آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

یاشکین

کاربر
2020-10-24
33
35
ایران
درود
زمانیکه نمایشگر روشنه تصویر انرا تهیه و ارسال فرمایید .

سپاس
سلام استاد

بنده تستهایی ک با چندین مقاومت، درپستهای گذشته توضیح دادم رو اکنون با تصاویر میفرستم و زیر تصاویر توضیحات رو خدمتتان اعلام میدارم
----------------------------------------------
استادعزیزم، شرمنده ک در پست قبل من تصاویر را فرستادم و نظر داشتم پس از فرستادنِ تصاویر، برگردم و گزینه ویرایش رو بزنم و توضیحات هرعکس رو درزیر همون عکس بنویسم ،اما نمیدونم چطور شده ک زیر پستها، دیگر گزینه ویرایش وجود ندارد، تا دیروز واژه ویرایش زیر تمام پستها بود اما الان نیست و من مجبور شدم دوباره پست قبل رو تکراری بفرستم و البته بااضاف کردن توضیحات، پست رو اصلاح کنم
-------------------------------------------------

تصویر اول(بالا)
نحوه نصب سیمهای نازکِ نمایشگر(تغذیه نمایشگر) و جدا بودن سیمهای ضخیم آمپرمتر، و جدابودن سیم زرد نمایشگر"نشانگر ولت"---- ولتاژگیری زینر ونمایشگر، باتنظیم مقاومت ولوم ب ۶۲۰ اهم - ک دراین حالت نمایشگر کامل و بدون چشمکزدن،روشن است(البته بدون اتصال بار ب خروجی تغذیه)
------------------------------------------

تصویردوم(بالا)
بزرگ شده تصویر اول

تصویرسوم(بالا)
کالیبره بودن نمایشگر(البته فقط قسمت ولت) و اتصال سیمهای ضخیم آمپرمتر و اتصال سیم زرد مربوط ب نشانگرِ ولت "هرکدام در جایگاه خود"
و نصب مولتیمتر ب خروجی تغذیه برای مشخص شدن ولتاژ تغذیه و هماهنگی مولتیمتر و نمایشگر

تصویرچهارم(بالا)
نصبِ لامپِ ۱۲ولتِ ۲۱وات ب خروجی تغذیه،
ولتاژ تغذیه روی ۶ولت (ک ولتاژِ ۶ولتِ تغذیه ابتدا جهت اطمینان ،بامولتیمتر تنظیم وهماهنگ شدوپس از تنظیمِ ولتاژ، بخاطر دقت،از مولتیمتر برای تست آمپر استفاده شد)
استادعزیز،مطلب مهم اینجاست ک چون بار ب تغذیه متصل شد، نمایشگر شروع بچشمکزدن کرد،وچون احتمال میرفت ک مقاومتِ ۶۲۰ اهم برای نمایشگری ک میخواد ولتاژ وجریانِ بار رو نشون بده، زیاد است لذا اهمِ مقاومت رو ب ۵۶۰ اهم کاهش دادم ک در این تصویر،مقاومت ۵۶۰ اهمه و نمایشگر قادر ب نشان دادن ولتاژ و جریان است(ک البته چون جریانِ نمایشگر کالیبره نیست، دقیقِ آن رو با مولتیمتر نشان دادم) و البته این مقدارِ اهم، برای ۶ولت جوابگو بود،درصورتی ک اگر ولتاژ رو ب ۱۲ولت میرساندم باز هم نمایشگر چشمک زن میشد(قدرت خدا رو ببینید?) ک در تصویر پایین توضیح میدم
-------------------------------------------

تصویرپنجم(بالا)
نصب لامپ ۱۲ولت ۲۱وات ب تغذیه و اینبار ولتاژ تغذیه رو از ۶ولت ب ۱۲ولت افزایش دادم، چون لامپ بیشتر جریان میکشید،لذا نمایشگر از ولتاژ ۱۰ولت ب بعد، چشمکزن میشد ک باز هم مقاومتِ سری با زینر رو، از طریق همون ولومِ متغیرِ یک کیلویی ک بجای مقاومتِ ثابت نصب کرده بودم، کاهش دادم و ب ۲۲۰ اهم رساندم ک دراین حالت، نمایشگر از حالت چشمکزن بیرون آمد و ثابت روشن ماند.

اما در تصویر مشخص است ک بعداز تنظیم تغذیه ب دوازده ولت، هنگام روشن شدن لامپ، نمایشگر افت ولتاژ از ۱۲ولت ب ۱۱/۳ ولت رو نشون میده ک خودم فکر میکنم احتمالا بخاطر ولتاژ و توان ترانس باشه--چون ترانسِ تغذیه،یک ترانس با خروجی متناوبِ ۱۳/۳ولت و ۲/۵ آمپر است اما پاسخ این افت ولتاژ و نتیجه گیری با استاد عزیزم--- ممنون ومتشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام استاد

بنده تستهایی ک با چندین مقاومت، درپستهای گذشته توضیح دادم رو اکنون با تصاویر میفرستم و زیر تصاویر توضیحات رو خدمتتان اعلام میدارم
----------------------------------------------
استادعزیزم، شرمنده ک در پست قبل من تصاویر را فرستادم و نظر داشتم پس از فرستادنِ تصاویر، برگردم و گزینه ویرایش رو بزنم و توضیحات هرعکس رو درزیر همون عکس بنویسم ،اما نمیدونم چطور شده ک زیر پستها، دیگر گزینه ویرایش وجود ندارد، تا دیروز واژه ویرایش زیر تمام پستها بود اما الان نیست و من مجبور شدم دوباره پست قبل رو تکراری بفرستم و البته بااضاف کردن توضیحات، پست رو اصلاح کنم
-------------------------------------------------

تصویر اول(بالا)
نحوه نصب سیمهای نازکِ نمایشگر(تغذیه نمایشگر) و جدا بودن سیمهای ضخیم آمپرمتر، و جدابودن سیم زرد نمایشگر"نشانگر ولت"---- ولتاژگیری زینر ونمایشگر، باتنظیم مقاومت ولوم ب ۶۲۰ اهم - ک دراین حالت نمایشگر کامل و بدون چشمکزدن،روشن است(البته بدون اتصال بار ب خروجی تغذیه)

تصویردوم(بالا)
بزرگ شده تصویر اول

تصویرسوم(بالا)
کالیبره بودن نمایشگر(البته فقط قسمت ولت) و اتصال سیمهای ضخیم آمپرمتر و اتصال سیم زرد مربوط ب نشانگرِ ولت "هرکدام در جایگاه خود"
و نصب مولتیمتر ب خروجی تغذیه برای مشخص شدن ولتاژ تغذیه و هماهنگی مولتیمتر و نمایشگر

تصویرچهارم(بالا)
نصبِ لامپِ ۱۲ولتِ ۲۱وات ب خروجی تغذیه،
ولتاژ تغذیه روی ۶ولت (ک ولتاژِ ۶ولتِ تغذیه ابتدا جهت اطمینان ،بامولتیمتر تنظیم وهماهنگ شدوپس از تنظیمِ ولتاژ، بخاطر دقت،از مولتیمتر برای تست آمپر استفاده شد)
استادعزیز،مطلب مهم اینجاست ک چون بار ب تغذیه متصل شد، نمایشگر شروع بچشمکزدن کرد،وچون احتمال میرفت ک مقاومتِ ۶۲۰ اهم برای نمایشگری ک میخواد ولتاژ وجریانِ بار رو نشون بده، زیاد است لذا اهمِ مقاومت رو ب ۵۶۰ اهم کاهش دادم ک در این تصویر،مقاومت ۵۶۰ اهمه و نمایشگر قادر ب نشان دادن ولتاژ و جریان است(ک البته چون جریانِ نمایشگر کالیبره نیست، دقیقِ آن رو با مولتیمتر نشان دادم) و البته این مقدارِ اهم، برای ۶ولت جوابگو بود،درصورتی ک اگر ولتاژ رو ب ۱۲ولت میرساندم باز هم نمایشگر چشمک زن میشد(قدرت خدا رو ببینید?) ک در تصویر پایین توضیح میدم
-------------------------------------------

تصویرپنجم(بالا)
نصب لامپ ۱۲ولت ۲۱وات ب تغذیه و اینبار ولتاژ تغذیه رو از ۶ولت ب ۱۲ولت افزایش دادم، چون لامپ بیشتر جریان میکشید،لذا نمایشگر از ولتاژ ۱۰ولت ب بعد، چشمکزن میشد ک باز هم مقاومتِ سری با زینر رو، از طریق همون ولومِ متغیرِ یک کیلویی ک بجای مقاومتِ ثابت نصب کرده بودم، کاهش دادم و ب ۲۲۰ اهم رساندم ک دراین حالت، نمایشگر از حالت چشمکزن بیرون آمد و ثابت روشن ماند.

اما در تصویر مشخص است ک بعداز تنظیم تغذیه ب دوازده ولت، هنگام روشن شدن لامپ، نمایشگر افت ولتاژ از ۱۲ولت ب ۱۱/۳ ولت رو نشون میده ک خودم فکر میکنم احتمالا بخاطر ولتاژ و توان ترانس باشه--چون ترانسِ تغذیه،یک ترانس با خروجی متناوبِ ۱۳/۳ولت و ۲/۵ آمپر است اما پاسخ این افت ولتاژ و نتیجه گیری با استاد عزیزم--- ممنون ومتشکر
درود

به پیشنهاداتم توجه نمیکنی.
اگر با مولتی‌ترن مقاومت سری زینر را انتخاب کنی بارها تاکید کردم اولا پتانسیومتر صدمه میبینه و ثانیا مقاومت محل اتصال پلاتین پتانسیومتر بدلیل جریان قابل توجه ثابت نیست و تغییر میکنه و نتیجه قابل ارزیابی نمیشه.

لذا تاکید کردم از ۲۲۰ اهمی ثابت استفاده کن.

درخصوص کاهش ولتاژ خروجی ۱۲ ولت در جریان حدود ۲ آمپر.

اگر ولوم جریان را بمقدار ماکزیمم انتخاب نکرده باشی و مثلا ۲ آمپر انتخاب کنی دراینصورت اجازه عبور بیش از ۲ آمپر را نخواهد داد و بهمین دلیل بقدری ولتاژ خروجی را کم میکنه که بیش از ۲ آمپر عبور نکنه.

اما درصورتیکه ولوم جریان را بمقدار ماکزیمم یا ۳ آمپر انتخاب کرده باشی ولی باز هم ولتاژ خروجی با ۱۲ ولت ۲ آمپر افت کرده دراینصورت.
ازآنجاکه صرفنظر از قدرت ترانس ، ولتاژ ترانس برای تامین جریان زیاد در ولتاژ ۱۲ ولت کافی نیست لذا با این مشکل در ولتاژ بالا در جریان بالا مواجه میشی ولی در جریان‌های پایین‌تر مشکلی وجود نداره.

لذا برای رفع این عیب باید قدرت و ولتاژ ترانس ، مناسب باشه و یا باید از خازن‌های صافی دیگری استفاده و با خازن بزرگ موجود اضافه و موازی کنی که بهتر بشه و هرچه خازن بیشتری موازی کنی دریافت جریان بالاتر و نزدیکتر به ۳ آمپر با همین ترانس هم مقدور میشه.
البته در ولتاژهای پایین تر با همین شرایط دریافت ۳ آمپر مقدور است.

ضمنا بخاطر نداشتم که ولتاژ ترانس ۱۳ ولته و لذا یکی از دلایلی که مقاومت سری زینر باید کوچکتر از مقاومت نقشه باشه همین ولتاژ ترانس هست که پایینه.
زیرا نقشه برای ترانس ۱۸ ولت طراحی شده.
همچنین قدرت ترانس شما که در تصویر دیده میشه کافی نیست و برای دریافت جریان قابل توجه در ولتاژ بالا باید از ترانس بزرگتری استفاده کنی ولی اگه همین مقادیر ولتاژ و جریان کمتر از ۲ آمپر برای شما کافی است میتونی از همین ترانس استفاده فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
سلام استاد
بنده یه تغذیه ۱۵.۵ ولتی یک امپر دارم ولی مصرف کننده ای که دارم باید۱۳.۵ولت بهش بدم (تغذیه ۱۲ ولتی تست کردم جواب میده ولی ضعیفه ) میخوام جریان تغذیه ۱۵ ولتی رو کمتر کنم از چه مقاومتی میتونم استفاده کنم که به مصرف کننده آسیب نزنه

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام استاد
بنده یه تغذیه ۱۵.۵ ولتی یک امپر دارم ولی مصرف کننده ای که دارم باید۱۳.۵ولت بهش بدم (تغذیه ۱۲ ولتی تست کردم جواب میده ولی ضعیفه ) میخوام جریان تغذیه ۱۵ ولتی رو کمتر کنم از چه مقاومتی میتونم استفاده کنم که به مصرف کننده آسیب نزنه
درود

مشکل شما که نامرتبط با تاپیک است و لذا اینجا محل مناسبی برای طرح مشکل شما نیست در تاپیک مستقلی مطرح کنید.

همون جا نقشه را ارسال و یا دو مقاومت نمونه‌گیر ولتاژ را اعلام کنید.
هرچند نحوه کاهش یا افزایش ولتاژ سوئیچینگ را مکررا اعلام کردم .

سپاس

یاشکین

کاربر
2020-10-24
33
35
ایران
درود

به پیشنهاداتم توجه نمیکنی.
اگر با مولتی‌ترن مقاومت سری زینر را انتخاب کنی بارها تاکید کردم اولا پتانسیومتر صدمه میبینه و ثانیا مقاومت محل اتصال پلاتین پتانسیومتر بدلیل جریان قابل توجه ثابت نیست و تغییر میکنه و نتیجه قابل ارزیابی نمیشه.

لذا تاکید کردم از ۲۲۰ اهمی ثابت استفاده کن.

درخصوص کاهش ولتاژ خروجی ۱۲ ولت در جریان حدود ۲ آمپر.

اگر ولوم جریان را بمقدار ماکزیمم انتخاب نکرده باشی و مثلا ۲ آمپر انتخاب کنی دراینصورت اجازه عبور بیش از ۲ آمپر را نخواهد داد و بهمین دلیل بقدری ولتاژ خروجی را کم میکنه که بیش از ۲ آمپر عبور نکنه.

اما درصورتیکه ولوم جریان را بمقدار ماکزیمم یا ۳ آمپر انتخاب کرده باشی ولی باز هم ولتاژ خروجی با ۱۲ ولت ۲ آمپر افت کرده دراینصورت.
ازآنجاکه صرفنظر از قدرت ترانس ، ولتاژ ترانس برای تامین جریان زیاد در ولتاژ ۱۲ ولت کافی نیست لذا با این مشکل در ولتاژ بالا در جریان بالا مواجه میشی ولی در جریان‌های پایین‌تر مشکلی وجود نداره.

لذا برای رفع این عیب باید قدرت و ولتاژ ترانس ، مناسب باشه و یا باید از خازن‌های صافی دیگری استفاده و با خازن بزرگ موجود اضافه و موازی کنی که بهتر بشه و هرچه خازن بیشتری موازی کنی دریافت جریان بالاتر و نزدیکتر به ۳ آمپر با همین ترانس هم مقدور میشه.
البته در ولتاژهای پایین تر با همین شرایط دریافت ۳ آمپر مقدور است.

ضمنا بخاطر نداشتم که ولتاژ ترانس ۱۳ ولته و لذا یکی از دلایلی که مقاومت سری زینر باید کوچکتر از مقاومت نقشه باشه همین ولتاژ ترانس هست که پایینه.
زیرا نقشه برای ترانس ۱۸ ولت طراحی شده.
همچنین قدرت ترانس شما که در تصویر دیده میشه کافی نیست و برای دریافت جریان قابل توجه در ولتاژ بالا باید از ترانس بزرگتری استفاده کنی ولی اگه همین مقادیر ولتاژ و جریان کمتر از ۲ آمپر برای شما کافی است میتونی از همین ترانس استفاده فرمایید.

سپاس
سلام استاد عزیز
بنده بکمک شما مدار منبع تغذیه رو مونتاژ کردم و با یک ترانس ۱۳ ولت ۲/۵ آمپر راه اندازی کردم-- بسیار منبع سخت جون و کارآمدیست و حدود سه ماهی است ک باتوجه ب ترانس کوچک و جمع وجورش واقعا محشره و کار راه انداز------ اما اکنون یک بورد دیگر برای ترانس ۱۸ولت ۶ آمپر مونتاژ کردم با این تفاوت ک از:

دوعدد 2n3055 بهمراه اتصال مقاومت ۲۲صدم امیتر--- دوعدد مقاومت ۶۸صدم ده وات ----و دوعدد خازن ۶۸۰۰ میکروفاراد ک برابر با بیش از چهارخازن۳۳۰۰ میباشد --- مونتاژ کردم ، حالا وقتی ولتاژ را روی ۱۲ ولت تنظیم میکنم و ولوم جریان هم تا آخر باز میباشد و لامپ دوازده ولت ۲۱ وات متصل میکنم بدون اینکه ولتاژ خروجی افت کنه ، ولتاژ دوسر خازنهای بزرگ افت میکنه و از۲۲/۵ ولت به ۲۱/۳ ولت افت میکنه --- لطفا درصورت امکان، راهنمایی، و اشکال کار را بفرمایید--- آیا احتیاج هست برا ترانس ۶ آمپر یک 2n3055 دیگر اضافه کنم؟؟؟--- آیا احتمال داره ترانزیستور bc640 ،باید ب ترانزیستور قویتر تغییر کنه؟؟؟ ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید
ضمنا استاد عزیز- راهی بفرمایید ک بنده بتونم بکمک اون ، مثلا همین ترانس ۱۸ ولت ۶ آمپر رو ک بعد از اتصال ب تغذیه ، در خروجی ۲۰/۷ ولت میده رو، در ولتاژ ۲۰ ولت ۶ آمپر تست کنم و متوجه بشم ک ترانس تا چند آمپر جواب میده --- یا بعبارتی آیا این ترانس واقعا یک ترانس ۶ آمپر است؟؟؟

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام استاد عزیز
بنده بکمک شما مدار منبع تغذیه رو مونتاژ کردم و با یک ترانس ۱۳ ولت ۲/۵ آمپر راه اندازی کردم-- بسیار منبع سخت جون و کارآمدیست و حدود سه ماهی است ک باتوجه ب ترانس کوچک و جمع وجورش واقعا محشره و کار راه انداز------ اما اکنون یک بورد دیگر برای ترانس ۱۸ولت ۶ آمپر مونتاژ کردم با این تفاوت ک از:

دوعدد 2n3055 بهمراه اتصال مقاومت ۲۲صدم امیتر--- دوعدد مقاومت ۶۸صدم ده وات ----و دوعدد خازن ۶۸۰۰ میکروفاراد ک برابر با بیش از چهارخازن۳۳۰۰ میباشد --- مونتاژ کردم ، حالا وقتی ولتاژ را روی ۱۲ ولت تنظیم میکنم و ولوم جریان هم تا آخر باز میباشد و لامپ دوازده ولت ۲۱ وات متصل میکنم بدون اینکه ولتاژ خروجی افت کنه ، ولتاژ دوسر خازنهای بزرگ افت میکنه و از۲۲/۵ ولت به ۲۱/۳ ولت افت میکنه --- لطفا درصورت امکان، راهنمایی، و اشکال کار را بفرمایید--- آیا احتیاج هست برا ترانس ۶ آمپر یک 2n3055 دیگر اضافه کنم؟؟؟--- آیا احتمال داره ترانزیستور bc640 ،باید ب ترانزیستور قویتر تغییر کنه؟؟؟ ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید
ضمنا استاد عزیز- راهی بفرمایید ک بنده بتونم بکمک اون ، مثلا همین ترانس ۱۸ ولت ۶ آمپر رو ک بعد از اتصال ب تغذیه ، در خروجی ۲۰/۷ ولت میده رو، در ولتاژ ۲۰ ولت ۶ آمپر تست کنم و متوجه بشم ک ترانس تا چند آمپر جواب میده --- یا بعبارتی آیا این ترانس واقعا یک ترانس ۶ آمپر است؟؟؟
درود

افت ولتاژ خازن‌های بزرگ در کلیه تغذیه‌ها طبیعی و متناسب با جریان مصرفی است .
اساسا وجود خازن بزرگتر به همین علته که ولتاژ خروجی یکسوساز بمقدار کمتری افت کنه و لذا افت ولتاژ خازن صافی اشکالی نداره و افت ولتاژ خازن در تغذیه شما عالیه.

حتی با خازن کوچکتر هم فقط در ولتاژهای بالا میتونی جریان کمتری مصرف کنی و اگر جریان مصرفی زیاد و نامتناسب با ظرفیت خازن باشه ، در ولتاژهای بالا ، ولتاژ خروجی تغذیه هم افت میکنه و تغذیه بدرستی کار نمیکنه.

در جریان بیش از ۳ آمپر بجای bc640 از ترانزیستور قویتر استفاده کنید ، در پست‌های اول تغییرات لازم را اعلام کردم.

بابت قدرت ترانس .
اولا با توجه به گزارش شما ، ترانس شما مناسبه.
ثانیا برای ارزیابی ترانس کافیه مصرف کننده پرتوان مانند لامپ‌های اتومبیل استفاده کنید و ولتاژ را بتدریج تا ۱۲ ولت افزایش دهید و ببینید ولتاژ خروجی ترانس در چه جریانی ، آنقدر افت میکنه که موجب اختلال عملکرد تغذیه میشه.

ضمنا بسیار بسیار بندرت نیاز به جریان بیش از ۳ آمپر دارید اما عمر تغذیه‌هایی که توانایی بیش از ۳ آمپر دارند ، کمتر میشه و همچنین احتمال بروز خطاهای پرهزینه بیشتر میشه.
مثلا اگه در حالت ۶ آمپر باشه و خروجی تغذیه ، ناخواسته و اشتباها روی بردی بیافته باباشو درمیاره.

سپاس

آخرین ویرایش:

یاشکین

کاربر
2020-10-24
33
35
ایران
درود

افت ولتاژ خازن‌های بزرگ در کلیه تغذیه‌ها طبیعی و متناسب با جریان مصرفی است .
اساسا وجود خازن بزرگتر به همین علته که ولتاژ خروجی یکسوساز بمقدار کمتری افت کنه و لذا افت ولتاژ خازن صافی اشکالی نداره و افت ولتاژ خازن در تغذیه شما عالیه.

حتی با خازن کوچکتر هم فقط در ولتاژهای بالا میتونی جریان کمتری مصرف کنی و اگر جریان مصرفی زیاد و نامتناسب با ظرفیت خازن باشه ، در ولتاژهای بالا ، ولتاژ خروجی تغذیه هم افت میکنه و تغذیه بدرستی کار نمیکنه.

در جریان بیش از ۳ آمپر بجای bc640 از ترانزیستور قویتر استفاده کنید ، در پست‌های اول تغییرات لازم را اعلام کردم.

بابت قدرت ترانس .
اولا با توجه به گزارش شما ، ترانس شما مناسبه.
ثانیا برای ارزیابی ترانس کافیه مصرف کننده پرتوان مانند لامپ‌های اتومبیل استفاده کنید و ولتاژ را بتدریج تا ۱۲ ولت افزایش دهید و ببینید ولتاژ خروجی ترانس در چه جریانی ، آنقدر افت میکنه که موجب اختلال عملکرد تغذیه میشه.

ضمنا بسیار بسیار بندرت نیاز به جریان بیش از ۳ آمپر دارید اما عمر تغذیه‌هایی که توانایی بیش از ۳ آمپر دارند ، کمتر میشه و همچنین احتمال بروز خطاهای پرهزینه بیشتر میشه.
مثلا اگه در حالت ۶ آمپر باشه و خروجی تغذیه ، ناخواسته و اشتباها روی بردی بیافته باباشو درمیاره.

سپاس
سلام استاد

بنده میخوام برای تغذیه با ترانس ۱۸ولت ۶آمپر، ک فرمودید bc640 رو با ترانزیستور قویتر عوض کنم، tip 36B دارم ،آیا این ترانزیستور رو میشه بجای bc646 برای جریان ۶ آمپر قرار داد
تصویر دیتاشیت tip36B رو ارسال میکنم

ضمنا استادعزیز بنده تمام ۱۷۰صفحه منبع تغذیه رو خواندم- درجایی کاربری درمورد تعویض زنر۲.۲ به ۳.۳ سوال کردند و شما تایید کردید ک با تعویض زینر ، میشه ب جریان بیشتر دست پیدا کرد- اگر امکان داره در این مورد هم توضیح بفرمایید

ممنون ومتشکر

آخرین ویرایش:

daniyal18

کاربر vip
کاربر
2022-11-26
364
188
29
Yazd
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

درود
من هرگز نگفتم ولتاژ زیاد انتخاب و با مقاومت ۱ اهم ولوم جریان را تا انتها بچرخانید.
اساسا برای کشف مقدار محدودکنندگی ، آزمایشاتی را پیشنهاد کردم.
که بدون اطمینان از سلامت تغذیه ، ولوم را تا انتها نچرخانید .
معلومه که ۱۰ ولت با مقاومت ۱ اهمی دقیقا جریان ۱۰ آمپر داره و اگه محدود کننده جریان بدرستی کار نکنه باباش درمباد

توصیه های من برای پیشگیری از خسارته ولی بازم توجه نکردی و ولوم را تا انتها چرخوندی و تست کردی که اینجوری نیاز به توصیه نبود .

باید ۱ اهمی را به خروجی متصل کنی و ولتاژ را کم کم بالا ببری تا ۳ آمپر از مقاومت عبور کنه ، حالا اگه ولتاژ را کمی بیشتر کنی که بیش از ۳ آمپر عبور کنه و لامپ جریان روشن بشه در این صورت محدود کننده جریان درسته و این نقطه از ولوم را برای ۳ آمپر علامت بزن و بنابرین این موضوع مهمه که اگه اندکی ولوم ولتاژ را بیشتر بچرخانی باید چراغ جریان روشن بشه ، ضمنا هر لحظه حرارت قطعات را بررسی کن .

اگه هنوز تا انتهای ولوم جای خالی داره و میتونی بیشتر بچرخونی یعنی تغذیه نیاز به تنظیمات و تغییراتی داره که ۳ آمپر در انتهای ولوم قرار بگیره و نتونی آمپر بیشتری انتخاب کنی .

راه حل دوم اینه که از نقطه ۳ آمپر که علامت زدی ولوم را بیشتر نچرخونی وگرنه میتونه در حالت اتصال کوتاه یا با بارهای کم اهم جریان بیشتر از ۳ آمپر بده و بسوزه .

قبلا یک زینر را ۲ ولت اعلام و الان ۱،۸۴ اعلام کردی چرا ؟

.
ضمنا قصد داشتی مقاومت اضافه و موازی کنی اما تا رفع عیب اگه میخوای خودسرانه کاری کنی دیگه نباید از من سوال کنی.

البته بعد از رفع عیب هر کاری دوست داری بکن و بعدش بمن ارتباطی نداره و میتونی برای تحقیق و بررسی هر اقدامی انجام بدی چون من بی خبر هستم و عامل فریب و گمراهی من نمیشه.

در ضمن مقاومت یک اهم برای تست خوب نیست و لااقل ۵ اهم انتخاب کن .

زمانیکه ولوم را بدون بار
تا انتها بچرخونی ولتاژ پایه ۳ آی سی نسبت به پایه ۲ چند ولته ؟

ضمنا باید ولتاژ و مقاومتی انتخاب کنید که بیش از ۱۰۰ میلی آمپر کشیدی چراغ جریان روشن بشه مثلا ۱۰۰ اهمی را به خروجی متصل کن و ولوم جریان مینیمم باشه ولتاژ را بتدریج بالا ببر ببین در چه ولتاژی لامپ جریان روشن میشه ؟
حالا ولوم جریان را اندکی بیشتر کن و ولتاژ را بتدریج بالا ببر بطوریکه در ۱۰ ولت در خروجی باشه و ولوم جریان در یک نقطه ، لامپ جریان را در مرز خاموش و روشن قرار میده که همونجا ۱۰۰ میلی آمپره ، یعنی اگه در همین حالت خروجی را اتصال کوتاه کنی همون ۱۰۰ میلی آمپر عبور میکنه ( دوباره ولوم را تا انتها نچرخونی و تست کنی ، صبر کن آزمایشات کامل بشه ) دراینحالت که چراغ ، قرمز شده ، هرچه ولتاژ را زیاد کنی ولتاژ خروجی زیاد نمیشه ، آیا این کار رو کردی ؟

دراینصورت محدود کننده تست میشه وگرنه هر تغذیه کلنگی هر جریان ۱۰۰ و ۳۰۰ میلی آمپر را میتونه بده و این موضوع اهمیتی نداره و دراینصورت محدود کننده جریان تست نشده . اگر لامپ جریان در جریان مختلف( کمتر از ۳ آمپر )روشن بشه دراینصورت محدود کننده بدرستی کارمیکنه

فعلا تا یک آمپر تست ها رو انجام بده .

. دیگه کف کردم.
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156457
مشاهده فایل‌پیوست 156785
درود چقدر شما ناز پاسخ گو هستید ادم لذت همنوع بودن با شمارو حس میکنه ذوق میکنه حال میکنه ششو نیم صبح شده اما من همچنان دارم دنبال پاسخ های زیبا میگردم و از اطلاعات بزرگواران لذت میبرم
اگه از سایت اخراج نشم حتما از خونه میشم و پشت در میخوابم (مزاح )
موفق و در پناه خداوند متعال که الان بیشتر دوسش دارم برا افریده هاایی چون بزرگواران باشید

یاشکین

کاربر
2020-10-24
33
35
ایران
سلام استاد
ترانس ۱۸ ولت ۶ آمپر متناوب ،ب تغذیه متصل کردم-- درحالی ک ولتاژ پلدیود و خازن، ۲۳ ولت- و خروجی تغذیه ۲۱ ولت میباشد- هنگامی ک خروجی را اتصال کوتاه میکنم، ولتاژ خازن و پلدیود از ۲۳ به ۱۸ ولت "اندازه گیری با مولتیمتر" افت میکنه و نمایشگرِ کالیبره شده ی تغذیه، صفر ولت ۶ آمپر رو نشان میده- با این تفاسیر ک ۲۳ ولت خازن ب ۱۸ ولت افت میکنه میشه گفت ک ترانس ضعیفه و ۶ آمپر نیست؟؟ ممنون میشم پاسخ بفرمایید

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام استاد
ترانس ۱۸ ولت ۶ آمپر متناوب ،ب تغذیه متصل کردم-- درحالی ک ولتاژ پلدیود و خازن، ۲۳ ولت- و خروجی تغذیه ۲۱ ولت میباشد- هنگامی ک خروجی را اتصال کوتاه میکنم، ولتاژ خازن و پلدیود از ۲۳ به ۱۸ ولت "اندازه گیری با مولتیمتر" افت میکنه و نمایشگرِ کالیبره شده ی تغذیه، صفر ولت ۶ آمپر رو نشان میده- با این تفاسیر ک ۲۳ ولت خازن ب ۱۸ ولت افت میکنه میشه گفت ک ترانس ضعیفه و ۶ آمپر نیست؟؟ ممنون میشم پاسخ بفرمایید

درود

نمیدونم هدف شما چیه ؟
اگر بدنبال نام ترانس هستید که ۶ آمپری هست یا نه ؟
باید بدانید که ملاک و معیار دقیقی برای این منظور وجود نداره و فقط معیار تقریبی را قابل تصور میکنه.

یعنی اگه چنین ترانسی که ولتاژ ماکزیمم خازن بزرگ تغذیه در جریان ۶ آمپر از ۲۳ ولت بمقدار ۱۸ ولت افت میکنه چنانچه با ترانس مشابهی در همین شرایط ، ولتاژ خازن بزرگ بمقدار ۱۷ یا ۱۹ ولت افت کنه ممکنه این ترانس‌ها هم بعنوان ۶ آمپری عرضه بشه.

اما نکته مهم ، فقط ماکزیمم ولتاژ خازن در شرایط مورد نظر است .
یعنی اگر ولتاژ خازن بزرگ در ۶ آمپر ۱۸ ولت بشه دراینصورت دریافت ولتاژ از این تغذیه و با این ترانس تا حدود ۱۶ ولت مقدور است چه این ترانس را ۶ آمپری و چه ۶۰ آمپری بنامیم و لذا فقط این نکته حائز اهمیت است که از صفر تا ۱۶ ولت ، جریان ۶ آمپر را براحتی قابل دریافت میکند .

برای دریافت ۶ آمپر در ولتاژ بالاتر هم بارها توضیح دادم که چگونه میسر میشه ، اما همواره تاکید کردم که ارتقاء تغذیه برای دریافت بیش از ۳ آمپر ، کار بی‌ثمر و بیهوده‌ و حتی مضر است و فقط احتمال خسارت و صدمه تغذیه افزایش می‌یابد.

مگر در امور خاص که نیاز دائمی به جریان بالاتر از ۳ آمپر داشته باشید که بسیار بعیده.

اصولا محدودیت ولتاژ و جریان تغذیه ، مزیت محسوب میشه .
بطوریکه تغذیه ۳ آپ امپی معروف که از بدو فعالیتم استفاده کردم ، عامدانه ولتاژ و جریان آنرا بمقدار کمتر از ۳۰ ولت و کمتر از ۳ آمپر محدود کردم و به همین علت هرگز صدمه ندیده.

چون هدفم استفاده از تغذیه است نه نمایش توانایی تغذیه.
و ازآنجاکه در هیچیک از امور الکترونیکی نیازی به ولتاژ ۲۵ ولت و جریان ۳ آمپر هم نداشتم ، لذا مقدار ولتاژ و جریان را به حداقل مقادیر مورد نیازم محدود کردم تا در صورت خطا و حوادث ناخواسته خسارت کمتری تحمیل کند .

با این وجود تابحال علیرغم تاکید و تکرار مکرر این حقیقت حتی یک مورد ندیدم که به این نکته بسیار مهم توجه بشه و لذا درصورت امکان همگی علاقمندان ، خواستار تغذیه صفر الی ۱۰۰۰ ولت ۱۰۰۰ آمپر هستند و اگر علت آنرا جویا شوید ، هیچگونه توجیه منطقی و علمی نیز ندارند .

سپاس

بالا