آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل عجییب در دستگاه mma 250a

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
باسلام جناب غزال این قطعا تون منو کشته ! ( مزاح فرمودم ) در این طرح ابتدا برق از طریق همین ptc وارد پل دیودی میشه و خازن ها رو شارژ میکنه سپس از طریق رله از مدار خارج میشه همین و بس ! در دستگاه های دیگه تقریبا 4 الای 5 تا ntc 15 اهم داریم با دوتا ptc 4.5 اهم معمولا که روی هم رفته مجموع شون میشه چیزی در حدود 70 اهم ! که با گذشت جریان ptc افزایش و ntc کاهش پیدا میکنن . درسته یه بار که کاملا سرد بود اندازه گرفتم چیزی در حدود 70 اهم شد .
سلام
ntc ها معمولا نوع 47n15 میباشند که عدد 47 مقاومت قطعه در 25 درجه سانتیگراد است و عدد 15 قطر قطعه ntc .
معمولا در این دستگاهها از چهار عدد ntc استفاده میشه که میشه مجموعا 188 اهم که البته به محض گرم شدن مقاومت کاهش پیدا میکنه یک ptc حدود 5 اهم هم با این مجموعه سری است که در صورتی که مقاومت ntc ها کاهش پیدا کرد ولی رله بعلتی وصل نکرد این ptc با افزایش مقاومت جلو انفجار ntc ها رو میگیره.
این قطعه که شما میگید 120 اهم وسبز رنگه ؟-بنظرم این قطعه ntc است با گرم کردن قطعه مطمءن شوید- برای گرم کردن قطعه اگه از هویه استفاده میکنید هویه رو به بدنه قطعه نچسبونید چون باعث خطای اندازه گیری میشه وفقط نزدیک قطعه کنید .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
باسلام جناب غزال این قطعا تون منو کشته ! ( مزاح فرمودم ) در این طرح ابتدا برق از طریق همین ptc وارد پل دیودی میشه و خازن ها رو شارژ میکنه سپس از طریق رله از مدار خارج میشه همین و بس ! در دستگاه های دیگه تقریبا 4 الای 5 تا ntc 15 اهم داریم با دوتا ptc 4.5 اهم معمولا که روی هم رفته مجموع شون میشه چیزی در حدود 70 اهم ! که با گذشت جریان ptc افزایش و ntc کاهش پیدا میکنن . درسته یه بار که کاملا سرد بود اندازه گرفتم چیزی در حدود 70 اهم شد .

سلام

ضمن تشکر بابت اصلاح نسبی موضوع

گاهی تصور میشه مشکل مطروحه در تاپیک که رفع شده دیگه پرداختن به نواقص احتمالی ثمری نداره
لذا چه مقاومت مورد نظر 1 اهم و چه 1 مگا اهم باشه دستگاه درست شده و تاثیری در آن نداره

اما این استدلال بابت رفع مشکل مطرح کننده صحیح است اما باید بدانیم که رفع مشکل کاربران یکی از اهداف سایت است و هدف اصلی سایت استفاده عمومی از تاپیک هاست.

لذا اگر من بعنوان خواننده با این عبارت مواجه شوم که PTC این مدل 120 اهمه و با عکس العمل و اصلاحی روبرو نشده دراینصورت آنرا مبنا و ملاک قرار داده و عامل گمراهی میشه

فلذا مقاومت مجموع PTC , NTCها با مقاومت PTC متفاوته و بابت اصلاح مراتب و بذل عنایت اساتید محترم و طرح مطالب مفید و موثر سپاسگزارم

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
javad10mn;333718این قطعه که شما میگید 120 اهم وسبز رنگه ؟-بنظرم این قطعه ntc است با گرم کردن قطعه مطمءن شوید- برای گرم کردن قطعه اگه از هویه استفاده میکنید هویه رو به بدنه قطعه نچسبونید چون باعث خطای اندازه گیری میشه وفقط نزدیک قطعه کنید .[/QUOTE گفت:
نه خیر قطعه فوق ptc میباشد
امروز دستگاه رو پس اوردنکه همان مشکل قبلی رو داشت یعنی اتوماتیک ری استارت میشد ptc رو از مدار خارج کردم و تست نمودم در حالت سرد بودن 120 اهم بود که با گرم شدن مقاومت ان بینهایت میشود !
با یک ptc 18 اهم جاییگزین شد اما تاثیری در کار کرد مدار نداشت یعنی دستگاه کلا ری استارت میکنه
دیگه دارم کلافه میشم
اینم بگم که ptc به شدت داغ میشه
جالب اینجاست که رله جذب میشه اما پس از چند ثانیه با یه صدای سوت دستگاه خاموش میشه و زمانی که ptc سرد میشه دستگاه ری استارت میشه اما دوباره هی رله قطع وصل میشه و میخاد کنتاکت رله جذب بشه که ptc گرم میشه و دستگاه کلا خاموش میشه

دستگاه زمانی که درست کار میکنه البته دیروز وقتی دستگاه روشن میشد فن پس از چند ثانیه راه اندازی میشد
تغذیه سویچینگ 24 ولت توسط ایسی uc3843 تولید میشه
در صورت امکان راهنمایی فرمایید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
نه خیر قطعه فوق ptc میباشد
امروز دستگاه رو پس اوردنکه همان مشکل قبلی رو داشت یعنی اتوماتیک ری استارت میشد ptc رو از مدار خارج کردم و تست نمودم در حالت سرد بودن 120 اهم بود که با گرم شدن مقاومت ان بینهایت میشود !
با یک ptc 18 اهم جاییگزین شد اما تاثیری در کار کرد مدار نداشت یعنی دستگاه کلا ری استارت میکنه
دیگه دارم کلافه میشم
اینم بگم که ptc به شدت داغ میشه
جالب اینجاست که رله جذب میشه اما پس از چند ثانیه با یه صدای سوت دستگاه خاموش میشه و زمانی که ptc سرد میشه دستگاه ری استارت میشه اما دوباره هی رله قطع وصل میشه و میخاد کنتاکت رله جذب بشه که ptc گرم میشه و دستگاه کلا خاموش میشه

دستگاه زمانی که درست کار میکنه البته دیروز وقتی دستگاه روشن میشد فن پس از چند ثانیه راه اندازی میشد
تغذیه سویچینگ 24 ولت توسط ایسی uc3843 تولید میشه
در صورت امکان راهنمایی فرمایید

سلام

دوست گرامی
دستگاه ایرادی داره که PTC از مدار خارج نمیشه
احتمالا کنتاکت رله خرابه و یا 24 ولت معیوبه و یا خازنهای صافی 24 و 12 ولت خرابه
اگر رله را تعویض کردی ممکنه کنتاکت ها را در محل مناسب لحیم نکرد باشی

ضمنا سوئیچینگ 24 ولت توسط 3843 تولید نمیشه مگر از ترانس قدرت خروجی تامین شده باشه که در این مدل بعیده

تصاویر مورد تقاضا را ارسال نفرمودید

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
سلام

دوست گرامی
دستگاه ایرادی داره که PTC از مدار خارج نمیشه
احتمالا کنتاکت رله خرابه و یا 24 ولت معیوبه و یا خازنهای صافی 24 و 12 ولت خرابه
اگر رله را تعویض کردی ممکنه کنتاکت ها را در محل مناسب لحیم نکرد باشی

ضمنا سوئیچینگ 24 ولت توسط 3843 تولید نمیشه مگر از ترانس قدرت خروجی تامین شده باشه که در این مدل بعیده

تصاویر مورد تقاضا را ارسال نفرمودید

سپاس
با تشکر از پاسخ شما
در بعضی مدلها ولتاژ 24 ولت توسط ic uc3843 تولید میشه یعنی ic pwm همین uc3843 هست که ماسفت قدرت هم 2sk2611 هست
مدار دارای 3 ولتاژ 24+ ولت +15 ولت و منفی 15 ولت هست
ic pwm اصلی uc3846 و اپ امپ های مورد استفاده tl084 و igbtها هم 60n60 هست
در کل بگم این دستگاه با دستگاه 200 امپر صبا الکتریک mma -200 ( اگر اسم دستگاه رو اشتباه نکنم ) یکی هست فقط با کمی تغییر جزی (یعنی حذف کردن ولوم arc و اپ امپ مربوطه و یک مقدار تغییر جزئی
متاسفانه امکانات عکس برداری خوبی ندارم اما به هر حال فردا حتما عکس میزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با تشکر از پاسخ شما
در بعضی مدلها ولتاژ 24 ولت توسط ic uc3843 تولید میشه یعنی ic pwm همین uc3843 هست که ماسفت قدرت هم 2sk2611 هست
مدار دارای 3 ولتاژ 24+ ولت +15 ولت و منفی 15 ولت هست
ic pwm اصلی uc3846 و اپ امپ های مورد استفاده tl084 و igbtها هم 60n60 هست
در کل بگم این دستگاه با دستگاه 200 امپر صبا الکتریک mma -200 ( اگر اسم دستگاه رو اشتباه نکنم ) یکی هست فقط با کمی تغییر جزی (یعنی حذف کردن ولوم arc و اپ امپ مربوطه و یک مقدار تغییر جزئی
متاسفانه امکانات عکس برداری خوبی ندارم اما به هر حال فردا حتما عکس میزارم

سلام

آیا زمانیکه رله فعال میشه ولتاژی بین دو سر کنتاکت دارید
اگر ولتاژی داری در اینصورت کنتاکت رله خرابه

ضمنا فرمودید بجای رله 24 ولتی از رله 12 ولتی اتومبیل استفاده کردی که احتمال داره جریان مورد نیاز بوبین زیاد باشه و مدار مربوطه قادر به تامین آن نباشه .
دراینصورت میتونی بمحض فعال شدن رله کنتاکت آنرا شورت کنی و ببینی دستگاه درست عمل میکنه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
سلام
کنتاکتهای رله رو اتصال کوتاه کن ودستگاه رو با یه لامپ صد وات سری تو ورودی امتحان کن ببین دستگاه درست کار میکنه ولامپ نیمه روشن میشه البته تو این حالت نمیتونی جوش کنی

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
متشکر از پاسخ شما

ضمنا فرمودید بجای رله 24 ولتی از رله 12 ولتی اتومبیل استفاده کردی که احتمال داره جریان مورد نیاز بوبین زیاد باشه و مدار مربوطه قادر به تامین آن نباشه .
دراینصورت میتونی بمحض فعال شدن رله کنتاکت آنرا شورت کنی و ببینی دستگاه درست عمل میکنه؟

کنتاکتهای رله رو اتصال کوتاه کن ودستگاه رو با یه لامپ صد وات سری تو ورودی امتحان کن ببین دستگاه درست کار میکنه ولامپ نیمه روشن میشه البته تو این حالت نمیتونی جوش کنی

بله کنتاکتهارو اتصال کوتاه کردم دستگاه درست شد .
رله رو داخل مدار تست کردم کنتاکتاش وصل نمی شدن خارج از مدار که تست کردم کنتاکتهای رله وصل شدن به احتمال زیاد جریان مورد نیاز بوبین 12 ولتی تامین نمی شد و کنتاکت باز میشد
به هر حال رله 12 ولتی رو با یک رله 24 ولتی تعویض کردم دستگاه روشن شد بدون هیچ ایرادی
دستگاه رو 30 40 بار امتحان کردم مشکل کاملا حل شد .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
متشکر از پاسخ شما

بله کنتاکتهارو اتصال کوتاه کردم دستگاه درست شد .
رله رو داخل مدار تست کردم کنتاکتاش وصل نمی شدن خارج از مدار که تست کردم کنتاکتهای رله وصل شدن به احتمال زیاد جریان مورد نیاز بوبین 12 ولتی تامین نمی شد و کنتاکت باز میشد
به هر حال رله 12 ولتی رو با یک رله 24 ولتی تعویض کردم دستگاه روشن شد بدون هیچ ایرادی
دستگاه رو 30 40 بار امتحان کردم مشکل کاملا حل شد .

سلام

با توجه به خرابی کنتاکت رله دو حالت قابل تصوره

1- مدار مربوطه قادر به تامین جریان رله نبوده و بدرستی عمل نمیکرده
2- در زمان لحیمکاری با توجه به پایه های قوی و مدار چاپی عریض که لحیمکاری را دشوار میکنه لذا پایه رله داغ شده و اگر قاب رله لاکی بوده ، کنتاکت ها از محل اصلی خارج شده و اتصال کنتاکت بخوبی برقرار نمیشده

قاب اغلب رله ها لاکی است و باید با هویه پرقدرت در سریعترین زمان لحیمکاری بشه که اینحالت پیش نیاد

ضمنا دستگاه جوش با لامپ سری 100 وات روشن نمیشه ( مگر دستگاههای ضعیف ) و اگه تست کردید و با لامپ 100 وات روشن میشه لطفا جهت تنویر ذهن خوانندگان ، اعلام و اصلاح فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا