آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آیا میدانید وظیفه این دیود عجیب چیست ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
آقای غزال 2تاسوال داشتم چون واقعا بی نظیر صحبت میکنید 1-اگر امکانش هست بگید در دستگاههای جوش بیشتر چه قطعاتی خراب میشوند به جز پی تی سی و دیود پل و چه مشکلاتی بوجود میاورند؟
2-در دستگاه تبدیل اینورتر 12 به 220 چند بار واسم پیش اومده که یکی از فتها سوخته بود عوض کردم وقتی با باطری میزنم روشن میشود ال ای دی سبز میشود فن هم میچرخد ولی خروجی ولتازش مثلا نصف است و توانایی روشن کردن دستگاه 220 ندارد مثلا خروجی 80 ولت میشود دلیلش چیست؟

سلام

بابت اظهار لطف شما سپاسگزارم
اساسا نه تنها در کلیه دستگاههای الکترونیکی بلکه در کلیه دستگاههای مکانیکی و غیره نیز قطعاتی که تولید حرارت میکنند بیش از دیگر قطعات در معرض آسیب قرار دارند.

و قطعات الکترونیکی و الکتریکی که با ولتاژ بالا کار میکنند در اولویت دوم آسیب پذیری قرار دارند

و لذا عمده عیوب کلیه دستگاهها قطعات فوق الذکرند یعنی ترانزیستوری که با ولتاژ 5 ولت و جریان چند میلی آمپر کار میکند و لذا پایه های آن با مقاومت بزرگتر از 1 کیلو سری است سوختن آن بدون عامل خارجی محال است
بعبارتی فقط عوامل خارجی از جمله رعد و برق و چکش و امثالهم میتواند موجب صدمه آن شود.

لذا در دستگاه جوش ، دیودها و IGBT و PTC و NTC در اولویت های اولیه خسارت هستند
و قطعات دیگر ازجمله آی سی و رگلاتور و غیره در اولویت های نهایی قرار دارند

و پاسخ سوال دوم شما مستلزم تشریح کلیه عیوب احتمالی است و با یک حالت و چند جمله قابل پاسخگویی نیست و باید مورد و عیب مربوطه دستگاه خاص و درحال تعمیر را مطرح کنید تا طی پرسش و پاسخ رفع شود.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام
اینم یکدستگاه اینورتر عجیب دوقلو

هرچند به نظر من طراحی و تمهید مضحکی در این دستگاه بکار رفته اما ازآنجاکه ایندستگاه با نام و مدل ARC 300 توسط شرکت معتبری تولید شده لذا با احتیاط و تردید تصور میکنم طراحی مضحکی کرده

زیرا به نظر من
اولا توجیه علمی نداره
ثانیا در عمل با توجه به قدرت و تعداد ترانزیستورهای اوت پوت و حجم آن که هرگز نباید صدمه میدید اما به استناد اظهارات صاحبش فقط حدود 2 ماه با قدرت قابل توجهی کار کرده و پس از آن در مدت چند سال تا الان که کاملا از کار افتاده ضعیف تر از دستگاههای معمولی بوده بطوریکه در همان اوایل کار یکی از دو قلو سوخته و پس از آن فقط یک قلو سالم بوده که اخیرا بکلی از کار افتاده

و لذا صرفنظر از سابقه ایندستگاه طرح دلایل ناکارآمدی آن سوژه مفیدی بنظر میرسه
نظر شما درخصوص مزایا و معایب ایندستگاه چیست ؟

دوقلو2.jpg

دو قلو 4.jpg

دوقلو3.jpg

آخرین ویرایش:
با توجه به خازن و مقاومتهای موازی با دیودها به نظر میرسد که یک نوع مدار کاسکد یا چند برابر کندده ولتاژ باشه. البته نظر اساتید خیلی کاملتر و بهتر میتونه باشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
باسلام
کتابچه راهنمای تعمیر اینورتر ARC 300

hidden content may not be quoted

سلام

استاد رضا بسیار بسیار عالی و مفید بود
نمیدونم چطور تهیه کردی اما ARC 250 و مدلهای مشابه آن به وفور در ایران عرضه شده و اگر منوال آنرا تهیه کنید بسیار موثرتر و مفیدتر خواهد بود.

بینهایت سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام

اینم نمونه دیگری از سلف مورد بحث تاپیک که در طول عمر دستگاه جوش فوق العاده موثره بطوریکه از جریان و ولتاژ مضر القایی برای جوشکاری استفاده بسیار مفیدی میکنه و دستگاههایی که فاقد این سلف هستند طول عمر کوتاهی دارند.

DSC01216.JPG

DSC01217.JPG

hiumid

کاربر
2013-12-09
48
225
سلام ودرود خدمت جناب اقای غزال غزیز از خدا میخام هر کجا که هستید سالم وتندرست باشید . بسیار بسیار منمون بابت این همه اطلاعات مفیدی که در اختیار همه مشتقان به الکترونیک می گذارید اون هم با بیان به این شیوای و ساده که تئوری وعملی را باهم و به زیبای بیان می کنید. این امر ممکن نیست مگر استادی مثل شما . اگر نهایت دوست داشتن در قطرهای باران است .پس تمام دریاها را تقدیم شما استاد گرانمایه می کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام ودرود خدمت جناب اقای غزال غزیز از خدا میخام هر کجا که هستید سالم وتندرست باشید . بسیار بسیار منمون بابت این همه اطلاعات مفیدی که در اختیار همه مشتقان به الکترونیک می گذارید اون هم با بیان به این شیوای و ساده که تئوری وعملی را باهم و به زیبای بیان می کنید. این امر ممکن نیست مگر استادی مثل شما . اگر نهایت دوست داشتن در قطرهای باران است .پس تمام دریاها را تقدیم شما استاد گرانمایه می کنم

سلام

دوست و همکار ارجمند

حسن توجه شما شورانگیز و ستودنی
است و
التیام بخش ناملایمات

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
اینم یکدستگاه اینورتر عجیب دوقلو

هرچند به نظر من طراحی و تمهید مضحکی در این دستگاه بکار رفته اما ازآنجاکه ایندستگاه با نام و مدل ARC 300 توسط شرکت معتبری تولید شده لذا با احتیاط و تردید تصور میکنم طراحی مضحکی کرده

زیرا به نظر من
اولا توجیه علمی نداره
ثانیا در عمل با توجه به قدرت و تعداد ترانزیستورهای اوت پوت و حجم آن که هرگز نباید صدمه میدید اما به استناد اظهارات صاحبش فقط حدود 2 ماه با قدرت قابل توجهی کار کرده و پس از آن در مدت چند سال تا الان که کاملا از کار افتاده ضعیف تر از دستگاههای معمولی بوده بطوریکه در همان اوایل کار یکی از دو قلو سوخته و پس از آن فقط یک قلو سالم بوده که اخیرا بکلی از کار افتاده

و لذا صرفنظر از سابقه ایندستگاه طرح دلایل ناکارآمدی آن سوژه مفیدی بنظر میرسه
نظر شما درخصوص مزایا و معایب ایندستگاه چیست ؟

مشاهده فایل‌پیوست 90571

مشاهده فایل‌پیوست 90572

مشاهده فایل‌پیوست 90570
خیلی مسخره است.میشه یک فصل تمام به این دستگاه خندید.اگر آمپر بالاتر میخواستن میتونستن خیلی راحت تعداد ماسفت ها رو افزایش بدن و ترانس جوش هم اضافه کنند.ماسفت توشیبا k3131 هم که برای دستگاه های با دوام بالا فوق العاده عمل میکنه والبته گران

بالا