آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: درخواست معرفی ترموستاتی که خروجی فرمانش مقاومت متغییر باشه

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,428
5,473
سلام
عزیزم من پرسیدم منفی خازن به کجا متصله و توضیح نداده بودید که بای پلاره و من هم بهمین خاطر هنوز هم نفهمیدم گراند کجاست
اعلام شماره آی سی که سخت نیست چرا شماره آی سی را اعلام نمیکنید ؟
سر تا پای این مدار چیه که برای اعلام اطلاعات سردرگم هستید ؟ کلش 20 قطعه هم نیست
مقاومت اهمی ترمیستوری که تهیه کردید در می نیمم و ماکزیمم دمای مورد نظر چقدر است اعلام فرمایید .

ولی متاسفانه بعد از چند روز پاسخ سوالات خودتان را میدهید و توجهی به سوالاتم ندارید ؟
با سلام وتشکر
فعلا مدار در دسترسم نیست که بخوام شماره آی سی رو بخونم
تغذیه مدار 24ولته متناوبه.من نمیدونم چطوریه که دیود پل نداره سیم کشی دو تا خازن رو تو شکل مشخص کردم(همون چیزی که تو پست 15 عرض کردم)
ترمیستور تهیه نکرده بودم سنسورpt100قرار داده بودم.الان مشکل من کنترل دما نیست.مشکل کنترل رطوبته.(همانطور که در اواخر پست 13عرض کردم)
استاد عزیز هر اطلاعاتی تا الان غیر از شماره آی سی که فرموده بودید خدمدتون عرض کردم نمیدونم که دیگه چرا من دعوا میکنید؟!
:212::nevreness::jaded:
DSC00122.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام وتشکر
فعلا مدار در دسترسم نیست که بخوام شماره آی سی رو بخونم
تغذیه مدار 24ولته متناوبه.من نمیدونم چطوریه که دیود پل نداره سیم کشی دو تا خازن رو تو شکل مشخص کردم(همون چیزی که تو پست 15 عرض کردم)
ترمیستور تهیه نکرده بودم سنسورpt100قرار داده بودم.الان مشکل من کنترل دما نیست.مشکل کنترل رطوبته.(همانطور که در اواخر پست 13عرض کردم)
استاد عزیز هر اطلاعاتی تا الان غیر از شماره آی سی که فرموده بودید خدمدتون عرض کردم نمیدونم که دیگه چرا من دعوا میکنید؟!
:212::nevreness::jaded:
مشاهده فایل‌پیوست 75982

سلام
من کوچیک شما هستم ولی باید اطلاعات لازم را بدهید تا چاره کنم
همینکه سنسور متفاومتی استفاده کردید ولی در پست 11 فرمودید
با سلام وتشکر
روش سوم رو اجرا کردم و تقریباًجواب داد منظورم ازتقریباًاینه که شیرموتوری کاملاًباز یا بسته نشد در یک محدوده بین 40درصد تا 70درصد بازوبسته شد.

اینهمه پرسیدم ماکزیمم و مینیمم مقاومت سنسور چقدره ؟ اما دریغ از پاسخ

اینجوری منو گمراه و گیج میکنی و باید اطلاعات دقیق و کامل بدهید

میفرمایید موضوع تاپیک مهم نیست لذا اگر مهم نبوده چرا وقت خودت و دیگران را تلف کردی ؟
در هر صورت اینکه با سنسور متفاوت دم دستت آزمایش کردی و گفتی اجرا کردم و خوب جواب نداد این شیوه پاسخگویی درست نیست

اگه پزشکی گفته آب زیادی بخور و شما نون فراوانی بخورید و بهش بگی دقیقا نسخه شما رو عمل نکردم و خوب نشدم دراینصورت پزشک بیچاره چه گناهی داره خصوصا که بعد از چندین نسخه رایگان و آزمایشات مفصل بفرمایید اصلا این بیماری برام مهم نبوده

لذا اگر ترمیستور تهیه و آزمایش فرمودید نتیجه را اعلام کنید و اگر مهم نیست که هیچ

سپاس

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,428
5,473
با سلام وتشکر
 باشه،اگه مشکل با تهیه ترمیستور حل میشه پس یه دونه ترمیستور تهیه میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم.در پست بعدی عرض کردم که چون ترمیستور در دسترس نداشتم و تصور میکنم که pt100گزینه بهتری باشه.یادم نمییاد جایی گفته باشم موضوع تاپیک مهم نیست!!!عرض کردم مشکل اساسی من الان کنترل رطوبته.فعلاًیه مشکل برام پیش اومده چند روزی به مدار دسترسی ندارم.بعد از دسترسی شماره آی سی و نتیجه ترمیستور رو اعلام میکنم.

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام وتشکر
باشه،اگه مشکل با تهیه ترمیستور حل میشه پس یه دونه ترمیستور تهیه میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم.در پست بعدی عرض کردم که چون ترمیستور در دسترس نداشتم و تصور میکنم که pt100گزینه بهتری باشه.یادم نمییاد جایی گفته باشم موضوع تاپیک مهم نیست!!!عرض کردم مشکل اساسی من الان کنترل رطوبته.فعلاًیه مشکل برام پیش اومده چند روزی به مدار دسترسی ندارم.بعد از دسترسی شماره آی سی و نتیجه ترمیستور رو اعلام میکنم.

سلام

تاحد ممکن ترمیستوری تهیه کنید که مقاومتش کم باشد هرچه کمتر بهتر
عزیزم PT100 ترموکوپله و اساسا عملکرد ترموکوپل و پایه و اساسش با ترمیستور متفاوته ولی همانطور که عرض کردم توجهی نمیکنید نون را بجای آب میخورید میفرمایید نسخه را اجرا کردم ولی نشد .

در الکترونیک حتی نانو آمپر هم در مواردی موثره و تعجب میکنم اگر با این شیوه برای خود دردسر درست نکنید
الکترونیک یعنی ظرافت محض . بطوریکه حتی اساتید ادبیات معترفند که اغلب دانشجویان رشته های فنی ، ظرافت های ادبیات را هم بهتر از دانشجویان ادبیات درک و رعایت میکنند

اونوقت شما چطور و بر پایه چه قاعده و قانونی تشخیص دادید در این مدار ، ترموکوپل گزینه بهتر از ترمیستوره ، خصوصا که پس از پافشاری و سوالات مکرر من اعلام فرمودید که اول نسخه را دستکاری و بعدا اجرا فرمودید.

کاش جای من بودی و میدیدی با این کم لطفی ها و بی توجهی ها چطور مغز استخوانم میسوزه

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,428
5,473
با سلام وتشکر وعرض پوزش بابت تاخیر
 شماره آی سی SC79024Pهستش چند تا ترمیستور تهیه کردم از 5اهم تا 50اهم ولی تو دمای مختلف اینقدر تغییرات مقاومتش کمه که شیر موتوری حرکت بسیار ناچیزی داره
.

آخرین ویرایش:
  • Like

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
با سلام وتشکر وعرض پوزش بابت تاخیر
شماره آی سی SC79024Pهستش چند تا ترمیستور تهیه کردم از 5اهم تا 50اهم ولی تو دمای مختلف اینقدر تغییرات مقاومتش کمه که شیر موتوری حرکت بسیار ناچیزی داره
.
با سلام :
اقا فرزاد همونطور که جناب غزال اشاره کرده اند... رطوبت سنج سنسور و مدار تحریک مخصوص به خودش داره و بدین اسانی نمیشه از مدار فوق نتیجه دقیق گرفت .با این حال تا حدودی باید خودتون اماده شوید از راه های گریز و خطا و تجربی به درخواست خود برسید ...
خروجی هر سنسوری با توجه به دیتا شیت انها بر دو نوع هست الف : یا انالوگ خطی و ب : دیجیتالی شما باید دنبال ترمیستوری باشید که خطی هستش ...
یک راهنمایی که به نظر میرسه براتون مفید باشه اینکه :
ترمیستور مورد بحث اگر بازار پیدا نکردین !!! بروید سراغ اوراقی رادیو های توشیبا قدیم که قسمت تقویت صوتی انها با دو ترانزیستور پوش پول که روی یکی از دو عدد چوک ابی {کوچک درایور } و سبز بزرگ {برای بلندگو } سوار شده و بعنوان رادیاتور ترانزیستورهای فوق ... بغل چوک کوچک یک قطعه کوچک
قهوه ای رنگ که تقریبا به شکل خازن های عدسی 102 وجود دارد که کار شما را راه میاندازه تغییرات این ترمیستورها بیشتر هستش ولی بازن توصیه اینست که از مدارات رطوبت سنج موجود در ارشیو مدارات انجمن استفاده کنید
توجه کنید که مقدار ظرفیت این ترمیستور ها از روی رنگ انها تعیین میشود و در شاسی ها متفاوت { اعم از نارنجی و خاکستری و سبز و... } می باشد .
اینم عکسهایی ترمیستورهای فوق : [hide] ter.JPGtermist.JPG[/hide]
دانلود :
نتیجه را بزارید .
موفق باشید .

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,428
5,473
با سلام :
اقا فرزاد همونطور که جناب غزال اشاره کرده اند... رطوبت سنج سنسور و مدار تحریک مخصوص به خودش داره و بدین اسانی نمیشه از مدار فوق نتیجه دقیق گرفت .با این حال تا حدودی باید خودتون اماده شوید از راه های گریز و خطا و تجربی به درخواست خود برسید ...
خروجی هر سنسوری با توجه به دیتا شیت انها بر دو نوع هست الف : یا انالوگ خطی و ب : دیجیتالی شما باید دنبال ترمیستوری باشید که خطی هستش ...
ترمیستور مورد بحث اگر بازار پیدا نکردین !!! بروید سراغ اوراقی رادیو های توشیبا قدیم که قسمت تقویت صوتی انها با دو ترانزیستور پوش پول که روی یکی از دو عدد چوک ابی {کوچک درایور } و سبز بزرگ {برای بلندگو } سوار شده و بعنوان رادیاتور ترانزیستورهای فوق ... بغل چوک کوچک یک قطعه کوچک
قهوه ای رنگ که تقریبا به شکل خازن های عدسی 102 وجود دارد که کار شما را راه میاندازه تغییرات این ترمیستورها بیشتر هستش ولی بازن توصیه اینست که از مدارات رطوبت سنج موجود در ارشیو مدارات انجمن استفاده کنید
توجه کنید که مقدار ظرفیت این ترمیستور ها از روی رنگ انها تعیین میشود و در شاسی ها متفاوت { اعم از نارنجی و خاکستری و سبز و... } می باشد .
اینم عکسهایی ترمیستورهای فوق : hidden content may not be quoted
دانلود :
نتیجه را بزارید .
موفق باشید .

استاد عزیز خیلی وقت بود که منتظر راهنمایی و نظر شماهم بودم ولی سعادت نداشتم
 باور بفرمایید که تو این شهر ما فقط 6تا قطعه فروش هست که از این 6تا فقط 3نفرلوازم این چنینی و از این 3نفر فقط 1نفر لوازم خاصی مثل این (انواع ترمیستور)رو میاره!!!از اصل شروع پست بنده اولویتم رطوبت سنج بود که متاسفانه ترموستات دما رو الویت قرار دادم!!!!چیزی که تو ذهن بنده بود دستگاه دیجیتالی بود مثل ترموستاتهایی که تو انجمن با picساخته شدن بشه با یه سنسور معمولی و یه مدار واسطه این کار رو انجام داد.که در پست های قبلی هم عرض کردم الان مشکل من رطوبت است فعلا یا شاید هیچ وقت نیازی به کنترل دما ندارم.دستگاهی باشه که مثلاًسون سگمنت یا ال سی دی داشته باشه و سنسور رطوبت فراوان تو بازار روش نصب بشه و با تنظیماتی براش بشه تعریف کرد که مثلاًرطوبت مورد نظر 80درصده اگه رطوبت به کمتر از80درصد رسید به صورت پله ای در خروجی فرمان مقاومتی بده مثلاًبا روطوبت 77%مقاومت 125اهم و به ازای هر مثلاً3درصد کاهش رطوبت مقاومت به صورت پله ای 10اهم کاهش پیداکنه تا این که مقاومت به صفربرسه.
به نظر حقیر این مدار با میکرو خیلی راحتتر باشه حتی چندین بار در چت باکس نوشتم که((دوستان کسی تو کار برنامه نویسی هست به بنده با پ خ اطلاع بده)) ولی کسی پاسخی نداد.بابت هزینه برنامه نویسی و طراحی هم مشکلی ندارم.حالا هر طور شما بفرمایید در خدمتت هستم آیا با این توصیفات که عرض کردم باز هم روی ترمیستور کار کنم؟؟؟
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام :
اینم عکسهایی ترمیستورهای فوق : hidden content may not be quoted
دانلود :
نتیجه را بزارید .
موفق باشید .

سلام

استاد بسیار عزیز و عالم
متاسفانه مشکل آقا فرزاد اینه که کاری به سوالات و توصیه ها نداره و کار خودشو میکنه و میگه همون که گفته بودید انجام دادم ولی نشد
اما بعد از کلی پرسش و پاسخ مشخص میشه بازم نسخه خودشو پیچیده

با توجه به مقدار مقاومت و پیام های خصوصی اساسا تابحال از ترمیستور استفاده نکرده که ببینیم پاسخ مدار چیه بطوریکه در پام خصوصی فرمودند از NTC , PTC بجای ترمیستور استفاده کردند چون معتقدند NTC , PTC هم ترمیستوره ! !

البته با توجه به معنی تحت الفظی بی ربط هم نگفتند چون مقاومت تمام عناصر دنیا حتی مقاومت آب هم با تغییر حرارت تغییر میکنه و بنوعی با معنای ترمیستور جوره ولی فقط ترمیستور نیست و الکترونیک با ترجمه تحت الفظی کار نمیکنه

حقیقتا من مستاصل شدم اینقدر تقاضا کردم که حداقل و حداکثر مقاومت ترمیستوری که استفاده میکنن و درواقع میزان تغییرات مقاومتش را اعلام کنن
اما اصلا کاری به سوال ندارن و ترمیستوری استفاده نمیفرمایند ولی مدام میفرمایند انجام دادم نشد
میگم چه عملی انجام دادید میفرمایند NTC را کنار هویه هم گذاشتم صفر اهم نمیشه
حالا این پاسخ کدام سواله ؟ همون سوالی که توی ذهن خودشون هست

لذا من مدام سوال میکنم و ایشان هم مدام جواب سوال ذهن خودشونو میدن و لذا بعد از اینهمه پست و تاکید هنوز ترمیستور تهیه نفرمودند و حداقل و حداگثر مقاومت را اعلام نکردن و کمترین تردیدی ندارند که توصیه را مو به مو اجرار کرده اند و موثر نشده

جالب اینکه در خصوص یکی از موارد فرموده اند با افزایش گرما مقاومتش تاثیر چندانی نداره چون با توجه به مقاومت ناچیز و عدم تغییر مقاومت قطعا از ترموکوپل استفاده کردن
و بجز ترمیستور انواع دیگر قطعات را بجای ترمیستور استفاده فرمودند

من که هلاک و تسلیم شدم و دیگه نمیخواستم پاسخ بدم ولی با توجه به ابراز لطف آن استاد بزرگوارم ناگزیر به شرح دلایل ناتوانی و استیصال خود شدم.

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,428
5,473
سلام

استاد بسیار عزیز و عالم
متاسفانه مشکل آقا فرزاد اینه که کاری به سوالات و توصیه ها نداره و کار خودشو میکنه و میگه همون که گفته بودید انجام دادم ولی نشد

با توجه به مقدار مقاومت و پیام های خصوصی اساسا تابحال از ترمیستور استفاده نکرده که ببینیم پاسخ مدار چیه بطوریکه در پام خصوصی فرمودند از NTC , PTC بجای ترمیستور استفاده کردند چون معتقدند NTC , PTC هم ترمیستوره ! !

البته با توجه به معنی تحت الفظی بی ربط هم نگفتند چون مقاومت تمام عناصر دنیا حتی مقاومت آب هم با تغییر حرارت تغییر میکنه و بنوعی با معنای ترمیستور جوره ولی فقط ترمیستور نیست و الکترونیک با ترجمه تحت الفظی کار نمیکنه

حقیقتا من مستاصل شدم اینقدر تقاضا کردم که حداقل و حداکثر مقاومت ترمیستوری که استفاده میکنن و درواقع میزان تغییرات مقاومتش را اعلام کنن
اما اصلا کاری به سوال ندارن و ترمیستوری استفاده نمیفرمایند ولی مدام میفرمایند انجام دادم نشد

لذا من مدام سوال میکنم و ایشان هم مدام جواب سوال ذهن خودشونو میدن و لذا بعد از اینهمه پست و تاکید هنوز ترمیستور تهیه نفرمودند و حداقل و حداگثر مقاومت را اعلام نکردن و کمترین تردیدی ندارند که توصیه را مو به مو اجرار کرده اند و موثر نشده

جالب اینکه در خصوص یکی از موارد فرموده اند با افزایش گرما مقاومتش تاثیر چندانی نداره چون با توجه به مقاومت ناچیز و عدم تغییر مقاومت قطعا از ترموکوپل استفاده کردن

من که هلاک و تسلیم شدم و دیگه نمیخواستم پاسخ بدم ولی با توجه به ابراز لطف آن استاد بزرگوارم ناگزیر به شرح دلایل ناتوانی و استیصال خود شدم.

سپاس
با سلام
استاد عزیز همانطور که عرض کردم تو این شهر فقط یک نفر هست که این نوع لوازم رو میفروشه من بهش گفتم ترمیستور میخوام گفت مثبت یا منفی گفتم هم مثبت هم منفی رو کمترین مقاومت رو داشته باشه بده گفت از 20اهم دارم تا 100اهم که چند تا رنج مختلف گرفتم حالا گناه من چیه؟ضمناًبرای روشن شدن ذهن خودم عرض میکنم بنده درخواست رطوبت سنج دارم چرا ترمیستور دما دستور میفرمایید تست کنم؟
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
سلام
استاد بسیار عزیز و عالم

سپاس
با سلام :
با تشکر از شما اقای غزال استاد محبوب و برجسته دلهای همه حاضران در ایران تی کی :rose:

صبر و متانت و بزرگواری شما از هر جهت وبخصوص در راهنمایی و حل مشکلات با ساده ترین زبان شیرین برای همه مان و دوستان قابل تحسین و مایه مسرت هست - خـســــــته نباشید . :icon26: تلاش بی وقفه حضرتعالی در به انجام رساندن و رفع مشکلات دوستان بر هیچ کسی پوشیده نیست و همین پاسخ های تشریحی در همه تاپیک ها گواه بر ادعا میباشند از خداوند منان سلامتی و اجر معنوی و موفقیت روز افزون براتون ارزومندیم .

معمولا و گاها شاهد تندروی هایی هم از سوی مخاطبان هستیم اما شما با تجاربی که دارید قطعا به دل نمی گیرید بنده شخصا معتقد هستم تحمل همین ناهنجاری ها مسیری هست که موجب تقویت روحی و جسمی و ارتقای علمی و...... می شود .
با نهایت تشکر و امتنان از فعالیت های بیدریغ و صبورانه شما دوست گرامی .

بالا