آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

همكاري در ساخت دستگاه تعويض چيپ BGA بصورت دست ساز

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
سلام مخصوص به آقای نصوحی

لطفا دو عکس که در زیر توضیح میدهم از لامپی که در اختیار دارید گرفته و ارسال نمایید

اولین عکس را زمانی که لامپ روشن است از پهلو گرفته به طوری که سرپیچ و تمام لامپ نمایان باشد.

در دومین عکس نور لامپ را از فاصله نیم متری به یک دیوار سفید تابانده و از نور تشکیل شده بر روی دیوار عکس بگیرید .

با اینکار میخواهم پراکندگی نور لامپ را مشاهده کنم که در روش متمرکز کردن نور آن کمک بسیاری میکند .

البته مطلبی در ذهنم هست که با قرار دادن این دو عکس درستی یا نادرستی آن را بیان میکنم

با تشکر فراوان

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
درود
چشم. در اولین فرصت اینکار رو انجام میدم.
دیروز عدسی به دستم رسید, ولی موقع تست جواب نداد.
نوع عدسی: یک طرف تخت و یک طرف محدب بود. با نور چراغ موبایل تست کردم, کاملا متمرکز میکنه, ولی نور لامپ رو نمیتونه.
دوستان نگران قیمت لامپ اینفرارد نباشید, فکر میکنم نوع ارزانتر ایرانی رو با حدود 50 تومن پیدا کنم. الان سعی کنیم بیشتر روی نحوه متمرکز کردن نور صحبت کنیم. برای اینکه بتونید تست بگیرید, میشه از لامپ پشت جیوه ای بزرگ استفاده کنید. چون نحوه نور متصاعد شده از لامپ اینفرارد دقیقا شبیه به نور لامپ تزیینی پشت جیوه ای هستش.
از عزیزانی که در زمینه نور و انواع عدسی و همچنین پروژکتورها تجربه دارند درخواست همکاری میکنم.
من خیلی وقت پیش دوست داشتم این پست رو ایجاد کنم, ولی فکر نمی‌کردم تا این حد مورد استقبال قرار بگیره.
امیدوارم به نتایج خوبی برسیم

pcbh

کاربر
2012-04-04
88
496
با سلام و خسته نباشید / دوستان یکی از آموزشگاه های تهران هم دستگاه bga را درست کرده و به قیمت 650 می فروخت با کمی تحقیق میشه درستش کرد در حال حاضر من از bga zm r380 b استفاده می کنم اما میدونم که میشه درستش کرد

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
درود
چشم. در اولین فرصت اینکار رو انجام میدم.
دیروز عدسی به دستم رسید, ولی موقع تست جواب نداد.
نوع عدسی: یک طرف تخت و یک طرف محدب بود. با نور چراغ موبایل تست کردم, کاملا متمرکز میکنه, ولی نور لامپ رو نمیتونه.
دوستان نگران قیمت لامپ اینفرارد نباشید, فکر میکنم نوع ارزانتر ایرانی رو با حدود 50 تومن پیدا کنم. الان سعی کنیم بیشتر روی نحوه متمرکز کردن نور صحبت کنیم. برای اینکه بتونید تست بگیرید, میشه از لامپ پشت جیوه ای بزرگ استفاده کنید. چون نحوه نور متصاعد شده از لامپ اینفرارد دقیقا شبیه به نور لامپ تزیینی پشت جیوه ای هستش.
از عزیزانی که در زمینه نور و انواع عدسی و همچنین پروژکتورها تجربه دارند درخواست همکاری میکنم.
من خیلی وقت پیش دوست داشتم این پست رو ایجاد کنم, ولی فکر نمی‌کردم تا این حد مورد استقبال قرار بگیره.
امیدوارم به نتایج خوبی برسیم

با تشکر از توجه شما

در مورد عدسی اول باید فاصله کانونی دو طرف آن را بدست آورید
لامپی که در اختیار دارید دارای رفلکتور میباشد و نور تولید شده را تا حدودی جهت دار میکند که همین امر باعث ایجاد مشکل در متمرکز کردن نور لامپ به وسیله عدسی میشود

