آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مطرح کردن سوالات و مشکلات مادربرد ۞ قسمت دوم ۞

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

majid_tech

کاربر vip
vip
کاربر
مدیران محترم لطف کنن بفرمایند که چه کارت دیباگری بگیریم تا کد های ما یکی باشن و عیب یابی و رسیدن به جواب راحت تر باشه؟

سلام من خودم p10049 مال شرکت generuse استفاده میکنم ولی به شما پیشنهاد میکنم که شما کارت دیباگر soyo استفاده کنید

موفق باشید! :bs_iloveyou:

mjzaret

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-02-06
88
326
سلام

یعنی چه سلف در واقع چند دور سیم است چطور میشه یک طرف سیم 1.72 داشته باشه سر دیگه 0.98 ؟

این مقداری هست که دستگاه اهم متر نشون میده. من تمامی موارد رو به صورت صحیح انجام دادم.

یعنی دو سر سلف بایستی از نظر ولتاژ یکسان باشند؟

اگه یکسان نباشند مشکل در کدوم قسمت هست؟

شاد باشید

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
با تشكر از پاسختون

قسمت تغذيه رم رو چطوري پيدا كنم؟

من فت‌هاي نزديك اسلات‌هاي رم رو بيرون از مادربورد چك كردم و سالم بودند.

مقاومت‌هاي SMD در كجا قرار داره و چگونه اونها رو تست كنم؟

مادربورد رو بدون سوكت 4 پين روشن كردم و طبق دستورات شما عمل نمودم.

مشكل همچنان پا برجاست.

با تشكر از پاسختون

اين كريستال آيسي cg در كجا قرار داره؟ ميشه روي تصوير برام مشخص كنيد؟

اين آيسي cg چيه و در مادربورد چه عملي رو بر عهده داره؟

ولتاژ سلف رم رو هم تست كردم:

با وجود رم و CPU: يه پايه ولتاژش 1.56 و ديگري 1.83

بدون رم و CPU: يه پايه ولتاژش 1.80 و ديگري 1.82

فت‌هاي نزديك رم رو نيز از لحاظ ولتاژ اندازه‌گيري نمودم طبق راهنمايي شما سر مشكي اهم متر رو يكبار به پايه وسط و يه بار هم به بدنه پاور وصل كردم و اندازه‌هاي زير بدست اومد:

حالتي كه رم باشد، سيم سياه اهم متر رو به پايه وسط فت وصل باشد:
ولتاژ پايه سمت چپ ولتاژ پايه سمت راست
فت اول 2.08 - 0.70
فت دوم 4.98 - 1.04 -
فت سوم 0.05 6.76

حالتي كه رم باشد، سيم سياه اهم متر رو به بدنه وصل باشد:
فت اول 0.01 2.64
فت دوم 1.62 3.67
فت سوم 5.78 11.25

حالتي كه رم نباشد، سيم سياه اهم متر رو به پايه وسط فت وصل باشد:
فت اول 2.70 - 0.71
فت دوم 9.93 - 1.77 -
فت سوم 0.04 6.74

حالتي كه رم نباشد، سيم سياه اهم متر رو به بدنه وصل باشد:
فت اول 0.01 2.92
فت دوم 1.51 3.74
فت سوم 5.76 11.28

از سالم بودن رم مطمئن هستم. در هر صورت اگه مشكل از طرف رم باشد بايستي بوقي در اين زمينه دريافت كنم. اما مادربورد هيچ گونه بوقي نمي‌زند.

در مورد اين «
اگر ایسی کلاک جنریتور همون مدل داشتید تعویض کنید.» ميشه كمي بيشتر توضيح بديد؟ يعني در كجاي مادربورد قرار داره و كدام شماره روي اون مهم هست و چگونه مشابه اون رو بدست بيارم؟

شاد باشيد

قسمت تغذیه رم به طور معمول شامل یکسری فت و دیود و مقاومت smd هست.
که کنار اسلت رم وجود داره.

