آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: ترکیدگی ترانزیستور پاور TVM مدل 690Torbo

msm_n86

کاربر
2014-01-17
67
18
آخه طرف پشتش خیلی مواد قهوه ای رنگ ریخته که احتمالا روغنه که باعث به هم پیوستن دو نقطه لحیم میشد که من خیلی دقت کردم که لحیم ها به هم برخورد نکنند که اگه درست بگم فکر کنم خود این باعث اتصال میشه درسته؟

با سلام
من چند روزی مسافرت کاری بودم دیروز که برگشتم یه مولتی متر نو best مدل DT-9205M خریدم باهاش همه موارد رو دارم تست میکنم (اگه مولتی متر سالم باشه)
البته با پنبه و الکل لکه های قهوهای پشت بورد را که عرض کرده بودم را تمیز کردم .

در ضمن آقا رضا یه لامپ تست هم درست کردم و برا فیوز که پایه نداشت یه پایه گذاشتم

نتایج تست بوق رو میزارم تا نظر بدین ممنون میشم (البته تست رو روی بورد انجام دادم و هر قطعه که از روی بورد نشد پراب ها رو بهش وصل کنم از پشت بورد به پایه ها وصل کردم)

1- دو خازن بزرگ 220 ولت از زیر بورد پراپ ها رو به دو پایه وصل کردم یه تک بوق میزنه قطع میشه بعد دوباره که به خودش وصل میکنم بوق نمیزنه (سالمه؟) (البته خازن های باد کرده و ترکیده ای را که از مدار جدا کردم رو وقتی امتحان میکنم رو تست بوق اصلا بوق نمیزنه نمیدونم مولتی متر سالمه یا نه)
2- مقاومت NTC رو با مولتی متر تست بوق کردم ،بوق ممتد میزنه (پس سالمه)
3- دو مقاومت PTC از پشت برد که پراپ ها رو وصل میکنم بوق نمیزنه (خرابه؟)
4- دیود های پل دیودی که گذاشته بودم بوق نزد (پس سالمه)
5- دیود های شاتکی روی سینک دوم ، دوتاشون(دو تای اولی) مثبت ها به هم بوق میزنن ولی هر مثبت به وسطی بوق نمیزنه ( خرابه؟) یکی شون هم هر سه پایه نسبت به هم بوق میزنه (فکر کنم خرابه ،درسته؟)
6- یه دیود بزرگ هم نزدیک سینک دوم بود LH FR 502 که بوق زد (پس خرابه) درش آوردم
7- 4 تا خازن قسمت خروجی بوق ممتد زد (پس خرابه ) درشون آوردم
8- ترانزیستور پشت سینک و همون که روی سینک بود که هر دو رو عوض کرده بودم بوق زد (که خرابه دوباره در آوردم)
9- یه مقاومت کنار سینک هست که قبلا عوض کرده بودم همون قبلی رو امروز با مولتی متر اندازه گرفتم مقاومتش 56000 اهم بود (سبز آبی نارنجی ) اما اونی که فرو شنده بهم داده بود 560 اهم (سبز ابی قهوه ای) بود که اشتباه داده بود.
10- یه مقاومت دیگه که درست جلوی همون فت که عوض کرده بودم بود (680000 اهم) بوق میزد (اتصال داشت) که وقتی فت رو در آوردم دیگه بوق نمیزنه.

دوستان مخصوصا جناب AMD.POWER و آقا رضا منتظر نظرات ارزنده و آموزشی تون هستم

آخرین ویرایش:

msm_n86

کاربر
2014-01-17
67
18
سلام مجدد خدمت جناب AMD.POWER ممکن است لطف بفرمایید یک عکس از پشت بورد پاور torbo که فرموده بودید دارین را برایم بزارید؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: AMD

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
باید صبر کنید . چون به شدت سرم شلوغ هست .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: msm_n86

msm_n86

کاربر
2014-01-17
67
18
چشم ، پس هر زمان وقت کردید زحمتش رو بکشید و هر وقت هم سرتون خلوت شد زحمت بکشید نظرتون رو راجع به پست مربوط به تست قطعاتی که گذاشتم بفرمایید، من فقط میتونیم بگم شرمنده این همه لطف شما هستم البته اسم شریف شما رو هم که نمیدونم، من کوچک شما مسلم هستم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mosaffa

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,206
صومعه سرا
سلام وادب
دوست عزیز مرحله به مرحله که میگم انجام بده.
1- تست 4 دیود در کنار خازنهای بزرگ
2-سه ترانزیستوری که به هیت سینک اول وصل هست و هیچ کدوم از پایه ها (البته از مدار خارج کنید این هیت سینگ و نرانزیستور هارو)نباید بهم راه بده
3- ولتمتر رو روی رنج بالا مثلا 1 مگا قرار بده و تمام مقاومت های اطراف هیت سینک اول و خازنهای بزرگ رو مقدارشون رو با رنگ روی مقاومت مقایسه کن.اگر دیدی جواب نمیده حتما از برد خارج کن یا یکسر مقاومت رو ازاد کن و دوباره اندازه بگیر .یکسری از مقاومت ها فیوزی هستند و زیر یک اهم هستند که حتما چک کنید
4-چند عدد دیود 1n4148 اطراف هیت سینک اول(منظور قطعاتی هستند که بین خازنهای بزرگ و 3 تا ترانس بعدش هستد)رو با ولتمتر چک کن یعنی روی حالت دیود بزار نباید از هیچ طرفی بوق بزنه.باز هم میگم توی مدار اگر به چیزی شک کردی یک پایش رو قلع کش کن یا ازاد کن یا کلا درش بیار و بیرون تست کن
5-فکر کنم تو همین محدوده که بین خازنهای بزرگ ورودی و قبل از سه عدد ترانس هست که اصطلاحا بهش زمین گرم میگن هست که مقدارش c945 باید باشه و هیچ پایه ای نباید بهم راه بده(بوق بزنه)شک کردی درش بیار از مدار
6-مقاومتهای کوچک 10 اهمی نزدیک st13007 رو چک کن معمولا میسوزه.
7-چند تا خازن الکترولیتی کوچک با ظرفیت فکر میکنم 10 میکرو 50 ولت هست در محدوده زمین گرم هست عوض کن
8-فیوز رو هم عوضکن اگه سوخته

• Like

msm_n86

کاربر
2014-01-17
67
18
اساتید چند سوال دارم اگر مرحمت بفرمایید ممنون میشم:
1- وقتی رو مدار یه دیود باشه که 2 آمپر رو از خودش عبور میده حالا ما میام و یه قویتر رو جایگزین میکنیم (مثلا 3 آمپر) خوب قاعدتا 3 آمپر جریان رو از خودش عبور میده ، در نهایت این جریان بیشتر سبب آسیب به هیچ قطعه ای نمیشه؟
2- بعضی از دیود ها چه معمولی و چه زنر رو بورد زمان تست بوق ،بوق نمیزنه ولی از هر دو طرف عدد میده ، آیا مشکل داره ؟ یا بستگی به قسمتی از مدار داره که توش استفاده شده؟

msm_n86

کاربر
2014-01-17
67
18
با سلام مجدد جناب AMD.POWERببخشید من دیود های شاتکی رو سینک دوم رو، رو برد که امتحان کردم بوق زد ولی وقتی از برد جدا کردم و مجدد تست کردم بوق نزد ، حالا سوال این که کدوم درسته؟

آخرین ویرایش:

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
با سلام مجدد جناب AMD.POWERببخشید من دیود های شاتکی رو سینک دوم رو، رو برد که امتحان کردم بوق زد ولی وقتی از برد جدا کردم و مجدد تست کردم بوق نزد ، حالا سوال این که کدوم درسته؟

روی برد نمیشه تست دقیق گرفت . تست بیرون مدار درست هست . مقاومت ntc هم بررسی کنید . در کل باید تک تک المانهای طبقه اول رو تست بگیری
اپتو کوپلر هم تست کن

• Like

msm_n86

کاربر
2014-01-17
67
18
البته قبلا عرض کرده بودم از 3 تا ntc مشکی سالم بود ولی دو تا آبی ها خراب بودن ولی اپتو کوپلر رو تست نکرده بودم. در کل همه قطعات رو به جز آی سی ، اپتو کوپلر و 3 تا ترانس رو چک کردم و 21 قطعه معیوب از توشون در آوردم

آخرین ویرایش:

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,206
صومعه سرا
دوست عزیز ما هر چی راهکار میدیم شما ساز خودت رو میزنی.اخه 21 قطعه خراب؟؟؟؟
شما بهتره که اول اصول الکترونیک که شامل قطعه شناسی و نحوه تست قطعات الکترونیک رو که مفصل تو همین سایت هست یاد بگیرید بعد اقدام به تعمیر کنید.
شما اصلا به خودتون زحمت نمیدیدکه مطالعه کنید و میخواهید اینجا پاوری رو تعمیر کنید که حتی نحوه تست ترانزیستورش رو بلدنیستید.باید بدونید شرط اول پیشرفت در تعمیرات اینه که خودتون در ابتدا زحمت بکشید و مطالعه و تحقیق کنید .یعنی اصول پایه رو فرا بگیرید بعد از تجربه دیگران استفده کنید.
بعد دوست عزیز شما که آشنایی به تعمیرات ندارید دارید کار خطرناکی میکنید.خدایی نکرده قطعه ای رو اشتباه بزنید یا اتصالی باشه و بعدش ترکیدگی قطعات و آسیب دیدن سر و صورت چشم.........

آخرین ویرایش:
بالا