البته برای متمرکز کردن نور لامپ با عدسی های بزرگ نیاز است عدسی را هم از لامپ و هم از جسمی که قرار است تصویر روی آن تشکیل شود دور کنیم که فکر میکنم مجموع این دو فاصله بیشتر از یک متر شود که باعث بزرگ و جاگیر شدن دستگاه میشود . از طرفی چون منبع گرمایی از جسم دور میشود حرارت تولیدی تلف شده و باید انرژی بیشتری صرف تولید حرارت شود . که این موضوع خیلی ذهن من را مشغول خود کرده

البته مشکل فاصله را میتوان با عدسی که ضخامت زیادی دارد ( باعث میشود فاصله کانونی نزدیک تر شود ) حل کرد ولی برای رفلکتور لامپ نیز باید فکری شود .

با تشکر

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام
برای اینکه دوستان رو از بحث اصلی خارج نکنیم بصورت مختصر جواب همه دوستان رو تو این پست میدم البته در این مورد علم و تحقیقات ناقصی دارم که اشتباه احتمالی رو باید ببخشید .
استاد غزال عزیز بهتره هست ما این مسئله رو در نظر بگیریم که بیشتر دستگاه های ساخت بشر ایده ال نیست و برای تولید هر طیفی از امواج ناگریز طیف های دیگری نیز تولید میشوند. نور مرئی تقریبا ربطی به گرما نداره و فقط به دلیل نزدیکی طیف این دو معمولا ما هر دو رو کنار هم میبینیم .بخصوص نزدیکی طیف نور مرئی قرمز به امواج مادون قرمز(گرمایی) معمولا ما گرما رو با رنگ قرمز میشناسیم چون کنار هم هستند اما یکی نیستند . (مادون قرمز اسمش روشه یعنی زیر طیف نور قرمز در نمودار طیف ها)
دوست عزیز smazi گفتید که مادون قرمز در هر حال گرما داره که درست نیست اما گفتید موج اینفرارد گوشی یا کنترل گرما داره که درسته چون دستگاه ایده ال نیست ، برای اطمینان میتونید این دو کلمه رو سرچ کنید Far infrared که طیف گرمایی هست و Near infrared که گرمایی نداره بین این دو هم mid infrared هست .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام
برای اینکه دوستان رو از بحث اصلی خارج نکنیم بصورت مختصر جواب همه دوستان رو تو این پست میدم البته در این مورد علم و تحقیقات ناقصی دارم که اشتباه احتمالی رو باید ببخشید .
استاد غزال عزیز بهتره هست ما این مسئله رو در نظر بگیریم که بیشتر دستگاه های ساخت بشر ایده ال نیست و برای تولید هر طیفی از امواج ناگریز طیف های دیگری نیز تولید میشوند. نور مرئی تقریبا ربطی به گرما نداره و فقط به دلیل نزدیکی طیف این دو معمولا ما هر دو رو کنار هم میبینیم .بخصوص نزدیکی طیف نور مرئی قرمز به امواج مادون قرمز(گرمایی) معمولا ما گرما رو با رنگ قرمز میشناسیم چون کنار هم هستند اما یکی نیستند . (مادون قرمز اسمش روشه یعنی زیر طیف نور قرمز در نمودار طیف ها)
دوست عزیز smazi گفتید که مادون قرمز در هر حال گرما داره که درست نیست اما گفتید موج اینفرارد گوشی یا کنترل گرما داره که درسته چون دستگاه ایده ال نیست ، برای اطمینان میتونید این دو کلمه رو سرچ کنید Far infrared که طیف گرمایی هست و Near infrared که گرمایی نداره بین این دو هم mid infrared هست .

سلام
دوست خوبم
من تصمیم داشتم تا اعلام نتایج عملی پاسخی مطرح نکنم ولی منو مخاطب قرار دادید و مجبورم فرمودید

قطع نظر از خطاهای کلامی که بطور کلی نور نامرئی نداریم و نور یعنی روشنایی و نور فقط مرئی است و اگه تشعشعی نامرئی شد دیگه پرتو و اشعه است و قابل مشاهده نیست که نور اطلاق بشه اما چندان مهم نیست و در ماهیت قضیه ، تاثیری نمیذاره و فقط خطای لفظی است

ولی اینکه جناب smazi عزیز با پیگیری ستودنی مطالبی مطرح میفرمایند و پایه و اساسی برای آن معرفی نمیکنند و می بینم زحمات شما قراره بر پایه اطلاعات مجهول استوار بشه احساس وظیفه میکنم که ابهام و سوال ذهنی خودمو مطرح کنم که با شفافیت بیشتری پیگیری بشه

مثلا فرمودند ازآنجاکه در نمودار اول رنگ قرمز بطور کامل تا انتها ادامه یافته پس نتیجه گرفتند تا آنجاکه نیاز داریم ادامه یافته و بعد از اون که نیاز نداریم لابد متوقف شده که عمده انرژی این لامپ صرف مادون قرمز شده باشه و ایده آل بشه لذا

اولا اینگونه استدلالات غالبا به نتایج دلخواه منجر نمیشه ازکجا معلوم که بلافاصله بعد از 650NM (انتهای نمودار ) متوقف نشده باشه

ثانیا نمودار دوم (ذیل آن ) گویای آنست که نور مرئی تا 760NM ادامه می یابد و لذا اگر نمودار اول امتداد هم داشته باشد تا 760NM هنوز مرئی است

ثالثا چگونه اینهمه طیف نوری (قرمز و زرد و سبز و آبی ) فقط 5 درصد از کل پرتو لامپ التهابی است اما بخشی که در نمودار نیست 95 درصد .

و الی ماشاءالله موارد مهمی وجود داره که روشن ترین موضوعش ابهامات است

بنابرین اگر طول موج و پرتوی مثلا مادون قرمز دارای خاصیت گرمازایی است باید لامپ تولید کننده مادون قرمز تهیه کرد نه لامپی که با هدف روشنایی ساخته شده و ناخواسته و برخلاف میل سازنده مقداری مادون قرمز هم منتشر میکنه

به هر شکل بعنوان مستمع منتظر نتایج زحمات شما میمانم و امیدوارم زودتر به نتیجه مطلوب برسید.

سپاس

آخرین ویرایش:

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
سلام

با تشکر از شما دوست عزیز
در تکمیل کردن حرف شما باید عرض کنم تمام امواج الکترو مغناطیس گرمای خاص خود را دارا میباشند ولی محدوده کمی از طیف مادون قرمز قابل احساس توسط انسان است

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
سلام
دوست خوبم
من تصمیم داشتم تا اعلام نتایج عملی پاسخی مطرح نکنم ولی منو مخاطب قرار دادید و مجبورم فرمودید

قطع نظر از خطاهای کلامی که بطور کلی نور نامرئی نداریم و نور یعنی روشنایی و نور فقط مرئی است و اگه تشعشعی نامرئی شد دیگه پرتو و اشعه است و قابل مشاهده نیست که نور اطلاق بشه اما چندان مهم نیست و در ماهیت قضیه ، تاثیری نمیذاره و فقط خطای لفظی است

ولی اینکه جناب smazi عزیز با پیگیری ستودنی مطالبی مطرح میفرمایند و پایه و اساسی برای آن معرفی نمیکنند و می بینم زحمات شما قراره بر پایه اطلاعات مجهول استوار بشه احساس وظیفه میکنم که ابهام و سوال ذهنی خودمو مطرح کنم که با شفافیت بیشتری پیگیری بشه

مثلا فرمودند ازآنجاکه در نمودار اول رنگ قرمز بطور کامل تا انتها ادامه یافته پس نتیجه گرفتند تا آنجاکه نیاز داریم ادامه یافته و بعد از اون که نیاز نداریم لابد متوقف شده که عمده انرژی این لامپ صرف مادون قرمز شده باشه و ایده آل بشه لذا

