آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

درود. خواستم نکته ای رو خدمت دوستانی که تازه با این مدار مواجه شدند عرض کنم
بالغ بر ۵۰ بار این مدار رو مونتاژ کردم و حتی یکبار هم نشده به مشکلی برخورد کنم. حتی به لطف راهنمایی جناب استاد غزال عزیز ، نسخه دومی از pcb مدار رو چندی قبل طراحی و ارائه کردم.
لذا بنابر تجربه ایی که روی این مدار پیدا کردم علت عمده مشکل دوستان، عدم دقت در لحیمکاری و یا اشتباه در مونتاژ بوده. در صورتی که تازه کار هستید حتما پیش از راه اندازی مدار چندین و چندبار قطعات رو از نظر صحت مونتاژ و ظرفیت اونها، قطبیت و سایر موارد با چاپ راهنمای مدار چک کنید. پشت برد رو با "ذره بین" جهت عدم اتصال کوتاه بین پایه های لحیم شده چک کنید و در نهایت کیفیت لحیمکاری رو بالا ببرید.

پیش از راه اندازی مطابق راهنمایی استاد غزال عزیز، بدون آی سی مدار رو چک کنید(در پست اول توضیح کامل دادند) و در نهایت به نتیجه خواهید رسید.
یا علی

امیر سجاد گفت:
سلام
بهترین کار اینکه . برد با قطعات مدار را به یکی از الکترونیک کارهای شهر تون بدید . تا این مدار را مونتاژ کنه . و استفاده کنید . بعد ها با تجربیات انجمن و خودتون یکی دیگر برای خودتون مونتاژ کنید .به عنوان یادگاری از انجمن.
متشکرم

درود

ضمن تشکر و تقدیر و عنایات ستودنی شما ، همراهان عزیزم .

باوجودیکه در شرایط مناسب جسمی و روحی نیستم معذالک عواملی موجب پیگیری این موضوع تا نتیجه نهایی شد .

به همین علت هرگونه احتمالی رو با آزمایشات عدیده بررسی کردم و امیدوارم برداشت نهایی من نادرست باشه.

چون مشکل اولیه این بود که بمحض شورت کردن دو سیم خروجی ، فورا ترانزیستور قدرت میسوزه که در بدترین شرایط هم محاله و لااقل فورا نمیسوزه.

بطوریکه در بررسی عیب فوق هم نتایج ناممکنی گزارش میشد .
و از زمانیکه ایراد جدید مطرح شد ، عیب قبلی بکلی فراموش شد و باوجودیکه لازمه آزمایشات ، شورت کردن خروجی است که در برخی از آزمایشات اخیر جریان بیش از مقدار مجاز عبور کرده اما هرگز سوختن ترانزیستور قدرت گزارش نشد .

فلذا باوجودیکه تردیدی در برداشت نهایی باقی نمونده اما ازآنجاکه نکات ریزی در الکترونیک موجب گمراهی میشه لذا به خودم اجازه ندادم که صراحتا برداشتم را عنوان کنم و به این ترتیب هرچند کلیه احتمالات و خطاهای احتمالی مونتاژ را هم تست کردم اما ممکنه نکته‌ای مغفول مونده باشه و خطای مونتاژ عامل بروز چنین عیب و استنباط نادرستم شده باشه .
خصوصا که بنظر میرسه پس از نصب قطعه و دستکاری مدار ، همچنان قطعه را نو تلقی میکنن و نسبت به تهیه قطعات نو ، اطمینانی ندارم.

در هر صورت بابت توجه و استقبال قابل ستایش شما و پیام‌های فراوانی که بابت این تغذیه شرمنده‌ام ساخته بینهایت سپاسگزارم و
باز هم از لطف و معاونت و مشارکت شما بینهایت ممنون و متشکرم.

سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

حادثه مشابهی در پست‌های اولیه شما بود و مدام میگفتی بمحض شورت کردن دو سیم خروجی تغذیه بلافاصله تغذیه میسوزه ولی الان مدام برای گزارش جریان محدود کننده شورت میکنی و دیگه اتفاقی نمیافته و چیزی نمیسوزه.
استاد عزیزم
بنده ترانس رو عوض کرده بودم و از روی غفلت در حالی که احتمال خیلی زیاد ولوم جریان تا انتها باز بود یک لحظه خروجی اتصال کوتاه شد و TIP35 و R1 سوختند
دفعه بعد هم وقتی روش اتصال کوتاه رو برای درجه بندی پیشنهاد دادید چون بیزر رو غیراصولی خفه کرده بودم 741 سوخت
فقط همین دوبار بود که با اتصال کوتاه مشکلی بوجود اومد

با همین شرایط ، یک ۷۴۱ نو بخر و تست کن ، اگه عیب رفع نشد دیگه کاری ازم ساخته نیست.

741 نو داشتم ولی امروز مجددا تهیه کردم.قبل نصب هم مجددا اتصالات و به طور کلی مونتاژ رو بررسی کردم.مورد خاصی ندیدم و همون آزمایش قبل رو بدون تغییر شرایط تکرار کردم اما اعوجاج ولوم برطرف نشد

از اینکه علی رغم مشکلات و درگیری های شخصی این همه فرصت گذاشتید بی نهایت سپاسگزارم

سلام
بهترین کار اینکه . برد با قطعات مدار را به یکی از الکترونیک کارهای شهر تون بدید . تا این مدار را مونتاژ کنه . و استفاده کنید . بعد ها با تجربیات انجمن و خودتون یکی دیگر برای خودتون مونتاژ کنید .به عنوان یادگاری از انجمن.
متشکرم
از این پیشنهاد دلسوزانه شما ممنونم
بنده حدود 200 مورد مونتاژ مدارهای مختلف (رادیویی - اندازه گیری و ...) آنالوگ و دیجیتال رو داشتم و بردهای دو رو و یک رو با قطعات SMD و DIP رو بدون مشکل مونتاژ کردم و حتی طراحی بعضی از اونا از 0 تا 100 با خودم بوده اما زور میگه مدار به این سادگی رو نتونم عیب یابی کنم

پیش از راه اندازی مطابق راهنمایی استاد غزال عزیز، بدون آی سی مدار رو چک کنید(در پست اول توضیح کامل دادند) و در نهایت به نتیجه خواهید رسید.
یا علی
تا زمانی که 741 در مدار نیست مشکلی وجود نداره و بخش قدرت و تثبیت کننده به خوبی ایفای نقش میکنه و واقعا خروجی تثبیت شده تحویل میده.مشکل از زمان نصب 741 شروع میشه

باوجودیکه در شرایط مناسب جسمی و روحی نیستم معذالک عواملی موجب پیگیری این موضوع تا نتیجه نهایی شد .
خدا به شما سلامتی و طول عمر بده

فلذا باوجودیکه تردیدی در برداشت نهایی باقی نمونده اما ازآنجاکه نکات ریزی در الکترونیک موجب گمراهی میشه لذا به خودم اجازه ندادم که صراحتا برداشتم را عنوان کنم و به این ترتیب هرچند کلیه احتمالات و خطاهای احتمالی مونتاژ را هم تست کردم اما ممکنه نکته‌ای مغفول مونده باشه و خطای مونتاژ عامل بروز چنین عیب و استنباط نادرستم شده باشه
این لطف فراوان شما رو میرسونه که زود قضاوت نکردید ممنونم

خصوصا که بنظر میرسه پس از نصب قطعه و دستکاری مدار ، همچنان قطعه را نو تلقی میکنن و نسبت به تهیه قطعات نو ، اطمینانی ندارم.
فدای سرتون همه ی قطعات موجود رو دور میندازم و مجددا تهیه میکنم الا اون قطعاتی که بفرمایید نگه داشتنشون ایرادی نداره
فقط به عنوان آخرین سؤال:
لطف کنید بفرمایید اگر بخوام خروجی از 0 تا 29 ولت متغیر باشه و محدود کننده تا 5 آمپر رو کنترل کنه چه قطعاتی تهیه کنم؟زنر چند ولت؟Q1 چی باشه؟صافی چند میکرو؟
همون قطعات پست اول رو تهیه کنم؟الآن 2SB778 دارم.همین خوبه؟

بالغ بر ۵۰ بار این مدار رو مونتاژ کردم و حتی یکبار هم نشده به مشکلی برخورد کنم.
از چه نوع ولومی استفاده کردید؟خروجی چند ولت چند آمپر؟تصویر از مدارتون ارسال میکنید؟

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

بنده حدود 200 مورد مونتاژ مدارهای مختلف (رادیویی - اندازه گیری و ...) آنالوگ و دیجیتال رو داشتم و بردهای دو رو و یک رو با قطعات SMD و DIP رو بدون مشکل مونتاژ کردم و حتی طراحی بعضی از اونا از 0 تا 100 با خودم بوده اما زور میگه مدار به این سادگی رو نتونم عیب یابی کنم
سلام
به لطف خداوند مشکل این برد هم حل میشه .
موفق باشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

استاد عزیزم
بنده ترانس رو عوض کرده بودم و از روی غفلت در حالی که احتمال خیلی زیاد ولوم جریان تا انتها باز بود یک لحظه خروجی اتصال کوتاه شد و TIP35 و R1 سوختند
دفعه بعد هم وقتی روش اتصال کوتاه رو برای درجه بندی پیشنهاد دادید چون بیزر رو غیراصولی خفه کرده بودم 741 سوخت
فقط همین دوبار بود که با اتصال کوتاه مشکلی بوجود اومد

741 نو داشتم ولی امروز مجددا تهیه کردم.قبل نصب هم مجددا اتصالات و به طور کلی مونتاژ رو بررسی کردم.مورد خاصی ندیدم و همون آزمایش قبل رو بدون تغییر شرایط تکرار کردم اما اعوجاج ولوم برطرف نشد

از اینکه علی رغم مشکلات و درگیری های شخصی این همه فرصت گذاشتید بی نهایت سپاسگزارم

تا زمانی که 741 در مدار نیست مشکلی وجود نداره و بخش قدرت و تثبیت کننده به خوبی ایفای نقش میکنه و واقعا خروجی تثبیت شده تحویل میده.مشکل از زمان نصب 741 شروع میشه

خدا به شما سلامتی و طول عمر بده

این لطف فراوان شما رو میرسونه که زود قضاوت نکردید ممنونم

فدای سرتون همه ی قطعات موجود رو دور میندازم و مجددا تهیه میکنم الا اون قطعاتی که بفرمایید نگه داشتنشون ایرادی نداره
فقط به عنوان آخرین سؤال:
لطف کنید بفرمایید اگر بخوام خروجی از 0 تا 29 ولت متغیر باشه و محدود کننده تا 5 آمپر رو کنترل کنه چه قطعاتی تهیه کنم؟زنر چند ولت؟Q1 چی باشه؟صافی چند میکرو؟

از چه نوع ولومی استفاده کردید؟خروجی چند ولت چند آمپر؟تصویر از مدارتون ارسال میکنید؟

درود

بزرگوار ارجمند ،
فرمودید. :

یک لحظه خروجی اتصال کوتاه شد و TIP35 و R1 سوختند
فقط همین دوبار بود که با اتصال کوتاه مشکلی بوجود اومد.

درحالیکه ترانزیستور قدرت حتی با تحمل ۱۰ آمپر هم فورا نمیسوزه و باید فاکتورهای لازم بویژه حرارت ، بمقدار غیرمجاز برسه تا بسوزه اما مکررا فرمودید درجا میسوزه که از عادات شما بنظر میرسه که با غلو زیادی گزارش میکنید و قطعا تصور میکنی اگه عیب را با غلو مطرح کنی راه حل هم با غلو مطرح میشه و به دقت بالاتری میرسید ، غافل از آنکه موجب گمراهی شدید و بی‌اعتمادی پاسخگو میشه که وقایع محال را گزارش میکنید.

فرمودید :

فقط به عنوان آخرین سؤال:

این هدف نیز حاکی از عادت نادرست دیگر شماست که اولویتی برای رفع مشکلات و رسیدن به اهداف خود قائل نیستی .
همه را یکجا طلب میکنی و به همین دلیل با اهداف متعدد ، کل بخش‌های تغذیه را دستکاری میکنی و هیچیک از هدف‌ها قابل استنتاج نمیشه و پاسخگو هم با ارقام عجیب و غریب و محالی که گزارش میکنید گیج میشه.

به این ترتیب جهت اطلاع و اطمینان از روش اجرای شما ، توصیه کردم ۶۸/. اهمی را دو برابر کنید که ببینم چه نتیجه‌ای گزارش میکنی و دیدم نتیجه معگوس و محالی گزارش کردید .
یعنی باوجودیکه در این شرایط بهیچ عنوان نباید اجازه عبور ۳ آمپر را بده ولی گفتی در حداقل جریان هم بیشتر از ۳ آمپر عبور میکنه که روی سر من نخودچی سبز شد.

لذا در انتهای پست خود و درحالیکه هنوز توفیق اولیه و بسیار ساده حاصل نشده بدنبال ارتقاء تغذیه و افزایش جریان و ولتاژ هستی .

بنابرین اولویت را رعایت کن و لقمه کوچیک بردار و پس از توفیق اولیه بدنبال ارتقاء تغذیه باش و فعلا بهیچ عنوان به ارتقاء تغذیه توجه نکن که بجز زیان ، نتیجه دیگری نداره.

در یکی از تاپیک‌ها دوست بسیار بسیار عزیزی ، گزارشات محال ارسال میکرد و پس از آزمایشات بیشمار و پست‌های فراوانی مشخص شد کوپلر را بصورت معکوس نصب کرده و لذا بابای من دراومد تا بفهمم.

ضمنا اعوجاج مورد ادعا در فیلم ها مشخص نیست .
باید لااقل تکه کاغذی روی ولوم میچسبوندی که مقدار چرخش ولوم در فیلم قابل تشخیص باشه.

در ضمن توقع شما از این تغذیه ، بسیار زیاده .
زیرا این تغذیه را با حداقل قطعات و نازلترین قیمت برای امور تعمیرات و پژوهش طراحی کردم که با حدود نیم قرن تجربه مطمئنم کوچکترین ضعفی برای این امور نداره .
اما شما توقع دارید جریان های ۱۰۰ و ۱۲۰ و ۵۰ میلی آمپر را بسادگی و بسرعت قابل انتخاب کنه که هیچ نیاز و ضرورتی برای این هدف وجود نداره و لذا هرچند با همین شرایط و حذف ولوم فاین هم قابل انتخاب است اما بدلیل اولویت سادگی تغذیه و بی نیازی به این قابلیت و لذا بدلیل حذف ولوم فاین ، نیاز به دقت زیادی در چرخاندن ولوم داره تا جریان های فوق را انتخاب کنید.

حتی برای ولتاژ هم ولوم فاین را با توجه به تجربیاتم حذف کردم ، زیرا بر پایه تجربیاتم ، حتی خطای نیم ولت هم ، اثر چندانی بر فعالیت تعمیراتی و پژوهشی نداره .
من در جوانی ‌و ابتدای فعالیتم نسبت به یکصدم ولت و یکهزارم آمپر هم حساس بودم ولی پس از تجربه کافی و کسب دانش علمی و تلرانس بدیهی قطعات ، متوجه شدم حساسیت بیمورد و زیانباری است و فقط موجب اتلاف وقت و تاخیر در حصول مقصود میشه .
و لذا هرچند میزان حساسیت این تغذیه را بخاطر ندارم اما مطمئنم حساسیت نادرستی که مورد هدف شماست درطراحی مورد توجهم نبوده و به موارد بسیار مهم و ضروری مانند تثبیت بسیار دقیق ولتاژ ، توجه بسیار ویژه کردم.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

