آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

راهنمایی جهت خرید منبع تغذیه تعمیرگاهی

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
تشکر از راهنمایی و صبر و حوصله شما استاد عزیز
با تعویض U2 مشکل حل شد و مدار به خوبی کار میکنه.
من برای ترانس از یه ups قدیمی که غیر قابل استفاده بود استفاده کردم. خروجی 36 ولت داره.مشکلی که نیست؟
برای جعبه هم از همون جعبه ups استفاده کردم.
الان فقط گیر ولتمتر و آمپرمتر عقربه ای هستم. خیلی گشتم، ولی انگاری نیست...
باز هم ممنون از لطفتون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود
تشکر از راهنمایی و صبر و حوصله شما استاد عزیز
با تعویض U2 مشکل حل شد و مدار به خوبی کار میکنه.
من برای ترانس از یه ups قدیمی که غیر قابل استفاده بود استفاده کردم. خروجی 36 ولت داره.مشکلی که نیست؟
برای جعبه هم از همون جعبه ups استفاده کردم.
الان فقط گیر ولتمتر و آمپرمتر عقربه ای هستم. خیلی گشتم، ولی انگاری نیست...
باز هم ممنون از لطفتون

سلام

استدعا دارم . لطف عالی مزید

اما تهیه ولتمتر و آمپرمتر ساده تر از رفع هر مشکلی و بسیار ارزان است
1- تا دلت بخواد در اوراقی سیم پیچ ها پیدا میشه و روی ترانس افزاینده ولتاژ وجود داره
2- الکتریکی های لاله زار معدنشه
3- روش بسیار ارزانتر و شیک تر که من استفاده کردم
بطوریکه مطابق تصویر زیر دو میتر از رادیو ضبط ها و دستگاههای صوتی تهیه کن و با سری و موازی کردن چند مقاومت بعنوان ولتمتر و آمپرمتر استفاده کن

اگر ولتاژ متناوب ترانس 36 ولته دراینصورت خیلی زیاده و آی سی زود میسوزه و ترانزیستور خروجی خیلی داغ میکنه
هرچقدر ولتاژ ورودی کمتر باشه از هر نظر بهتره بنظر من باید یک ولتاژ کمتر هم از سیم پیچ ترانس خارج کنی که دو حالته بشه

مثلا ترانس ولتاژ 30 و 16 ولت داشته باشه که با کلید قابل انتخاب باشه که اگه نیاز به ولتاژ تا حدود 15 ولت داشتید از ورودی 16 استفاده و در صورت نیاز به ولتاژ بالاتر از 15 ولت ، از ورودی 30 ولت استفاده کنید (دراینصورت اگر نیاز به مثلا 27 ولت داشته باشید و ورودی 30 ولت باشه ترانزیستور خروجی داغ نمیکنه ولی 5 ولت با ورودی 30 ولت حرارت زیادی تولید میکنه)

اگه نمیدونی چطور ولتاژ ترانس را بدون باز کردن هسته کم کنی بفرمایید توضیح بدم .

اینم جمالش که یکی از دانشجوها با همین پیشنهادم درست کرد و یادگاری ازش دارم و استفاده میکنم
DSC01055.JPG
سپاس

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
متاسفانه تو اصفهان میتر گیر نیاوردم.شما ندارید برام بفرستید؟؟
برای آپ امپ از lm741 استفاده کردم که ولتاژ تغذیه اون 44 ولته. به نظرتون بازم میسوزه؟؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود
متاسفانه تو اصفهان میتر گیر نیاوردم.شما ندارید برام بفرستید؟؟
برای آپ امپ از lm741 استفاده کردم که ولتاژ تغذیه اون 44 ولته. به نظرتون بازم میسوزه؟؟

سلام

نفرمودید متناوب 36 ولت داری یا dc 36
اگر 36 ولت متناوب داری دراینصورت ماکزیمم ولتاژ 50 ولته و آی سی ها زود میسوزه مضافا که بدلایل دیگری که برشمردم باید ولتاژ را کم کنید که بسادگی در همین ترانس میسره

درخصوص میتر متاسفانه میتر زیبا و شکیل ندارم و هرچی داشتم استفاده کردم مثلا این آشغالترینش را بعنوان اهم متر همراه استفاده میکنم ولی اغلب تعمیرکاران صوتی و تصویری در اوراقی خود دارند.

DSC01061.JPG

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
ممنون از پاسخ شما
36ولت متناوب دارم.برای کم کردن ولتاژ خروجی ترانس از چه روشی باید استفاده کنم؟خودم قبلا برای اینکار از دیمر در ورودی ترانس استفاده کردم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ممنون از پاسخ شما
36ولت متناوب دارم.برای کم کردن ولتاژ خروجی ترانس از چه روشی باید استفاده کنم؟خودم قبلا برای اینکار از دیمر در ورودی ترانس استفاده کردم.

سلام
استفاده از دیمر در محیط تعمیرگاه و آزمایشگاه صحیح نیست و محیط خود را شدیدا آلوده به نویز میکنید

روش ساده تغییر دادن ولتاژ خروجی ترانس را اینجا تقدیم کردم
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=48462&p=264228#post264228

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
سلام
ممنون دوست عزیز
واسه ترانس رفتم پیش یه ترانس پیچی گفت ترانس های اماده سریع گرم میکنند و کم میارند.گفت خودم برات درست میکنم 5 امپر واقعی و 32 ولت خروجی داره.قیمتش هم گفت 40 تومن میشه. به نظرتون همین رو بگیرم؟ضمنا قبلا گفته بودید واسه اینکه مدار رو بتونم به 5 امپر تبدیل کنم به جز ترانزیستور ، باید بعضی از مقاومت ها رو تغییر بدم.میشه لطف کنید بگید کدوم ها رو باید تغییر بدم؟ آخه من رشته ام الکترونیک نیست
باز هم ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
ممنون دوست عزیز
واسه ترانس رفتم پیش یه ترانس پیچی گفت ترانس های اماده سریع گرم میکنند و کم میارند.گفت خودم برات درست میکنم 5 امپر واقعی و 32 ولت خروجی داره.قیمتش هم گفت 40 تومن میشه. به نظرتون همین رو بگیرم؟ضمنا قبلا گفته بودید واسه اینکه مدار رو بتونم به 5 امپر تبدیل کنم به جز ترانزیستور ، باید بعضی از مقاومت ها رو تغییر بدم.میشه لطف کنید بگید کدوم ها رو باید تغییر بدم؟ آخه من رشته ام الکترونیک نیست
باز هم ممنون

سلام

برای افزایش آمپر تاپیک زیر را از پست 149 مطالعه کن

http://www.irantk.ir/irantk1075-4/#post340372

برای ترانس از ترانس آماده استفاده کن ادعای سیم پیچ ناصحیحه و برای منافع خودش افاضات کرده و 40 تومن گرونه
ترانس آماده ارزون تر و مطمئن تر و مستحکم تره
اولا ولتاژ 32 ولت بالاست و ثانیا چنانچه برای امور تحقیقاتی میخوای و 5 آمپر برای زمان کوتاهی نیاز داری همون 3 آمپری هم کافیه و میتونه 5 آمپر را در زمان کوتاه مثلا 10 دقیقه بده و آسیب نبینه.
بهتره یک تلویزیون 14 اینچ سیاه و سفید اوراقی بقیمت حدود 4 تومن بخری و از ترانسش استفاده کنی و بقیه قطعاتش هم برات مفیده.

توضیح: ترانس 3 آمپر به این معنی نیست که بیش از 3 آمپر نمیده بلکه به این معنی است که براحتی و برای مدت طولانی میتونه 3 آمپر بده و داغ نکنه
ولی اگر 6 آمپر هم ازش بگیری در زمان کوتاه اشکالی نداره و بهت میده اما
اولا افت ولتاژش قابل توجه میشه
ثانیا در مدت طولانی داغ میکنه و میسوزه

برای تغییر ولتاژ ترانس و دستیابی به ولتاژهای دلخواه ، پست 1 تاپیک زیر را مطالعه کن
http://www.irantk.ir/irantk48462/
http://www.irantk.ir/irantk48462/

اما اگر هدف خود را مشخص کنی که میخوای از این تغذیه در چه اموری استفاده کنی میتونم بهترین و ارزانترین راه را پیشنهاد کنم
اگر میخوای بمنظور شارژر هم استفاده کنی

اولا برحسب اتفاق بهتره باطری را با جریان کمتر از 3 آمپر شارژ کنی.
ثانیا بابت شارژر باطری وجود ریپل اهمیتی نداره و لذا هرچند استفاده از این منبع تغذیه برای شارژ باطری اشکالی نداره اما شارژ باطری نیاز به چنین مدار و چنین ولتاژ تمیزی نداره

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام

نکته مهم

غالبا تصور میشه که اگر نیاز به 1 آمپر داشته باشیم استفاده از ترانس 3 آمپر بهتر است و ترانس 10 آمپر مناسب تر است.

بله این درسته که هر منبعی توانایی بیشتری داشته باشه به منبع ایده آل نزدیکتره
اما منبع ایده آلتر لزوما مناسب تر نیست.

یعنی اگر مقاصد شما با ترانس 1 آمپر محقق بشه استفاده از ترانس 5 آمپر خطای محض و بزرگی است.

متشابها اگر غالبا نیاز به حمل و نقل بارهای کوچکتر از 500 کیلو دارید و برای این منظور کامیون 10 تنی خریداری و استفاده کنید اشتباه بزرگی است.

زیرا درست است که کامیون 10 تنی قویتر است و میتواند علاوه بر بارهای 500 کیلو میتواند بارهای سنگین تر را نیز حمل کند اما برای کسی که در طول سال فقط یک یا دو دفعه بار سنگینتر از 500 کیلو حمل میکند استفاده از کامیون 10 تنی بجای وانت ، زیان فراوانی دارد و بیجهت دردسر ها و خطرات بسیار بزرگتر کامیون را تقبل کرده

لذا مناسب ترین ترانس ، قویترین ترانس نیست.
بلکه
مناسب ترین ترانس ، ضعیف ترین ترانسی که بتواند جریان مورد نیاز را در زمان طولانی تامین کند .

در نظر داشته باشید که خطر منابع ضعیف تر بسیار کمتر است.
بعبارتی مناسب ترین منبع ضعیف ترین منبع ممکن است.

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
سلام
با تشکر از راهنماییتون. من این منبع تغذیه رو برای امور تعمیراتی میخوام.یه جایی توی همین سایت دیده بودم که برای تشخیص عیب در برد لپ تاپ جریان بالا وارد برد میکنند، قطعه ای که معیوب هست دود میکنه. آمپر بالا رو بیشتر برای همین میخواستم. به نظرتون این نظر درستی هست؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا