آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل عجییب در دستگاه mma 250a

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام و تشکر از پاسخ شما

- مدار مربوطه قادر به تامین جریان رله نبوده و بدرستی عمل نمیکرده
2- در زمان لحیمکاری با توجه به پایه های قوی و مدار چاپی عریض که لحیمکاری را دشوار میکنه لذا پایه رله داغ شده و اگر قاب رله لاکی بوده ، کنتاکت ها از محل اصلی خارج شده و اتصال کنتاکت بخوبی برقرار نمیشده

قاب اغلب رله ها لاکی است و باید با هویه پرقدرت در سریعترین زمان لحیمکاری بشه که اینحالت پیش نیاد
به احتمال زیاد مدار قادر به تامین جریان رله نبوده و بدرستی عمل نمیکرده
برای رله از سوکت استفاده نمودم تا تعویض رله اسان شود

ضمنا دستگاه جوش با لامپ سری 100 وات روشن نمیشه ( مگر دستگاههای ضعیف ) و اگه تست کردید و با لامپ 100 وات روشن میشه لطفا جهت تنویر ذهن خوانندگان ، اعلام و اصلاح فرمایید.

بله دستگاه رو با لامپ 100 وات سری روشن کردم که درلحظه اول پر نور و پس از گذشت هزارم ثانیه کم نور شد در استانه خاموش شدن قرار گرفت
سپس مستقم به برق شهری متصل نمودم و دستگاه روشن شد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام و تشکر از پاسخ شما

به احتمال زیاد مدار قادر به تامین جریان رله نبوده و بدرستی عمل نمیکرده
برای رله از سوکت استفاده نمودم تا تعویض رله اسان شود

بله دستگاه رو با لامپ 100 وات سری روشن کردم که درلحظه اول پر نور و پس از گذشت هزارم ثانیه کم نور شد در استانه خاموش شدن قرار گرفت
سپس مستقم به برق شهری متصل نمودم و دستگاه روشن شد

سلام

بابت پاسخ و شفاف سازی موضوع سپاسگزارم

با توجه به گزارش شفاف و خوب شما ، اینکه رله به جریانی داشته که خارج از توانایی مدار بوده قابل تردید نیست اما در جریان زیاد باید بشدت از سوکت احتراز نمود زیرا مقاومت ناچیز سطح تماس هم موجب تولید حرارت و خرابی زود رس میشود.

سپاس

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
سلام

با توجه به خرابی کنتاکت رله دو حالت قابل تصوره

1- مدار مربوطه قادر به تامین جریان رله نبوده و بدرستی عمل نمیکرده
2- در زمان لحیمکاری با توجه به پایه های قوی و مدار چاپی عریض که لحیمکاری را دشوار میکنه لذا پایه رله داغ شده و اگر قاب رله لاکی بوده ، کنتاکت ها از محل اصلی خارج شده و اتصال کنتاکت بخوبی برقرار نمیشده

قاب اغلب رله ها لاکی است و باید با هویه پرقدرت در سریعترین زمان لحیمکاری بشه که اینحالت پیش نیاد

ضمنا دستگاه جوش با لامپ سری 100 وات روشن نمیشه ( مگر دستگاههای ضعیف ) و اگه تست کردید و با لامپ 100 وات روشن میشه لطفا جهت تنویر ذهن خوانندگان ، اعلام و اصلاح فرمایید.

سپاس
سلام
من همیشه دستگاه رو با لامپ صد وات ازمایش میکنم حتی دستگاههای دویست امپر و در حالت بی باری هیچ مشکلی وجود نداره ودستگاه درست کار میکنه و لامپ هم نیمه روشن میشه
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
من همیشه دستگاه رو با لامپ صد وات ازمایش میکنم حتی دستگاههای دویست امپر و در حالت بی باری هیچ مشکلی وجود نداره ودستگاه درست کار میکنه و لامپ هم نیمه روشن میشه
با تشکر

سلام

قطعا دستگاههایی که تست فرمودید ضعیف بوده و جریان بی باری آن ناچیز بوده
زیرا صرفنظر از اینکه بارها تست کرده ام با اصول علمی هم مغایر است

زیرا لامپ 100 وات دارای مقاومت 484 اهمه و لذا اگر جریان دستگاه جوش در بی باری 300 میلی آمپر باشه (که قطعا بیشتره ) دراینصورت هم موجب افت ولتاژ 145 ولت میشه و 106 ولت به دستگاه میرسه

و لذا در دستگاههای ضعیف بسختی موجب روشن شدن دستگاه میشه

با این وجود مارک و مدل دستگاهها را اعلام فرمایید تا تست کنم و اشتباهم را اصلاح کنم

سپاس

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,085
سلام
با تشکر

با سلام
حرف شما درسته دستگاه روشن میشه ولی یک نکته ای هست اینه که اگر در همین حالت ولتاژ دو سر خروجی انبر را بگیرید کمتر از نصف ولتاژ نرمال دستگاه است بخاطر همان نکته ای که استاد در پست قبلی فرمودند.

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
سلام

قطعا دستگاههایی که تست فرمودید ضعیف بوده و جریان بی باری آن ناچیز بوده
زیرا صرفنظر از اینکه بارها تست کرده ام با اصول علمی هم مغایر است

زیرا لامپ 100 وات دارای مقاومت 484 اهمه و لذا اگر جریان دستگاه جوش در بی باری 300 میلی آمپر باشه (که قطعا بیشتره ) دراینصورت هم موجب افت ولتاژ 145 ولت میشه و 106 ولت به دستگاه میرسه

و لذا در دستگاههای ضعیف بسختی موجب روشن شدن دستگاه میشه

با این وجود مارک و مدل دستگاهها را اعلام فرمایید تا تست کنم و اشتباهم را اصلاح کنم

سپاس
تمام دستگاههای دوازده ماسفتی که نقشه معمول بازاره با این روش تست و روشن میشن (واضحه که دستگاههای کوچیکتر هم بدون اشکال روشن میشن)
نکته ایکه اقا حسین گفت هم درسته که البته خللی در عیب یابی ایجاد نمیکنه
با تشکر

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
یه نکته ای دیگه که هست روی رله ها غیر از ولتاژ تغذیه رله وجریان کنتاکت ولتاژ کنتاکت هم نوشته شده مثلا 220ولت 40امپر که البته قطعا خیلی حساس نباید باشه چون مثل یه کلید قطع و وصله و 50 ولت پایین وبالا مشکلی نیست ولی از یه رله ای که کنتاکتش برای 12ولت ساخته شده تو 220 ولت استفاده بشه جای تردیده که جواب بده و ممکنه مشکل همین بوده که دستگاه به رله دوازده جواب نداده دوستان نظرشون چیه؟
با تشکر

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
باتوجه به عکس فوق
http://roboeq.ir/uploads/images/shop/products/L1337455911754199.jpg
رله رو در ولتاژ های 24 28 240 و 125 ولت استفاده کرد اما تفاوت استفاده در هر ولتاژ بر میگرده به جریان عبوری از کنتکتهای رله
کسی میتونه بگه این میزان جریان عبوری رو از طریق چه رابطه ای به دست میارن ؟
به نظر من باید یا از رابطه توان به دست بیارن یا از رابطه ولتاژ اما هیچ کدوم درست از اب در نمیاد !?

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
با سلام
باتوجه به عکس فوق
رله رو در ولتاژ های 24 28 240 و 125 ولت استفاده کرد اما تفاوت استفاده در هر ولتاژ بر میگرده به جریان عبوری از کنتکتهای رله
به نظر من باید یا از رابطه توان به دست بیارن یا از رابطه ولتاژ اما هیچ کدوم درست از اب در نمیاد !?
سلام
بله من هم ابن ولتاژها رو دیدم ولی اینها رابطه ای نیست و موردی هست که بنظر میاد بر اساس نوع الیاژ کنتاکتها برسی میشه
این عکس که قطعا رله ای که شما استفاده کردین نیست یه عکس هم از مشخصات رله دوازده ولتی که استفاده کردید بزارید
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
باتوجه به عکس فوق

سلام
بله من هم ابن ولتاژها رو دیدم ولی اینها رابطه ای نیست و موردی هست که بنظر میاد بر اساس نوع الیاژ کنتاکتها برسی میشه
این عکس که قطعا رله ای که شما استفاده کردین نیست یه عکس هم از مشخصات رله دوازده ولتی که استفاده کردید بزارید
با تشکر

سلام

توانایی و قابلیت کنتاکت ها متناسب با سرعت اتصال و انقطاع و مقاومت کنتاکت و میزان جرقه ناشی از نوع و مقدار جریان و ولتاژ و شرایط محیطی کنتاکت (گاز - خلاء- هوا ) تعیین میشه .

اما درخصوص لامپ سری 100 وات

ازآنجاکه در برخی از دستگاهها ابتدا باید ولتاژ خازن تغذیه از طریق pTC , NTC بمقدار لازم برسه تا روشن بشه که درصورت بروز عیب هرگز بمقدار لازم نمیرسه و مانع از روشن شدن و گسترش خسارت میشه

و در انواع دیگر که از این روش استفاده نشده و حساسیت کمتری نسبت بمقدار ولتاژ ورودی داره

لذا قطعا دو شیوه مذکور عامل استنباط متفاوت از نحوه روشن شدن با لامپ سری شده

چون در نوع اول ولتاژ خازن نمیتونه با لامپ 100 وات سری بصورت ممتد بمقدار لازم برسه و عمده دستگاههایی که در شهر خودم دیدم و استفاده میشه از نوع اول هستند و بندرت از نوع دوم استفاده میشه

و بقرار معلوم مراجعین تعمیرگاه شما از نوع دوم استفاده میکنن که یحتمل حساسیت قابل توجهی نسبت بمیزان ولتاژ ورودی ندارند

لذا در صورت دسترسی به انواع مختلف موضوع را که سوژه قابلی است بررسی میکنم

سپاس

بالا