آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: از کار افتادن دستگاه جوش MMA200در هنگام جوش کاری

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام وعرض خسته نباشید
ptc استفاده شده در این مدار 18 اهم است پس ptc موردی نداره الان هم دم دست داشتم اندازه گرفتم 18 اهم ،کاملا سالمه
و اینکه باید به این نکته توجه کنید که هم ptc و هم ntc ها پس از عمل کردن رله از مدار خارج شده و اتصال کوتاه میشن چون اگه اتصال کوتاه نشن حتی اگه 5 اهم باشه و دستگاه در حال جوش 15 امپر جریان بکشه 75 ولت روی این المان افت میکنه که نه ptc تحمل این بار رو داره نه دستگاه با این افت ولتاژ درست کار میکنه.
موفق باشید

سلام
لطفا تصویر دستگاه خود و تغذیه آنرا درصورت امکان ارسال فرمایید
اینکه یکدستگاه دم دست شماست دلیلی برای نادرست بودن روش افراد نیست
و یا سلامت یک قطعه ارتباطی با صحت و سقم روش نداره

وقتی مثلا یک لامپ بجای فیوز نصب میکنی هیچ ارتباطی با سالم بودن فیوز نداره حتی اگه دستگاه مشابه دم دست شما باشه و فیوزش صفر اهم باشه دلیل موجهی نیست که نباید پاسخ دستگاه را با لامپ بررسی کنیم و از روشی استفاده نکنیم

البته اعتراض شما قابل تقدیره اما درصورتی قابل ارزیابی است که از هدف تست و هدف روش من مطلع باشید که بعید می بینم
چون روش من حتی در دستگاههای قدیمی هم خاصه چه رسد به این دستگاه ها که جدید و تازه بدوران رسیده اند

علی ایحال بنظر من دستگاه سالمه و ایشون نگرانی زیادی بابت اجرای توصیه ها داره و بدلیل نگرانی حاضر نمیشه بدون لامپ سری و با ولتاژ نرمال تست کنه و بهمین دلیل پاسخ سوال ها رو نمیده
ولی معلوم نیست چرا خارج از دستگاه نمیخواد با دیود و خازن تست ساده ای را انجام بده ؟
و لذا هر چی میگم حال مزاجی حسین چطوره میگه عباس یک نقطه داره

سپاس

آخرین ویرایش:

abayan

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-10-14
297
1,122
کاشان
با سلام وعرض خسته نباشید
ptc استفاده شده در این مدار 18 اهم است پس ptc موردی نداره الان هم دم دست داشتم اندازه گرفتم 18 اهم ،کاملا سالمه
و اینکه باید به این نکته توجه کنید که هم ptc و هم ntc ها پس از عمل کردن رله از مدار خارج شده و اتصال کوتاه میشن چون اگه اتصال کوتاه نشن حتی اگه 5 اهم باشه و دستگاه در حال جوش 15 امپر جریان بکشه 75 ولت روی این المان افت میکنه که نه ptc تحمل این بار رو داره نه دستگاه با این افت ولتاژ درست کار میکنه.
موفق باشید
از شما تشکر می کنم
بله دقیقا درسته و خودم هم به این موضوع واقف بودم که بعد از اتصال رله ptcاز مدار خارج می شود
و مشکل اینجا نیست اما نمی دونم چرا دوستان صحبت های حقیر رو مبهم و ناقص می دونند و اعلام می کنند شما بیراهه میروی

abayan

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-10-14
297
1,122
کاشان
اما
امروز زودتر ار سر کار اومدم و چون روز بود ولتاژ هارو گرفتم و اعلام می کنم
ولتاژ پریز 220ولت
ولتاژ سر خازن ها 300 ولت
همکاران عزیز
شاید بنده مبهم صحبت کنم شاید هم...
امروز با انبر و الکترود با دستگاه جوش کاری کردم
دقیقا کار میکنه و تا 200 امپر هم جواب داد
اما اگه فن وصل بشه 24ولت کاهش پیدا میکنه و جوشکاری صفرمطلق میشه
یه کم هم به بنده حق بدید به خدا بعد 20 سال تعمیرات بی تجربه نیستم اشکال کار ناتوان بودن 24 ولته که به اصطلاح پایدار نیست
اگر دقت کرده باشید همون اول هم اعلام کرده بودم که فن گیر کرده و این مشکل پیش اومده
اضافه بار روی 24 ولت یه جا وجود داره و یا یه قطعه مربوط به همین مدار ضربه خورده
بنده رو ببخشید
ممنون

abayan

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-10-14
297
1,122
کاشان
جناب غزال
بنده از ولتاژ مستقیم ترسی نداشتم و اعلام کرده بودم که انبر در دسترس نداشتم و نمیشد هر دفعه با یه تکه سیم دو سر خروجی هارو اتصال بدم
در رابطه با تست خازن و دیود شما و همچنین دیود پل tv باید بگم امروز به علت جابجایی تعمیر گاه نتونستم تست بگیرم
شما نزارید پا حساب اینکه ترسیدم خازن و دیود برن تو هوا!!

abayan

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-10-14
297
1,122
کاشان
سلام
چرا گنگ و مبهم توضیح میدی

کاهش دادم یعنی چی
یعنی 1 مگا گذاشتی و فکر کردی کاهش دادی
یعنی با سیم چین نصفش کردی و فکر کردی کاهش دادی
یعنی 40 اهم گذاشتی و 10 اهم و غیره گذاشتی فکر کردی بمیزان مطلوب کاهش دادی

چندین بار عرض کردم 4/5 اهمی استفاده و نتیجه را اعلام کن
اگه 4/5 اهمی پیدا نکردی بگو تا راهی پیشنهاد کنم وگرنه داری خودتو گول میزنی و بدون اجرا درست نمیشه

نمیدونم برای اجرای یک توصیه با چند پست دیگه التماست کنم
آخه چرا واضح اطلاع نمیدی

هلاک شدم
مگه اقرار به قتله که میترسی بگی چکار کردی ؟
عزیزم به نفع خودته چرا واضح و شفاف نمیگی چکار میکنی

سپاس

کاهش دادم یعنی اینکه اون رو خارج کردم و یکی با اهم خیلی نزدیک سفارش شما گذاشتم معذرت می خوام اگه فکر می کنید با یه بی تجربه طرف هستید دیگه جواب ندید
ممنون

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,906
تهران
سلام.دوست عزیز.وقتی توی فضای مجازی سوالی رو مطرح میکنیم نباید انتظار داشته باشیم که کسی که راهنمایی میکنه بدون اطلاع از وضعیت دستگاه بیاد بگه فلان ایسی رو عوض کن درست میشه.خب وقتی شما جواب سوالات رو نمیدی چه طور میشه فهمید ایراد از کدوم قسمته.شما تا مفهوم توضیح ندی نمیشه هیچ کاری کرد.شما باید ارزش وقتی رو که اساتید برای شما میزارن رو بدونید و نتیجه ازمایشات درخواست شده رو بدید تا بهتر راهنمایی شوید.من به شخصه فقط منتظر میمونم تا شما ازمایش پل دیود و خازن رو انجام بدید و نتیجه رو اعلام کنید.سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
دوست عزیزم

چرا هر دفعه اینهمه پست میزنی ؟

چرا همین پاسخ هایی که با اعمال شاقه پاسخ میدی ضد و نقیضه
چکار کردی که ولتاژ 260 ولتی 300 ولت شد
تصور میکنم روش من و جناب دیجیتال با رفتار شما سازگار نیست
ولی خوشبختانه شما و جناب javad10mn عزیز همدیگر را درک میکنید
اگرچه همون حدسم درسته که دستگاه سالمه و هیچ عیبی نداره و فقط فن خرابه ولی ببینم چکار میکنید

هرچند معماهای زیادی برام مطرحه ازجمله پست های متوالی و زمان و نحوه پاسخگویی و عدم پاسخگویی و غیره که بنظر میرسه شخص دیگری در شهر دیگری درحال تعمیره و شما صرفا گزارش میکنید و چاره ای جز پاسخگویی دو پهلو و مبهم ندارید و لذا هنوز نتونستید مقاومت PTC جدید را اعلام کنید و فرمودید:
کاهش دادم یعنی اینکه اون رو خارج کردم و یکی با اهم خیلی نزدیک سفارش شما گذاشتم

درواقع فرمودید کاهش دادم یعنی کاهش دادم ولی نمیتونم بگم چند اهمیه شاید 1 مگا باشه شاید 1 اهم باشه . اگه بگم چند اهمه که جواب سوالو دادم

اما این معمای 260 ولت بسیار مهمه که روشن کنی 260 ولت را از کجا می آوردی و چگونه اندازه گیری میکردی؟

سپاس

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
از شما تشکر می کنم
بله دقیقا درسته و خودم هم به این موضوع واقف بودم که بعد از اتصال رله ptcاز مدار خارج می شود
و مشکل اینجا نیست اما نمی دونم چرا دوستان صحبت های حقیر رو مبهم و ناقص می دونند و اعلام می کنند شما بیراهه میروی
سلام
با توجه به مطالبی که فرمودید عیب در محدوده فن ومدار 24 ولت میباشد برای تفکیک عیب شما با توجه به جریان این فن ها که معمولا نیم امپر هست شما میتوانید بجای فن از یک مقاومت 47 اهم 10 وات استفاده کنید که در این صورت اگر افت ولتاژ داشتید مشکل را باید در برد 24 دنبال کنید و اگر افت ولتاژ نداشتید فن را تعویض کنید
در برد24 دیود های کنار ترانس 24 را از نظر نشتی تست کنید که در صورت معیوب بودن باید به این نکته توجه کنید که این دیودها دیود فست هستند و هر دیود معمولی بجای انها جواب نمیدهد
موفق باشید

abayan

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-10-14
297
1,122
کاشان
سلام و ممنون جناب جواد
چه دیودی با چه شماره جایگزین کنم و تست بگیرم تست مقاومت 47 اهم رو هم انجام میدهم اعلام می کنم
و جناب غزال عزیز بنده که در پست22 اعلام کرده بودم ممکنه ولتاژ شهر در شب پایین باشه و بعد از تست در روز اعلام می کنم ولتاژ چه مقداره
و اعلام کردم روز از سر کار اومدم و تست زدم اما شما می فرمایید چطور 300 شده
چه لزومی داره بگم ولتاژ چطور 300 شده وقتی ولتاژ در شب پایین بوده و اعلام شده بود
من پاک موندم کجای این مطالب مبهمه
فردا تست دیود وخازن و مقاومت 47 به جای فن رو انجام و اعلام می کنم
مقدار ptcتعویض شده هم تقریبا 5 اهم بود

آخرین ویرایش:

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
سلام
از دیودی با همون شماره استفاده کن اگر هم گیر نیوردی از دیودهای خروجی منابع تغذیه سویچینگ (مثل منبع تغذیه سویچینگ تلویزیونها یا پاور کامپیوتر و...)میتونی استفاده کنی ولی حتما دیتا شیت شون رو دانلود کن ومقادیر تحمل ولتاژ و جریانشون رو برسی کن که کمتر از دیود مذکور نباشه.

آخرین ویرایش:
بالا