اولا اینگونه استدلالات غالبا به نتایج دلخواه منجر نمیشه ازکجا معلوم که بلافاصله بعد از 650NM (انتهای نمودار ) متوقف نشده باشه

ثانیا نمودار دوم (ذیل آن ) گویای آنست که نور مرئی تا 760NM ادامه می یابد و لذا اگر نمودار اول امتداد هم داشته باشد تا 760NM هنوز مرئی است

ثالثا چگونه اینهمه طیف نوری (قرمز و زرد و سبز و آبی ) فقط 5 درصد از کل پرتو لامپ التهابی است اما بخشی که در نمودار نیست 95 درصد .

و الی ماشاءالله موارد مهمی وجود داره که روشن ترین موضوعش ابهامات است

بنابرین اگر طول موج و پرتوی مثلا مادون قرمز دارای خاصیت گرمازایی است باید لامپ تولید کننده مادون قرمز تهیه کرد نه لامپی که با هدف روشنایی ساخته شده و ناخواسته و برخلاف میل سازنده مقداری مادون قرمز هم منتشر میکنه

به هر شکل بعنوان مستمع منتظر نتایج زحمات شما میمانم و امیدوارم زودتر به نتیجه مطلوب برسید.

سپاس

دوست عزیز شاید بخاطر نوع توضیح دادن من شما احساس میکنید که حرفهای من استناد علمی ندارد

ولی در هر قسمت از حرف هایم حداقل دو ساعت اینترنت را جستجو کردم و از مطالب فارسی یا به هر زبان دیگر آن را بیان نمودم و هرگونه توضیح با دلایل علمی برای هر قسمت که بخواهید میتوانم بدهم البته فیزیک نور و طول موج های متفاوت چیز عجیب و غریبی نیست و به راحتی میتوان تمامی مفاهیم آن را متوجه شد

با تشکر

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
دوستان این نکته را مد نظر داشته باشید که ما برای ساخت دستگاه bga به گرمای تابشی نیاز داریم تا باد را از هیتر حذف کنیم . برای تولید گرمای تابشی دو راه وجود دارد که یکی استفاده از منبع اینفرارد است که لامپ اینفرارد نیز جزئی از همین منبع است و دیگری استفاده از لامپ رشته ای معمولی است که توجیح زیادی برای استفاده ندارد ( بدلیل نور شدید و مصرف زیاد برق ) که هر دو نوع این منابع را من و آقای نصوحی آزمایش کردیم و نتیجه مطلوب را گرفته ایم

حال اگر امکان دارد برای تسریع در امر درست کردن دستگاه پیشنهاد من این است که به دنبال انواع منبع های اینفرارد بگردیم تا اینکه وقت خود را در بحث های متنوع تلف کنیم
از دوستان خواهش میکنم اگر میتوانند به دنبال نوع منبع هیتر های اینفرارد موجود در بازار بگردند و اطلاعات خود را در این موضوع ارسال کنند

البته فکر میکنم منبع این هیتر ها در بازار موجود باشد

با تشکر فراوان

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
این لامپ را با قیمت 55 دلار از این فروشگاه http://www.focalbga.com/replacement-puhui-t-870a-t870a-lamp-bulb_p1535.html پیدا کردم

2.ACDC 15V 150W .jpg
توان 150 وات و ولتاژ کار 15 ولت است

و این نیز تصویر هیتر مربوطه
2008211155538669.jpg

2008211155339871.jpg

2007103171336286.jpg
و همین طور که مشاهده میکنید این لامپ نور بسیار شدیدی تولید میکند که سازنده دستگاه برای حل این مشکل از یه صفحه دودی استفاده کرده که به چشم آسیب نرسد

واین لینک عکسهای بیشتر همراه با مشخصات دستگاه
http://www.toolsfix.com/en/products/product_82.html

آخرین ویرایش:
بالا