آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

افت ولتاژ شدید در DVR نونیم

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
792
1,328
خب خدا را شکر مشکل حل شد

این سوال خیلی به این پست نزدیک است

همین مشکل واقعا در اداپتور سالم در DVR هست .من خیلی داشتم
من اداپتور را روی 12 ولت و امپر 2.7 امپر تنظیم میکنم وقتی به برد DVR وصل میکنم جریان مصرفی را 0.480 امپر نشان میدهد ولی ولتاژ 12 ولت افت میکند و به 8 ولت تغییر میکند و LED اورلود هم روشن میشود
درضمن هیچ اتصالی در برد نیست همه قطعات سالم هستند(( برد هم بوت یا روشن نمی شود)) کسی میتواند حدس بزند مشکل از کجا هست؟؟؟
(((((این مشکل بیشتر در برد های DVR اکبند دیده شده و یا بردهایی که دست تعمیر کاران مجرد پا برهنه روی برد راه میروند ))))))))))))

(((((((((((((((((((برای پیدا کردن این مشکل نیاز به اسکوب دارید))))))))))))))))))

این ایراد هم خیلی ساده هست هم کمی سخت در متن بالا به این ایراد اشاره کردم اگر با دقت بخوانید متوجه میشوید

نمونه در حال حاضر ندارم ولی این ایراد را خودم روی برد انداختم تا متوجه شوید
تقریبا به شکل زیر در می اید ولتاژ از 8.00 به 7.94 تغییر کرده و خروجی امپر روی 2.75 هست LED اورلود روشن شده و لی جریان مصرفی فقط 0.05 هست .این منبع تغذیه در حالت نرمال اگر 12 امپر هم جریان بکشم حتی 0.01 ولت هم کم نمیشود مشاهده فایل‌پیوست 208749مشاهده فایل‌پیوست 208748مشاهده فایل‌پیوست 208748

سلام استاد
از اینکه مشکل جناب mapmap حل شد؛ خوشحالم؛ اما از طرفی ناراحت بودم که یه کلاس آموزشی در محضر شما رو از دست دادم.
وقتی پست شما رو دیدم؛ خوشحالیم مضاعف شد که شما محبت کردید و بحث رو خاتمه یافته تلقی نکردید.

اما به نظر میرسه ابتدا لازم هست برداشت و تحلیل خودم رو درخصوص تاپیک عرض کنم:
در حالت کلی این عیب به کم اومدن آمپر بر‌می‌گرده؛ حالا دو حالت برای این کم اومدن متصور هست:
☆ یا منبع تغذیه کم میاره و نمیتونه آمپر لازم رو تهیه کنه
☆ و یا اینکه در برد اتصالی وجود داره و بعلت آمپر کشیدن بیش‌از حد؛ منبع تغذیه قادر به پشتیبانی نیست و آمپر کم میاره.

● اما در موضوع بالا چون جناب mapmap تاکید داشت منبع تغذیه ۲ آمپر هست و حتی با منبع تغذیه دیگری هم تست رو انجام دادن؛ به شخصه تصور نمیکردم ایراد از منبع تغذیه باشه؛ ولی هر چه جلو می‌رفتیم به تناقضاتی برمی‌خوریم که قصه رو پیچیده میکرد. مثلا:
جناب mapmap ولتاژ خروجی رگولاتور U81 رو 1.3V و ورودی 3.1V اعلام کردند. وقتی این رگولاتور رو خارج کردند؛ ولتاژ ورودی این رگولاتور به 5V رسید. که بطور طبیعی حاکی از اتصالی در بخش تصویر هست. اما همزمان با خروج L5 ولتاژ خروجی رگولاتور U81 که جناب mapmap بدون هماهنگی اونو مجددا جایگذاری کردند به ولتاژ طبیعی یعنی 3.3V می‌رسه!!!
تناقض اول اینه که اگر اتصالی در مدار آیسی تصویر وجود داشت؛ چرا ولتاژ خروجی دوباره به 3.3V رسید و متعادل شد؟

همین تناقض تو U11 وجود داشت یعنی ابتدا 3.3V رو داریم ولی با خارج کردن L5 خروجی U11 صفر میشه.

در کنار این می‌بینیم که با خروج L5 که ولتاژ اصلی پردازنده رو تامین میکنه؛ ولتاژ از 8 به 12 میرسه.

همه این موارد دست به دست هم داد و حتی متنی تهیه کردم که از شما تقاضا کنم محبت کنید و راهنمایی بفرمایید که با ورود شما حذفش کردم.

با این حال و با توجه به نحوه طرح سوال، تصور میکنم موضوع به اولین پست شما در این تاپیک برگرده؛ آیا درسته؟

1700287746921850975928 (2).jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mapmap

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
اما در موضوع بالا چون جناب mapmap تاکید داشت منبع تغذیه ۲ آمپر هست و حتی با منبع تغذیه دیگری هم تست رو انجام دادن؛ به شخصه تصور نمیکردم ایراد از منبع تغذیه باشه؛ ولی هر چه جلو می‌رفتیم به تناقضاتی برمی‌خوریم که قصه رو پیچیده میکرد
درود
برای من خیلی مشتری مراجعه میکند که در dvr هارد شناسایی نمیشود و روی 3 تا اداپتور هم تست کردم .وقتی بررسی میکنم متوجه میشوم اداپتور خراب است

نباید به گفته مشتری یا یوذر متکی باشیم.اولین سوالم هم از این یوذر گرامی که حق عضویت پرداخت نکرده این بود که عکس اداپتور و جریان را تست کند

اما از طرفی ناراحت بودم که یه کلاس آموزشی در محضر شما رو از دست دادم.
وقتی پست شما رو دیدم؛ خوشحالیم مضاعف شد که شما محبت کردید و بحث رو خاتمه یافته تلقی نکردید.
مگر اموزش نمیخواهید ؟خب این اموزش

اما به نظر میرسه ابتدا لازم هست برداشت و تحلیل خودم رو درخصوص تاپیک عرض کنم:
در حالت کلی این عیب به کم اومدن آمپر بر‌می‌گرده؛ حالا دو حالت برای این کم اومدن متصور هست:
☆ یا منبع تغذیه کم میاره و نمیتونه آمپر لازم رو تهیه کنه
☆ و یا اینکه در برد اتصالی وجود داره و بعلت آمپر کشیدن بیش‌از حد؛ منبع تغذیه قادر به پشتیبانی نیست و آمپر کم میاره.
عرض کردم برد اتصالی ندارد و همه قطعات سالم است

و منبع تغذیه روی 2.75 امپر تنظیم هست چرا با جریان 0.05 امپر چراغ overload روشن میشود و ولتاژ منبع تغذیه 0.06 ولت کم میشود
بخاطر همین یاداوری کردم این منبع در حالت عادی اگر 12 امپر هم بکشد 0.01 ولت هم کم نمیشود

اگر میخواهید به سوالم جواب دهید باید با دقت چند بار پرسشم را بخوانید

کابل تغذیه از منیع تا برد هم حدود نیم متر است شما یک اهم هم مقاومت کابل را حساب کنید

جواب سوال هم خیلی ساده هست هم کمی مشکل است وفقط با اسکوپ قابل حل است

آخرین ویرایش:
  • Like

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
792
1,328
اگر میخواهید به سوالم جواب دهید باید با دقت چند بار پرسشم را بخوانید

کابل تغذیه از منیع تا برد هم حدود نیم متر است شما یک اهم هم مقاومت کابل را حساب کنید

جواب سوال هم خیلی ساده هست هم کمی مشکل است وفقط با اسکوپ قابل حل است

سلام استاد
امروز حسابی درگیر بودم و نتونستم درست به انجمن سر بزنم؛ لذا از بابت تاخیر پوزش می‌خوام.
ابتدا بابت تذکری که فرمودید ممنونم. هرچند سعی کردم اطمینان حاصل کنم؛ اما روش شما مطمئن‌تر هست.
چندین‌بار سوال رو مرور کردم؛ اما متاسفانه چیزی به ذهنم نمیرسه. (واقعیتش اگر بنا بر تشخیص بود؛ اینهمه حاشیه نمیرفتم!!!)
تصور می‌کنم مشکل تنها بدست خودتون حل میشه. لذا مشتاقانه منتظر هستم.

آخرین ویرایش:
  • Like

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
به چشم خود هم نباید اطمینان کرد)
این دوست گرامی گفتند به چشم خود هم نباید اطمینان کرد .جریانی که می‌بینید واقعی نیست .
در پرسش هم گفتم جریان که نمایش میدهد .
جریان ثابت و خطی نیست با فرکانس 480khz در حال تغییر است و در حداکثر بیشتر از 2.75 میشود که led overload روشن میشود

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
792
1,328
استاد دو تا سوال:
اول اینکه اگر بخوام موضوع رو شبیه‌سازی کنم تا برام ملموس بشه؛ به چه صورت انجام بدم.

و دوم اینکه قبلا فرمودید:

(((((این مشکل بیشتر در برد های DVR اکبند دیده شده و یا بردهایی که دست تعمیر کاران مجرد پا برهنه روی برد راه میروند ))))))))))))

میشه بفرمایید ارتباطش با برد‌های آکبند چیه و چرا اغلب در این بردها مشاهده میشه.

• Like

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,216
2,976
اول اینکه اگر بخوام موضوع رو شبیه‌سازی کنم تا برام ملموس بشه؛ به چه صورت انجام بدم.
درود
در پست 40 این کار را انجام دادم و کار خطرناکی بود امکان داشت برد صدمه جدی ببیند
بهیچ عنوان این کار را نکنید چون 50 در صد به خاطر منبع تغذیه من است که سرعت زیادی دارد
با تشکر

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
792
1,328
درود
در پست 40 این کار را انجام دادم و کار خطرناکی بود امکان داشت برد صدمه جدی ببیند
بهیچ عنوان این کار را نکنید چون 50 در صد به خاطر منبع تغذیه من است که سرعت زیادی دارد
با تشکر

سلام مجدد
استاد اگر محبت کنید به سوال دوم هم پاسخ بدید؛ ممنون میشم:

میشه بفرمایید ارتباطش با برد‌های آکبند چیه و چرا اغلب در این بردها مشاهده میشه؟

• Like

mapmap

کاربر vip
vip
کاربر
2009-10-27
223
144
با سلامی دگر بار و زحمتی جدیدتر

یه DVR برند سانکس ۱۶ کاناله دادن تعمیر کنم
و از آنجا که خیلی دوست دارم بهتر و بیشتر تعمیر dvr رو یاد بگیرم وقت بیشتری برای تعمیر گرفتم بلکه بتونم به کمک عزیزان حاضر هم تعمیرش کنم هم یه گوشه از تعمیر dvr رو یاد بگیرم

جریان از این قراره اینبار اصلا دستگاه لود نمیشه و تنها led smd و فنش روشن میشه و مشخصات ولتاژی توی عکس هست

با سپاس منتظر جوابگویی اساتید هستم

پیوست‌ها

بالا