آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: فقط با یک رله و ترانس سوئیچینگ بسازید

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,764
خراسان بزرگ!
درود...
استاد غزال عزیز مثل همیشه با مطالب عالی شگفت زده فرمودید...
من یک ویبراتور رادیو قدیمی داشتم همیشه برام سوال بود مکانیسم چیست...
قدیمها هم طرحهایی بعنوان اینورتر با رله میدیدم...درزمان جنگ در مجله الکترونیک اما واقعا عملی بودنشان سوال بود....
حالا با این توضیحات دقیق و استادانه و واشکافی ویبراتور ... بقدری لذت بردم و اموختم که نمیدانم چگونه تشکر کنم...
فردا باید مجدد مطالب را مرور کنم...

ضمنا سیستم جرقه زنی الکترونیک پیکان بینظیر بود
این مدار را خیلیها میساختن کار نمیکرد...
وجودتان سالم و عمرتان بابرکت باد..

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام لینک کلیپ ک گفته های استاد عزیز غزال رو تایید میکنه ک تنها با یک رله و ترانس ولتاژ 220ولت قابل قبول.. و نحوه کار سویچینگ رو ب روش بسیار ساده آموزش داد تشکر از استاد فقط با فشار دادن دکمه تشکر کافی نیست هر جا که هستید سربلند و پیروز باشید
http://up.iranblog.com/files/1541480912.mp4
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام لینک کلیپ ک گفته های استاد عزیز غزال رو تایید میکنه ک تنها با یک رله و ترانس ولتاژ 220ولت قابل قبول.. و نحوه کار سویچینگ رو ب روش بسیار ساده آموزش داد تشکر از استاد فقط با فشار دادن دکمه تشکر کافی نیست هر جا که هستید سربلند و پیروز باشید
http://up.iranblog.com/files/1541480912.mp4
سپاس

درود

بسیار عالی

بابت زحمتی که کشیدی کلک دیگری همراه با داستان مربوطه تقدیمت میکنم و هرچند موضوع ساده ای است اما حدس میزنم اطلاع نداری و برات جالبه

زمانیکه دستگاههای الکترونیکی لامپی بود و تازه دستگاههای ترانزیستوری در حال عرضه بود و بدیهیه که آی سی های قابل برنامه ریزی قابل تصور نبود بسیاری از ابزار مورد تقاضا رو با رله میساختیم
بطوریکه یک دامداری بزرگ که چند بار بموجب قطعی برق و لاقیدی و مسامحه و سهل انگاری کارگران دامداری متحمل خسارت سنگینی شده بود از من خواست ساعت تقویم داری براش درست کنم که اگه برق رفت و دوباره اومد زمان دقیق لحظه ای که برق رفته نشون بده تا دروغ احتمالی مسئولین دامداری مشخص بشه

من از رله بصورت خودنگهدارنده و یک ساعت تقویم دار با نقشه زیر استفاده کردم .
یعنی از کنتاکت باز رله بصورت نقشه زیر استفاده کردم تا خودنگهدارنده بشه
بطوریکه اگه یکلحظه ولتاژ به بوبین بدی و قطع کنی رله کماکان فعال میمونه چون از طریق کنتاکت باز که لحظه اول بسته شده دیگه ولتاژ بوبین تامین میشه و این رله هیچوقت غیرفعال نمیشه مگر برق بره
و وقتی برق شهر و بتبع آن ولتاژ مثبت قطع بشه دیگه رله فعال نمیشه تا یکنفر دوباره یکلحظه ولتاژ به بوبین رله بده

به این ترتیب ساعت تقویم داری با بوبین رله (بخش قرمز) موازی کردم تا قطعی برق موجب ازکارافتادگی ساعت بشه

و یک شاسی زنگ برای فعال کردن لحظه اول مطابق نقشه اضافه کردم و در دفتر صاحب دامداری نصب کردم تا کسی جز صاحب دامداری بهش دسترسی نداشته باشه

به این ترتیب در اولین نوبت که قطعی برق که از سوی مسئولین دامداری انکار میشد مشخص شد

سپاس
IMG_20181105_233150_248.jpg

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
خوب استاد جای سوال هست یعنی کارگر ها خودشون از عمد برق رو قط میکردن دلیل ش .و خوب برق ک قط می شه دوباره توسط شرکت برق وصل میشه .و کاربرد مدار شما این هست اگر برق توسط کارگران قط می شد صاحب دامداری از طریق شرکت برق پی گیری میکرد ک در اون زمان و تاریخ برق قط شده یا نه سوال ابتدایی سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
خوب استاد جای سوال هست یعنی کارگر ها خودشون از عمد برق رو قط میکردن دلیل ش .و خوب برق ک قط می شه دوباره توسط شرکت برق وصل میشه .و کاربرد مدار شما این هست اگر برق توسط کارگران قط می شد صاحب دامداری از طریق شرکت برق پی گیری میکرد ک در اون زمان و تاریخ برق قط شده یا نه سوال ابتدایی سپاس

درود

در گذشته ، تجهیزات فعلی نبود که هر واقعه ای بدقت قابل تعقیب باشه
از طرفی قطع برق هزار دلیل داشت مثلا ارتباط ناقص سیم های کنتور روی تیر برق که بدلایلی قطع و وصل میشد و یا اینکه مشکلی در دامداری موجب عمل کردن فیوز میشده و مسئولین مربوطه برخلاف وظیفه توی منزل خود یا در خواب بودند و یا با هر قصور دیگری بموقع متوجه نمیشدند و پس از رفع مشکل برق انکار میکردند که مشکل برق موجب نارسایی ها بوده چون در صورت قطع برق موظف به انجام دستی امور بودند و بموقع متوجه نمیشدند که بموقع انجام دهند و از بروز خسارت پیشگیری کنند
در هر صورت وظیفه مجری اجرای درخواسته و دلایل درخواست اهمیتی نداره که چرا چنین خواسته ای داره
مقصودم طرح یکی از کاربردهای رله در گذشته و ازجمله ثبت واقعه با استفاده از رله بود.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,689
10,175
گنبد کاووس
با درود خدمت استاد غزال
اخیرا داشتم روی یک آمپلی فایر ترانزیستوری کمی تحقیق میکردم
بابت از بین بردن هوم ترانس نیاز به سلف در ورودی تغذیه آمپ داشت و این سلف رو توسط ثانویه یک ترانس ۱۲ ولتی کوچک مهیا نمودم و مشکل مرتفع گردید

در حین آزمایشات به موضوع جالبی برخورد نمودم که مرتبط به اینورتر و افزاینده ولتاژ میباشد لذا ترجیح دادم در این تاپیک عنوان نمایم

جهت کنجکاوی خروجی ثانویه ترانس 12 ولت 4 آمپری را به ثانویه ترانس کوچکی متصل نمودم و در عین ناباوری حدود 240 ولت روی اولیه ترانس کوچک ظاهر گردید
ابتدا گمان کردم این ولتاژ خطای ولتمترم میباشد
و این بار با دستم لمس کردم و دستم رو قشنگ لرزوند

این بار 24 ولتی رو به تانویه ترانس 12 ولت متصل کردم و حدود 340 ولت روی اولیه ترانس کوچک افتاد و دست رو بیشتر میلرزوند

جهت تست یک لامپ 100وات رشته ای قدیمی رو به اولیه ترانس کوچک متصل کردم( ورودی ۲۴ ولت خروجی ۳۴۰ ولت ) و لامپ کاملا پرنور روشن شد
با ورودی 12 ولت لامپ رشته ای کم نور روشن میشد

استاد آیا این درسته؟
یعنی به همین راحتی میشه اینورتر افزاینده ساخت ؟

اگر نیاز به تصویر یا فیلم میباشد بفرمایید آپلود مینمایم

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با درود خدمت استاد غزال
اخیرا داشتم روی یک آمپلی فایر ترانزیستوری کمی تحقیق میکردم
بابت از بین بردن هوم ترانس نیاز به سلف در ورودی تغذیه آمپ داشت و این سلف رو توسط ثانویه یک ترانس ۱۲ ولتی کوچک مهیا نمودم و مشکل مرتفع گردید

در حین آزمایشات به موضوع جالبی برخورد نمودم که مرتبط به اینورتر و افزاینده ولتاژ میباشد لذا ترجیح دادم در این تاپیک عنوان نمایم

جهت کنجکاوی خروجی ثانویه ترانس 12 ولت 4 آمپری را به ثانویه ترانس کوچکی متصل نمودم و در عین ناباوری حدود 240 ولت روی اولیه ترانس کوچک ظاهر گردید
ابتدا گمان کردم این ولتاژ خطای ولتمترم میباشد
و این بار با دستم لمس کردم و دستم رو قشنگ لرزوند

این بار 24 ولتی رو به تانویه ترانس 12 ولت متصل کردم و حدود 340 ولت روی اولیه ترانس کوچک افتاد و دست رو بیشتر میلرزوند

جهت تست یک لامپ 100وات رشته ای قدیمی رو به اولیه ترانس کوچک متصل کردم( ورودی ۲۴ ولت خروجی ۳۴۰ ولت ) و لامپ کاملا پرنور روشن شد
با ورودی 12 ولت لامپ رشته ای کم نور روشن میشد

استاد آیا این درسته؟
یعنی به همین راحتی میشه اینورتر افزاینده ساخت ؟

اگر نیاز به تصویر یا فیلم میباشد بفرمایید آپلود مینمایم

با تشکر

درود

این موضوع غیر عادی نیست و اینورتر هم نیست.
به هر ترانسی ولتاژ متناوب متصل کنی در سیم پیچ دیگه ولتاژی مطابق روابط ساده ای که قبلا مطرح شد القا میشه
اگه تعداد دور سیم پیچ اولیه کمتر باشه ترانس افزاینده است و ولتاژ بالاتری دریافت میکنی.

اگه به همون روابط و فرمول ها توجه کنی می بینی غیرعادی نیست.
سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
من این سوئیچینگ رو با یه رله اوراقی و یه خازن 47 میکرو ساختم
لامپ رو روشن کرد
جرقه هم میزد
ولی خدا رو شکر که به خروجی دست نزدم و الا الآن کنار مولتی متر نازنینم رو به قبله افتاده بودم
کاش تو پست اول یه تذکر میدادید که خروچی رو به ولت متر نزنید تو این گرونی حالا حالاها باید پول جمع کنم برا خریدن یکی دیگه
خودم کردم که ...
در بی باری حدود چند ولت تو خروجی آشکار میشه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
من این سوئیچینگ رو با یه رله اوراقی و یه خازن 47 میکرو ساختم
لامپ رو روشن کرد
جرقه هم میزد
ولی خدا رو شکر که به خروجی دست نزدم و الا الآن کنار مولتی متر نازنینم رو به قبله افتاده بودم
کاش تو پست اول یه تذکر میدادید که خروچی رو به ولت متر نزنید تو این گرونی حالا حالاها باید پول جمع کنم برا خریدن یکی دیگه
خودم کردم که ...
در بی باری حدود چند ولت تو خروجی آشکار میشه؟

درود

اولا به وفور تاکید کردم مولتیمتر آنالوگ یا عقربه ای استفاده کنید که خیلی بسوزه با تعویض دو سه تا مقاومت و دیود درست میشه و مزایای بیشماری داره.

ثانیا همیشه باید ولتاژهای مشکوک را در رنج بالا تست کنید و بتدریج رنج ولتمتر را کم کنید .
ضمنا این ولتاژها صدمه ای به انسان نمیزنه و لرزش عصبی ایجاد میکنه و بنظر من مفید هم هست بطوریکه غالبا عامدانه به ولتاژ بالای بی خطر دست میزنم و از لرزش ناشی از آن لذت میبرم.
البته منظورم این نیست که شما هم دست بزنید چون اگه در موقعیتی گیر کنید که قادر به جدا کردن آن نباشید اونوقت پس از زمان قابل توجه که فرصت کافی برای تجزیه خون داره ، کار تموم میشه.

احتمالا ولتمترت حفاظت هایی داره و قابل تعمیره.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا
این فقط یه احتمال هست که منم دوست داشتم به واقعیت میپیوست ولی متاسفانه قطعات SMD رو قبلا عوض کرده بودم و الان مشکل از آیسی مولتی متره
گذاشتم رو رنج 750 متناوب
چنتا جرقه کارش رو تموم کرد

بالا