آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپيك سؤالات وپاسخها

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,567
استاد شما قبلا گفتیدusb لب تاب فقط 5 ولت داره حالا میگید از خروجی 16 ولت ... من گیج شدم
با سلام :
دوست عزيز حق باشماست - با پاسخ پست قبلي اشتباهي رخ داده :( با عرض معذرت :
و اما پاسخ درخواست شما : درگاه يو اس بي شامل چهار سيم كه معمولا به رنگ هاي :
1- قرمز همون +5ولت
2 - سبز ديتاي +
3 - سفيد ديتاي - {براي ديدن رنگ سفيد با ماوث انتخاب و رنگي كنيد }
4 - مشگي همون ولتاژ -
بنابراين شما بايد از دو پين كناري {پين هاي وسطي براي ديتا هستند } قرمز براي + 5 ولت و از مشگي {اخرين پين درگاه } براي گراند و منفي 5 ولت .
از شكل كمك بگيريد :
1 Red 5 Volt 2 White Data - 3 Green Data + 4 Black Ground

توجه : دوست عزيز كشيدن بار بيش از حد مجاز به مادر برد شما اسيب ميرساند .
:mad:
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 5.9 کیلوبایت بازدیدها: 171
  • 3.5 کیلوبایت بازدیدها: 171
  • 4 کیلوبایت بازدیدها: 179
  • 427 بایت بازدیدها: 182
آخرین ویرایش:

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
سوال ؟؟؟؟ اگر جواب بدهید لطف کرده اید ..
در یک پاور سویچینگ معمولی وقتی خازن آخر که برق 12 ولت را صاف میکند بر میداریم ولتاژ ( فقط با دیود خالی ) به 2 الی 3 ولت میرسد ...
سوال اینکه آیا این ولتاژ اصلی هست و زمانی که خازن الکترولیت اضافه میشود ولتاژ اضافه کاذب هست یا خیر ؟؟؟؟؟
::::::::::::::::::::::::::::::::::::
سوال 2 هم با همان ترتیب بالا .... اما اینبار برای آمپر هست زمانی که خازن هست 1.5 آمپر و زمانی که نیست حدود 350 میلی آمپر ...
ممنون برای پاسخ شما استاد عزیز .....
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
سوال آخر اینکه ..............
اگر ما به مدت مثلآ 5 ثانیه شدت آمپر یک پاور سویچینگ رو که 24 ولت هست بگیریم و اهمتر نشان دهد که آمپر 3 هست ....
میتوان با قاطعیت گفت آمپر 3 هست و اگر پاور رو به مصرف کننده 3 آمپر وصل کنیم آیا آن پاور سویچینگ مشکلی برایش ایجاد نمیشود ..
اصلآ این روش آمپر سنجی درست هست یا خیر ..
...........
مرسی مرسی مرسی مرسیییییییییییییییی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: badal1352

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,567
سوال ؟؟؟؟ اگر جواب بدهید لطف کرده اید ..
در یک پاور سویچینگ معمولی وقتی خازن آخر که برق 12 ولت را صاف میکند بر میداریم ولتاژ ( فقط با دیود خالی ) به 2 الی 3 ولت میرسد ...
سوال اینکه آیا این ولتاژ اصلی هست و زمانی که خازن الکترولیت اضافه میشود ولتاژ اضافه کاذب هست یا خیر ؟؟؟؟؟
::::::::::::::::::::::::::::::::::::
سوال 2 هم با همان ترتیب بالا .... اما اینبار برای آمپر هست زمانی که خازن هست 1.5 آمپر و زمانی که نیست حدود 350 میلی آمپر ...
ممنون برای پاسخ شما استاد عزیز .....
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
سوال آخر اینکه ..............
اگر ما به مدت مثلآ 5 ثانیه شدت آمپر یک پاور سویچینگ رو که 24 ولت هست بگیریم و اهمتر نشان دهد که آمپر 3 هست ....
میتوان با قاطعیت گفت آمپر 3 هست و اگر پاور رو به مصرف کننده 3 آمپر وصل کنیم آیا آن پاور سویچینگ مشکلی برایش ایجاد نمیشود ..
اصلآ این روش آمپر سنجی درست هست یا خیر ..
...........
مرسی مرسی مرسی مرسیییییییییییییییی
با سلام :
پ س 1 = دوست عزيز ابتدا بفرماييد ولتاژ بدون خازن را روي dc يا ac گرفتين ؟
چون در اين حالت از طرفي ولتاژ بعد از ديود هست يعني dc ولي در حقيقت ريپل برق ac هنوز بعد از ديود موجود هست كه فضايي خالي از انرژي ميباشد .
در كل به اين مسله دقت كافي مبذول داريد كه مولتي متر يا ولتمتر قادر است ولتاژ rms را نشان دهد در صورتيكه ولتاژ بعد از ديود همان پيك تو پيك ميباشد و نهايتا اينكه ولتاژ هايي كه در اين حالت با مولتي متر معمولي ميگيريد هيچكدام صحيح نيست {مولتيمترها قادر به سنجش واقعي قله ولتاژ نيستند } ولي اگر با اسيلوسكوپ و با توجه به شكل موج خروجي اندازه گيري كنيد خواهيد ديد كه ولتاژ همون 12 ولت فرضي شما را نشان ميدهد .
براي توضيح بيشتر بايد فرق ولتاژ rms و p2p را بدانيد . در اين رابطه عدد ضريبي داريم كه با حرف k نشان ميدهند و ان عبارت از عددي تقريبا 0/444 ميباشد .
در محاسبات ولتاژ rms /p2p >> عدد خوانده شده توسط مولتي متر {درحالت dc } را در k ضرب و حاصل را در ولتاژ خوانده جمع ميكنند تا به ولتاژ rms { موثر } برسند .
با وصل كردن يك خازن به ولتاژ خروجي بعد از ديود در حقيقت مقداري از نوك {قله يا همون پيك ولتاژ } به علت زمان شارژ خازن كاسته ميشود ولي از طرفي فضاي خالي بين سيكل ها توسط دشارژ همين خازن در همين زمان پر ميشود و نهايتا ريپل موجود تقريبا حذف شده و يك منبع dc را تحويل مصرف كننده ميدهد .{دليل اختلاف ولتاژ با خازن و بدون خازن بود} .
پ س 2 = مسلما وقتي ولتاژ بيشتر شود امپر ان نيز بيشتر شده و نهايتا توان خروجي بالا ميرود .
پ س 3 = امپر را براي مدتي خاص نبايد گرفت ممكن است در لحظه ابتدايي به دليل تلفاتي دستگاه ها {گرم شدن و شارژ شدن خازن هاي موجود و... } مقدار واقعي مصرف درست سنجيده نشود براي گرفتن امپر مصرفي يك دستگاه مصرف كننده بايد يك رشته از سيم برق تغذيه را از امپر متر عبور داده و ميانگين جريان را در طول كار متناوب ان در توان ثابتي سنجيده و معيار مصرف قرار داد .
اينكه در زمان بخصوص شما جريان را گرفته ايد و 3 امپر نشان داده بله در اين لحظه جريان مصرفي مصرف كننده 3 امپر بوده كه منبع تغديه شما نيز قادر بوده اين جريان را ارايه دهد {براي چند لحظه امپر xx را نشان دادن دليل بر توان واقعي منبع نمي باشد ممكن است در اين زمان منبع شما افت ولتاژ داشته ولي شما از اين مسله بي خبر بوده ايد }
با تشكر .
موفق باشيد .

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
از پاسخ 3 خیلی ممنون کامل بود .....
در مورد پاسخ 2 ..
پ س 2 = مسلما وقتي ولتاژ بيشتر شود امپر ان نيز بيشتر شده و نهايتا توان خروجي بالا ميرود .
یک سوال درست شد ...
طبق جواب شما ، آیا میتوان اگر یک پاوری 5 ولت 300 میلی آمپر را با اضافه کردن مقدار دور سیم پیچ سوم که برای 5 ولت هست ، آمپر آن را نیز زیاد کرد ..
مثلآ اگر این دور سیم پیچ 8 دور است ما با اضافه کردن 30 دور سیم ، ولتاژ رو بیاریم بالا و به عدد 24 برسانیم و نتیجه اینکه آمپر هم از 300 میلی آمپر به 1 آمپر ،
برسد ..
و آنگاه با خازن رگلاتور ولتاژ رو از 24 به 5 ولت رسوند و آمپر هنوز 1 باشد ؟؟
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
در مورد سوال اول هم ..
ولتاز ما و منظور ولتاژ DC هست ..
و این تیکه را متوجه نشدم ..
براي توضيح بيشتر بايد فرق ولتاژ rms و p2p را بدانيد . در اين رابطه عدد ضريبي داريم كه با حرف k نشان ميدهند و ان عبارت از عددي تقريبا 0/444 ميباشد .
در محاسبات ولتاژ rms /p2p >> عدد خوانده شده توسط مولتي متر {درحالت dc } را در k ضرب و حاصل را در ولتاژ خوانده جمع ميكنند تا به ولتاژ rms { موثر } برسند .
خوب من ولتاژ بدون خازن رو 3 ولت گرفتم و اگر ضرب 0.444 کنم میشود 1.332
و سپس حاصل بعلاوه 3 میشود 4.332 ولت ..
ولی ولتاژ پس از وصل خازن به 12 تا 13 ولت رسیده ...
آیا 12 منهای 4.332 .............. 8 ولت کاذب داریم ..
لطفآ کمی توضیح ولی پیشاپیش عذر خواهی که باعث زحمت شما شدم ..
فقط یه چیزی دارم بگم ..
دمتون گرم و امیدوارم همیشه سلامت زندگی کنید ..

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: badal1352

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,567
از پاسخ 3 خیلی ممنون کامل بود .....
در مورد پاسخ 2 ..
یک سوال درست شد ...
طبق جواب شما ، آیا میتوان اگر یک پاوری 5 ولت 300 میلی آمپر را با اضافه کردن مقدار دور سیم پیچ سوم که برای 5 ولت هست ، آمپر آن را نیز زیاد کرد ..
مثلآ اگر این دور سیم پیچ 8 دور است ما با اضافه کردن 30 دور سیم ، ولتاژ رو بیاریم بالا و به عدد 24 برسانیم و نتیجه اینکه آمپر هم از 300 میلی آمپر به 1 آمپر ،
برسد ..
و آنگاه با خازن رگلاتور ولتاژ رو از 24 به 5 ولت رسوند و آمپر هنوز 1 باشد ؟؟
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
در مورد سوال اول هم ..
ولتاز ما و منظور ولتاژ DC هست ..
و این تیکه را متوجه نشدم ..
خوب من ولتاژ بدون خازن رو 3 ولت گرفتم و اگر ضرب 0.444 کنم میشود 1.332
و سپس حاصل بعلاوه 3 میشود 4.332 ولت ..
ولی ولتاژ پس از وصل خازن به 12 تا 13 ولت رسیده ...
آیا 12 منهای 4.332 .............. 8 ولت کاذب داریم ..
لطفآ کمی توضیح ولی پیشاپیش عذر خواهی که باعث زحمت شما شدم ..
فقط یه چیزی دارم بگم ..
دمتون گرم و امیدوارم همیشه سلامت زندگی کنید ..

باسلام:
دوست عزيزقبلا نيز اشاره شد كه مولتيمترها قادر به سنجش صحيح ولتاژ هاي بدون خازن منابع تغذيه سويچينگ {فركانس بالا } نمي باشند .در نتيجه ولتاژي كه گرفتين واقعي و صحيح نيست براي گرفتن دامنه ولتاژ هاي فوق بايد از اسيلوسكوپ استفاده كنيد .
{
مسلما وقتي ولتاژ بيشتر شود امپر ان نيز بيشتر شده و نهايتا توان خروجي بالا ميرود .} در صورتيست كه شما در حقيقت توان را بالا ببريد وگرنه اگر توان ثابتي داشته باشيد با هر تغيير در ولتاژ -- امپر ان نيز تغيير خواهد كرد و اين دو پارامتر بهم نسبت معكوسي دارد {با لارفتن ولتاژ موجب پايين امدن امپر ميشود و بالعكس }.
اضافه كردن دور سيم پيچ موجب بالا رفتن ولت خواهد شد ولي با توجه به امپر كه با قطر سيم رابطه مستقيم دارد و از طرفي حجم ترانس شما براي توان ثابتي ميباشد در نتيجه اين امكان را نخواهيد داشت كه همزمان هم دور را زياد كنيد و همچنين از قطر بالاتري از سيم استفاده كنيد { جا نداريد } تا توان ترانس را بالا بريد در نتيجه با اضافه كردن دور سيم بله ولتاژ بالا ميره ولي از امپر ان كاسته خواهد شد در نتيجه همون مسله توان ثابت .
اين محاسبه شما با توجه به اينكه ولتاژ گرفته شده صحيح نيست پاسخ گرفته شده نيز نميتواند قابل قبول باشد ولي روش محاسبه همين است بطور مثال اگر شما ولتاژ برق شهر را در نظر بگيريد كه در حالت ac rms حدود 220 ولت ميباشد حال اگر انرا به dc تبديل كنيد خواهيد داشت :
220 *0.444 = 97.68 واگر اين ولتاژ را با ولتاژ اصلي 220 ولت جمع كنيد : 97.68 + 220 = 317 ولت كه ولتاژ پيك تو پيك برق شهر ميباشد .
توجه : مولتيمتر و ولتمتر ها قادر به سنجش صحيح موجهاي سينوسي از صفر {dc} الي حدود 200 هرتز {ac } ساخته شده اند شما ميتوانيد عملا و با يكسوسازي برق شهر و ولتاژ گيري :confused: {احتياط برق گرفتگي } توسط مولتي متر خود فرمول محاسبات بالا را تجربه كنيد .
مدارات تغذيه سويچينگ از فركانس 20 كيلوهرتز به بالا طراحي ميشوند .
ممنون و با تشكر از توجه شما دوست عزيزم :
موفق باشيد .

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,567
استاد گرامی تا چند آمپر میشه از اون جریان کشید(usb)
با سلام :
در مدل سيستم ها {لبتاپ و ...خانگي و حرفه اي } و مادربردها فرق ميكنه ولي بطور عمومي زير يك امپر مجاز هستيد .
با تشكر .
موفق باشيد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: YASER222

YASER222

کاربر
2009-11-19
16
14
استاد لطفا میشه یک مدار شارژر 4 باطری نیکل کادنیوم را با باطری ماشین توضیح بدین همچنین باطری نیکل کادنیوم 12 ولتی 2 امپری را با باط ری ماشین ممنون میشم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,567
استاد لطفا میشه یک مدار شارژر 4 باطری نیکل کادنیوم را با باطری ماشین توضیح بدین همچنین باطری نیکل کادنیوم 12 ولتی 2 امپری را با باط ری ماشین ممنون میشم
با سلام :
دوست عزيز مدارات متعددي در تاپيك مدارات ساده براي مبتديان در اموزش گام به گام و مدارات الكترونيك موجود هست اينم يكي كه براي همه نوع باتري ها كاربرد داره براي محاسبه ولتاژ خروجي اين مدار در معرفي نرم افزار ها ي بخش اموزش گام به گام {lm317 } مراجعه و دانلود و به نياز خود {تعداد سلول باتري }مقاومت متغيير موجود در مدار را انتخاب كنيد .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: YASER222

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
چرا در مدارات پاور سویچینگ ما ولتاژ رو داریم ( هر چی که بخواهیم ) ولی آمپر رو نه ....
مثلآ من مداری رو که ساختم و فکر میکردم دست کم 1 آمپر داشته باشم ...
7 ولت درست دارم ( همان طور که محاسبه شده بود ) ولی آمپر شده 100 میلی آمپر .. شایدم کمتر
حتی اگر یک led رو بهش وصل کنم .. روشن میشه ولی نمیسوزه
حالا سوال اینجا این هست اصولآ این آمپر دقیقآ به چه چیزهای بستگی داره ...
مداری که من ساختم همان تیکه از مدار 5 ولت vsb پاور کامپیوتر هست .. همانی که یه زمان شما آموزش داده بودید که قطعات اصلی آن یک آیسی 4242 و ترانس فریت و چند دیود و مقاومت و خازن هست و خود شما در مدار نوشته بودید دست کم 700 میلی آمپر ..
البته آیسی بکار رفته برای من 13003 هست .
ممنون

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا