04 ولت آشکار میشه
DZ2 نقش محدود کردن نهایت جریان مجاز و به عبارت دیگه نهایت ولتاژ عبور داده شده از ولوم رو داره
خب اصلی ترین ایراد مدار بنده غیرخطی بودن ولوم هست
اما وقتی ولتمتر رو به پایه 2 و 3 آیسی وصل میکنم و ولوم رو میچرخونم در حالی که باری به خروجی وصل نیست و خروجی آزاد هست خیلی معقول و منطقی از 0 ولت تا نزدیک نهایت ولتاژِ دو سر زینر قابل انتخاب هست.کاملا خطی و دوست داشتنی.حالا اگه 4.7 کیلو در موقعیت R10 نصب باشه دو سر DZ2 1.8 ولت هست و اگر 1 کیلو نصب باشه 2.44 ولت دو سر زینر هست و با ولوم جریان میشه از صفر تا 1.8 یا 2.4 ولت رو در دو پایه ی 2 و 3 آیسی انتخاب کرد.البته این ولتاژها در 11.7 ولت متناوب ترانس هست که دو سر خازن صافی حدود 15 ولت مستقیم مشاهده میشه
اما زمانی که خروجی (4 ولت) اتصال کوتاه میشه ولتاژهای عجیب و غریبی در پایه های 2 و3 مشاهده میکنم و رفتاری بسیار عجیب از ولوم میبینم.یه رفتار سینوسی!!!
متاسفانه گوشی ندارم و فردا از برادرم گوشی میگیرم تا فیلم این شگفتی رو برای شما به اشتراک بگذارم
مثبت ولتمتر به پایه 3 و منفی به پایه 2 متصل هست
مقاومت 1 کیلو در R10 نصب شده و دو سر خازن صافی 14.9 ولت هست
دو سر DZ2 مقدار 2.43 ولت مشاهده میشه
ولوم در بی باری از منفی 0.02 تا 2.34 ولت رو در 2 و 3 آیسی ، خطی و معقول افزایش میده
اما حالا اتصال کوتاه خروجی!!!
وقتی ولوم در کمترین مقدار هست با اتصال کوتاه از 0.02 منفی به 0.18 تا 0.22 منفی افزایش پیدا میکنه و آمپرمتر عبور 150 تا 300 میلی آمپر رو نشون میده
با افزایش ولوم به میزان بسیار اندکی ولتاژ 0.06 مثبت در 2 و3 مشاهده میشه اما با اتصال کوتاه این مقدار 0.66 منفی هست و 1 آمپر در آمپرمتر مشاهده میشه
با کمی افزایش 0.16 ولت مثبت در 2و 3 مشاهده میشه و با اتصال کوتاه منفی 1.12 ولت مشاهده میشه و در آمپرمتر عبور 2 آمپر مشاهده میشه.البته با نوسان بین 1.75 تا 2.00 آمپر
بعد با افزایش ولوم 0.5 ولت مثبت در 2 و3 مشاهده میشه و با اتصال کوتاه منفی 1.07 ولت مشاهده میشه و آمپرمتر عبور 2.15 تا 2.45 آمپر رو نشون میده
از اینجا به بعد ولوم رفتاری خطی داره و در اتصال کوتاه از 1 ولت منفی کم میشه تا 0.1 ولت منفی که محدوده عبور 2.2 آمپر تا 3.5 آمپر هست
چیزی که میفهمم این هست که نمونه گیری از دو سر R1 درست نیست
LED رو هم عوض کردم و از همین قرمزهای ساده گذاشتم اما مشکل پابرجاست
بیزر هم از مدار خارج شده
ایراد جزئی مدار هم کم نوری LED و ضعیف بودن صدای بیزرهست که با افزایش ولتاژ و اتصال کوتاه کردن خروجی اندکی بهبود پیدا میکنه

خیلی دوست دارم ببینم بقیه دوستان با چه قطعاتی محدود کننده رو تنظیم کرده اند

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

بله حق با شماست
جناب عالی اجازه افزایش ولتاژ ترانس رو نداده بودید
با همون 11.4 متناوب گزارش بدم؟

در قسمت قرمز رنگ گفته ام در بی باری 23.5 ولت دوسر خازن صافی مشاهده میشه

در قسمت سبز رنگ گفته ام با اتصال کوتاه ولتاژهای 18 تا 22 ولت تقریبا مشاهده میشه

واقعا من چه سودی از این کار میبرم؟من با وسواس تمام و حتی اصلاح چند باره غلط های املایی سعی میکنم گزارش شفافی خدمت شما ارائه بدم

فقط جهت تکمیل گزارش این نکته رو هم عرض کردم که دو سر زینر این ولتاژ مشاهده میشه
همین

خب اسم من تاثیری در مقصود داره
جواد بی سواد با مدرک سیکل
بنده چند برابر شما میل دارم ایراد برطرف بشه چون هرچقدر به تحلیل و شماتیک مراجعه میکنم گیج تر میشم و بیشتر در گل فرو میرم و هر چقدر به مدار ور میرم ایرادهای بیشتری کشف میشه

دیگه در گزارش های آتی حدس نمیزنم و غیر از درخواست های شما مقادیر دیگه ای رو اعلام نمیکنم

درود

عزیز ارجمند متاسفانه بازم درصدد توجیه خطاها هستی که اگه یک به یک پاسخ بدم ، داستان امیر ارسلان میشه و لذا به دو مورد اشاره میکنم .

فرمودید

همین

و گویا فراموش کردی که فرمودی :

البته در بی باری TIP35 داره باباش درمیاد!!!
بنابرین داغ شدن در بی‌باری قابل توجیه نیست و با توجیه شما مطمئن‌تر شدم که گزارشات قابل اعتماد نیستن و نقش مهمی در سردرگمی من داره و باید به هر موضوعی تردید کنم.
من بر اساس گزارش شما ارزیابی میکنم ولی وقتی بارها صحت گزارشات را تست و بررسی کردم ، متاسفانه پاسخ شما و گزارشات عجیب و محال ، موجب تشدید بی‌اعتمادی من شد.

و لذا با ملایمتی که رنجیده نشوید سعی کردم موجبات تغییر رویه شما رو فراهم کنم ولی موفق نشدم.
با توجه به تجربیات ناچیز و تحصیلات شما که در الکترونیک نبوده ، در همین مقدار که موفق به مونتاژ و توفیق نسبی شدید ، کار کوچکی نبوده و کسی انتظار نداره خطا نداشته باشی.
از طرفی اگر گزارشات را با هدف توجیه خطاها تنظیم کنید و بتبع آن واقعیت را با تغییرات دلخواه گزارش کنید ، توفیق نهایی و کامل ناممکن میشه و چارهٔ دیگری جز گزارش واقعیت نیست.

از سوی دیگر درسته که زحمات زیادی تحمل کردید تا با مقاومت‌های مختلف تست و گزارش کنید ، اما جهت القاء و توجیه این خطا که خودسرانه ولتاژ ترانس را اضافه کردید ، فرمودید

و لذا به مطلب قرمز تاکید فرمو.دید که .

و فرمودید

یعنی قصد دارید القا کنید که عملا ولتاژ ترانس را اضافه نکردی .
اما خودتان دوباره گزارش خود را بخوانید که ولتاژهایی تا حدود ۲۲ ولت روی خازن گزارش کردی.
بنابرین چطور ممکنه آزمایش را بدون افزایش ولتاژ ترانس انجام داده باشید و با ولتاژ خازن که در بی‌باری ۱۵ ولت اعلام کردید ، ولتاژهایی تا حدود ۲۲ ولت روی خازن ببینید ؟!

ضمنا از اواسط پست های قبلی شما احساس کردم این برد متعلق به کسی است که عضو انجمن نیست و اظهارات وی را منتقل میکنید که عدم عضویتش هیچ اشکالی هم نداره ، اما تنها اشکال اینه که در انجام آزمایش و نقل قول اظهارات دچار خطاهایی میشوید که خودش داستان مجزایی میشه و اگه اینطوره ، چنانچه مطلع میکردی با راهکارهایی موجبات کاهش خطاهای نقل قول را فراهم میکردم.

در هرصورت با چنین شرایطی با انبوهی از احتمالات مواجه هستم
بنابمراتب سعی کن دقت بیشتری کنی.
پس از تهیه ژینر و پس از انجام توصیه ها ، بررسی میکنم و خلاصه ایراد مشخص میشه البته اگه از دست تو زنده بمونم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

چیزی که من بیسواد از تحلیل محدود کننده میفهمم این هست که 741 با وساطت ولوم جریان دو سر R1 رو بررسی میکنه و دو سر مقاومت 0.68 اهم در 1 آمپر 0.68 ولت در 2 آمپر 1.36 ولت و در 3 آمپر 2.04 ولت آشکار میشه
DZ2 نقش محدود کردن نهایت جریان مجاز و به عبارت دیگه نهایت ولتاژ عبور داده شده از ولوم رو داره
خب اصلی ترین ایراد مدار بنده غیرخطی بودن ولوم هست
اما وقتی ولتمتر رو به پایه 2 و 3 آیسی وصل میکنم و ولوم رو میچرخونم در حالی که باری به خروجی وصل نیست و خروجی آزاد هست خیلی معقول و منطقی از 0 ولت تا نزدیک نهایت ولتاژِ دو سر زینر قابل انتخاب هست.کاملا خطی و دوست داشتنی.حالا اگه 4.7 کیلو در موقعیت R10 نصب باشه دو سر DZ2 1.8 ولت هست و اگر 1 کیلو نصب باشه 2.44 ولت دو سر زینر هست و با ولوم جریان میشه از صفر تا 1.8 یا 2.4 ولت رو در دو پایه ی 2 و 3 آیسی انتخاب کرد.البته این ولتاژها در 11.7 ولت متناوب ترانس هست که دو سر خازن صافی حدود 15 ولت مستقیم مشاهده میشه
اما زمانی که خروجی (4 ولت) اتصال کوتاه میشه ولتاژهای عجیب و غریبی در پایه های 2 و3 مشاهده میکنم و رفتاری بسیار عجیب از ولوم میبینم.یه رفتار سینوسی!!!
متاسفانه گوشی ندارم و فردا از برادرم گوشی میگیرم تا فیلم این شگفتی رو برای شما به اشتراک بگذارم
مثبت ولتمتر به پایه 3 و منفی به پایه 2 متصل هست
مقاومت 1 کیلو در R10 نصب شده و دو سر خازن صافی 14.9 ولت هست
دو سر DZ2 مقدار 2.43 ولت مشاهده میشه
ولوم در بی باری از منفی 0.02 تا 2.34 ولت رو در 2 و 3 آیسی ، خطی و معقول افزایش میده
اما حالا اتصال کوتاه خروجی!!!
وقتی ولوم در کمترین مقدار هست با اتصال کوتاه از 0.02 منفی به 0.18 تا 0.22 منفی افزایش پیدا میکنه و آمپرمتر عبور 150 تا 300 میلی آمپر رو نشون میده
با افزایش ولوم به میزان بسیار اندکی ولتاژ 0.06 مثبت در 2 و3 مشاهده میشه اما با اتصال کوتاه این مقدار 0.66 منفی هست و 1 آمپر در آمپرمتر مشاهده میشه
با کمی افزایش 0.16 ولت مثبت در 2و 3 مشاهده میشه و با اتصال کوتاه منفی 1.12 ولت مشاهده میشه و در آمپرمتر عبور 2 آمپر مشاهده میشه.البته با نوسان بین 1.75 تا 2.00 آمپر
بعد با افزایش ولوم 0.5 ولت مثبت در 2 و3 مشاهده میشه و با اتصال کوتاه منفی 1.07 ولت مشاهده میشه و آمپرمتر عبور 2.15 تا 2.45 آمپر رو نشون میده
از اینجا به بعد ولوم رفتاری خطی داره و در اتصال کوتاه از 1 ولت منفی کم میشه تا 0.1 ولت منفی که محدوده عبور 2.2 آمپر تا 3.5 آمپر هست
چیزی که میفهمم این هست که نمونه گیری از دو سر R1 درست نیست
LED رو هم عوض کردم و از همین قرمزهای ساده گذاشتم اما مشکل پابرجاست
بیزر هم از مدار خارج شده
ایراد جزئی مدار هم کم نوری LED و ضعیف بودن صدای بیزرهست که با افزایش ولتاژ و اتصال کوتاه کردن خروجی اندکی بهبود پیدا میکنه

خیلی دوست دارم ببینم بقیه دوستان با چه قطعاتی محدود کننده رو تنظیم کرده اند

درود

قبلا تاکید کردم فعلا بیزر حذف بشه و به نور لامپ فعلا توجه نکن که تکرار این مطالب هیچ ثمری جز اتلاف وقت نداره.
اجازه بده ایراد اصلی را پیدا کنم ، سپس بقیه ایرادات جزئی را رفع میکنم بشرطی که بدنبال توجیه نباشی و فقط هر چی می‌بینی یا می‌بینه گزارش کنی .

سپاس

بالا