آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آیا میدانید وظیفه این دیود عجیب چیست ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام
اگر میخواهید رفتار سلف ها را بسادگی با چشم خود ببینید
مدار ساده زیر را ببندید و مشاهدات خود را مطرح کنید . شامل

دو زینر حدود 6 ولت ( 3 الی 6 ولت )
دو LED
مقاومت 4.7 کیلو اهم و یا پتانسیومتر جهت تغییر مناسب مقاومت
ترانس 6 ولت یا هر ترانس کوچک یا بزرگ 3 الی 12 ولت که دارید
باطری 1 الی 6 ولت ( هر باطری دم دست که دارید ولی اگر ابتدا 1/5 ولتی را تست کنید بهتر است و هرچه باطری کوچکتر باشد لامپها با مقاومت کوچکتر روشن میشوند )

اگر تهیه موارد فوق هم مقدورتان نیست فقط یک لامپ نئون فازمتر به خروجی ترانس متصل و آزمایش کنید ( بجای مقاومت و دو led )

یک لحظه کوتاه کلید را ببندید و ببینید کدام لامپ و با چه شدت نوری روشن میشود
سپس کلید را قطع و در این لحظه هم ببینید کدامیک و با چه شدت نوری روشن میشود

نتیجه را اعلام فرمایید تا متناسب با ترانس مقدار مناسبی پیشنهاد کنم که کلیه جوانب آزمایش قابل مشاهده شود و رفتار سلف را با پوست و خون خود لمس کنید

L1.jpg
باید نور یکی از لامپها بیشتر باشد ؟ کدامیک و در کدام حالت (زمان قطع یا وصل) و چرا؟

نور قطع بیشتر است یا نور حالت وصل ؟
اتفاقا حدس شما نادرست است ( منهم اولین بار مثل شما حدس زدم ولی با آزمایش مبهوت شدم)

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
سلام استاد وقتتون بخیر
ببینیم در اینجا با چه چیزهایی روبرو هستیم عمده کار ماتجزیه و تحلیل ترانسفورمر هست یکی خود القایی و دیگری القای الکترو مغناطیسی
خود القایی :
وقتی که کلید را باز و بسته می کنیم در اولیه ترانسفورمر به دلیل تغییر جریان ژدیده خود القایی را داریم حال اگر کلید را ببندیم مثبت بالا جریان رو به افزایش می گذارد در اولیه پس سلف با ایجاد یک جریان القایی سعی در تقابل با این پدیده جریانی مخالف با این جریان ایجاد می کند که با گذشت زمان این جریان از بین می رود پس بعد از این که به حالت پایدار رسید جهت جریان به صورت زیر هست
l1_2_1.jpg
اما چه چیزهایی در این بین داریم؟

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام استاد وقتتون بخیر
ببینیم در اینجا با چه چیزهایی روبرو هستیم عمده کار ماتجزیه و تحلیل ترانسفورمر هست یکی خود القایی و دیگری القای الکترو مغناطیسی
خود القایی :
وقتی که کلید را باز و بسته می کنیم در اولیه ترانسفورمر به دلیل تغییر جریان ژدیده خود القایی را داریم حال اگر کلید را ببندیم مثبت بالا جریان رو به افزایش می گذارد در اولیه پس سلف با ایجاد یک جریان القایی سعی در تقابل با این پدیده جریانی مخالف با این جریان ایجاد می کند که با گذشت زمان این جریان از بین می رود پس بعد از این که به حالت پایدار رسید جهت جریان به صورت زیر هست
مشاهده فایل‌پیوست 66308
اما چه چیزهایی در این بین داریم؟

سلام
میخوام فرمولها را باچشم ببینی نه با تئوری

اگه امکانات مناسب ندارید دو زینر مدار پست 51 را طی ویرایش حذف کردم و یک مقاومت حدود 4.7 کیلو یا پتانسیومتر بجای 22 اهمی استفاده کنید ( ولی صفر اهم نکنید که ممکنه led بسوزه )

اگر تهیه موارد فوق هم دشوار است فقط یک لامپ نئون فازمتر بجای دو led و مقاومت استفاده کنید

من در جوانی که اولین بار آزمایش کردم علاوه بر درک عمیق فرمولها ضمنا برعکس پیش بینی و عکس حدسیاتم را دیدم

این آزمایش عملی واجبه
کلیه قطعاتش در لوازم اوراقی وجود داره و بجای کلید هم خودتان سیم باطری را قطع و وصل کنید
در آزمایش عملی کلیه حقایق خود بخود اعمال میشه و پاسخ حقیقی می بینید ولی در برنامه ها و نرم افزارها رعایت کلیه موارد با مشکلاتی همراه است

گویا بقیه هم منتظر آزمایش شما هستند ولی ضرر میکنند باید شخصا لمس کرد و مسلط شد و لذت برد

سپاس

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
سلام استاد
ببخشید پستم نیمه کاره مونده
این مدار رو می بندم و تست می کنم بعد جواب می دم
همه قطعات رو تو تعمیرگاهم دارم
ممنون و سپاس بیکران:32000000:

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
استاد این آزمایش رو انجام دادم
فرقی نمی کنه LED‌ها هردو پرنورند یکی موقع وصل و دیگری موقع قطع روشن می شه چون من از کلید استفاده نکردم وسیم رو به باطری می زدم جرقه می زد که نشان می داد چه ولتاژبالایی که تولید می کنه این جریان القایی!!!چون دستم به این سیم ها هم می خورد برق گرفتگی رو با دستم حس می کرد!!
خب با قطع و وصل باطری جهت جریان القایی در سمت راست برعکس می شه و به همین خاطر led‌ها یکی موقع قطع و دیگری موقع وصل باطری روشن می شه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
استاد این آزمایش رو انجام دادم
فرقی نمی کنه LED‌ها هردو پرنورند یکی موقع وصل و دیگری موقع قطع روشن می شه چون من از کلید استفاده نکردم وسیم رو به باطری می زدم جرقه می زد که نشان می داد چه ولتاژبالایی که تولید می کنه این جریان القایی!!!چون دستم به این سیم ها هم می خورد برق گرفتگی رو با دستم حس می کرد!!
خب با قطع و وصل باطری جهت جریان القایی در سمت راست برعکس می شه و به همین خاطر led‌ها یکی موقع قطع و دیگری موقع وصل باطری روشن می شه

باز هم آفرین

پس با همین آزمایش هم فعلا دیدی و باور کردی که اگر جریان قطع شود لامپ دوم روشن میشود یعنی ولتاژ برعکس میشه
زیرا لامپ ها برعکس متصلند پس هر کدام از آنها در نیم سیکل هدایت میکنند و در واقع این مدار شبیه اسیلوسکوپ وضعیت ولتاژ را نشان میدهد ( فقط با اسکوپ حافظه دار میتوانید با این روشنی و وضوح موج لحظه ای را مشاهده کنید )

ایراد مدار شما
ازآنجاکه ترانس و باطری و مدار شما انرژی زیادی تولید و به لامپها میرساند لذا اگر در نیم سیکل منفی انرژی تولیدی دو برابر نیم سیکل مثبت هم باشد با این وجود هر دو با شدت نور یکسانی روشن میشوند چون انرژی نیم سیکل ضعیف هم زیادتر از نیاز led هست و آنرا اشباع میکند چه رسد به نیم سیکل دیگر که قویتر است

بنابرین باید مقادیر قطعات همین مدار را بگونه ای تغییر دهید که با قطع و وصل باطری یکی از آنها با نور کمتری روشن شود تا حقیقت بسیار مهم دیگری را ببینید
ببین خودت راهی به ذهنت میرسه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
ازآنجاکه در آزمایش با دو led به یکی از هدف ها رسیدیم و دیدیم
با قطع ولتاژ سلف یک ولتاژ برعکس تولید میکنه

لذا چندان نیازی به led ها نداریم و برای سهولت آزمایش میتوانید فقط یک لامپ نئون فازمتر را بجای led ها بگذارید و تست کنید در زمان قطع ، نور بیشتری دارد یا در زمان وصل
با led هم مقابل آزمایش است ولی منطبق کردن قطعات که نور قطع و وصل یکسان نباشد کمی سخت تر است

و لذا در این مرحله با لامپ نئون ساده تر به مقصود میرسید

سپاس

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
سلام استاد
امروز این آزمایش رو با لامپ نئون مال فازمتر انجام دادم در موقع قطع کردن باطری بیشترین نوررو داشتم یعنی جریان القایی در زمان قطع کردن بیشتر از زمان وصل می باشد
ممنون و سپاس بیکران

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام استاد
امروز این آزمایش رو با لامپ نئون مال فازمتر انجام دادم در موقع قطع کردن باطری بیشترین نوررو داشتم یعنی جریان القایی در زمان قطع کردن بیشتر از زمان وصل می باشد
ممنون و سپاس بیکران

سلام

[COLOR="#80000"]آفرین [/COLOR]

آیا قبل از آزمایش پیش بینی برعکسی نمیکردی ؟ که زمان وصل ، نور بیشتری داشته باشد ؟

من اولین بار باور نمیکردم و هرچه بیشتر تست میکردم بیشتر مبهوت میشدم تا اینکه دلیلش را پیدا کردم.

بنابرین با چشمت دیدی زمانیکه برق سلفی را قطع میکنیم ولتاژ تولیدی آنقدر زیاده که براحتی به ترانزیستورها صدمه میزنه ( البته ولتاژهای بسیار زیاد آن ( مثلا 10000 ولت ) با وسایل پیشرفته قابل اندازه گیری است و جریان قابل توجهی نداره ولی براحتی میتونه به ترانزیستورها صدمه میزنه
پس تا اینجا دیدیم

1- سلف ها در زمان قطع ، ولتاژ برعکس تولید میکنند
2- ولتاژ زمان قطع خیلی بیشتر است

چرا ؟​

حالا چه توجیهی برای این واقعیت عجیب داری
یعنی چرا باوجودیکه منبع قابل توجهی به سلف متصل است و داره انرژی میده ولی با این وجود در اینحالت ولتاژ کمتری داره و وقتی بدون منبع میشه ولتاژ بسیار بالاتری تولید میکنه؟

سپاس

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850
سلام
هر چه تغییرات جریان در سلف بیشتر باشه جریان القایی و اختلاف پتانسیل دو سر سلف هم بیشتر میشه چون در زمان وصل تغییرات جریان با گذشت اندک زمانی رو به افزایش می گذاره پس تغییرات کمتری داریم اما در زمان قطع جریان به سرعت رو به کاهش می گذاره یعنی میخواد سریع صفر بشه پس سلف بیشتر با این پدیده مخالفت می کنه به همین خاطر در هنگام قطع نور بیشتری داریم
ممنون و سپاس بیکران:32000000:

بالا