آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اشکال در عملکرد تستر LCR-T7

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
804
1,352
قبلا d2 را تعویض کردم. الان دستگاهم کار میکنه و درست هم کار میکنه . قبل از تعویض دیود اصلا کار نمیکرد و همش پیام دیود زنر میداد. من خازن کنار دیود را هم تعویض کردم اما دیگه آیسی رو نداشتم. اما شدت حرارت u7 خیلی بالاست مثل نوک هویه داغه و هر لحظه ممکنه بسوزه بخاطر همین با دستگاه کار نمیکنم تا وقتی مطمین نشم همه چیز درسته. و باید این مشکل حل بشه منم احتمال نیمسوز شدن آی‌سی u7 رو میدم.
مطمئن هستید تو مدار این آیسی اتصالی وجود نداره که آمپر بکشه.
جهت D2 رو درست جایگذاری کردید؟

parsia90

کاربر
2023-05-02
24
22
تهرون
بله مطمینم درسته احتمال غریب به یقین u7 مشکل داره، یعنی نیمسوز شده.

اگر پس از تعویض u7 مشکل داغ کردن حل بشه که کار تمامه . اگر نشه باید احتمالات دیگه رو در نظر گرفت. من جهت حصول اطمینان ۳ تا آی سی جهت جایگزینی u7 خریدم که هی مجبور نشم هزینه پست بدم.

البته من سلفم رو هم عوض کردم و چون سلف با هانری مشابه مداشتم یک مدل جایگزین کردم که رقم اندکی بالاتر داشت.

تا این لحظه هنوز به دلایل فنی که ابزار لازم برداشت u7 را نداشتم کارم به تاخیر افتاده اما دیود ، خازن و سلف را تعویض کردم.

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
804
1,352
من سلفم رو هم عوض کردم و چون سلف با هانری مشابه مداشتم یک مدل جایگزین کردم که رقم اندکی بالاتر داشت.
دیود ، خازن و سلف را تعویض کردم.
سلام
فقط دقت کنید قطعات رو با همون مشخصات اصلی جایگزین کنید که دقت و کارآیی دستگاه از بین نره.

تا این لحظه هنوز به دلایل فنی که ابزار لازم برداشت u7 را نداشتم کارم به تاخیر افتاده
حتما نیاز به هوای گرم نیست؛ با هویه هم می‌تونید قطعه رو بردارید.
۱- حتما، حتما، حتما قبل از هویه کاری، باطری دستگاه رو جدا کنید و اجازه بدید خازن‌های مدار تخلیه بشن. در نظر نگرفتن این امر میتونه به قیمت از بین رفتن برنامه دستگاه و یا سوختن قطعات تموم بشه.
۲- به حدی قلع رو با هویه داغ کنید و روی هر سه پایه ۱ و ۲ و ۳ بریزید که هر سه پایه بهم وصل بشه.
همین کار رو با پایه های ۴ و ۵ و ۶ انجام بدید.
بعد هویه رو روی یک سمت از قلع‌ها بزارید تا آب بشه. همین کار رو با قلع های اونطرف آیسی انجام بدید.
اینقدر سریع و پشت سرهم این کار رو انجام بدید که همزمان قلع هر دو طرف آیسی آب بشه.
آیسی رو با پنس بردارید و قلع پایه هایی که بهم وصل شده رو با قلع‌کش کامل بردارید.
حالا ایسی جدید رو با توجه به جهت صحیح روی برد لحیم کنید.
از اونجایی که قبلا فرمودید فقط بخش زنر مشکل داشته؛ ان‌شاءالله با جایگذاری U7 و رعایت موضوعات بالا مشکل برطرف میشه.
موفق باشید

parsia90

کاربر
2023-05-02
24
22
تهرون
سلام
فقط دقت کنید قطعات رو با همون مشخصات اصلی جایگزین کنید که دقت و کارآیی دستگاه از بین نره.

حتما نیاز به هوای گرم نیست؛ با هویه هم می‌تونید قطعه رو بردارید.
۱- حتما، حتما، حتما قبل از هویه کاری، باطری دستگاه رو جدا کنید و اجازه بدید خازن‌های مدار تخلیه بشن. در نظر نگرفتن این امر میتونه به قیمت از بین رفتن برنامه دستگاه و یا سوختن قطعات تموم بشه.
۲- به حدی قلع رو با هویه داغ کنید و روی هر سه پایه ۱ و ۲ و ۳ بریزید که هر سه پایه بهم وصل بشه.
همین کار رو با پایه های ۴ و ۵ و ۶ انجام بدید.
بعد هویه رو روی یک سمت از قلع‌ها بزارید تا آب بشه. همین کار رو با قلع های اونطرف آیسی انجام بدید.
اینقدر سریع و پشت سرهم این کار رو انجام بدید که همزمان قلع هر دو طرف آیسی آب بشه.
آیسی رو با پنس بردارید و قلع پایه هایی که بهم وصل شده رو با قلع‌کش کامل بردارید.
حالا ایسی جدید رو با توجه به جهت صحیح روی برد لحیم کنید.
از اونجایی که قبلا فرمودید فقط بخش زنر مشکل داشته؛ ان‌شاءالله با جایگذاری U7 و رعایت موضوعات بالا مشکل برطرف میشه.
موفق باشید
درود . آیسی u7 را تعویض کردم اما هنوز این آی سی جایگزین هم به شدت داغ میکنه

بعد از کمی کار دستگاه خازن رو مقاومت تشخیص میده و دیود را هم مقاومت نشان میده کلا همه چیرو اشتباه نشان میده. کلا قاطی کرده.

واقعا نمیفهمم مشکل از کجاست. تمام مقاومت ها و دیود های اطراف u7 را هم تست کردم سالم بودن. خرابی چشمی هم مشاهده نمیشه. هیچ قطعه دیگری هم جز u7 داغ نمیکنه.

تصاویری از آی سی جایگزین شده هم گذاشتم که از skytech خریداری کردم. برای اطلاع دوستان میگم نامی که روی قطعه نوشته شده هست

HYEPE

احتمالا اگر نتونم درستش کنم کلا این آی سی را حذف میکنم از مدار ببینم کار میکنه یا نه و اگر باز هم کار نکنه میرم یک LCR T4 میخرم خودمو راحت میکنم.

واقعا خیلی بده ابزاری که برای تعمیرات استفاده میشه خودش اینقدر مشکل ساز باشه. فرض کنید هر روز مولتی مترتون خراب بشه!!

پیوست‌ها

• 321.9 کیلوبایت بازدیدها: 57

parsia90

کاربر
2023-05-02
24
22
تهرون
با سلام خدمت اساتید گرامی
من یک یک دستگاه تستر LCR-T7 تهیه کردم که به دلیل عدم دشارژ کردن خازنی که میخواستم تست کنم دچار مشکل شده و الان دیگه خازنها را تست نمیکنه و به عنوان مقاومت میشناسه و همچنین دیود زنرها رو هم وقت تست کردن اونقدر داغ میکنه که از دیود دود بلند میشه و به عنوان دیود زنر میشناسه ولی ولتاژ اونها رو درست نشون نمیده ولی مثلا ترانزیستورها رو درست تشخیص میده در ضمن در هنگام تست دیود زنر یک دیود SMD به نام T4 هم سوخت که در عکس مشخص کردم از اساتید درخواست دارم اگر کسی در ضمینه تعمیر این دستگاه ها تجربه ای یا شماتیک این دستگاه رو داره من و راهنمایی کنه در ضمن شماره فنی ایسی میکرو اینه:HEGA328P
یه سوال دیگه اینکه با توجه به شماره فنی ایسی میکرو میتونم این تستر رو به فایل ابدیت موجود در انجمن ارتقا بدم .با تشکر
مشکل منم بسیار شبیه هست.

من t4 را عوض کردم.

با وجود تعویض d2 c14 و u7 و سلف ۲r۲ دستگاه منم الان خازن را نمیتونه تست کنه و هر چیزی نشان میده جز خازن و آی سی جدید u7 هم دقیقا مثل آی سی u7 قبلی به شدت داغ میشه

اگر تونستی درست کنی به من هم اطلاع بده و راه حلشو بگو سپاسگزارم

parsia90

کاربر
2023-05-02
24
22
تهرون
پاسخ : اشکال در عملکرد تستر LCR-T7

سلام
دوستانی که میکرو تستر‌ اونها Atmega328 هست و دنبال برنامه میکرو هستند؛ جناب Mahdi258258 قبلا یک سری فایل، مربوط به این میکرو رو در انجمن LCR-T4 قرار دادن.
از اونجایی که این انجمن گسترده شده و گشتن داخل اون سخت، لذا فایل مربوط به میکرو Atmega328 اون رو جدا کرده و در ادامه میارم.
دوستانی که هر کدام از این فایلها، روی تستر T7 اونها جواب داد؛ محبت کنن؛ فایل مربوطه بعلاوه تصویر جعبه تستر و برد اون رو قرار بدن تا دوستان دیگه هم بتونن استفاده کنن.
فقط تاکیدا ۲ نکته عرض میشه
۱- حتما حتما حتما از میکرو جدید برای پروگرام برنامه استفاده کنید تا اگر موفق نبودید؛ برنامه اصلی میکرو آسیب نبینه.
۲- معمولا داخل هر پوشه، یه فایل txt هست؛ ابتدا اونو مطالعه و در صورت همخوانی با پارامترهای میکرو و برد، اقدام به پروگرام روی میکرو کنید.

علاوه بر فایلهای میکرو ۳۲۸ ، فایل اصلی جناب Mahdi258258 رو هم (با نام TransistorTester-source-master ) قرار میدم.
دوست عزیز من واقعا خسته شدم از دست این t7

میشه یک راهنمایی خرید lcr متر هم بگذارید بفهمیم کدوپ نوعش با کیفیت تر و کم دردسر تره ... حالا اگر خیلی کامل و جدید هم نبود اسکالی نداره لااقل اینقدر اذیت نکنه.

این lcr t7 من که دقیقا مسابه مدلی هست که دوستمون این تاپیک را براش زده واقعا اندازه ده تا هارد گوشی موبایل داره از ما وقت میگیره و هرچی جلوتر میریم بیشتر میفهمیم تلاشمون بی حاصله از این رو یک راهنمایی خرید هم اگر بگذارید ممنون میشم 🙏

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
804
1,352
آیسی u7 را تعویض کردم اما هنوز این آی سی جایگزین هم به شدت داغ میکنه
سلام
تصویری که ارسال فرمودید واضح نیست. امکانش هست یه تصویر با وضوح کامل که بشه روی قطعات زوم کرد و نوشته همه‌ی قطعات رو بررسی کرد؛ بذارید؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: parsia90

parsia90

کاربر
2023-05-02
24
22
تهرون
سلام
تصویری که ارسال فرمودید واضح نیست. امکانش هست یه تصویر با وضوح کامل که بشه روی قطعات زوم کرد و نوشته همه‌ی قطعات رو بررسی کرد؛ بذارید؟
من سه عکس فرستادم . بخاطر حجم بالا حذف شد.

میشه راجع به راهنمایی خرید lcr متر با کیفیت هم توضیحاتی ارایه کنید؟

بالا