آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست مدار فرستنده

2elyas

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-01-30
388
1,540
با سلام خدمت استاد عزیز بنده تو یه فرستنده یه مدار دیدم که وقتی آنتن فرستنده رو باز میکردم بصورت اتوماتیک قسمت پاور خروجی قطع میشد اگه شما این مدار رو دارین ممنون میشم کمکم کنید البته این موضوع رو میخواستم تو تاپیک مدارات در خواستی اعلام کنم که ظاهرا اون تاپیک رو بستید فرکانس کاری مدار بین 200تا 270 مگاهرتز هست بازم از زحماتتون سپاسگذارم.

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,087
48
ایران
با سلام خدمت استاد عزیز بنده تو یه فرستنده یه مدار دیدم که وقتی آنتن فرستنده رو باز میکردم بصورت اتوماتیک قسمت پاور خروجی قطع میشد اگه شما این مدار رو دارین ممنون میشم کمکم کنید البته این موضوع رو میخواستم تو تاپیک مدارات در خواستی اعلام کنم که ظاهرا اون تاپیک رو بستید فرکانس کاری مدار بین 200تا 270 مگاهرتز هست بازم از زحماتتون سپاسگذارم.

سلام
دوست عزیز مدار پروتکت کننده طبقه آر اف فرستنده همراه با نمایش دهنده توان خروجی !!

[hide] VHF_Protection.jpg[/hide]

swr-3.jpg

swr-2.jpg

2elyas

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-01-30
388
1,540
با سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز جدا ازتون ممنونم که به درخواست این حقیر ترتیب اثر دادین.استاد اگه میشه یه توضیح هم در مورد مدار فوق بدین که زمانی که آنتن به دلیلی قطع شد این مدار کدوم قسمت رو قطع میکنه آیا تغذیه قسمت آمپلی رو یا ورودی آمپلی بازم کمال تشکر رو از شما و تمام عزیزانی که برای این انجمن زحمت میکشند دارم .بدرود

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,087
48
ایران

برای مشاهده تطبیق و عدم تطبیق امپدانس های انتن و خروجی RF فرستنده ها توسط كابل كواكسیال دستگاهی هست كه مسیر رفت و برگشتی سیگنال آنتن را نشان میدهد كه SWR METER نام دارد. یعنی همین مدار بالا . زمانی که خروجی RF بعد از فی لتر ها به RF INPUT وارد می شود و از طرف دیگر به آنتن متصل شده و از طریق ان منتشر می گردد. اگر سیگنال رادیویی شما بطور صحیح ارسال شود و انتن یا کابل قطع نباشد .سیگنا برگشتی نخواهید داشت این یعنی ارسال صحیح . ولی اگر مشکلی در قسمت انتن (یعنی بعد از طبقه آر اف تا انتن) داشته باشید سگنال بشدت برگشت خورده و نزدیک به دوبرابر به قسمت RF می رسد وباعث سوختن ترانزیستور یا ماژول آراف می شود.

[hide]این مدار در اصل یک وات متر و SWR [/hide]
[hide] متراست . گه سیگنال برگشتی به پایه 5 LM3914 می رود و این ای سی که یک VU متر است
با بالا رفتن ولتاژ ورودی ال ای دی های بترتیب روشن شده به نهایت خود یعنی ورودی بیش از حد که با ال ای دی قرمز در این مدار مشخص شده استمی رسد. ودر نهایت باعث روشن شدن رله شده و رله قبل از ترانزیستور ار اف یعنی به بیس آن و از طرف دیگر به خروجی پیش تقویت کننده متصل می شود .تا بتواند در موقع خطر ورودی ترانزیستور را قطع کند و ترانزیستور خاموش شود. و نسوزد.
[/hide]

موفق باشید.

mohamad1357

مدیر بخش DVB-T
مدیر تالار
2013-03-12
2,084
34,870
MASHHAD
باسلام خدمت اساتید
بنده یک فرستنده 12 ولتی اتومبیل دارم با مارک HITACHI
فرکانس ان 800 مگا هرتز و10 وات قدرت .
سئوال ایا این باند مجاز است .
برد این فرستنده چقدر میباشد .
طول انتن چند سانتیمتر .
ومن داخل انرا باز کردم وبجای ترانزیستور قدرت RF دو ایسی بزرگ دیدم .
ویک سئوال دیگه جای یک فیش در این دستگاه کسری دارد چه چیزی جایگزین ان کنم .
Picture 001.jpg
Picture 002.jpg
Picture 003.jpg

2elyas

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-01-30
388
1,540

برای مشاهده تطبیق و عدم تطبیق امپدانس های انتن و خروجی RF فرستنده ها توسط كابل كواكسیال دستگاهی هست كه مسیر رفت و برگشتی سیگنال آنتن را نشان میدهد كه SWR METER نام دارد. یعنی همین مدار بالا . زمانی که خروجی RF بعد از فی لتر ها به RF INPUT وارد می شود و از طرف دیگر به آنتن متصل شده و از طریق ان منتشر می گردد. اگر سیگنال رادیویی شما بطور صحیح ارسال شود و انتن یا کابل قطع نباشد .سیگنا برگشتی نخواهید داشت این یعنی ارسال صحیح . ولی اگر مشکلی در قسمت انتن (یعنی بعد از طبقه آر اف تا انتن) داشته باشید سگنال بشدت برگشت خورده و نزدیک به دوبرابر به قسمت RF می رسد وباعث سوختن ترانزیستور یا ماژول آراف می شود.

hidden content may not be quoted
hidden content may not be quoted

موفق باشید.

با سلام و عرض ادب خدمت استاد و دوست گلم و با تشکر از راهنماییتون میدونم که راهنمایی و حل مشکلات اعضای این انجمن وقت گرانبهای شمارو زیاد میگیره غیر قدردانی ازشما و آرزوی سلامتی برای شما کار دیگه ای از دست ما برنمیاد انشاالله همیشه سلامت و پاینده باشین. با توضیحات شما یه سوال دارم که آیا زمانیکه رله قطع میکنه با وصل شدن آنتن دوباره وصل میشه یا اینکه باید دستگاه رو خاموشو روشن کردتا رله وصل بشه؟ بازم بینهایت از زحمات شما سپاسگذارم

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,087
48
ایران
باسلام خدمت اساتید
بنده یک فرستنده 12 ولتی اتومبیل دارم با مارک HITACHI
فرکانس ان 800 مگا هرتز و10 وات قدرت .
سئوال ایا این باند مجاز است .
برد این فرستنده چقدر میباشد .
طول انتن چند سانتیمتر .
ومن داخل انرا باز کردم وبجای ترانزیستور قدرت RF دو ایسی بزرگ دیدم .
ویک سئوال دیگه جای یک فیش در این دستگاه کسری دارد چه چیزی جایگزین ان کنم .
مشاهده فایل‌پیوست 79937
مشاهده فایل‌پیوست 79938
مشاهده فایل‌پیوست 79939

سلام
همونطوری که خودتون گفتید یک فرستنده گیرنده است بردش در این فرکانس 50 کیلومتر به بالا البته موانع موجب کم شدن برد میشه . معمولا تو این فرکانس
چیزی ارسال نمیشه ولی بهر حال بیشتر از یک کیلومتر غیر مجاز است. مگر با مجوز !! اون سوکت جای میکروفن دستی و صفحه کلید است.والا جایگزین نمیدونم چی میخوره . انتن حدود 30 سانت نیاز دارید .البته با محاسبه دقیق میشه فهمید. اون دوتا .قطعات ماژول rf خروجی دستگاهه . اکه بدون انتن روشن بشه بهشون آسیب میرسه. فکر کنم از قطعات استوک ژاپنی باشه.

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,087
48
ایران
با سلام و عرض ادب خدمت استاد و دوست گلم و با تشکر از راهنماییتون میدونم که راهنمایی و حل مشکلات اعضای این انجمن وقت گرانبهای شمارو زیاد میگیره غیر قدردانی ازشما و آرزوی سلامتی برای شما کار دیگه ای از دست ما برنمیاد انشاالله همیشه سلامت و پاینده باشین. با توضیحات شما یه سوال دارم که آیا زمانیکه رله قطع میکنه با وصل شدن آنتن دوباره وصل میشه یا اینکه باید دستگاه رو خاموشو روشن کردتا رله وصل بشه؟ بازم بینهایت از زحمات شما سپاسگذارم
سلام
عرض ارادت دوست عزیزم
با رفع مشکل بطور خودکار وصل میشه.
موفق باشید.

2elyas

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-01-30
388
1,540
سلام
عرض ارادت دوست عزیزم
با رفع مشکل بطور خودکار وصل میشه.
موفق باشید.

درود و سپاس.ببخشید استاد شماره چندتا از قطعات این مدار درج نشده میشه زحمت اینو هم بکشید بازم بینهایت سپاسگذارم

بالا