آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: مزایای مولتیمتر آنالوگ بر دیجیتال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

استاد باور بفرمایید بنده اصلا قلق مولتیمتر آنالوگ را ندارم درواقع اصلا باهاش کار نکردم مگر خیلی خیلی به ندرت

این مولتی متر را اوایل سال ۹۹ به عشق شروع کلاس های آموزشی خریداری کرده بودم
اینجا https://www.irantk.ir/threads/شروع-ثبت-نام-کلاس-های-آموزش-الکترونیک-استاد-غزال.106496/page-23#post-608330

در این تاریخ حتی کار کردن با این مولتی متر را هم بلد نبودن همان موقع هم شما زحمت کشیدید و روش استفاده از این مولتی متر را به بنده آموزش دادید
اینجا

بعد از این تاریخ بنده بنا به مشکلاتی که برام حادث شده بود بلکل الکترونیک و تعمیرات را کنار گذاشتم
تا همین دو و سه ماه گذشته که مجدد دارم لوازمم را که پراکنده شده جمع و جور میکنم

بنده از ابتدا با مولتی متر دیجیتالی فعالیت میکردم
حدود ۱۷ سال قبل این مولتی متر دیجیتال را خریداری کرده بودم و تمامی قلق های این را هم دارم تصویر را پیوست میکنم

هفته قبل این مولتی متر را باز کردم و خواستم به صفحه مانیتورش بکلایت اضافه کنم چشمم ضعیف شده و نور صفحه به سختی میبینم
به همین دلیل به هوای اضافه نمودن بلکلات بازش کردم

از شانش همان شب نیمه شب فیوز منزل خراب شد و باید فیوز را تست و تعویض میکردم
به ناچار سراغ مولتی متر آنالوگ رفتم

که متاسفانه به دلیل عدم آشنایی کامل با مولتی متر آنالوگ این بلا را
بر سرش آوردم و نیمه شب در تاریکی مولتیمتر آنالوگ را روی بیزر وارد ۲۲۰ ولت شهری نمودم

بیجهت اوقات زیادی صرف شد
واقعا عذر خواهی میکنم استاد غزال
سپاسگزارم

درود

منم با توجه به شناخت و صداقتی که از شما سراغ دارم‌ ، توقع داشتم اعلام کنید که با این مولتیمتر تجربه ندارید .

که دراینصورت کمک قابل توجهی بود ، بطوریکه در پست‌های نهایی هم بناگزیر توجهم بابت بررسی صحت قطعات منتفی و لذا به خطاهایی مانند نصب وارونه قطعات معطوف شد .

در هر صورت تجربه خوبی شد که بی توجهی به نکات ساده میتونه منشاء زحمات بی‌حاصل و دردسرهای بزرگی بشه
این مولتیمترها بسرعت و با یک اشاره تعمیر میشه و طولانی شدن این مورد مایه حیرتم شد و لذا نهایتا مطمئن شدم جایی از کار میلنگه و غیرعادی است.

با اینحال ثابت شد تعمیرش خیلی ساده است و نیاز به مهارت آنچنانی و قطعات خاص نداره.
و لذا قبل از بروز خسارت و صدمه دیجیتال بنفع شماست که دیجیتال را کنار بگذاری و از آنالوگ استفاده کنی.

سپاس

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
با این شرایطی که شما اشاره کردید پس مولتیمتر کاملا سالم میباشد
من گمان میکردم در حالت تست دیود علاوه بر صدای بیزر عقربه هم باید حرکت کند

با شرایطی که شما میفرمایید پس ایراد دیگه ای وچود نداره
دورود
به لایه سورس اطلاعات در حوزه این مولتیمتر خوش اومدی
شما قبل اینکه اقدام به تعمیر وسایل ناشناخته کنی باید یک سری اطلاعات رو از قبل میداشتی که اینطور درگیر واگیر چالش نشی دفترچه راهنمای مولتیمتر این مدل می تونست کمک خیلی خوبی باشه که از اون غافل بودی
متاسفانه فقط دوس داریم مشکل زود حل بشه فکرمون رو متمرکز نمی کنیم و این بزرگترین مشکل مربوط به حرفه تعمیرکاری هست باید برای حل هر چالش تعمیری وقتی سطح مون بالاست و از دیدگاه دستگاه مبتدی به نظرم میایم باید چک لیست کاغدی یا ذهنی تهیه کنیم و قبل اقدام به تعمیر با روند کارکرد دستگاه مسلط باشیم
اینم تجربه بود برای شما کنار تجارب دیگر
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
امیرسجاد عزیز کاملا صحیح میباشد
سلکتور در این حالت تنطیم باشه فقط صدای بیزر را دارم و عقربه حرکت نمیکند
خدا خیرت بده عزیز باری از روی دوش ما برداشتی این مولتی متر ارزش چندانی هم نداره با ایجاد هر پست چقدر شرمنده میشدم که اوقات استاد غزال و دیگر دوستان بابت مورد بی ارزش داره گرفته میشه
البته این چند روز باعث شد بیشتر و بیشتر با مولتی متر آنالوگ کار کنم و بیشتر آشنا بشم و برای خودم خیلی ارزشمند بود

امیدوارم برای دیگران هم مفید واقع بشه
بنده واقعا استفاده کردم و بیشتر از قبل به مولتی متر آنالوگ مسلط شدم

خصوصا که اثبات شد با ارتباط مستقیم این مولتی متر روی بخش بیزر هیچ اتفاق خاصی نیافتاده بود
و خسارتی هم تحمیل نکرده

حتی بیزر خودش هم نسوخته
در یک رنج ولتاژ بالاتر کاملا قابل استفاده هست

بینهایت ممنون هستم

درود

صرفنظر از مزایای مولتیمتر عقربه ای که در پست‌های آغازین تاکید شده ، تعمیر آنها نیز بسیار ساده و بسرعت میسر میشه و صدمه آنها ، خسارت محسوسی به فعالیت شغلی نمیزنه.

اما همیشه دل کَندن از تعلقات گذشته برای انسان دشواره .
زیرا اطلاعات جامع تر و کاملتر موجب کاهش شدید نگرانی میشه و ازآنجاکه با استفاده بیشتر و طولانی‌تر از یک دستگاه‌ ، اطلاعات بیشتری از آن کسب کرده‌ایم لذا ناخواسته موجب کاهش نگرانی انسان میشه و به همین دلیل دوست‌داشتنی تر از انواع دیگر میشه.

لذا اگر مدت طولانی از یک اتومبیل استفاده کنید که ازش راضی‌ بودید ، دراینصورت بسادگی حاضر به تعویض آن نمیشوید هرچند اتومبیل جدید ، قابلیت‌های بیشتری داشته باشه.

و حتی اگر اتومبیل جدید دقیقا همان مدل هم باشه باز هم بسادگی حاضر به تعویض نخواهید شد .

زیرا اطلاعات شما از ضعف و قوت اتومبیل جدید بسیار کمتر از اتومبیل قبلی خودتان است .

اگر از تاریکی شب میترسیم به این دلیله که نمیتونیم اطلاعات کاملی از محیط اطرافمان کسب کنیم .
و اگه در روشنایی به اجنه فکر نمیکنیم و اجنه در تاریکی ظاهر میشه و اگر لااقل در ۹۹٪ موارد ، اجنه را در تاریکی می‌بینیم نه در روشنایی ، به همین دلیله که بی‌خبری از موجودات محیط تاریک ، موجب وحشت و نگرانی و تولید توهم و تخیل هولناک میشه.

و لذا بمحض روشن شدن محیط ، کلیه نگرانی‌ها و وحشت‌ها رفع میشه و به تخیلات چند لحظه قبل در خصوص اجنه میخندیم .

اگر تعمیرکار تلویزیون crt مدت طولانی پس از ظهور تلویزیون lcd و led ناخواسته نسبت به آنها احساس تنفر داره و crt را برتر میدونه , به همین دلیله که بر crt مسلط است و اطلاعات و تجربیات کاملتری از آنها داره ، اما پس از مدتی که بناگزیر ، اطلاعات و تجربیاتی در خصوص lcd , led کسب میکنه و میتونه قضاوت بهتری داشته باشه ، غالبا دیگه حاضر نیستن crt تعمیر کنن.

بنابرین افرادی برنده هستن و زیان کمتری تحمل میکنن که ریسک تغییر عادت را زودتر تجربه و تست کنن .

فرزند من با حساسیت شدیدی از خوردن زولبیا امتناع میکرد و در عمرش هرگز نخورده بود و نمیخورد .
یکبار بدلایل روانی با جملات منفی و اکراه‌آمیز بهش گفتم فقط یه دونه تجربه کن که فقط بدونی چقدر تلخ یا شور یا بدمزه است که بالاخره یه دونه خورد و بعد از آن همیشه دو لُپی خورد ولی هرگز از زولبیا سیر نشد.

بنابمراتب یادت باشه که تعلقات و عادات انسان و اکراه و هراس و نگرانی از شرایط جدید نباید مانع پیشرفت بشه .

با وجود اینهمه مزایای مولتیمتر عقربه‌ای که در پست‌های اول مطلع شدی و باوجودیکه این مولتیمتر را در اختیار هم داشتی ، معذالک در انبار نگهداری کردی و استفاده نکردی و بروز خسارات احتمالی را تقویت کردی ، فقط به این دلیل که در آغاز تغییر عادت و اصلاح فعالیت ، اطلاعات کاملی از آن نداری .

اما ده سال دیگه هم ، همین شرایط آغازین وجود داره و بهتره هر چه زودتر تجربه کنی و این مرحله را سپری کنی تا مدت بیشتری از مزایای آن بهره‌مند شده باشی .

سپاس

majid parsa

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-12-30
470
1,029
تهران
سلام استاد عزیز
استادهرکس فقط نوسان پایه گیت ‌رو تو تعمیر تغذیه ببینه خودش میفهمه اهمتر عقربه ای فقط یه اهمتر نیست!اسیلوسکوپه عقربه ایه.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

صرفنظر از مزایای مولتیمتر عقربه ای که در پست‌های آغازین تاکید شده ، تعمیر آنها نیز بسیار ساده و بسرعت میسر میشه و صدمه آنها ، خسارت محسوسی به فعالیت شغلی نمیزنه.

اما همیشه دل کَندن از تعلقات گذشته برای انسان دشواره .
زیرا اطلاعات جامع تر و کاملتر موجب کاهش شدید نگرانی میشه و ازآنجاکه با استفاده بیشتر و طولانی‌تر از یک دستگاه‌ ، اطلاعات بیشتری از آن کسب کرده‌ایم لذا ناخواسته موجب کاهش نگرانی انسان میشه و به همین دلیل دوست‌داشتنی تر از انواع دیگر میشه.

لذا اگر مدت طولانی از یک اتومبیل استفاده کنید که ازش راضی‌ بودید ، دراینصورت بسادگی حاضر به تعویض آن نمیشوید هرچند اتومبیل جدید ، قابلیت‌های بیشتری داشته باشه.

و حتی اگر اتومبیل جدید دقیقا همان مدل هم باشه باز هم بسادگی حاضر به تعویض نخواهید شد .

زیرا اطلاعات شما از ضعف و قوت اتومبیل جدید بسیار کمتر از اتومبیل قبلی خودتان است .

اگر از تاریکی شب میترسیم به این دلیله که نمیتونیم اطلاعات کاملی از محیط اطرافمان کسب کنیم .
و اگه در روشنایی به اجنه فکر نمیکنیم و اجنه در تاریکی ظاهر میشه و اگر لااقل در ۹۹٪ موارد ، اجنه را در تاریکی می‌بینیم نه در روشنایی ، به همین دلیله که بی‌خبری از موجودات محیط تاریک ، موجب وحشت و نگرانی و تولید توهم و تخیل هولناک میشه.

و لذا بمحض روشن شدن محیط ، کلیه نگرانی‌ها و وحشت‌ها رفع میشه و به تخیلات چند لحظه قبل در خصوص اجنه میخندیم .

اگر تعمیرکار تلویزیون crt مدت طولانی پس از ظهور تلویزیون lcd و led ناخواسته نسبت به آنها احساس تنفر داره و crt را برتر میدونه , به همین دلیله که بر crt مسلط است و اطلاعات و تجربیات کاملتری از آنها داره ، اما پس از مدتی که بناگزیر ، اطلاعات و تجربیاتی در خصوص lcd , led کسب میکنه و میتونه قضاوت بهتری داشته باشه ، غالبا دیگه حاضر نیستن crt تعمیر کنن.

بنابرین افرادی برنده هستن و زیان کمتری تحمل میکنن که ریسک تغییر عادت را زودتر تجربه و تست کنن .

فرزند من با حساسیت شدیدی از خوردن زولبیا امتناع میکرد و در عمرش هرگز نخورده بود و نمیخورد .
یکبار بدلایل روانی با جملات منفی و اکراه‌آمیز بهش گفتم فقط یه دونه تجربه کن که فقط بدونی چقدر تلخ یا شور یا بدمزه است که بالاخره یه دونه خورد و بعد از آن هرگز از زولبیا سیر نشده.

بنابمراتب یادت باشه که نباید تعلقات و عادات انسان مانع پیشرفت بشه .
با وجود اینهمه مزایای مولتیمتر عقربه‌ای که در پست‌های اول مطلع شدی و باوجودیکه این مولتیمتر را در اختیار هم داشتی ، معذالک در انبار نگهداری کردی و استفاده نکردی و بروز خسارات احتمالی را تقویت کردی ، فقط به این دلیل که در آغاز تغییر عادت و اصلاح فعالیت ، اطلاعات کاملی از آن نداری .

اما ده سال دیگه هم ، همین شرایط آغازین وجود داره و بهتره هر چه زودتر تجربه کنی و این مرحله را سپری کنی تا مدت بیشتری از مزایای آن بهره‌مند شده باشی .

سپاس
درود بر استاد استادان
عاشقت هستم استاد غزال

از آنجاییکه تاپیک فوق مرتبط با مولتی متر آنالوگ میباشد
جای استفاده صحیح از این مولتیمتر را در این تاپیک خالی دیدم
لذا کپی شده
روش استفاده از مولتیمتر آنالوگ را اینجا منتقل کنم
روشی که قبلا خودتان شخصا در تاپیک دیگری آموزش داده بودید

سپاس و تقدیر

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
اینم آموزش استفاده از مولتی متر آنالوگ به قلم استاد غزال

مشاهده فایل‌پیوست 1666

درود

کسانی که از من آموزش میگیرن باید خودشونو برای لذت های تحقیق آماده کنن
دیگران خلق کردن یعنی ما نمیتونیم بفهمیم چجوری استفاده کنیم ؟
از الان باید روش تحقیق را یاد بگیرید و تمرین کنید مخصوصا شما جناب اصغری عزیز.

فقط یک باطری یا شارژر ۶ ولتی و دو تا مقاومت مثلا ۱ کیلو و ۵۶ کیلو داشته باشی میتونی بفهمی چجوری نشون میده

سمت چپ بالا نیم دایره ای که با dc v مشخص کرده یعنی برای اندازه گیری ولتاژ مستقیم مانند شارژر یا آداپتور یا باطری باید از این محدوده متناسب با ولتاژ استفاده کنی.
مثلا میخوای باطری یا آداپتور ۶ ولتی را تست کنی باید از رنج ۱۰ استفاده کنی
دراینصورت انتهای عقربه ۱۰ ولته و باید از کمان های مدرج زیر عقربه استفاده کنی که آخرش ۱۰vdc نوشته و حالا باطری را به پروب ها متصل کن و روی همون کمان ببین عقربه چه عددی نشون میده

ضمنا پروب ها همین جا که در عکس دیده میشه باشه و از محل سوم فعلا استفاده نکن و شاید هیچوقت استفاده نکن.

حالا میخوای منبع ولتاژ حدود ۵۰۰ ولت را تست کنی که ابتدا رنج سلکتور را روی ۱۰۰۰ انتخاب میکنی که صدمه نبینه
بعد میخوای ببینی عقربه چه ولتاژی نشون میده ؟
ولی کمان ۱۰۰۰ ولتی زیر عقربه نیست اما میدونی انتهای حرکت عقربه باید ۱۰۰۰ ولت باشه لذا میتونی توی ذهنت عدد ۱۰ را بعنوان ۱۰۰۰ فرض کنی پس عدد ۸ معرف ۸۰۰ ولته و
عدد ۲ معرف ۲۰۰ ولته و قس علیهذا
و لذا عقربه روی عدد حدود ۵ ایستاده یعنی ولتاژش ۵۰۰ ولته

سمت راست بالا برای اندازه گیری ولتاژهای متناوبه که با نیم دایره ACv مشخص کرده و اندازه گیری هم بصورت فوق است
مثلا برای برق شهر میتونی روی رنج ۱۰۰۰ یا رنج ۲۵۰ ولت انتخاب کنی و دو پروب را در پریز برق متصل کنی و ببینی برق شهر چند ولته

نیم دایره راست پایین اهم هست برای اندازه گیری مقاومت

حالا مقاومت ۱ کیلو را به دو پروب متصل کن و رنج ضربدر یک را انتخاب کن یعنی ابتدای عقربه ۱ کیلو ولی همیشه انتهای حرکت عقربه صفر اهمه
باید برای مقاومت ها از بالاترین کمان زیر عقربه استفاده کنی که از صفر اهم تا ۱ کیلو مشخص کرده
بنابرین می بینی عقربه حرکت نکرد چون ابتدای عقربه ۱ کیلو هست و نباید حرکت کنه ولی این اندازه گیری بدرد نمیخوره چون شاید مقاومت سوخته که حرکت نمیکنه.
پس یک رنج بالاتر یعنی ضربدر ۱۰ انتخاب میکنیم یعنی همه اعداد بالاترین کمان را باید ضربدر ۱۰ کنی یعنی ابتدای عقربه ۱۰ کیلو هست و می بینی عقربه روی ۱۰۰ ایستاد چون ۱۰۰ ضربدر ۱۰ برابر با ۱۰۰۰ یا ۱ کیلو میشه

حالا اگه رنج ضربدر ۱۰۰ انتخاب کنی باید روی ۱۰ بایسته چون ۱۰ ضربدر ۱۰۰ میشه ۱ کیلو

نیم دایره سمت چپ پایین هم جریانه که از ۱۰۰ میکرو آمپر تا ۲۵۰ میلی آمپر اندازه گیری میکنه و مثلا برای اندازه گیری جریان مقاومتی که با باطری ۶ ولت موازی شده باید مسیر جریان را پاره و باز کنی و دو پروب را بین نقطه قطع شده یا پاره شده ، متصل کنی که هر سه تا با هم سری بشن و همیشه برای اندازه گیری جریان و ولتاژها از بالاترین رنج انتخاب کن و پله پله کم کن که اگه اشتباه حدس زدی مولتیمتر صدمه نبینه
یعنی از ۲۵۰ میلی امپر شروع کن و بعد ۲۵ میلی امپر انتخاب کن و می بینی عقربه حرکت مناسبی میکنه و ۶ میلی آمپر نشون میده
احتمالا محل سوم پروب برای اندازه گیری جریانه چون فقط out put نوشته که باید به دفترچه راهنما مراجعه کنی یا با تست متوجه بشی ولی اندازه گیری جریان در تعمیر دستگاه های الکترونیکی کاربردی نداره .
یک پتانسیومتر هم سمت راست بالای سلکتور هست که برای تنظیم انتهای حرکت عقربه است بطوریکه دو پروب را بهم متصل میکنی باید عقربه روی صفر اهم یعنی انتهای نیم کمان ها بایسته و اگه کمتر یا بیشتر از صفر اهم ایستاد با این پتانسیومتر تنظیم کن .
یک پیچ کوچیک برنگ سیاه هم وسط مولتیمتر زیر عقربه می بینی که برای تنظیم ابتدای عقربه هست که عقربه شما کمی جلوتر از صفر ولته و باید کمی به عقب برگرده و روی صفر قرار بگیره اما این موارد مهم نیست چون اگه روی صفحه لاکی دست بکشی و باردار بشه عقربه کمی جابجا میشه .
مضافا که خودت میدونی مولتیمتر شما صفرش درواقع کمی جلوتره و با این عدد میدونی ولتاژی نششون نداده و هنوز حرکت نکرده
و همچنین در تعمیرات اصولی و اساسی و دقیق ، نیازی به این دقت های زیاد نداریم .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود بر استاد استادان
عاشقت هستم استاد غزال

از آنجاییکه تاپیک فوق مرتبط با مولتی متر آنالوگ میباشد
جای استفاده صحیح از این مولتیمتر را در این تاپیک خالی دیدم
لذا کپی شده
روش استفاده از مولتیمتر آنالوگ را اینجا منتقل کنم
روشی که قبلا خودتان شخصا در تاپیک دیگری آموزش داده بودید

سپاس و تقدیر

درود

با تقدیر و تشکر بابت اظهار لطف مداوم حضرت عالی.

روش اندازه‌گیری هر دستگاه اندازه‌گیری بدون نیاز به آشنایی قبلی
.

یکی از دلایلی که موجب بی‌میلی علاقمندان الکترونیک به مولتیمتر عقربه‌ای میشه ، نحوه قرائت و اندازه‌گیری مقادیر است که بنظر میرسه دشوارتر از دیجیتال است ، اما اینطور نیست و نیاز به حفظ کردن رمز و رازی نداره ، مضافا که موجب تقویت قوای ذهنی هم میشه.

اصولا برای استفاده از هر دستگاه اندازه‌گیری ، ابتدا باید روی نمونه مشخص و معلومی تست کنید تا با نحوه کار آن آشنا شوید و هیچ نیازی به اطلاع و آشنایی قبلی هم نداره.

مثلا برای تشخیص سلامت مقاومت یک کیلو کافیه ابتدا یک مقاومت سالم حدود یک یا دو یا ۱۰ کیلو را تست کنید و ببینید در چه حالت و چه رنجی عقربه به چه میزانی حرکت میکنه.

و اگر میخوای بدون نمونه تست کنی که مقاومت مشکوک چند اهم است ، ابتدا مقاومت سالمی را به پروب‌ها متصل کنید و سلکتور را در حالتی قرار دهید که عقربه حتی المقدور در ناحیه وسط قرار بگیره و یا لااقل کمی حرکت کنه که اندازه‌گیری دقیق‌تر مقدور بشه.

حالا باید رابطه‌ای بین ارقام روی کمان‌ها و زیر عقربه و همچنین ارقام رنج سلکتور پیدا کنید.
مثلا میبینی برخی از کمان های مدرج زیر عقربه با ACv و یا DCv و امثالهم مشخص شده که ارتباطی با اهم نداره و فقط یک کمان مدرج وجود داره که مانند تصاویر پیوست ، ابتدا و انتهای آن با علامت اهم ( Ω ) مشخص شده که در این‌مولتیمتر با کمان سبز رنگ مشخص شده که از صفر تا 2k مدرج شده و مثلا عقربه روی 20 متوقف شده و سلکتور مطابق تصویر در حالت ضربدر 10 قرار گرفته .

بنابرین برای توجیه ضربدر 10 هیچ راهی نداریم جز اینکه اعداد روی کمان سبز را ضربدر 10 کنیم .
و لذا ازآنجاکه عقربه روی 20 هست یعنی درواقع 200 را نشان میدهد و لذا مقاومت مورد آزمایش دارای 200 اهم است .
به همین سادگی که های و هو و رمز و رازی نداره.

و لذا بدون آشنایی قبلی میتونیم از کلیه امکانات آن استفاده کنیم.
فقط در نظر داشته باشید تا زمانیکه پروب‌ها رو به ولتاژی متصل نکرده باشید هر خطایی اتفاق بیافته ، هیچ صدمه‌ای به مولتیمتر نمیرسه.

رعایت مقادیر مجاز.

1- اگر برای اندازه گیری ولتاژ و به هر دلیلی بخواهید پروب‌ها را به ولتاژ مشخصی مثلا حدود 20 ولت متصل کنید باید از رنج‌های بالاتر از 20 ولت مثلا از رنج 120 ولت استفاده کنید زیرا این اعداد حداکثر ولتاژ مجاز را نشان میدهد و لذا تا ولتاژ 120 ولت نمیتونه صدمه‌ای وارد کنه.

بنابرین رنج 120 ولت یعنی میتوانید تا ولتاژ 120 ولت به پروب ها متصل کنید و اندازه‌گیری کنید .
سپس باید کمانی مربوط به آن نوع ولتاژ زیر عقربه پیدا کنید که انتهای آن 120 باشد و ازآنجاکه این مولتیمتر چنین کمانی ندارد لذا باید از کمان مشابهی استفاده کنیم که عدد انتهای کمان براحتی به 120 تبدیل شود .

مثلا من کمانی انتخاب میکنم که انتهای آن 12 هست که 10 برابر میکنم تا انتهای کمان 120 شود و به همین دلیل کلیه اعداد این کمان را باید در عدد 10 ضرب کنیم.

حالا اگر در کمان 12 عقربه روی 2،3 متوقف شده یعنی باید 10 برابر کنم که درواقع روی 23 متوقف شده که 23 ولت است .

اما اگر بجای رنج 120 ولت ، سلکتور را در رنج 30 ولت انتخاب کنم باید از کمانی استفاده کنم که انتهای آن 30 باشد و ازآنجاکه چنین کمانی ندارد لذا کمان 300 ولت بهترین کمان مشابه است که 300 را براحتی تقسیم بر 10 کنیم و تبدیل به 30 کنیم و بدیهی است که باید بقیه اعداد آن کمان را تقسیم بر 10 کنیم.

و ازآنجاکه عقربه روی 230 متوقف شده یعنی درواقع نشاندهندهٔ 23 است که همان 23 ولت را اعلام میکند با این تفاوت که در رنج 30 مقادیر دقیق‌تر از رنج 120 اندازه‌گیری میکنیم.

2- اما اگر قصد داریم ولتاژ مشکوکی اندازه گیری کنیم که معلوم نیست حدود 400 ولت است یا 5 ولت ؟
لذا سلکتور را در بالاترین رنج مثلا 1200 انتخاب میکنم .
زیرا اگر مثلا ولتاژ 3 ولت باشه و رنج 1200 ولت انتخاب کنیم ، هیچ صدمه‌ای به مولتیمتر وارد نمیکنه و فقط عقربه بمیزان بسیار ناچیزی حرکت میکنه که با دقت قابل اندازه‌گیری و تشخیص نیست و لذا ناگزیر به اصلاح رنج میشویم و بتدریج رنج را اصلاح و نهایتا بمقدار 12 ولت انتخاب میکنم تا با دقت قابل قبولی اندازه‌گیری کنم.

اما اگر ولتاژ مشکوک دارای 350 ولت باشه و رنج 12 ولت را انتخاب کنم یعنی قادر است نهایتا تا 12 ولت اندازه گیری کنه و ازآنجاکه 350 ولت ، مقدار غیرمجاز و خطرناکی محسوب میشه لذا ممکنه صدمه‌ای به مولتیمتر وارد کنه.