تست دیود و فت رو که میدونید, مقاومت های smd هم به این شکل هست که دو رقم اول رو میخونید و رقم بعدی رو به همون مقدار صفر اضافه میکنید:

255=2500000 اهم =2500 کیلو اهم=2.5 مگا اهم

البته دیود ها در همه ی برد ها وجود نداره.

یه سری ترانزیستور ریز هم هستش که به ندرت خراب میشه,اما اونا رو هم تست کنید.

مشکل نشناختن رم شما بیشتر به قطعی در مدار و یا NB مربوط میشه که کنترلر حافظه در این چیپ مجتمع شده و در سری جدید مادربرد ها مثل X58 در اینتل و یا 890 در amd این کنترلر در پردازنده مجتمع شده که هم پهنای باند QPI رو بالا میبره و هم خرابی های مربوط به این قسمت رو کمتر میکنه.

ين كريستال آيسي cg در كجا قرار داره؟ ميشه روي تصوير برام مشخص كنيد؟

این ایسی رو خودتون روی تصویر مشخص کردید که داغ میکنه.

اين آيسي cg چيه و در مادربورد چه عملي رو بر عهده داره؟

مقاله ای نوشته شده به نام:از irantk تا مدار تولید فرکانس,لینکش در پست دوم همین تاپیک ضمیمه شده.
cg مخفف clock generator هست.

ولتاژ های دریافتی تغذیه رم هم درست هست و نت های یادداشتی من در اکثرا بردهای سالم به همین ترتیب هست.

ایسی cg برد
M.B: EliteGroup AMD690GM-M2 رو تعویض کنید.

مشابه هم باید دقیق مثل هم باشن سریال ایسی. و کریستال هم روش نوشته و تو واحد مگاهرتز خونده میشه.

mjzaret

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-02-06
88
326
با سلام به همه دوستان
فكر كنم از موقع‌اي كه با اين انجمن آشنا شده‌ام اطلاعاتم در زمينه سخت افزار و تعميرات اونها بيشتر شده و از اين بابت خوشحالم.

سوال ديگري با مين ديگري!!!

من يه مدل مين از شركت Albatron دارم كه در زير تصويري از اون رو گذاشتم.

1bfbc732e7534746b262.jpg

من تمامي موارد پست شماره 2 رو به ترتيب انجام دادم و جوابي نگرفتم.
حال مواردي كه در اين زمينه بدست آوردم رو شرح مي‌دهم.

من مادربورد رو بدون CPU و RAM روشن مي‌كنم. در تصوير جاهايي رو كه مشخص كردم بيشتر از بقيه جاها داغ مي‌كنند و كمي به نظرم غير عادي هستند.

من اين فتها رو درآوردم و بيرون از مدار امتحان كردم و جوابي كه گرفتم عادي بود و فت‌ها سالم بودند.

دستگاه ديباگر من no-c رو نشون مي‌ده.
ولتاژ‌هاي سلف رو اندازه‌گيري كردم و هر دو پايه يكسان بودند.
باز هم نمي‌دونم مشكل از كجاست؟

ميشه در اين زمينه راهنمايي كنيد؟

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
ولتاژی پایه سلف نشان دهنده برق دریافتی پردازنده هست و هنگامی که پردازنده روی مادربرد هستش باید بین 1 تا 1.5 باشه(بستگی به پکیج پردازنده داره).

و رم هم به همین ترتیب (تو رم های ddr 2.5 ,و ddr2 1.8 و ddr3 1.5 و رم های ddr4 که سال 2012 تولید انبوه میشه در حدود 1.05 تا 1.1 هستش.

این سلف ها وظیفه فیل تر و تصفیه ولتاژ رو به عهده دارند.

شما باید دقیق کلیه قسمت های برد رو زیر ذره بین چک کنید ,یه قطعی کوچیک میتونه باعث بشه مادربرد تصویر نده...برای مثال یه برد 775 داشتم که ارور no میداد و rst-cl دائم روشن بود ...بعد از تست های زیادی و 2 هفته وقت برسی متوجه شدم دو تا خازن میکایی smd و یک مقاومت 0 اهم از روی برد جدا شدند و مشتریم این رو پنهان کرده بود ,چون خودش موقع باز کردن فن این مشکل رو به وجود اورده بود...

دستگاه با تمام کامپوننت ها ارور no میداد؟ (منظور اینکه رم و cpu...روی برد بود؟)

چک کنید وقتی پردازنده روی برد هست ,بعد از اتصال کوتاه rs switch ,یه لحظه چراغ دیباگر روشن میشه یا خیر؟و یا اینکه این چراغ موقعی که پردازنده روی برد هست دائم روشنه؟

اگر چراغ خاموش باشه و موقع ریست یه لحظه روشن بشه,مشکل از بایوس و یا sio هست...

و اگر یکسره روشن باشه مشکل از مدار فرکانس و یا پکیج هایی که از اون تامین میشن...مثل لحیم سردی bga cpu و یا چیپ های اصلی ...

برای شروع بایوس رو پروگرام کنید,چون با توجه به 478 بودن برد و مدت زمانی که کار کرده ,ممکنه firmware دچار مشکل شده باشه.

سعی کنید کمی قسمت ها مختلف برد رو فشار بدید و مرتب reset کنید ,ببینید مین بوت میشه یا خیر...
تو بردهای قدیمی تر و 478 اکثرا مشکل از لحیم سردی-قطعی مدار و یا sio دچار مشکل میشن...

در کل ایراد های مادربرد خیلی پیچیده هست و نیاز به مطالعات سنگین و تجربه زیادی داره...

گاها بوده من یه برد رو بعد از 1 سال تعمیر کردم و تازه متوجه شدم ایراد تا چه حد ساده بوده و خارج از ذهن.

اگر عمری بود,در اینده بر روی تست پوینت های مختلفی کار خواهیم کرد که تا به حال تو نت بازگو نشده و تست ایسی های 8 پایه-16 پایه... و برسی مدارات و نقشه های علمی.

از دوستان دیگه که دانش علمی از مباحث تعمیر مادربرد دارند و یا در نمایندگی های مادربرد همکاری داشتند ,در این تاپیک شرکت کنند تا هم علمشون در جریان باشه و هم باعث تبادل اطلاعات و جذب افراد خبره در شرکت در تاپیک و در کل ارتقای دانش یکدیگر بشه.

به یاد داشته باشید دانش تعمیرات مادربرد ما در ایران تا چه حد ضعیفتر تر از کشورهای دیگه هست و تبادل اطلاعاتشون به صورت عمومی به سیکرت ترین تکنیک های ماهم غلبه میکنه و شما هنوز ترس از این دارید که مطرح کنید فرق چیپ جنوبی با شمالی چیه...

و یا برخی دوستان به این صورت پاسخ میدن که: سر سلف مدار pwm رو اعلام کن...اینجور پاسخ دادن واقع زشت هست و اگر قرار هست پاسخی داده بشه , اول باید موضوع را در یک مقاله باز کنید و توضیح بدید تا خود کاربر تشخیص بده که باید چیکار کنه...و عیب رو تشخیص بده...چه بسا همون شخص استعداد خوبی داشته باشه و پیگیر باشه و در اینده دانش بهتری به شما ارائه بده

دوستان هرچی در چنته دارید بریزید وسط ,بنده به شما قول میدم دانشتون به سطح بالاتری میره,و یا اگه گدای دانشتون هستید نیاز به پاسخ دادن ناقص نیست و از این به بعد به شخصه تذکر خواهم داد.

موفق باشید.

july61981

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-16
340
391
من هم فعلا دارم رو مادربرد pm800 pro albatron که مشکل بوق زدن رم رو داره کار می کنم اگه از دوستان کسی تجربه ای در این مورد دارن لطف کنن راهنمایی بفرماین در ضمن من خودم تعمیر کارم و نیازی به توضیح ندارم اما از انجایی که هر کاری کردم نتیجه نگرفتم از دوستان تقاضای راهنمایی رو دارم

mjzaret

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-02-06
88
326
دوست عزیز Xcard
از بابت پاسخ به سوالات و اینکه مطالب رو با توضیحات ساده و روان برای ما قابل فهم می‌کنید تشکر می‌کنم.
من هم از اینکه بعضی از دوستان به صورت کاملاً بسته و با اصطلاحات تخصصی که ما تازه‌کارها نمی‌تونیم بفهمیم جواب می‌دهند ناراحت هستم.
اگه من تازه کار اطلاعاتم طوری بود که کاملاً‌به این موارد آشنا بودم دیگه سوال کردنم چه بود؟!!!
من به این انجمن آمده‌ام که اگه اطلاعاتی داشتم در اختیار دیگران بگذارم و اگه اطلاعاتی نداشتم از دوستان دیگه دریافت کنم و گرفتن این اطلاعات مستلزم اینه که قسمت‌های مختلف ابتداً به صورت ساده و روان شرح داده بشه و بعد نسبت به تعمیر قطعه پرداخته بشه.

شاید توان ما تازه‌کارها برای پاسخگویی به زحمات شما دوستان همان دکمه خالی
1.gif

باشه. با این حال بی‌نهایت از دوستانی که به صورت ساده و روان جملاتشون رو بیان می‌کنند و راهنمای خوبی هستند تشکر و قدردانی می‌کنم.

شاد باشید

july61981

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-16
340
391
مادربرد SOLONEX SX-755S754I-RL
ز لحاظ کارایی مشکلی نداره اما اون ایسی که علامت زدم به شدت گرم می شه اساتید بفرمایید که برای پایین اوردن حرارت این ایسی چه کاری می تونم امجام بدم

abbastahmasebi

کاربر
2008-01-09
3
3
اهواز
سلام
من مادربورد گیگابایت EP43-UD3L ver1.0 دارم و از رم Geil 4GB (2*2GB) 1333 و هر دو رم با یک سرعت و یک ظرفیت (2GB) و یک شرکت سازنده (ژل) استفاده میکنم. در هنگام استفاده از هر دو رم سیستم پس از مدتی کارکرد هنگ میکند ( صفحه آبی) اما اگر یکی از آنها (فرقی نمیکند کدام) را خارج کنم سیستم خوب کار میکند. بایوس را با آخرین ورژن سایت سازنده (F8) آپدیت کردم اما مشکل همچنان پابرجاست از سیستم عامل ویندوز XP SP3 استفاده میکنم. بارها سیستم را فرمت کامل کرده و سستم عامل های مختلف نظیر ویستا و 7 را تست کردم اما اشکال از سیستم عامل یا ویروسی بودن سیستم یا هارد نبوده و تک تک رم ها را جدا - جدا تست کردم که بدون مشکل کار میکنن. در سایت سازنده برای رفع اشکال 4GB آپدیت بایوس گذاشته بودن که آپدیت کردم و مشکل رفع نشد
لطفا راهنمایی بفرمائید

bita_1th

Banned
2008-12-19
370
1,195
45
Esfahan
مشکل خاموش شدن مادربرد
سلام
من مادربردم بعد از این که روشن می کنم در جا خاموش می شه بنظر شما ربطی به IC PWM نداره?
یه IC داره به نام ISL6569cb که IC Controler pwm هست گفتم شاید از این باشه .
وقتی cpu رو بر می دارم روشن می شه و تستر FF و چراغ رست روشنه .

می شه برام توضیح بدید vcore و vram و بقیه ولتاژ ها رو که الان مادربرد روشن نمی شه از کجا بگیرم ممنون میشم .

اگر راهی دیگه ای هم هست لطفا بگید من تازه واردم .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: online_on
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا