آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: نقشه و تحلیل برد همه کاره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
مهندس سپاسگزار شما ولی شماره 1 و بند الف کاملا تفهیمم نشده در نقشه زیر مقاومت راه انداز به مثبت 310 خازن اصلی وصل شده
اگر با مقاومت و زنر توسط 310 ولت ولتاژ تغذیه ای سی ساخته میشه به راحتی چرا دوباره از سیم پیچ ترانس استفاده میشه و مضافا بر اینکه این ولتاژی که با مقاومت اهم بالا ساخته میشه با ولتاژی که از ترانس میاد موازی میشه یعنی همیشه ولتاژ بعد از مقاومت راه انداز وجود داره پس مقاومت گرم هم میشه؟
http://uzzors2k.4hv.org/projectfiles/auxsmps/UC3842 Flyback Converter.GIF

سلام

عزیزم کاملا روشن و واضحه که اگر آی سی را با منبع 310 ولت و مقاومت سری تغذیه کنید دراینصورت مقاومت ، حرارت قابل توجهی تولید میکنه
سپس منبع 14 ولتی را با منبع فوق و مقاومت راه انداز موازی کنید دراینصورت جریان منبع راه انداز بگونه ای افت میکنه که نیاز به دیود هم نداره و داغ نمیکنه

بابت سوال دوم
اگه از مقاومت و زینر استفاده کنی بدون تردید مقاومت متناسب با VI ( متناسب با ولتاژ و جریان مقاومت) داغ میشه و لذا حرارت زیادی داره و زینر هم با تناسبی معگوس نسبت به توانش گرم میشه

برحسب اتفاق در شرایطی که ناگزیر شدم از روش فوق استفاده کنم مقاومت مذکور بحدی داغ میکرد که ناگزیر به استفاده از مقاومت آجری بودم شما هم تست و تجربه کن

اگر سوال و مقصود شما را متوجه نشدم و ابهامی باقی است اعلام کن

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس این قسمت فرمایشتان را نفهمیدم
سپس منبع 14 ولتی را با منبع فوق و مقاومت راه انداز موازی کنید دراینصورت جریان منبع راه انداز بگونه ای افت میکنه که نیاز به دیود هم نداره و داغ نمیکنه

در یکی از تایپیکها گفته بودین برای اینکه تغذیه سوئیچینگ را به منبع تغذیه متغیر تبدیل کنیم مقاومت نمونه گیر خروجی به پایه 431 را برداریم و  به جاش از پتانسیومتر استفاده کنیم و با تغییر پتانسیومتر ولتاژ خروجی هم تغییر میکنه برای تغذیه ای که از آی سی 3842 استفاده میشد این کار ار انجام دادم ولتاژ خروجی تیغیر میکرد اما ولتاژ ریپل داشت و کم و زیاد میشد  
 حالا با توجه به توضیحات شما در این نقشه و  پایه های 1 و 2 آی سی 3842 میشود این پتانسیومتر را به یکی از این پایه ها وصل کرد تا ولتاژ خروجی بدون نوسان تغییر کند؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
مهندس این قسمت فرمایشتان را نفهمیدم

در یکی از تایپیکها گفته بودین برای اینکه تغذیه سوئیچینگ را به منبع تغذیه متغیر تبدیل کنیم مقاومت نمونه گیر خروجی به پایه 431 را برداریم و به جاش از پتانسیومتر استفاده کنیم و با تغییر پتانسیومتر ولتاژ خروجی هم تغییر میکنه برای تغذیه ای که از آی سی 3842 استفاده میشد این کار ار انجام دادم ولتاژ خروجی تیغیر میکرد اما ولتاژ ریپل داشت و کم و زیاد میشد
حالا با توجه به توضیحات شما در این نقشه و پایه های 1 و 2 آی سی 3842 میشود این پتانسیومتر را به یکی از این پایه ها وصل کرد تا ولتاژ خروجی بدون نوسان تغییر کند؟

سلام

فرمودید متوجه نشدی اما نفرمودی ابهام شما چیست و چه مطلبی را متوجه نشدی و یا چه برداشتی کردی ؟
عزیزم اگه ابهام خود را مطرح نکنی و فقط بگی متوجه نشدم من نمیتونم حدس بزنم کدام بخش از مطلبم نامفهومه

آیا نمیتونی با زینر و مقاومت و 310 ولت یک آی سی را تغذیه کنی و ببینی چقدر داغ میکنه ؟
قطعا میتونی چون پیشنهاد خودت بود

آیا نمیتونی حرارت مقاومت راه انداز مدارهای رایج را تست کنی ؟
قطعا میتونی

بنابرین من نمیدونم کجای این مطالب برای شما نامفهومه ؟ لااقل ابهام خود را مطرح کن تا رفع کنم

درخصوص اجرای توصیه من جهت ساخت منبع متغیر
من هرگز نگفتم مقاومت نمونه گیر را بردار بلکه باید پتانسیومتری با مقاومت نمونه گیر موازی کنی و یا پتانسیومتر منطقی و معقولی بجای مقاومت نمونه گیر جایگزین کنی
لذا اگر مقاومت نمونه گیر را کنار بگذاری و مقاومت پتانسیومتر خیلی بزرگ باشه دراینصورت ولتاژ تغذیه بیش از ولتاژ مجاز میشه و پروتکت میکنه (دل میزنه ) و یا آی سی میسوزه

قطعا در محدوده ای از همین پتانسیومتر نامناسب هم میتونی ولتاژ را تغییر بدی و جایی که ولتاژ خیلی زیاد میشه یا خیلی کم میشه دل میزنه.
درغیراینصورت مطرح کن تا اشکال را رفع کنم
ضمنا اگر پتانسیومتر را به پایه 1 یا 2 متصل کنی این عیب را داره که ایزوله نیست.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس جان تمام فرمایشاتتان بابت حرارت و غیره را متوجه شدم فقط نکته بالا که گفتید
بزارید اینطوری بیان کنم که
 وقتی تغذیه به برق زده میشه یک ولتاژ راه انداز ای سی  از 310 ولت توسط یک مقاومت 150 کیلویی یا بیشتر تولید میشه و بعد از راه افتادن ای سی این ولتاژ تغذیه ای سی از طریق سیم پیچ ترانس سوئیچینگ تولید میشه که این ولتاژ با ولتاژی که مقاومت راه انداز تولید کرده موازی میشه ایا این موازی شدن ولتاژها باعث میشه که مقاومت راه انداز گرم نکنه و تلفات کم شه؟

در مورد تغییر ولتاژ خروجی توسط پایه 1 یا 2 اگر پتانسیومتری بین پایه ولتاژ مرجع ای سی یعنی 8 و همین پایه 1 یا 2 قرار دهیم باز هم مشکل غیر ایزوله بودن را داریم ؟

به عبارت دیگه میخواهیم با کم و زیاد کردن ولتاژ این دو پایه 1 یا 2 ولتاژ خروجی را تغییر دهیم؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
مهندس جان تمام فرمایشاتتان بابت حرارت و غیره را متوجه شدم فقط نکته بالا که گفتید
بزارید اینطوری بیان کنم که
وقتی تغذیه به برق زده میشه یک ولتاژ راه انداز ای سی از 310 ولت توسط یک مقاومت 150 کیلویی یا بیشتر تولید میشه و بعد از راه افتادن ای سی این ولتاژ تغذیه ای سی از طریق سیم پیچ ترانس سوئیچینگ تولید میشه که این ولتاژ با ولتاژی که مقاومت راه انداز تولید کرده موازی میشه ایا این موازی شدن ولتاژها باعث میشه که مقاومت راه انداز گرم نکنه و تلفات کم شه؟

در مورد تغییر ولتاژ خروجی توسط پایه 1 یا 2 اگر پتانسیومتری بین پایه ولتاژ مرجع ای سی یعنی 8 و همین پایه 1 یا 2 قرار دهیم باز هم مشکل غیر ایزوله بودن را داریم ؟

به عبارت دیگه میخواهیم با کم و زیاد کردن ولتاژ این دو پایه 1 یا 2 ولتاژ خروجی را تغییر دهیم؟

سلام

ابتدا پاسخ سوال دوم که کوتاه تره اینه

ازآنجاکه آی سی ایزوله نیست لذا پتانسیومتری که به هر پایه ای از این آی سی متصل یا مرتبط بشه ایزوله نیست و لذا اگر میخوای ایزوله بشه باید از پتانسیومتر و کوپلر استفاده کنی

اما بابت سوال اول
فرض کن منبع راه اندازی با 310 ولت و مقاومت سری 150 کیلو ساختیم
حالا اگر مقصود و سوال شما اینه که چنانچه منبع ولتاژ دیگری با این منبع راه انداز فوق الذکر موازی کنیم آیا موجب خنک شدن 150 کیلو میشه یا نه ؟

خیر موجب خنک شدنش نمیشه

متشابها اگر شخص قوی هیکلی فرقون و بار سنگینش را بمدت طولانی حمل کنه خیس عرق میشه ولی اگه این فرقون موتوری داشته باشه که با یک حرکت کوچیک روشن بشه دیگه نیاز به پهلوون سنگین وزن نداریم که با توجه به وزنش در مدت طولانی با فرقون خالی هم خسته میشه بلکه یک بچه هم میتونه با یک تکون کوچیک روشنش کنه و 100 کیلو بار فرقون را تا غروب به مقصد برسونه و خسته هم نشه .

لذا اگر بخوای از منبع موازی یا موتور کمکی استفاده کنی دیگه نیاز به پهلوون سنگین وزن نداری که چه با موتور و چه بی موتور بعد از یکساعت از نفس می افته بلکه شخص سبک وزنی که زور زیادی هم نداره کافیه بویژه که برخلاف افراد قوی و سنگین وزن ، با پیاده روی خسته نمیشه

بنابرین اگه بخوای از منبع موازی استفاده کنی میتونی از 150 کیلو (بچه) برای راه اندازی استفاده کنی تا ولتاژ ناچیزی جهت راه اندازی بده و بعد از راه اندازی هم منبع موازی زور میزنه و ولتاژ و جریان کافی را به آی سی میده

اما اگه نخوای از منبع موازی استفاده کنی دیگه نمیتونی از بچه یا مقاومت 150 کیلو استفاده کنی بلکه باید از 47 کیلو (پهلوون) استفاده کنی
و ازآنجاکه پهلوون با وجود قدرت زیاد خیلی زود خسته میشه لذا داغ میکنه (حتی اگه موتور فرقون را روشن کنه ) یعنی 47 کیلو با منبع موازی هم داغ میکنه

لذا در صورت وجود منبع موازی مقاومت راه انداز 150 کیلو (بچه) کافیه که داغ نمیکنه
البته اگه از 150 کیلو (بچه) بدون منبع موازی استفاده کنی آی سی کار نمیکنه و مدام دل دل میزنه

و لذا بدون منبع موازی باید از 47 کیلو استفاده کنی که بشدت داغ میکنه (حتی اگه از منبع موازی استفاده کنی)

اگه باور نداری بسادگی تست کن یعنی یکبار مقاومت 47 کیلو و یکبار مقاومت 150 کیلو را با برق شهر موازی کن ببین تفاوت حرارتش چقدره
بدلایل علمی 47 کیلو حدود 10 برابر نسبت به 150 کیلویی داغ میکنه.

اگر در مثال فوق ابهامی داری با توجه به این مثال مطرح کن و بگو کدام مطلب نامفهومه و یا کجاش اشکال داره که ابهام شما را درک و رفع کنم ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود خدمت مهندس بزرگوار ارادتمندم کاملا تفهیم شدم 

در مورد سوال دوم پس با کم و زیاد کردن ولتاژ پایه comp ای سی اسیلاتور میشه خروجی هر تغذیه ای را کم و زیاد  کرد بگونه ای که پتانسیومتر یک سرش به ولتاژ مرجع 5 ولت ای سی و سر دیگرش به پایه comp ؟

در یکی از تایپیکها اعلام کردید بعد از تعمیر دستگاهها کاری کنیم که از حداکثر قدرت دستگاه استفاده نشود تا عمرش بیشتر میشود 
از همین روش بالا میشه در مدار زیر اینورتر جوش استفاده کرد با ای سی sg3525 تا ولتاژ خروجی پایین بیاید? یا از طریق مقاومت شنت و ای سی ca3140 امکان پذیره؟

http://upload7.ir/imgs/2014-11/33895858044246786039.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود خدمت مهندس بزرگوار ارادتمندم کاملا تفهیم شدم

در مورد سوال دوم پس با کم و زیاد کردن ولتاژ پایه comp ای سی اسیلاتور میشه خروجی هر تغذیه ای را کم و زیاد کرد بگونه ای که پتانسیومتر یک سرش به ولتاژ مرجع 5 ولت ای سی و سر دیگرش به پایه comp ؟

در یکی از تایپیکها اعلام کردید بعد از تعمیر دستگاهها کاری کنیم که از حداکثر قدرت دستگاه استفاده نشود تا عمرش بیشتر میشود
از همین روش بالا میشه در مدار زیر اینورتر جوش استفاده کرد با ای سی sg3525 تا ولتاژ خروجی پایین بیاید? یا از طریق مقاومت شنت و ای سی ca3140 امکان پذیره؟

سلام

زمانیکه روش ساده تر و بی خطری وجود داره روش های دیگر جایز نیست مستحبه.
لذا هیچیک از دو روشی که فرمودید مناسب نیست .

چون حتی المقدور باید تغییرات دلخواه را از طرق غیر مستقیم به اسیلاتور اعمال کرد تا تمهیدات سازنده از خسارات ناشی از خطای احتمالی پیشگیری کنه

لذا برای اینورتر بهترین راه اینه که مقاومتی با پایه انتهایی پتانسیومتر جریان سری کنید که درواقع پایه وسط نتونه به انتهای مجازی پتانسیومتر که ماکزیمم جریان محسوب میشه برسه ولی باید نمایشگر دروغکی ماکزیمم جریان را نشون بده که دل مشتری خوش باشه و اعتراضی نکنه که برای 2 ذار نیاز به 2 ساعت توجیه علمی مشتری داشته باشی.

البته همانگونه که عرض کردم طرق دیگر هم مقدوره اما روش فوق بروز هر گونه خسارت و خطای احتمالی را منتفی میکنه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
مهندس اگر برای شما امکان داره طبق نقشه اینورتر زیر چگونه با ولتاژ اعمالی به ca3140 توانایی دستگاه را کم کنیم که مشتری ادعا نکنه با تک خال سوخت؟

سلام

عزیزم دیگه ساده تر از این نمیشه بیان کرد که نه تنها برای نقشه مورد نظر شما بلکه برای تمام دستگاهها قابل استفاده است

عرض کردم با پایه انتهایی پتانسیومتر جریان ( که ماکزیمم جریان است ) مقاومتی را سری کن
مثلا در این نقشه پتانسیومتر 1 کیلویی پتانسیومتر جریانه (کنار سون سگمنت بالا چپ ) و پایه ای که به خروجی رگلاتور 5 ولت و خازن 1/ متصله پایه انتهایی است که اگه پایه وسط به این پایه (که 5 ولته ) نزدیک بشه جریان ماکزیمم میشه

پس باید مقاومتی متناسب با تغییر دلخواه با این پایه سری کنی که هیچوقت سر وسط 5 ولت نشه که حداکثر 170 آمپر بده

ولی با اینکار دیگه نمایشگر هم نمیتونه ماکزیمم 200 آمپر را نشون بده و حداکثر 170 آمپر نشون میده پس باید پتانسیومتر 10 کیلو را هم تنظیم کنی که در ماکزیمم جریان که 170 آمپره شده مثلا 210 آمپر نشون بده که مشتری تصور کنه آمپرشو زیاد هم کردی و بهت ایولله هم بگه و نیاز به توجیه و صغری کبری نداشته باشی.

البته طراح این نقشه آدم فهمیده ای بوده که خودش پتانسیومتر 5 کیلویی را برای کم کردن جریان و 10 کیلویی را برای زیاد کردن کاذب کیلومترش پیش بینی کرده و لذا در این نقشه بدون مقاومت سری و فقط با تنظیم این دو پتانسیومتر هم حل میشه مگر بخوای زیادی گندشو دربیاری که بدون مقاومت سری نمیشه.

این تاپیک برد همه کاره بود ، از کجا سر درآوردیم !

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مشاهده فایل‌پیوست 103710

سلام

در مدارهای تغذیه چنانچه هدایت کوپلر ، قطع بشه و یا بعبارتی خروجی کوپلر قطع بشه و یا به مرز بحرانی برسه دراینصورت آی سی تصور میکنه ولتاژ خیلی کم شده که آبی از کوپلر گرم نمیشه و لذا ولتاژ را بالا می بره ولی می بینه افاقه نکرد و لذا باز هم ولتاژ را بالا و بالاتر می بره تا باباش درمیاد

یکی از نکات جالب این برد اینه که با کلک جالبی ، خودش بدون نیاز به کوپلر هم میفهمه که ولتاژ چقدره و لذا برخلاف تغذیه های معمولی نمیذاره ولتاژ زیانبار تولید بشه

تامین ولتاژ نمونه داخلی و ولتاژ تغذیه آی سی

طراح این برد ، ولتاژ کلکتور (یا درواقع درین فت 2SK2850 ) را با خازن 1/ میکرو سری کرده و به اولیه ترانس بسیار کوچکی داده و به این ترتیب با یک تیر دو نشان زده

بطوریکه لحظه اول که برد را به برق شهر متصل میکنید ولتاژ 310 ولت از ترانس سوئیچینگ و مقاومت 220 کیلو = R1 عبور کرده و کاهش یافته و به پایه 7 که vcc است اعمال میشه و آی سی را راه اندازی میکنه

پس از راه اندازی مدار ، ولتاژ بالای کلکتور ترانزیستور اوت پوت که دارای فرکانس بالایی هم هست از خازن 1/ میکرو عبور کرده و به اولیه ترانس کوچک اعمال میشه و دو ولتاژ در دو ثانویه ترانس کوچیک القا میکنه

1- سیم پیچ ثانویه پایینی ترانس توسط D2 یکسو شده و بخشی از آن توسط پتانسیومتر 50 کیلو به پایه 2 منتقل میشه بطوریکه این پتانسیومتر ، حداکثر ولتاژ را تعیین میکنه.
لذا در بدترین شرایط هم ، بیشتر از ولتاژی که با این پتانسیومتر تعیین کردید تولید نمیشه

2- ثانویه بالایی ترانس جهت تامین تغذیه آی سی پیش بینی شده
بطوریکه ولتاژ ثانویه بالایی توسط D1 یکسو شده و به کلکتور ترانزیستور c 2842 اعمال میشه

و ازآنجاکه مطابق شکل زیر ، مقاومت R9 = کیلو 6/8 و زینر ، ولتاژ صاف dc را آماده میکنه که جریان ضعیفی داره لذا این ولتاژ را به بیس ترانزیستور فوق داده تا همین ولتاژ صاف زینر در امیتر این ترانزیستور با جریاندهی بالاتر برای تغذیه آی سی آماده بشه و لذا به پایه 7 یا vcc میره
مشاهده فایل‌پیوست 104279

تحلیل نحوه تبدیل جریان ناچیز زینر به جریان بالاتر را در پست 2 تاپیک زیر تقدیم کردم
http://www.irantk.ir/irantk37235-3/
http://www.irantk.ir/irantk37235-3/

سپاس
مهندس غزال فت استفاده شده در مدار  2SK2850 که طبق دیتاشیت 5 یا 6 آمپر 900 ولت و 125 وات است اگر از ماسفت قویتری با امپر بالاتر و ولتاژ پایینتر مثل 23n50 استفاده میکرد بهتر نمیشد چون اینطوری به نظر میرسه امپرش کمه و زود گرم میکنه؟

زمانیکه این مدار  بجای ای سی در تغذیه جاسازی میکنیم تغذیه را به لامپ سری 100 وات میزنیم  طبق تحلیلی که فرمودید یک پتانسیومتر دارد  که با تغییرش در مدار باعث میشه نور لامپ سری کم و زیاد شه توضیح دهید که بهترین حالت چه زمانی میشه؟ که نور لامپ سری چگونه باشه و چرا؟

بالا