آی پی امداد
abtahi

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

vhw

کاربر
2012-12-20
60
318
با سلام خدمت دوستان.
مادربورد ASUS P5L-MX به دستم رسید که تعدادی از خازن های اطراف مدار CPU وجود نداشت که با جایگزاری آنها مادربورد فوق برای یک لحظه روشن و سریع خاموش میشد. با جدا کردن 4 پین پاور ، مادربورد سوئیچ میشد. و این یعنی اشکال سوئیچ لحظه ای از مدار تغذیه CPU است. با بررسی بیشتر متوجه شدم علامتگزاری جهت های منفی و مثبت خازن های الکترولیتی در مادربورد های ASUS با بقیه مادربورد ها فرق دارد .خازن های تغذیه مدار CPU را برعکس و مطابق سایر خازن ها قرار دادم و دستگاه سوئیچ شد. اما........!

A1.jpg

بعد از روشن شدن با پیغام زیر مواجه شدم و بعد از 15 ثانیه مادربورد خاموش میشد .

A2.jpg

بعد از بررسی مادربورد ،جامپر هایی روی بورد قرار داشت به نام USBPW که اگر اشتباه نکنم تنظیم ولتاژ USB بود که یکی از آنها 5V و دیگری 5VSB بود و حالت نرمال 5V است و برای تنظیم آن کافی بود جامپر را روی پین 1و 2 تنظیم کنم. با انجام این کار ، مشکل خاموشی بعد از 15 ثانیه حل شد و بعد از آن با پیغام ریکاوری بایوس مواجه شدم .
A3.jpg
جهت حل این مشکل هم با مراجعه به سایت ASUS فایل بایوس را دانود کرده و در سی دی رایت کردم و لی بایوس آپدیت نشد اما با تهیه فلاپی و اتصال آن به مادربورد این مشکل هم رفع شد.
امیدوارم برای دوستان مفید باشد.

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,191
استان زنجان
دوستان سلام دوباره این عمل رو شاید بیشتر اعضا بدونند ولی من وقتی یک برد یا هرچیز دیگری که برای
تعمیر میارن اول یک عکس از اینترنت براش میگرم تا اگه جای قطعه ای خالی باشه زود جایگزین کنم اینطوری سریع تر به مقصد میرسم
چون در اکثر مین ها شده که جای قطعه باشه ولی خودش نباشه که ا دیدن عکس برد اصلی میشه فهمید که ایا قبلا هم بوده یا نه
البته اینم بگم که جای بسیاری از قطعات برای ارتقا یا چیز دیگه ای در مدار خالی میمونه
موفق باشید

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,427
ایران
با درود
مادربرد Asrock مدل Conroe1333 D667 روشن نمی شد
با بررسی متوجه سوختن و داغ شدن رگولاتور Ams1117 شدم
پس از تعویض استارت می خورد ولی تصویر نمی داد با تعویض دو خازن کناری رگولاتور و پروگرام کردن بایوس
مشکلش حل شد و تصویر داد

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,191
استان زنجان
سلام دوستان این که میگم هم تجربه است هم اموزش

ببنید من خودم گاهن شده که وقتی شروع به تعمیر میکنم یادم میره وسایلی مثل سی پی یو یا باطری بکاپ رو از روی برد بردارم ولی تجربه ای که
داشتم بهم اینو یادا وری میکنه که متذکر بشم دوستان حتما قطعات رو از روی برد بردارن و بعد شروع به هیت گرفتن یا هویه کاری بکنند
مخصوصا باطری بکاپ رو خسته نباشید

ITE-1983

کاربر
2010-08-16
283
961
مادربورد Asusمدل M2N-E روشن میشد وبعد از 10 الی 15 ثانیه خاموش میشد.با تعویض رگولاتوری که با FPANEL در ارتباط بود و همچنین تعویض خازن SMD کنار بایوس حل گردید.
با تشکر

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,812
آبادان
با سلام
امروز یه لپ تاپ acer aspire E1-570 g برام ا.مد که کامل خاموش بود . با بررسی مدار پاور متوجه شدم که از ماسفت ورودی ولتاژ 19 به آی سی پاور تزریق نمیشه و یه مقومت جامپری که توی ین مسیر هست سوخته . مقاموت رو عوض کردم بازم جواب نداد و هیچی به هیچی . به پشت برد نگاه کردم دیدم که یه پایه ی این مقاومت به یه ترانزیستور ریز که وضیفه ی سوئیچ این ولتاژ رو داشته وصل شده . با تعویض این ترانزیستور چشمم به جمال چراغ پاور روشن شد و سیستم درست شد
نتیجه ی اخلاقی اینکه زود آی سی پاور تعویض نکنید

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,191
استان زنجان
دوستان سلام

یک تجربه که من داشتم این بود برد های اتو پاور معمولا ایرادی که دارن از i/o است ولی چجور میشه این ایراد رو تشخیص داد
کافیه دیباگر داشته باشی اگر اتو پاور بود و دیباگر شروع به دادن کد کرد و همه مراحل رو رفت ایراد از i/o است اما اگر هیچ کدی نداد اولین کاری که باید
کرد این است روی چیپ جنوبی دست میگذاریم اگر داغ میکرد یکبار ریسولد میکنیم اگر درست نشد چیپ سوخته اما اگر این ایراد رو هم نداشت باید به فاز cpu
رفت و تست کرد و همینطور تا اخر

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,002
2,879
با سلام خدمت شما دوستان گرامی

من هم با نظر آقای امجدی استاد گرامی و عزیز موافقم . نگاه کردن باعث میشود که اولاً ما در کارمان تمرکز مناسب را پیدا کنیم و ثانیاً عیوب ظاهری مثل سوختگی ها ، شکستگی ها ، دستکاری غیر اصولی توسط خود مشتری یا سایر تعمیرکاران تازه کار را متوجه شویم

کارهای دیگری مثل :
1- استفاده از دستکش لاتکس یا دستبند GND
2- خارج کردن باطری CMOS
3- خارج کردن کلیه قطعات مثل RAM - CPU - VGA و غیره
4- گذاشتن یک قطعه فوم پلاستیکی ، کارتن یا شیشه یا هرچیز عایق دیگر زیر مادربرد برای جلوگیری از اتصالی یا چسبیدن قلع یا سیم و غیره
5 - و غیره
باعث انجام هرچه بهتر کار تعمیرات ما میگردد .

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,299
7,271
صومعه سرا
سلام و ادب
در مادر برد گیگا مدل GA-G41MT-S2 REV1.3 مادر برد بعد از گذشت چند دقیقه خود بخود خاموش میشد.
دمای سی پی یو نرمال بود و همه قطعات چک شده بودند.با استفاده از هیتر در زمانیکه مادر برد روشن بود قطعات اطراف رم حرارت مختصری داده شد و مشاهده شد که زمان خاموش شدن تسریع گردید.با استفاده از بدنه هویه روشن رو چند ای سی حرارت وارد شد که مشخص شد ای سی LM324 حساسیت به دما دارد.با تعویض آن مادربرد تعمیر گردید.ای سی مذبور در کنج(نزدیک اسلت رم) قرار دارد.

بالا