آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: فقط با یک رله و ترانس سوئیچینگ بسازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
این فقط یه احتمال هست که منم دوست داشتم به واقعیت میپیوست ولی متاسفانه قطعات SMD رو قبلا عوض کرده بودم و الان مشکل از آیسی مولتی متره
گذاشتم رو رنج 750 متناوب
چنتا جرقه کارش رو تموم کرد

درود

پس ولتاژ باطری یا تغذیه سیستم چند برابر ولتاژ نامی ثانویه ترانس بوده .

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

پس ولتاژ باطری یا تغذیه سیستم چند برابر ولتاژ نامی ثانویه ترانس بوده .

سپاس

قبل اینکه مولتی مترم به فنا بره اون ترانس 18 متناوب داده بود و من بهش 14 مستقیم وصل کردم با جریان نیم آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
قبل اینکه مولتی مترم به فنا بره اون ترانس 18 متناوب داده بود و من بهش 14 مستقیم وصل کردم با جریان نیم آمپر

درود

کدوم ترانس ۱۸ متناوب داده بود و در. چه حالتی داده بود .
شاید این حقیقت که سلف ها یا ترانس ها در زمان قطع جریان ، ولتاز بینهایت تولید میکنند باورکردنی نباشه ، اما با این حادثه برای همیشه این درس مهم و بزرگ یادت میمونه زیرا با پوست و استخون تجربه کردی ، اگرچه کمی پوست رو سوزوند و استخون رو تکوند.

ولتاژ تولیدی سلف و ترانس هر چه بسمت بینهایت میره ناتوان تر و بی حس تر میشه ، اما باید بدانید که در بی باری کلیه ولتاژهای حس دار و بی حس وجود دارن ، ولی با کوچکترین بار ، ولتاژهای بی حس و بی رمق نابود میشن .

بهمین علت تاکید میشه از آزاد کردن ثانویه ترانس های افزاینده بشدت پرهیز کنید.

قطعا مولتیمتر شما ارزون قیمت بوده وگرنه باید تمهیدات حفاظتی برای ولتاژهای بالا میداشت و البته اگر قبلا تعمیر شده ، یکبار وظیفه خود را انجام داده ولی تعمیرکار خارج کرده و جایگزین نکرده، زیرا غالبا بفکر فردا نیستیم و خیامی عمل میکنم و دم را غنیمت شمرده و غم فردا را برای لذت امروز هزینه میکنیم که درس دوم ماجراست.

نکته مهمی که رعایت نشده اینه که هیچوقت نباید ولتاژ متناوب سوئیچبنگ را اندازه گیری کنید چون ثمری نداره و ولتاژ صحیحی اعلام نمیکنه و بدون بار هم دارای ولتاژ بالاست.
ولی اندازه گیری ولتاژ خازن صافی یکسوساز ، مانعی نداره.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
درود

کدوم ترانس ۱۸ متناوب داده بود و در. چه حالتی داده بود .
شاید این حقیقت که سلف ها یا ترانس ها در زمان قطع جریان ، ولتاز بینهایت تولید میکنند باورکردنی نباشه ، اما با این حادثه برای همیشه این درس مهم و بزرگ یادت میمونه زیرا با پوست و استخون تجربه کردی ، اگرچه کمی پوست رو سوزوند و استخون رو تکوند.

ولتاژ تولیدی سلف و ترانس هر چه بسمت بینهایت میره ناتوان تر و بی حس تر میشه ، اما باید بدانید که در بی باری کلیه ولتاژهای حس دار و بی حس وجود دارن ، ولی با کوچکترین بار ، ولتاژهای بی حس و بی رمق نابود میشن .

بهمین علت تاکید میشه از آزاد کردن ثانویه ترانس های افزاینده بشدت پرهیز کنید.

قطعا مولتیمتر شما ارزون قیمت بوده وگرنه باید تمهیدات حفاظتی برای ولتاژهای بالا میداشت و البته اگر قبلا تعمیر شده ، یکبار وظیفه خود را انجام داده ولی تعمیرکار خارج کرده و جایگزین نکرده، زیرا غالبا بفکر فردا نیستیم و خیامی عمل میکنم و دم را غنیمت شمرده و غم فردا را برای لذت امروز هزینه میکنیم که درس دوم ماجراست.

نکته مهمی که رعایت نشده اینه که هیچوقت نباید ولتاژ متناوب سوئیچبنگ را اندازه گیری کنید چون ثمری نداره و ولتاژ صحیحی اعلام نمیکنه و بدون بار هم دارای ولتاژ بالاست.
ولی اندازه گیری ولتاژ خازن صافی یکسوساز ، مانعی نداره.

سپاس
یه کاهنده داشتم بهش 220 زده بودم 9 دوبل داده بود
من توصیه ای از شما ندیدم برای جدا نکردن خروجی از بار مصرفی
یه فیوز داشت که نسوخت چون جریان خیلی ضعیف ولی ولتاژ بالا بود
قبلا خودم تعمیرش کرده بودم و مقاومت های ضعیف SMDرو عوض کرده بودم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
یه کاهنده داشتم بهش 220 زده بودم 9 دوبل داده بود
من توصیه ای از شما ندیدم برای جدا نکردن خروجی از بار مصرفی
یه فیوز داشت که نسوخت چون جریان خیلی ضعیف ولی ولتاژ بالا بود
قبلا خودم تعمیرش کرده بودم و مقاومت های ضعیف SMDرو عوض کرده بودم

درود

مقاومت های ضعیف SMDرو عوض کرده بودم
قطعا از مقاومت smd با توان مشابه استفاده نکردی.
و بجای مقاومت صفر اهم از سیم استفاده کردی اما smd صفر اهم بعنوان بهترین فیوز استفاده میشه.

شاید ۲۰ بار در تاپیک های مختلف تاکید کردم ولتمترها قادر به اندازه گیری ولتاژ متناوب سوئیچینگ و هر فرکانسی جز ۵۰ و ۶۰ هرتز نیستند.
بهمین علت راهکاری با یک دیود و خازن بر ای اندازه گیری ماکزیمم ولتاژ مفید تقدیم کردم .

و تاکید کردم سلف. ها در هر سیکل که جریان قطع میشه ولتاژ بینهایت تولید میکنن و به همین علت تاکید کردم نباید ثانویه ترانس هایولتاژ افزاینده آزاد بشه.

و لذا اگرچه نکته های مهم مربوطه را تاکید کردم اما اگر قرار باشه برای هر موضوعی تمامی نکته های آن مطرح بشه در اینصورت طرح هر موضوعی نیاز به وقت کلان چند ماهه داره.
مثلا در هر تاپیکی که توصیه میشه مقاومت دو نقطه از مدار را اندازه گیری و گزارش کنید ، اگه شما دستگاه را خاموش نکنید منجر به صدمه اهم متر میشه و لابد میفرمایید شما نگفتید جهت اندازه گیری اهم دو نقطه ، باید دستگاه را خاموش کنم؟

بله روش اندازه گیری و نکات مهم و مقدماتی که هر تعمیرکاری باید بدونه در تاپیک ها مطرح نمیشه اما دلیل رعایت نکردن آنها هم نمیشه و اگه تجربه کافی ندارید و قبل از فراگیری مقدمات لازم اقدام به تعمیر میکنید و وقت کلانی از پاسخگو زایل میشه ، لااقل باید ریسک خسارات احتمالی را تحمل کنید .

لذا اگر با مولتیمتر ساده اقدام به اندازه گیری هایولتاژ کنید ، خودتان مقصرید که قبل از مطالعه مقدمات لازم اقدام به تعمیر کرده اید و اساتید راهنما ، موظف به آموزش نکات بدیهی و مقدمات الکترونیک در هر تاپیک نیستند.

فلذا اگر توصیه میشه تلویزیون را روشن کن ، باید بدانید که با برق تکفاز روشن کنید و نمیتوانید با برق دو فاز روشن کنید و اگر با برق دو فاز خسارتی وارد کردید نمیتوانید گلایه و توقع کنید که چرا نگفتی با دو فاز روشن نکنم ؟!!

اصولا تحقیق در هر موردی ممکنه منجر به خسارت بشه و لذا بهتره احتمال خسارت را کم کنیم ازجمله باوجودیکه همواره تهیه مولتیمتر آنالوگ را تاکید و توصیه کردم و در این تاپیک هم یادآور شدم
معذالک مطمئنم بازم قصد داری مولتیمتر دیجیتال تهیه کنی .

سپاس

آخرین ویرایش:

m0hammd

کاربر
2022-04-01
35
19
با سلام:
چون در طراحی، حد اکثر باز و بسته شدن کنتاکت های یک رله را 10بار درثانیه میدانند و بعد از آن کنتاکت باز ( normaly open) را باز یا ( open) می دانند. یا به عبارتی دیگر ما نباید به یک رله فرمان بیش تر از 10 پالس در ثانیه بدهیم. در سیستم های پیشرفته حداکثر بیش از6 بار در ثانیه پالس نمی دهند. چون در حرکت مکانیکی کنتاکت پل یا com. در بیش از 10 بار در ثانیه نمی تواند به کنتاکت نورمالی اوپن یابازوصل شود.
کسی اطلاع دارن که علت فوت جناب تحیری چی بوده؟
یا من اشتباه فهمیدم
ایا ایشون سالم هستن؟

armin-a

کاربر vip
کاربر
2011-12-06
262
210
کی اینو گفته.؟؟ ایشون هستن و انشالله سالها پایدار و سلامت باشن

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
درود
اصولا تحقیق در هر موردی ممکنه منجر به خسارت بشه و لذا بهتره احتمال خسارت را کم کنیم ازجمله باوجودیکه همواره تهیه مولتیمتر آنالوگ را تاکید و توصیه کردم و در این تاپیک هم یادآور شدم
معذالک مطمئنم بازم قصد داری مولتیمتر دیجیتال تهیه کنی .

استاد مزایای مولتی متر آنالوگ رو میشه بگین؟ یک نکته که فرمودین شاید تعمیر راحت ترش باشه...

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

استاد مزایای مولتی متر آنالوگ رو میشه بگین؟ یک نکته که فرمودین شاید تعمیر راحت ترش باشه...

درود

قبلا تاکید کردم ، برای درک مطالب هر تاپیک باید پست ها را بصورت کامل تعقیب کنید تا پاسخ مفصل و کاملی که تقدیم شده مطالعه فرمایید.

لذا مطمئنم با توجه به حجم پست ها ، موضوعی بصورت تصادفی جلب توجه کرده و جهت درک موضوع حوصله مطالعه پست ها را نداشتید .

اما طرح سوالات تکراری که قبلا مطرح شده دو عیب داره

۱- پاسخ مجدد بسیار خلاصه تر خواهد بود چون یکبار پاسخ عمیق و مفصلی تقدیم شده.

۲- ازآنجاکه بصورت گزینشی بخشی از موضوع را با نواقصی مطرح میکنید ، لذا علاوه بر اینکه درک سوال را دشوار میکنه ، ضمنا بدلیل مرور زمان دستخوش فراموشی شده و لذا قدرت پاسخگویی و هضم پاسخ را ضعیف میکنه.

لذا بهترین شیوه ، استخراج و دریافت پاسخ از پست های گذشته است.

اما درحالیکه مطالعه هر تاپیک مورد نظر حضرتعالی نیاز به فرصت بیش از یکهفته داره ، معذالک در زمان بسیار کوتاه ، سوالات متفاوتی در تاپیک های مختلف مطرح فرمودی که اثبات میکنه حتی مطالب یکی از تاپیک ها را مطالعه نفرمودی.

بنابرین مجددا تاکید و تصریح میکنم بجای طرح سوالاتی که قبلا مطرح شده و پاسخ مبسوطی تقدیم گردیده ، هر تاپیک را بطور کامل مطالعه فرمایید تا ضمن دریافت پاسخ مفصل قبلی از تکرار مطالب نیز پیشگیری گردد.

سپاس

آخرین ویرایش:

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
درود بر استاد گرامی

درود

قبلا تاکید کردم ، برای درک مطالب هر تاپیک باید پست ها را بصورت کامل تعقیب کنید تا پاسخ مفصل و کاملی که تقدیم شده مطالعه فرمایید.

لذا مطمئنم با توجه به حجم پست ها ، موضوعی بصورت تصادفی جلب توجه کرده و جهت درک موضوع حوصله مطالعه پست ها را نداشتید .

اما طرح سوالات تکراری که قبلا مطرح شده دو عیب داره

۱- پاسخ مجدد بسیار خلاصه تر خواهد بود چون یکبار پاسخ عمیق و مفصلی تقدیم شده.

۲- ازآنجاکه بصورت گزینشی بخشی از موضوع را با نواقصی مطرح میکنید ، لذا علاوه بر اینکه درک سوال را دشوار میکنه ، ضمنا بدلیل مرور زمان دستخوش فراموشی شده و لذا قدرت پاسخگویی و هضم پاسخ را ضعیف میکنه.

لذا بهترین شیوه ، استخراج و دریافت پاسخ از پست های گذشته است.

اما درحالیکه مطالعه هر تاپیک مورد نظر حضرتعالی نیاز به فرصت بیش از یکهفته داره ، معذالک در زمان بسیار کوتاه ، سوالات متفاوتی در تاپیک های مختلف مطرح فرمودی که اثبات میکنه حتی مطالب یکی از تاپیک ها را مطالعه نفرمودی.

بنابرین مجددا تاکید و تصریح میکنم بجای طرح سوالاتی که قبلا مطرح شده و پاسخ مبسوطی تقدیم گردیده ، هر تاپیک را بطور کامل مطالعه فرمایید تا ضمن دریافت پاسخ مفصل قبلی از تکرار مطالب نیز پیشگیری گردد.

سپاس

اولا به وفور تاکید کردم مولتیمتر آنالوگ یا عقربه ای استفاده کنید که خیلی بسوزه با تعویض دو سه تا مقاومت و دیود درست میشه و مزایای بیشماری داره.
یک نکته که فرمودین شاید تعمیر راحت ترش باشه...

در این تاپیک به جز مزیتی که ذکر کردم، به موارد دیگری اشاره نکردین ...

به همین دلیل به ذهنم رسید که موضوع رو در سایت سرچ کنم

به این رسیدم که سرعتش هم بهتره ، به خاطر نمونه گیری و غیره دیجیتال های ارزون . مورد دیگه ای هم هست؟ و اینکه مولتی متر های عقربه‌ای رایج در بازار ( ارزان قیمت و متوسط) برای آزمایش هایی که معرفی می‌کنین کاربرد دارن؟

در مورد موضوع این تاپیک آیا می‌تونم از رله زیر برای این آزمایش استفاده کنم؟

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا