آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: عمر ترموکوپل آبگرمکن دیواری را ابدی بسازید

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
349
890
با سلام به استاد غزال یه ایده ای که من دارم البته نمیدونم چقدر عملی هست ساختن سر ترموکوبل از نو هست و قرار دادن ان در غلاف خودش به این صورت که بجای یک ترموکوبل سه یا چهار عدد از اون هارو موازی کنیم تا جریان بالاتر در گرمای کمتر بدست بیاد شاید هم دوتا کافی باشه همونطور که میدونیم برق تولیدی فقط در نقطه جوش تولید میشه پس سری یا موازی کردن اون در تعداد سه یا چهار تا جای خیلی کمی میگیره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام به استاد غزال یه ایده ای که من دارم البته نمیدونم چقدر عملی هست ساختن سر ترموکوبل از نو هست و قرار دادن ان در غلاف خودش به این صورت که بجای یک ترموکوبل سه یا چهار عدد از اون هارو موازی کنیم تا جریان بالاتر در گرمای کمتر بدست بیاد شاید هم دوتا کافی باشه همونطور که میدونیم برق تولیدی فقط در نقطه جوش تولید میشه پس سری یا موازی کردن اون در تعداد سه یا چهار تا جای خیلی کمی میگیره

درود

آفرین

همین کارو کردم
البته دو تا ترموکوپل سری کردم و در فاصله ای از شمع و با حرارت بسیار کمتر میتونه شیر گاز را باز کنه که هرگز خراب نمیشه.
البته سری کردن دو ترموکوپل خودش داستان کوچیکی داره
چون مثبت ترموکوپل به گراند یا بدنه لوله مسی غلافش متصل شده
حالا ساده ترین شیوه ای که بتونیم با کمترین دستکاری دو ترموکوپل را سری کنیم چیه ؟

سپاس

IMG_20200828_143749_500.jpg
ملاحظه میفرمایید در فاصله ای از شمع انجام وظیفه میکنه که یک ترموکوپل عمرا نمیتونه
هرچند ممکنه ترموکوپل هایی با ولتاژ و جریان بالاتر وجود داشته باشه که در بازار ایران بسختی پیدا میشه ولی من از ترموکوپل های رایج بازار کشور استفاده کردم که فراوون و ارزونه .

البته سر یکی از ترموکوپل ها همون موقع زمان آزمایش روش های مختلف ، سیاه شد و پس از ان هرگز شعله ای به خودشون ندیدن و در فاصله قابل توجهی از شعله شمع سالهاست مثل بچه آدم کار میکنن.

آخرین ویرایش:

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
349
890
ولی رسیدن یه این نقطه ضف و پیدا کردن راه حل چیزی نیست که نود و نه درصد ما بهش حتی فکر هم کنیم و اینکه شما متوجه این موضوع شدین دست مریزاد اساسی داره اما من بشخصه فکر کنم موازی کردنش هم همین کارایی رو داره البته راهی جز امتحان کردن نداره در اون صورت مشکلاتش خب کمتره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ولی رسیدن یه این نقطه ضف و پیدا کردن راه حل چیزی نیست که نود و نه درصد ما بهش حتی فکر هم کنیم و اینکه شما متوجه این موضوع شدین دست مریزاد اساسی داره اما من بشخصه فکر کنم موازی کردنش هم همین کارایی رو داره البته راهی جز امتحان کردن نداره در اون صورت مشکلاتش خب کمتره

درود

نظر لطف شماست.
اتفاقا حیرتم از اینه که چرا برای این اجحاف تولید کننده ها چاره ای نکردن ، و اگه چاره ای پیدا کردم برام داستان شده که اگه به تهدیدشون ادامه بدن مجبورم نام شرکت تهدید کننده را جستجو و پیدا کنم و علاوه بر انتشار و معرفی نام انها ، اقدام قضایی هرچند بی ثمر کنم.

در هر صورت اگه بصورت موازی جواب بده عملی کردنش راحت تره ولی حدس میزنم جواب نمیده چون ولتاژ بمیزان کافی بالا نمیره و زمانیکه ولتاژ پایین باشه جریان هم مصرف نمیکنه حتی اگه منیع جریان بسیار قوی باشه.

اما اگه ولتاژ بالا بره از دو جهت موثرتره یکی اینکه زودتر به ولتاژ مورد نیاز میرسه و ضمنا خیلی بیشتر از توانایی جریاندهی ترموکوپل استفاده میکنه و درواقع بالا رفتن ولتاژ موجب افزایش جریان هم میشه
اما افزایش جریاندهی تاثیری در ولتاژ و حتی جریان ترموکوپل نداره فرض کنید مقاومت ۱۰ اهمی را به باطری ۵ ولتی که قادر به تامین جریان ۲ آمپر هست متصل کنیم که دراینصورت جریان مقاومت نیم آمپر هست
حالا اگه دو تا باطری ۵ ولتی فوق الذکر را موازی کنیم بازم جریان مقاومت نیم آمپر هست
اما اگه دو باطری را سری کنیم دراینصورت ولتاژ مقاومت دو برابر یعنی ۱۰ ولت میشه جریانش هم دو برابر یعنی یک آمپر میشه و لذا موازی کردن ترموکوپل ها با احتمال زیاد جواب نمیده که با تست عملی مشخص میشه و اگه جواب بده ساده تر به مقصود میرسیم .

سپاس

آخرین ویرایش:

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,310
ایران

سلام و عرض ادب خدمت استاد غزال و سایر
مهندسین عزیز،حقیقتا مثل موضوعات دیگری
که در انجمن ایجاد شده لذت بردم و بسیار
عالی و هر موضوعی که از استاد یاد می گیرم
موجب حیرتم میشه و اینو بدون اغراق میگم،
احتمالا یک روش ساده برای سری کردن
دو ترموکوپل،استفاده از یک تبدیل سه راهیه
ولی در اون صورت نیاز به یک لوله ی اضافی
هست حالا نمیدونم همچین تبدیلی در بازار هست
یا نیاز به ابتکار داره؟ یا این روش جوابگو نیست؟
و در کل برای مشارکت در موضوع عرض شد.
از صبر و حوصله و تجربیات گرانبهای استاد غزال
عزیز بی نهایت سپاسگزارم و سر تعظیم در مقابل
علم بی کران شما که مخلصانه در اختیار انجمن
گذاشتید،زنده باشین،سپاسگزارم و آرزوی سلامتی
و توفیق.​

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

سلام و عرض ادب خدمت استاد غزال و سایر
مهندسین عزیز،حقیقتا مثل موضوعات دیگری
که در انجمن ایجاد شده لذت بردم و بسیار
عالی و هر موضوعی که از استاد یاد می گیرم
موجب حیرتم میشه و اینو بدون اغراق میگم،
احتمالا یک روش ساده برای سری کردن
دو ترموکوپل،استفاده از یک تبدیل سه راهیه
ولی در اون صورت نیاز به یک لوله ی اضافی
هست حالا نمیدونم همچین تبدیلی در بازار هست
یا نیاز به ابتکار داره؟ یا این روش جوابگو نیست؟
و در کل برای مشارکت در موضوع عرض شد.
از صبر و حوصله و تجربیات گرانبهای استاد غزال
عزیز بی نهایت سپاسگزارم و سر تعظیم در مقابل
علم بی کران شما که مخلصانه در اختیار انجمن
گذاشتید،زنده باشین،سپاسگزارم و آرزوی سلامتی
و توفیق.​

مشاهده فایل‌پیوست 169457

درود

از محبت بیدریغ شما سپاسگزارم
و لطف عالی مزید

سری کردن دو ترموکوپلر مشکلی نداره اما ساده ترین روش که با کمترین دخل و تصرف انجام بشه بهترو مفیدتر هست.
بطوریکه حتی المقدور شاکله ترموکوپل حفظ بشه.

راهنمایی

اولین اقدام مراجعه به فروشگاه های لوازم یدکی آبگرمکن هست تا ببینیم ترموکوپل های موجود و فراوون و ارزون چیه که من اینکارو قبلا کردم و به اطلاع میرسونم که دو نوع ترموکوپل به وفور پیدا میشه و نمونه ای که کمک قابل توجهی میکنه به این صورت ساخته شده که مغزی ترموکوپل که درواقع منفی آن است و وسط لوله غلاف قرار دارد و از غلاف عایق شده با سیمی خارج میشه تا از طریق فیوزی به محل انتهای مغزی غلاف متصل و هدایت بشه که زمان آتش سوزی فیوز ذوب بشه و شیر گاز بسته بشه که در بالاترین تصویر پست ۱ و تصویر بالای این پست می بینید.

درواقع میتونیم تصور کنیم ترموکوپل ساده ای هست که مغزی آنرا از اواسط غلاف بیرون آوردند و قیچی کردن که حالا دوسیم داریم که درواقع بین این دو سیم ، یک فیوز نصب بشه و ما از این دو سیم برای سری کردن استفاده میکنیم .

دیگه با این راهنمایی ، ساده ترین روش برای سری کردن را در اختیار داریم.

سپاس

آخرین ویرایش:

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,310
ایران
مشاهده فایل‌پیوست 169457

درود

از محبت بیدریغ شما سپاسگزارم
و لطف عالی مزید

سری کردن دو ترموکوپلر مشکلی نداره اما ساده ترین روش که با کمترین دخل و تصرف انجام بشه بهترو مفیدتر هست.
بطوریکه حتی المقدور شاکله ترموکوپل حفظ بشه.

راهنمایی

اولین اقدام مراجعه به فروشگاه های لوازم یدکی آبگرمکن هست تا ببینیم ترموکوپل های موجود و فراوون و ارزون چیه که من اینکارو قبلا کردم و به اطلاع میرسونم که دو نوع ترموکوپل به وفور پیدا میشه و نمونه ای که کمک قابل توجهی میکنه به این صورت ساخته شده که مغزی ترموکوپل که درواقع منفی آن است و وسط لوله غلاف قرار دارد و از غلاف عایق شده با سیمی خارج میشه تا از طریق فیوزی به محل مورد نظر هدایت بشه که زمان آتش سوزی فیوز ذوب بشه و شیر گاز بسته بشه که در بالاترین تصویر پست ۱ و تصویر بالای این پست می بینید.

درواقع میتونیم تصور کنیم ترموکوپل ساده ای هست که مغزی آنرا از اواسط غلاف بیرون آوردند و قیچی کردن که حالا دوسیم داریم که درواقع بین این دو سیم ، یک فیوز نصب بشه و ما از این دو سیم برای سری کردن استفاده میکنیم .

دیگه با این راهنمایی ، ساده ترین روش برای سری کردن را در اختیار داریم.

سپاس

کلید تشکر به خاطر اینهمه زحماتی که کشیدید
و تجربیاتی که تقدیم کردید کم لطفی بود ببخشید 
اگه خستتون کردم و آرزوی سلامتی روز افزون.
کاش فرصتش پیش میومد می تونستم اینهمه 
لطف و بزرگواری های شما رو جبران کنم
امیدوارم که توفیق جبران رو خدا نصیبم کنه،
دیگر بیش از این وقت شریف حضرتعالی رو
نمی گیرم،بی وقفه سپاس و همواره سپاس
و تعظیم

همیشه داشتن بهترین ها به آدم غرور خاصی رو میده،
مغرورترینم،چون شما بهترینید استاد.​

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

کلید تشکر به خاطر اینهمه زحماتی که کشیدید
و تجربیاتی که تقدیم کردید کم لطفی بود ببخشید 
اگه خستتون کردم و آرزوی سلامتی روز افزون.
کاش فرصتش پیش میومد می تونستم اینهمه 
لطف و بزرگواری های شما رو جبران کنم.
بی وقفه سپاس و همواره سپاس و تعظیم​

درود بر شما

از محبت بی حساب و توجه بیشمار و عنایت بی وقفه شما
بینهایت سپاسگزار و خرسندم​

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
مشاهده فایل‌پیوست 169457
دو ترموکوپلی که در این تصویر می بینید و به وفور در بازار موجود است تهیه کنید

IMG_20200829_003806_085.jpg
همانطور که در این تصویر می بینید فقط ترموکوپل دوم را تقریبا از وسط ببرید و مطابق تصویر ، انتهای لوله مسی را شبیه نری فیش آماده کنید تا به فیش آبی متصل بشه.
و مقداری از عایق سیم وسط لوله را بردارید تا بعنوان نری درون فیش قرمز قرار بگیره .

IMG_20200829_003035_448.jpg
درود

نحوه سری کردن دو ترموکوپل

ابتدا دو ترموکوپلی که در تصویر بالا می بینید تهیه کنید .
بطوریکه یکی از آنها ساده و دیگری مجهز به سیم فیوز باشه.

ترموکوپلی که مجهز به سیم فیوز است نیاز به دستکاری و دخل و تصرف نداره و مطابق تصویر دوم یکی از سیم های فیوز به منفی ترموکوپل متصله
برای پیدا کردن این سیم یک پروب اهم متر را به بدنه لوله مسی ترموکوپل متصل کنید و پروب دیگر را با سیم های فیوز تست کنید و با هر کدام اهم ناچیزی داشت همان سیم به منفی ترموکوپل متصل است که با رنگ آبی کوچکی در تصویر دوم مشخص کردم.

و لذا سیم دیگر همان سیم وسط غلاف ( لوله مسی ) است که به مغزی پیچی متصل است که با رنگ قرمز بزرگ مشخص کردم ( مغزی پیچ نسبت به پیچ یا لوله مسی ، عایق است تا منفی ترموکوپل را به شیر گاز برساند .
و سیم فیوز متصل به آنرا با رنگ قرمز کوچک مشخص کردم

حالا باید ترموکوپل ساده دوم را در جهت صحیح بین دو سیم فیوز متصل کنیم که سری شود و ولتاژ و جریان افزایش یابد .
لذا تقریبا وسط لوله ترموکوپل دوم را قطع کنید و مطابق پایین تصویر دوم بگونه ای آماده کنید که لوله مسی ترموکوپل دوم بعنوان نری ، داخل فیشی که برنگ آبی مشخص کردم قرار بگیره تا منفی ترموکوپل اولی به مثبت دومی متصل بشه.

و حدود یک سانتیمتر از عایق سیم وسط لوله ترموکوپل دوم را بردارید تا بعنوان نری داخل فیشی که برنگ قرمز مشخص کردم قرار بگیره .

حالا دو لوله یا غلاف دو ترموکوپل را از یکدیگر عایق کنید و برای اینکار میتوانید از ماکارونی نسوز استفاده کنید و ماکارونی نسوز را روی لوله ترموکوپل دوم بکشید تا دو لوله مسی بیکدیگر متصل نباشن .
و سپس با چسب سنگ و یا هر چسبی که در برابر حرارت ناچیز مقاوم باشد دو ترموکوپل را کنار یکدیگر قرار دهید و در نزدیکی شمعک نصب کنید .

ضمنا برای اتصال صحیح ترموکوپل دوم ، نیاز به دقت و اهم متر هم ندارید زیرا
کافیست ترموکوپل دوم را بصورت شانسی بین دو سیم فیوز متصل کنید و ترموکوپل ها را کمی گرم کنید و ولتاژ انتهای ترموکوپل که به شیر متصل میشه اندازه گیری کنید بطوریکه اگر ولتاژش بیشتر از ولتاژ یک ترموکوپل بود نحوه اتصال درسته و در غیراینصورت دو سیم را جابجا کنید.

سپاس
اینم تصویر نتیجه که تابحال کسی ترموکوپل را در این فاصله از شمعک ندیده که بتونه بدرستی با عمر جاویدان انجام وظیفه كنه که هرگز خراب نشه .

مشاهده فایل‌پیوست 169483

آخرین ویرایش:

2aagh

کاربر vip
کاربر
2019-11-13
86
173
39
ahwaz
مشاهده فایل‌پیوست 169457
دو ترموکوپلی که در این تصویر می بینید و به وفور در بازار موجود است تهیه کنید

مشاهده فایل‌پیوست 169536
همانطور که در این تصویر می بینید فقط ترموکوپل دوم را تقریبا از وسط ببرید و مطابق تصویر ، انتهای لوله مسی را شبیه نری فیش آماده کنید تا به فیش آبی متصل بشه.
و مقداری از عایق سیم وسط لوله را بردارید تا بعنوان نری درون فیش قرمز قرار بگیره .

مشاهده فایل‌پیوست 169537
درود

نحوه سری کردن دو ترموکوپل

ابتدا دو ترموکوپلی که در تصویر بالا می بینید تهیه کنید .
بطوریکه یکی از آنها ساده و دیگری مجهز به سیم فیوز باشه.

ترموکوپلی که مجهز به سیم فیوز است نیاز به دستکاری و دخل و تصرف نداره و مطابق تصویر دوم یکی از سیم های فیوز به منفی ترموکوپل متصله
برای پیدا کردن این سیم یک پروب اهم متر را به بدنه لوله مسی ترموکوپل متصل کنید و پروب دیگر را با سیم های فیوز تست کنید و با هر کدام اهم ناچیزی داشت همان سیم به منفی ترموکوپل متصل است که با رنگ آبی کوچکی در تصویر دوم مشخص کردم.

و لذا سیم دیگر همان سیم وسط غلاف ( لوله مسی ) است که به مغزی پیچی متصل است که با رنگ قرمز بزرگ مشخص کردم ( مغزی پیچ نسبت به پیچ یا لوله مسی ، عایق است تا منفی ترموکوپل را به شیر گاز برساند .
و سیم فیوز متصل به آنرا با رنگ قرمز کوچک مشخص کردم

حالا باید ترموکوپل ساده دوم را در جهت صحیح بین دو سیم فیوز متصل کنیم که سری شود و ولتاژ و جریان افزایش یابد .
لذا تقریبا وسط لوله ترموکوپل دوم را قطع کنید و مطابق پایین تصویر دوم بگونه ای آماده کنید که لوله مسی ترموکوپل دوم بعنوان نری ، داخل فیشی که برنگ آبی مشخص کردم قرار بگیره تا منفی ترموکوپل اولی به مثبت دومی متصل بشه.

و حدود یک سانتیمتر از عایق سیم وسط لوله ترموکوپل دوم را بردارید تا بعنوان نری داخل فیشی که برنگ قرمز مشخص کردم قرار بگیره .

حالا دو لوله یا غلاف دو ترموکوپل را از یکدیگر عایق کنید و برای اینکار میتوانید از ماکارونی نسوز استفاده کنید و ماکارونی نسوز را روی لوله ترموکوپل دوم بکشید تا دو لوله مسی بیکدیگر متصل نباشن .
و سپس با چسب سنگ و یا هر چسبی که در برابر حرارت ناچیز مقاوم باشد دو ترموکوپل را کنار یکدیگر قرار دهید و در نزدیکی شمعک نصب کنید .

ضمنا برای اتصال صحیح ترموکوپل دوم ، نیاز به دقت و اهم متر هم ندارید زیرا
کافیست ترموکوپل دوم را بصورت شانسی بین دو سیم فیوز متصل کنید و ترموکوپل ها را کمی گرم کنید و ولتاژ انتهای ترموکوپل که به شیر متصل میشه اندازه گیری کنید بطوریکه اگر ولتاژش بیشتر از ولتاژ یک ترموکوپل بود نحوه اتصال درسته و در غیراینصورت دو سیم را جابجا کنید.

سپاس
اینم تصویر نتیجه که تابحال کسی ترموکوپل را در این فاصله از شمعک ندیده که بتونه بدرستی با عمر جاویدان انجام وظیفه كنه که هرگز خراب نشه .

مشاهده فایل‌پیوست 169483

ترموکوپل طراحی وساخته شده جهت ایمنی ومحافظت از جان ومال مصرف کننده که باید خاطر نشان کنم حتی کوچکترین مسائل مربوط به ان پس از کلی آزمون به تایید متخصصین درامده وشکل استاندارد پیدا کرده ،حالا من متعجبم از شخصی مث شماکه با این همه اطلاعات باعث تشویق دیگران دردست کاری این سیستم میشوید موفق باشید

بالا