آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل 2 برابر کننده ولتاژ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
قانونا باید نصف بشود پس با این تفسیر به خاطر اینکه خازنها جریان مورد نیاز خود را از انرژی خازن قبلی دریافت میکنند توان جریان دهی مدار چند برابر کننده پاین می اید البته باید بروم به صورت عملی تست بزنم

سلام

هرچند درست فرمودید و به پاسخ کامل نزدیکتر شده اید
اما بمنظور آزمایشات تکمیلی و ساده بعدی و جهت اطمینان کامل دوستان عزیز حتما تست کنید
البته همانطور که فرمودید :

اگر دو خازن 1000 میکرو را که یکی از آنها خالی و دیگری 10 ولت است با هم موازی کنید ولتاژ هردو خازن 5 ولت میشود

ولی این عملیات را ادامه دهید تا ببینید آیا به ولتاژ مورد هدف ( 10 ولت ) می رسید ؟

یعنی خازن اولی را مجددا با 10 ولت شارژ و با این خازن 5 ولتی موازی کنید و ولتاژ را یادداشت کنید

و عمل فوق را 4 بار تکرار و هر بار ولتاژ را یادداشت و نهایتا اعلام فرمایید.
با این آزمایش اطلاعات قابل اعتماد و قابل توجهی ارائه میفرمایید.

بسیار سپاسگزار و ممنونم

آخرین ویرایش:

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,954
ایران 63
با تشکر فراوان از مهندس غزال که باعث شد بعد از چند سال دوباره این ذهن را از اک بندی خارج کرده و کمی به ان ورزش بدهیم به یاد روزهای گذشته

با عمل کردن به فرمایشات شما وکمی هم فکر به این نتیجه رسیدم که خازنهای مورد نظر ولتاژهای ان به ولتاژ تغذیه نزدیک میشود ولی به اندازه ان نمی رسد (به صورت تکرار به ان نزدیک میشود ولی خود نمی شود) با هر بار شارژ خازن وتقسیم انرزی ان ما فقط نصف ولتاژ اضافتر را در خازن دوم تخلیه میکنیم دفعه اول 5 ولت دفعه دوم چون خازن تخلیه خود نیز 5ولت انرژی دارد 5ولت اضافی نصف شده وهر کدام میشود 7.5 ولت در مرحله بعد میشود 8.75 وبعد میشود9.5 بعد میشود9.75 این روند ادامه پیدا میکند ولتاژ به ده نزدیک میشود اما ده نمی شود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با تشکر فراوان از مهندس غزال که باعث شد بعد از چند سال دوباره این ذهن را از اک بندی خارج کرده و کمی به ان ورزش بدهیم به یاد روزهای گذشته

با عمل کردن به فرمایشات شما وکمی هم فکر به این نتیجه رسیدم که خازنهای مورد نظر ولتاژهای ان به ولتاژ تغذیه نزدیک میشود ولی به اندازه ان نمی رسد (به صورت تکرار به ان نزدیک میشود ولی خود نمی شود) با هر بار شارژ خازن وتقسیم انرزی ان ما فقط نصف ولتاژ اضافتر را در خازن دوم تخلیه میکنیم دفعه اول 5 ولت دفعه دوم چون خازن تخلیه خود نیز 5ولت انرژی دارد 5ولت اضافی نصف شده وهر کدام میشود 7.5 ولت در مرحله بعد میشود 8.75 وبعد میشود9.5 بعد میشود9.75 این روند ادامه پیدا میکند ولتاژ به ده نزدیک میشود اما ده نمی شود

سلام

آفرین

ضمن تشکر از جناب rashidi235 بابت آزمایش و اظهار لطف

بله قاعده کلی همان است که فرمودید یعنی دو منبع آب مشابه که ارتفاع آب آنها متفاوت است نصف اختلاف اولی در دومی تخلیه میشود که مساوی شوند و لذا اگر تا ابد هم اولی را پر کنید و به دومی مرتبط کنید هرگز دومی پر نمیشه
در خازنها هم همینطوره و درست فرمودید

البته با توجه به تلرانس خازن و خطای ولتمتر و با توجه به اینکه ولتاژهای نهایی ، با تغییرات بسیار ناچیزتری افزایش می یابند لذا در ولتاژهای پایانی کمی خطا دارید که اجتناب ناپذیر است

یعنی روند افزایش ولتاژ خازن خالی که 5 بار با خازن 10 ولتی موازی بشه بقرار زیر است
0 ولتبعد 5 ولت بعد 7/5 بعد 8/75 بعد 9/375 بعد 9/687

بطوریکه بعد از چندین سیکل به 10 ولت نزدیک میشه ولی تا ابد هم ادامه دهید به 10 ولت نمیرسه

اما آنچه مهم است این مقدار ناچیز نیست زیرا در مقادیر 600 ولت مقدار ولتاژ 599 ولت هم همان اثر را دارد و تاثیری در عملکرد و کارایی مدار نداره

و همچنین زمان رسیدن به ولتاژ نهایی هم چندان مهم نیست زیرا پس از چندین سیکل یعنی در کسری از ثانیه به مقدار نهایی نزدیک میشه

و همچنین نوع انتقال انرژی هم مهم نیست چون به چند طریق مختلف ، چند خازن 1000 میکرو را پر کنید براشون فرقی نداره و انرژی همشون با هم مساویه و جریان برابری میدهند

پس این روند افزایش ولتاژ موجب چه ضعف فاحشی میشه که نمیتونه جریان خوبی بده و فقط در جریان های پایین مانند هایولتاژ تلویزیون و شوکر ازشون استفاده میشه ولی هرگز نمی بینید از این چند برابر کننده در تغذیه جریان زیاد مانند پاور کامپیوتر استفاده بشه ؟
و در جریان زیاد فقط از مدار تاپیک حاضر استفاده میشه

بنابرین همه عوامل فریبنده بررسی و منتفی شده و لذا بفرمایید

این شیوه شارژ خازنها که پس از چند سیکل به مقدار نهایی میرسه چرا جریاندهی ناچیزی داره ؟

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

rashidi235

مدیر تعمیرات پخش ماشین
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-16
1,949
24,954
ایران 63
با تشکر فراوان وهزار لایک از مهندس عزیز شاید یکی از دلیلاش همین چند سیکل میباشد که توان جریان دهی مداوم را پایین میاورد ما اگر از مدار جریان مداوم بکشیم به خازنها اجازه شارژ دوباره کامل نمی دهیم در نتیجه میزان انرژی ذخیره شده خازن کاهش میابد همان طور که در یک سو سازهای نیم سیکل به دلیل کم بود یک سیکل جریان دهی مدار کاهش میابد ولی در یکسو سازهای تمام سیکل این مشکل وجود ندارد درست است که در کسری از ثانیه این اتفاقها می افتد اما در صورت جریان کشی مداوم همین کسری از ثانیه در روند کار مدار اخلال ایجاد میکند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با تشکر فراوان وهزار لایک از مهندس عزیز شاید یکی از دلیلاش همین چند سیکل میباشد که توان جریان دهی مداوم را پایین میاورد ما اگر از مدار جریان مداوم بکشیم به خازنها اجازه شارژ دوباره کامل نمی دهیم در نتیجه میزان انرژی ذخیره شده خازن کاهش میابد همان طور که در یک سو سازهای نیم سیکل به دلیل کم بود یک سیکل جریان دهی مدار کاهش میابد ولی در یکسو سازهای تمام سیکل این مشکل وجود ندارد درست است که در کسری از ثانیه این اتفاقها می افتد اما در صورت جریان کشی مداوم همین کسری از ثانیه در روند کار مدار اخلال ایجاد میکند
آفرین

حالا کاملا درسته
چون در آزمایشی که انجام دادید در هر نوبت نصف اختلاف ولتاژ یک خازن به دیگری منتقل میشود و خازن 10 ولتی اگه خودشو بکشه و باری در خروجی نداشته باشیم میتونه خازن مشابه بعدی را 5 ولتی کنه و در نیم سیکل آتی خازن بعدی را 2/5 ولتی کنه و بهمین ترتیب اگر جریانی از خروجی نکشیم بعد از چندین سیکل درسته که ولتاژ خازنها به مقدار نهایی میرسه

ولی اگه بار بکشیم همون خازن دومی نمیتونه هیچوقت 5 ولت هم بشه چه رسد به خازن بعدی و بعدی
و لذا هنوز پر نشده خالی میشه و بنابرین همیشه ابتدای راه است و چه بسا قبل از ابتدای راه ( اینکه با جریاندهی حتی خازن دوم هم هیچوقت 5 ولت نمیشه خودش داستان دیگری است )

بهمین علت اگر فاصله بین میله های مگس کش کثیف بشه ولتاژ خروجی بشدت کم میشه و فقط مگس ها نشئه میشن و دوباره راه می افتن و به ریشمون میخندن

اما خازنهای دو برابر کننده در هر سیکل و در هر شرایطی با 310 ولت پر میشه و وابسته به سیکل های قبلی و بعدی هم نیست یعنی هر خازن کوچک و بزرگی استفاده کنید حتما با 310 ولت پر میشه چون فقط با دیود سری شده و در کلیه سیکل ها ، نیم سیکل منبع ، مستقیما به اون متصل شده

حالا اگه ظرفیت خازن بالا باشه میتونه جریان زیاد هم بده و زود خالی نشه و ولتاژش خیلی کم نشه تا سیکل بعدی از راه برسه و اون یه ذره کمبود را جبران کنه و دوباره 310 ولتش کنه

تصور نمیکردم به این زودی به پاسخ برسید آفرین آفرین

آخرین ویرایش:

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
با سلام
آقای مهندس من این مدارو ساختم کار نکرد لطفا راهنمایی کنید

02404495595037871596.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
آقای مهندس من این مدارو ساختم کار نکرد لطفا راهنمایی کنید
55203112293265631073.gif

سلام

عزیزم در مدار شما تهیه ترانس مناسب کار ساده ای نیست
مشخصات ترانس و تعداد دور اولیه و ثانویه شما چیه ؟

بهترین و ساده ترین راه اینه که از مدار یک مگس کش استفاده کنی و اگه میخوای ولتاژ بیشتری تهیه کنی خروجی ترانس مگس کش را بجای خروجی ترانس خودت متصل کن
و از خازن های 2000 ولت و دیود های ولتاژ بالا استفاده کن

آخرین ویرایش:

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
من از یک چک بلندگوی قرمز رنگ استفاده کردم در اینجا .
آقای مهندس من یک چک دارم که یه طرفش تقریبا2.5 اهم و یه طرفش تقریبا 400 اهمه میتونم از اون استفاده کنم .
دیود های من 1n4007 هست و خازن ها 10 نانو فاراد 1000 ولت هست .
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
من از یک چک بلندگوی قرمز رنگ استفاده کردم در اینجا .
آقای مهندس من یک چک دارم که یه طرفش تقریبا2.5 اهم و یه طرفش تقریبا 400 اهمه میتونم از اون استفاده کنم .
دیود های من 1n4007 هست و خازن ها 10 نانو فاراد 1000 ولت هست .
با تشکر

سلام

تطبیق ترانس در این مدار به این سادگی نیست بهمین خاطر درصورت عدم تطبیق ، هم جریان زیادی میکشه و هم ولتاژ کمی میده

عرض کردم بهترین و ساده ترین راه ، استفاده از مدار مگس کش بعنوان تولید کننده ولتاژ ac است که با دیود و خازنهای مدار شما چندین برابر بشه

سپاس

بالا