بنابرین ملاحظه میکنید که فقط لازم است رابطه معقولی بین ارقام و رنج سلکتور پیدا کنیم که بشرح خلاصه زیر
برای کلیه دستگاه‌های اندازه‌گیری مانند اسیلوسکوپ و فرکانس‌متر و خازن‌سنج و غیره هم قابل استفاده است‌. یعنی :

باید بدانیم رنج سلکتور ماکزیمم مقدار مجاز را نشان میدهد و نباید مثلا در مثال فوق ، ولتاژ متصل به پروب از مقادیر انتخابی رنج سلکتور بیشتر باشه . درغیراینصورت باباش درمیاد.
البته ازآنجاکه بابای سگ‌جونی داره صدمه چندانی بهش وارد نمیشه و با نوازش مختصری خوب میشه.

و نکته قابل تامل اینه که بسیاری از قابلیت و توانایی‌های دستگاه‌ها زائد است و نیازی به آنها نداریم.
( البته کسب اطلاع از توانایی ها اشکالی نداره و مفید هم هست و موجب تقویت قوای ذهنی و افزایش قدرت خلاقیت میشه .)
مثلا در بیش از ۹۹٪ موارد فقط کافیه بدونیم مقدار اندازه‌گیری‌شده در محدوده مجاز است که با سرعت اولیه عقربه هم مشخص میشه و کاری ندارم که 6 ولته یا 6،2 یا 10 ولت که همگی مجازند .چون هدفمان تعمیر است .

مثلا آینه باریک منحنی زیر عقربه ، برای اینه که نگاه مورب به عقربه ، موجب خطای بسیار ناچیز قرائت نشه .
ولی این قابلیت ارزشی برای تعمیرات نداره زیرا مثلا نیازی ندارم که بدونم ولتاژ تغذیه فلان آی‌سی 6 ولته یا 6،2 یا 10 ولت .
و لذا فقط کافیه عقربه با سرعت قابل انتظار حرکت کنه و دیگه کاری باهاش ندارم، یعنی اگه 6 ولت یا 10 ولت باشه تفاوتی نداره و تغذیه آی‌سی بمقدار مجاز موجوده و میتونه کار کنه.
لذا تقریبا در کلیه موارد ، آینه منحنی باریک برام ارزشی نداره.
و ....

باور کنید چندین بار مطالب فوق را ویرایش کردم که ابهامی نداشته باشه و ساده‌تر هضم بشه ولی بکلی حذف شد و بناگزیر بارها ویرایش کردم و دیگه خسته شدم و لذا اگه ابهامی بود درخدمتم.

سپاس

پیوست‌ها

• 294.9 کیلوبایت بازدیدها: 43
  • 190.3 کیلوبایت بازدیدها: 42
  • 540.4 کیلوبایت بازدیدها: 38
  • 404 کیلوبایت بازدیدها: 41
آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
این نمایشگر عقربه ای آنالوگ در واقع همون خط کش 10 سانتی خودمونه که به شکل محنی خمیده درش آوردن شکل دادن
شما یک سوزن بجای عقربه رو خط کش بزار به طوری که نوک سوزن به سمت مندرجه خط کش باشه
تقسیمات خط کش چطوریه؟
اگر 10 سانت باشه پس 10 بخشه و هر میل (میلیمتر) میشه 0.1 چون برحسب متر میگیم 10 سانت بیشتر نیست پس مبنا 10 هست نه 100 سانت 10 سانت هم 0.1 متر هست
سوزن رو بزار رو 5.2
هر میل
= 1/10 =0.1 =0.5/5=0.1
اگر رنج سلکتور فرضی برای شاخص سوزن در نظر بگیریم مثلا 20v باشه
نتیجه ولتاژ میشه 5.2x20=104v
اول باید هر میل مندرجه رو مشخص کنید که در این مولتیمتر در قسمت ولتاژ میشه
هر قسمت کوچک از کل 10 بخش 5 میل هست 1/5=0.2 پس مقدار هر میل 0.2 هست ولی در خط کش قبلی ما مقدار هر میل 0.1 بود
نکته:
1.5 (یک و نیم)
1/5(یک پنجم)
در آخر : تفاوت این نمایشگر با خط کش اینه که مقدار هر میل در خط کش ما 0.1 هست ولی در این مولتیمتر در بخش ولتاژ 0.2 هست

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

با تقدیر و تشکر بابت اظهار لطف مداوم حضرت عالی.

روش اندازه‌گیری هر دستگاه اندازه‌گیری بدون نیاز به آشنایی قبلی
.

یکی از دلایلی که موجب بی‌میلی علاقمندان الکترونیک به مولتیمتر عقربه‌ای میشه ، نحوه قرائت و اندازه‌گیری مقادیر است که بنظر میرسه دشوارتر از دیجیتال است ، اما اینطور نیست و نیاز به حفظ کردن رمز و رازی نداره ، مضافا که موجب تقویت قوای ذهنی هم میشه.

اصولا برای استفاده از هر دستگاه اندازه‌گیری ، ابتدا باید روی نمونه مشخص و معلومی تست کنید تا با نحوه کار آن آشنا شوید و هیچ نیازی به اطلاع و آشنایی قبلی هم نداره.

مثلا برای تشخیص سلامت مقاومت یک کیلو کافیه ابتدا یک مقاومت سالم حدود یک یا دو یا ۱۰ کیلو را تست کنید و ببینید در چه حالت و چه رنجی عقربه به چه میزانی حرکت میکنه.

و اگر میخوای بدون نمونه تست کنی که مقاومت مشکوک چند اهم است ، ابتدا مقاومت سالمی را به پروب‌ها متصل کنید و سلکتور را در حالتی قرار دهید که عقربه حتی المقدور در ناحیه وسط قرار بگیره و یا لااقل کمی حرکت کنه که اندازه‌گیری دقیق‌تر مقدور بشه.

حالا باید رابطه‌ای بین ارقام روی کمان‌ها و زیر عقربه و همچنین ارقام رنج سلکتور پیدا کنید.
مثلا میبینی برخی از کمان های مدرج زیر عقربه با ACv و یا DCv و امثالهم مشخص شده که ارتباطی با اهم نداره و فقط یک کمان مدرج وجود داره که مانند تصاویر پیوست ، ابتدا و انتهای آن با علامت اهم ( Ω ) مشخص شده که در این‌مولتیمتر با کمان سبز رنگ مشخص شده که از صفر تا 2k مدرج شده و مثلا عقربه روی 20 متوقف شده و سلکتور مطابق تصویر در حالت ضربدر 10 قرار گرفته .

بنابرین برای توجیه ضربدر 10 هیچ راهی نداریم جز اینکه اعداد روی کمان سبز را ضربدر 10 کنیم .
و لذا ازآنجاکه عقربه روی 20 هست یعنی درواقع 200 را نشان میدهد و لذا مقاومت مورد آزمایش دارای 200 اهم است .
به همین سادگی که های و هو و رمز و رازی نداره.

و لذا بدون آشنایی قبلی میتونیم از کلیه امکانات آن استفاده کنیم.
فقط در نظر داشته باشید تا زمانیکه پروب‌ها رو به ولتاژی متصل نکرده باشید هر خطایی اتفاق بیافته ، هیچ صدمه‌ای به مولتیمتر نمیرسه.

رعایت مقادیر مجاز.

1- اگر برای اندازه گیری ولتاژ و به هر دلیلی بخواهید پروب‌ها را به ولتاژ مشخصی مثلا حدود 20 ولت متصل کنید باید از رنج‌های بالاتر از 20 ولت مثلا از رنج 120 ولت استفاده کنید زیرا این اعداد حداکثر ولتاژ مجاز را نشان میدهد و لذا تا ولتاژ 120 ولت نمیتونه صدمه‌ای وارد کنه.

بنابرین رنج 120 ولت یعنی میتوانید تا ولتاژ 120 ولت به پروب ها متصل کنید و اندازه‌گیری کنید .
سپس باید کمانی مربوط به آن نوع ولتاژ زیر عقربه پیدا کنید که انتهای آن 120 باشد و ازآنجاکه این مولتیمتر چنین کمانی ندارد لذا باید از کمان مشابهی استفاده کنیم که عدد انتهای کمان براحتی به 120 تبدیل شود .

مثلا من کمانی انتخاب میکنم که انتهای آن 12 هست که 10 برابر میکنم تا انتهای کمان 120 شود و به همین دلیل کلیه اعداد این کمان را باید در عدد 10 ضرب کنیم.

حالا اگر در کمان 12 عقربه روی 2،3 متوقف شده یعنی باید 10 برابر کنم که درواقع روی 23 متوقف شده که 23 ولت است .

اما اگر بجای رنج 120 ولت ، سلکتور را در رنج 30 ولت انتخاب کنم باید از کمانی استفاده کنم که انتهای آن 30 باشد و ازآنجاکه چنین کمانی ندارد لذا کمان 300 ولت بهترین کمان مشابه است که 300 را براحتی تقسیم بر 10 کنیم و تبدیل به 30 کنیم و بدیهی است که باید بقیه اعداد آن کمان را تقسیم بر 10 کنیم.

و ازآنجاکه عقربه روی 230 متوقف شده یعنی درواقع نشاندهندهٔ 23 است که همان 23 ولت را اعلام میکند با این تفاوت که در رنج 30 مقادیر دقیق‌تر از رنج 120 اندازه‌گیری میکنیم.

2- اما اگر قصد داریم ولتاژ مشکوکی اندازه گیری کنیم که معلوم نیست حدود 400 ولت است یا 5 ولت ؟
لذا سلکتور را در بالاترین رنج مثلا 1200 انتخاب میکنم .
زیرا اگر مثلا ولتاژ 3 ولت باشه و رنج 1200 ولت انتخاب کنیم ، هیچ صدمه‌ای به مولتیمتر وارد نمیکنه و فقط عقربه بمیزان بسیار ناچیزی حرکت میکنه که با دقت قابل اندازه‌گیری و تشخیص نیست و لذا ناگزیر به اصلاح رنج میشویم و بتدریج رنج را اصلاح و نهایتا بمقدار 12 ولت انتخاب میکنم تا با دقت قابل قبولی اندازه‌گیری کنم.

اما اگر ولتاژ مشکوک دارای 350 ولت باشه و رنج 12 ولت را انتخاب کنم یعنی قادر است نهایتا تا 12 ولت اندازه گیری کنه و ازآنجاکه 350 ولت ، مقدار غیرمجاز و خطرناکی محسوب میشه لذا ممکنه صدمه‌ای به مولتیمتر وارد کنه.

بنابرین ملاحظه میکنید که فقط لازم است رابطه معقولی بین ارقام و رنج سلکتور پیدا کنیم که بشرح خلاصه زیر
برای کلیه دستگاه‌های اندازه‌گیری مانند اسیلوسکوپ و فرکانس‌متر و خازن‌سنج و غیره هم قابل استفاده است‌. یعنی :

باید بدانیم رنج سلکتور ماکزیمم مقدار مجاز را نشان میدهد و نباید مثلا در مثال فوق ، ولتاژ متصل به پروب از مقادیر انتخابی رنج سلکتور بیشتر باشه . درغیراینصورت باباش درمیاد.
البته ازآنجاکه بابای سگ‌جونی داره صدمه چندانی بهش وارد نمیشه و با نوازش مختصری خوب میشه.

و نکته قابل تامل اینه که بسیاری از قابلیت و توانایی‌های دستگاه‌ها زائد است و نیازی به آنها نداریم.
( البته کسب اطلاع از توانایی ها اشکالی نداره و مفید هم هست و موجب تقویت قوای ذهنی و افزایش قدرت خلاقیت میشه .)
مثلا در بیش از ۹۹٪ موارد فقط کافیه بدونیم مقدار اندازه‌گیری‌شده در محدوده مجاز است که با سرعت اولیه عقربه هم مشخص میشه و کاری ندارم که 6 ولته یا 6،2 یا 10 ولت که همگی مجازند .چون هدفمان تعمیر است .

مثلا آینه باریک منحنی زیر عقربه ، برای اینه که نگاه مورب به عقربه ، موجب خطای بسیار ناچیز قرائت نشه .
ولی این قابلیت ارزشی برای تعمیرات نداره زیرا مثلا نیازی ندارم که بدونم ولتاژ تغذیه فلان آی‌سی 6 ولته یا 6،2 یا 10 ولت .
و لذا فقط کافیه عقربه با سرعت قابل انتظار حرکت کنه و دیگه کاری باهاش ندارم، یعنی اگه 6 ولت یا 10 ولت باشه تفاوتی نداره و تغذیه آی‌سی بمقدار مجاز موجوده و میتونه کار کنه.
لذا تقریبا در کلیه موارد ، آینه منحنی باریک برام ارزشی نداره.
و ....

باور کنید چندین بار مطالب فوق را ویرایش کردم که ابهامی نداشته باشه و ساده‌تر هضم بشه ولی بکلی حذف شد و بناگزیر بارها ویرایش کردم و دیگه خسته شدم و لذا اگه ابهامی بود درخدمتم.

سپاس
درود بیکران
استاد واقعا زحمت کشیدید و لطف کردید
توضیح و تفهیم مطالب در قالب نوشتاری واقعا دشواره و همگی بخوبی واقف بر این هستیم اولا باید دقت کامل داشته باشی که مطالب غلط املائی نداشته باشه ،
قابل درک و هضم برای عموم باشه
،
و اینکه بخوبی بتونی مطالب را جمع بندی کنی
لذا انتقال آموزش به طریق نگارشی واقعا دشواره خصوصا از انجایی که وب سایت ها هر چند ثانیه یک بار آبدیت میشن از جهتی با توجه به ضعف اینترت که داریم
گاهی مطالب به هنگام نگارش و آبدیت مداوم سایت بلکل
حذف میشه
و این مورد به وفور برای بنده هم بوجود آمده

از جهت اینکه به این مشکل برخورد نکنید باید ابتدا مطالب را در صفحه جداگانه مثه نوت پد ویندوز یا ورد و یا حتی داخل صفحه تلگرام
ابتدا نگارش کلیه مطالب تایپ شود و بعد از آن به اینجا منتقل شود
حالا تغییرات لازم از قبیل انتخاب رنگ و یا نوع فونت را از طریق ابزار نگارشی انجمن انجام بدید

بدین ترتیب اگر احیانا مطالب به هر طریقی حذف بشود دیگه زحمات قبلی به هدر نمیرود

در آخر باز هم باز هم تشکر میکنم
عمر گرانمایه را صرف آموزش دیگران مینمایید

سپاس و تقدیر فراوان

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
این نمایشگر عقربه ای آنالوگ در واقع همون خط کش 10 سانتی خودمونه که به شکل محنی خمیده درش آوردن شکل دادن
شما یک سوزن بجای عقربه رو خط کش بزار به طوری که نوک سوزن به سمت مندرجه خط کش باشه
تقسیمات خط کش چطوریه؟
اگر 10 سانت باشه پس 10 بخشه و هر میل (میلیمتر) میشه 0.1 چون برحسب متر میگیم 10 سانت بیشتر نیست پس مبنا 10 هست نه 100 سانت 10 سانت هم 0.1 متر هست
سوزن رو بزار رو 5.2
هر میل
= 1/10 =0.1 =0.5/5=0.1
اگر رنج سلکتور فرضی برای شاخص سوزن در نظر بگیریم مثلا 20v باشه
نتیجه ولتاژ میشه 5.2/10x20=10.4v
اول باید هر میل مندرجه رو مشخص کنید که در این مولتیمتر در قسمت ولتاژ میشه
هر قسمت کوچک از کل 10 بخش 5 میل هست 1/5=0.2 پس مقدار هر میل 0.2 هست ولی در خط کش قبلی ما مقدار هر میل 0.1 بود
نکته:
1.5 (یک و نیم)
1/5(یک پنجم)
در آخر : تفاوت این نمایشگر با خط کش اینه که مقدار هر میل در خط کش ما 0.1 هست ولی در این مولتیمتر در بخش ولتاژ 0.2 هست

شاخص عقربه 8.8 رنج سلکتور 250 تعداد کل تقسیمات 10 بخش هر بخش چند میل 0.2
8.8/10x250=220 Vac
۲۰۲۳۰۷۰۷_۱۷۴۹۵۳.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib
بالا