در ضمن توقع شما از این تغذیه ، بسیار زیاده .
زیرا این تغذیه را با حداقل قطعات و نازلترین قیمت برای امور تعمیرات و پژوهش طراحی کردم که با حدود نیم قرن تجربه مطمئنم کوچکترین ضعفی برای این امور نداره .
اما شما توقع دارید جریان های ۱۰۰ و ۱۲۰ و ۵۰ میلی آمپر را بسادگی و بسرعت قابل انتخاب کنه که هیچ نیاز و ضرورتی برای این هدف وجود نداره و لذا هرچند با همین شرایط و حذف ولوم فاین هم قابل انتخاب است اما بدلیل اولویت سادگی تغذیه و بی نیازی به این قابلیت و لذا بدلیل حذف ولوم فاین ، نیاز به دقت زیادی در چرخاندن ولوم داره تا جریان های فوق را انتخاب کنید.
استاد عزیزم
بنده تنها توقعی که قبلا هم بیان کردم این هست که جریان به طور خطی زیاد بشه .همونطور که در پست اول ذکر کردید بشه علامت گذاری کرد.فاصله ی معقولی بین 100 میلی تا 500 میلی و 1 آمپر و 2 آمپر و 3 آمپر باشه.نه اینکه ناگهان پرواز کنه روی 2 آمپر.
ولوم فاین دست و پا گیره و نیازی بهش نیست

اما مطمئنم حساسیت نادرستی که مورد هدف شماست درطراحی مورد توجهم نبوده
بنده تجربه شما رو ندارم ولی به این دقت و حساسیتی که به بنده نسبت میدید هم نیاز ندارم

این هدف نیز حاکی از عادت نادرست دیگر شماست که اولویتی برای رفع مشکلات و رسیدن به اهداف خود قائل نیستی .
همه را یکجا طلب میکنی و به همین دلیل با اهداف متعدد ، کل بخش‌های تغذیه را دستکاری میکنی و هیچیک از هدف‌ها قابل استنتاج نمیشه و پاسخگو هم با ارقام عجیب و غریب و محالی که گزارش میکنید گیج میشه.

لذا در انتهای پست خود و درحالیکه هنوز توفیق اولیه و بسیار ساده حاصل نشده بدنبال ارتقاء تغذیه و افزایش جریان و ولتاژ هستی .

بنابرین اولویت را رعایت کن و لقمه کوچیک بردار و پس از توفیق اولیه بدنبال ارتقاء تغذیه باش و فعلا بهیچ عنوان به ارتقاء تغذیه توجه نکن که بجز زیان ، نتیجه دیگری نداره
حدود یک ماه هست که در حال تلاش ناپیوسته برای عیب یابی هستم
در آخرین مرحله فرمودید اگر با 741 نو مشکل حل نشد دیگه کاری از من ساخته نیست و علی رغم نصب 741 نو و سری کردن دوتا 0.68 و زنر 10 ولت و دوتا مقاومت 1 کیلو مشکل برطرف نشد به همین جهت گفتم تصمیم دارم از نو مونتاژ کنم

درحالیکه ترانزیستور قدرت حتی با تحمل ۱۰ آمپر هم فورا نمیسوزه و باید فاکتورهای لازم بویژه حرارت ، بمقدار غیرمجاز برسه تا بسوزه اما مکررا فرمودید درجا میسوزه که از عادات شما بنظر میرسه که با غلو زیادی گزارش میکنید و قطعا تصور میکنی اگه عیب را با غلو مطرح کنی راه حل هم با غلو مطرح میشه و به دقت بالاتری میرسید ، غافل از آنکه موجب گمراهی شدید و بی‌اعتمادی پاسخگو میشه که وقایع محال را گزارش میکنید.
من هم با شما هم نظر هستم که غلو بهره ای به من نمیرسونه و فقط موجب بی اعتمادی شما میشه
بله بنده هم بسیار تعجب کردم که دفعه اول که ترانس بزرگ رو به مدار وصل کردم و ناخواسته اتصال کوتاه رخ داد بدون داغ شدن ترانزیستور و مقاومت هر دو قطعه سوخته بودند اما دیگه این اتفاق تکرار نشد.اصرای هم ندارم که شما باور بفرمایید

صحت این گزارش مافوق محاله.
چطور ممکنه افت ولتاژ 4 ولت ناشی 3 آمپر که از دو مقاومت سری ۶۸/. اهمی عبور میکنه نتونه مقایسه کننده‌ای رو فعال کنه که ورودی یعنی پایه 2 از صفر الی 2 ولت است ؟

اساسا در حداکثر جریاندهی هم نباید اجازه عبور 3 آمپر را بده درحالیکه میگی در ابتدای ولوم جریان یعنی با اختلاف ولتاژ 4 ولت که در ورودی‌ها داریم اجازه عبور 3 آمپر را میده !!!!!

به این ترتیب جهت اطلاع و اطمینان از روش اجرای شما ، توصیه کردم ۶۸/. اهمی را دو برابر کنید که ببینم چه نتیجه‌ای گزارش میکنی و دیدم نتیجه معگوس و محالی گزارش کردید .
یعنی باوجودیکه در این شرایط بهیچ عنوان نباید اجازه عبور ۳ آمپر را بده ولی گفتی در حداقل جریان هم بیشتر از ۳ آمپر عبور میکنه که روی سر من نخودچی سبز شد.

ضمنا اعوجاج مورد ادعا در فیلم ها مشخص نیست .
باید لااقل تکه کاغذی روی ولوم میچسبوندی که مقدار چرخش ولوم در فیلم قابل تشخیص باشه.
در پست 1648 فرمدید مافوق محاله
بنده هم در پست 1647 نگفتم در ابتدای ولوم 3 آمپر عبور میکنه.بلکه گفتم با کمی چرخش ولوم 2 آمپر عبور میکنه
این فیلم خدمت شما با کیفیت 720P
https://s26.picofile.com/file/8457152342/video_2022_12_16_19_05_10.mp4.html
شرایط تغییر داده نشده
ورودی 18 متناوب،ولتاژ خروجی روی 4 تنظیم شده،دوتا 0.68 سری و در R1 قرار دارند،زینر 10 ولت و دو مقاومت 1 کیلو طبق دستور شما در مدار قرار دارند،دو سر مولتی متر به دو سر مقاومت R1 متصل شده.خروجی اتصال کوتاه،دو سر صافی 23.2 ولت
attachment.php
attachment.php

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

درود مجدد
با خودم گفتم شاید 2SB778 نسبت به تغییرات خروجی 741 واکنش مناسبی نداره و حساس نیست و ناگهان تغییرات خروجی به اندازه مناسب تحریکش میکنه
به همین خاطر با یک BC640 نو تعویض شد
شرایط عین شرایط پست قبل فقط با این تفاوت که BC640 در مدار قرار داره
فقط حرکت سینوسی ولوم رو ببینید!!!!!!
[video]https://s26.picofile.com/file/8457156734/video_2022_12_16_21_35_14.mp4.html[/video]

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

درود مجدد
با خودم گفتم شاید 2SB778 نسبت به تغییرات خروجی 741 واکنش مناسبی نداره و حساس نیست و ناگهان تغییرات خروجی به اندازه مناسب تحریکش میکنه
به همین خاطر با یک BC640 نو تعویض شد
شرایط عین شرایط پست قبل فقط با این تفاوت که BC640 در مدار قرار داره
فقط حرکت سینوسی ولوم رو ببینید!!!!!!
[video]https://s26.picofile.com/file/8457156734/video_2022_12_16_21_35_14.mp4.html[/video]

درود

من که از این فیلم چیزی نفهمیدم.
قصد داشتی چی رو نشون بدی ؟
و مولتیمتر قرمز و آمپرمتر و ولتمتر ، چی رو نشون میده؟

و با توجه به فاصله فیلمبرداری که ارقام بدرستی برای من مشخص نیست و نیاز به تمهیداتی برای بزرگنمایی داره و فرصت کافی و بویژه رغبتی ندارم ، معذالک صرفنظر از موارد فوق لازم است با حداکثر تلاش سعی کنید از اتلاف وقت پاسخگو جلوگیری کنید نه اینکه پاسخگو برای درک فیلم و هدف شما ، وقت قابل توجهی صرف کنه و با سوالاتی ، شما رو ناگزیر به توضیح کنه .

لذا لااقل خودت توضیح میدادی که چکار میکنی و چه اتفاقی میافته؟

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

درود

من که از این فیلم چیزی نفهمیدم.
قصد داشتی چی رو نشون بدی ؟
و مولتیمتر قرمز و آمپرمتر و ولتمتر ، چی رو نشون میده؟

و با توجه به فاصله فیلمبرداری که ارقام بدرستی برای من مشخص نیست و نیاز به تمهیداتی برای بزرگنمایی داره و فرصت کافی و بویژه رغبتی ندارم ، معذالک صرفنظر از موارد فوق لازم است با حداکثر تلاش سعی کنید از اتلاف وقت پاسخگو جلوگیری کنید نه اینکه پاسخگو برای درک فیلم و هدف شما ، وقت قابل توجهی صرف کنه و با سوالاتی ، شما رو ناگزیر به توضیح کنه .

لذا لااقل خودت توضیح میدادی که چکار میکنی و چه اتفاقی میافته؟

سپاس

استاد عزیزم
اگر کیفیت رو یک پله بالاتر ببرم حجم فیلم حدود 100 مگابایت میشه

این شرایطی هست که شما فرمودید برای آزمایش برقرار باشه و تا دستور تغییر ندید برقرار میمونه:
ورودی 18 متناوب،ولتاژ خروجی روی 4 تنظیم شده،دوتا 0.68 سری و در R1 قرار دارند،زینر 10 ولت و دو مقاومت 1 کیلو طبق دستور شما در مدار قرار دارند،دو سر مولتی متر به دو سر مقاومت R1 متصل شده.خروجی اتصال کوتاه،دو سر صافی 23.2 ولت

در این فیلم 2SB778 نصب شده و مشاهده میکنید که بالاتر از 3 آمپر قابل دریافت هست.اعوجاج هم بوضوح مشاهده میشه

در این فیلم BC640 بجای 2SB778 نصب شده و در حال زیاد کردن ولوم جریان ابتدا تا 2.5 آمپر بعد 0.8 آمپر و بعد 1.6 آمپر دریافت میشه!!!!به عبارت دیگه از 0 میره تا 2.5 بعد تا 0.8 کم میشه بعد تا 1.6 دوباره صعود میکنه!!!در حالی که ولوم داره با سرعت ثابت زیاد میشه.اعوجاج هم باقی هست به سبکی جدید!!!
در ضمن 2SB778 خارج مدار بررسی شد،سالم بود
https://s26.picofile.com/file/8457156734/video_2022_12_16_21_35_14.mp4.html
پست قبلی من رو مطالعه فرمودید؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768

استاد عزیزم
اگر کیفیت رو یک پله بالاتر ببرم حجم فیلم حدود 100 مگابایت میشه

این شرایطی هست که شما فرمودید برای آزمایش برقرار باشه و تا دستور تغییر ندید برقرار میمونه:

در این فیلم 2SB778 نصب شده و مشاهده میکنید که بالاتر از 3 آمپر قابل دریافت هست.اعوجاج هم بوضوح مشاهده میشه

در این فیلم BC640 بجای 2SB778 نصب شده و در حال زیاد کردن ولوم جریان ابتدا تا 2.5 آمپر بعد 0.8 آمپر و بعد 1.6 آمپر دریافت میشه!!!!به عبارت دیگه از 0 میره تا 2.5 بعد تا 0.8 کم میشه بعد تا 1.6 دوباره صعود میکنه!!!در حالی که ولوم داره با سرعت ثابت زیاد میشه.اعوجاج هم باقی هست به سبکی جدید!!!
در ضمن 2SB778 خارج مدار بررسی شد،سالم بود
https://s26.picofile.com/file/8457156734/video_2022_12_16_21_35_14.mp4.html
پست قبلی من رو مطالعه فرمودید؟

درود

واقعا که :
حالا دیدی که اینهمه منو سر کار گذاشتی و خودسرانه ترانزیستور خرکی 10 آمپری را جایگزین bc640 که 1 آمپری است کردی و اطلاع هم ندادی ، چرا ؟
چون همانطور که قبلا گفتم میخوای در ابتدای کار به همه اهدافت یکجا برسی و تغذیه پرقدرت داشته باشی.
با اینکار تمام آزمایشات الکی و خنده‌دار بوده و فقط وقت تلف کردیم.
من با این تصور که کلیه قطعات مطابق نقشه است بررسی میکنم لذا چطور باید میفهمیدم خودسرانه عمل کردی ولی دائما میگفتم که در مونتاژ اشکال داری و با اینحال اطلاع ندادی که رویای خودتو مونتاژ کردی و مدام گفتی مونتاژ درسته و عیبی نداره.

بطوریکه در آخرین آزمایش در پست قبل حتی گفتی بجای b778 ترانزیستور bc640 نصب کردی یعنی نقشه اشتباهه چون در رویای شما b778 درسته و اصلی تلقی کردی و لذا بجاش bc640 تست کردی.
با این شرایط که خطایی وجود نداره که انجام نداده باشی ، چطور ایرادات را کشف کنم؟
قطعا خطاهای اینچنینی یکی و دو تا نیست بطوریکه منو در تغذیه بسیار ساده که طراحی خودم هم هست بکلی عاجز کرد.

عزیزم ابتدا لقمه کوچیک بردار و وقتی موفق شدی بعدا ارتقا بده.
بابای منو درآوردی بخاطر این عاداتت.

bc640 نصب کن و بدون آی سی ببین ولتاژ خروجی از صفر تا ۲۲ ولت بدرستی تغییر میکنه؟
اگر بدرستی تغییر نمیکنه احتمالا bc640 و رگلاتور 317 سوخته.

بدون آی سی ، هرگز دو سیم خروجی را شورت نکن چون تغذیه میسوزه.

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

من با این تصور که کلیه قطعات مطابق نقشه است بررسی میکنم لذا چطور باید میفهمیدم خودسرانه عمل کردی ولی دائما میگفتم که در مونتاژ اشکال داری و با اینحال اطلاع ندادی که رویای خودتو مونتاژ کردی و مدام گفتی مونتاژ درسته و عیبی نداره.
بنده سابقا براتون عکس از پشت و روی مدار ارسال کرده بودم
عزیزم ابتدا لقمه کوچیک بردار و وقتی موفق شدی بعدا ارتقا بده.
شرمنده هستم فکر نمیکردم ایراد از اینجا ناشی بشه
بابای منو درآوردی بخاطر این عاداتت.
قصد اذیت نداشتم،از ابتدا همین نصب بود.ببخشید
bc640 نصب کن و بدون آی سی ببین ولتاژ خروجی از صفر تا ۲۲ ولت بدرستی تغییر میکنه؟
اگر بدرستی تغییر نمیکنه احتمالا bc640 و رگلاتور 317 سوخته.
بله از 0 تا 20.8 بدرستی قابل تغییر هست

چه کنم؟0.68 سری رو حذف کنم؟دوتا مقاومت 1 کیلو و زنر 10 ولت رو نگه دارم؟

بالا