آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

همكاري در ساخت دستگاه تعويض چيپ BGA بصورت دست ساز

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
جناب غزال عزیز حق با شماست و بنده هم تا بحال از این سنسور استفاده نکردم از نحوه کالیبره کردن و ... اون اطلاعی ندارم و فاصله ای که من گفتم حداکثر برد مفید بود که از منبع معتبری نبود .
در جایی خوندم که برای متمرکز کردن این سنسور باید از لنز استفاده کرد !
در هر حال دیتا شیت این سنسور رو دانلود کردم و بعد از مطالعه اگر مطلب جدیدی متوجه شدم در میان میزارم ، همینجا هم اپلودش میکنم تا سایر دوستان هم در این مورد کمک کنن

نکته اصلی مد نظر من همون اندازه گیری دمای چیپ و قابلیت ارتباط pwm و دوسیمه هست . چند صفحه قبل تر دوستان نمودار حرارت دادن به چیپ رو بر حسب زمان و میزان دما گزاشته بودند که با این سنسور و یک میکرو میتونه عملی بشه .

پیوست‌ها

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
شرمنده دوستان من کمتر تو این بحث شرکت کردم ولی انصافا دمه همه تون گرم،خیلی امیدوارم کردید،این همه مهندس با سواد و با استعداد داریم و در حسرت دستگاه موندیم،من رشته م نرم افزار بود ولی الان تو کاره سخت افزارم:32000000: قطعا علم الکترونیک شما بیشتر از منه،بهتر بگم دارم از شما یاد میگیرم ولی تو بحث کلیت دستگاه و کارایی میتونم یه اظهار نظر جزیی بکنم،دوستان عزیزم یه نگاه کوچولو به پری هیت هم داشته باشید،با المنت درست بشه بهتره یا با حرارت بادی(هیتر،هات گان)؟ پری هیت هم جلوی تاب برداشتن و آسیب رسیدن به برد رو میگیره هم کار برداشتن چیپ رو راحت تر هم میکنه(سرعت کار میره بالا) همونطور که میدونید دمایی که قراره از بالا تولید بشه نهایتا باید 300 درجه باشه تا به چیپ آسیب نرسه،اگه دوستی زبان رو مسلط هست یه تحقیقی در مورد گرمای قابل تحمل انواع چیپ ها و برد ها بکنه و در اختیار دوستان بزاره تا علمی تر بشه،چیزی که همکاران به من گفتن بیشتر تجربی بوده ولی ما باید علمی بریم جلو،میگن بردهای Core i در مقابل تعویض چیپ ضعیفن یعنی در صورت تعویض امکان جواب ندادن زیاده و اگر هم جواب بده دیگه نمیشه ازش کار سنگین کشید و در صورت بروز مشکل دیگه غیر قابل برگشت هستش،همونطوری که قبلا گفتم با دستگاه 15 میلیونی BGA تعویض چیپی که جواب بگیره ندیدم (خود صاحب شرکت انجام میداد) حالا بحث کارایی و مدت کارکرد بماند!!! پس با انگیزه رو این پروژه کار کنیم نگران فروش و قیمتشم نباشید،اصولا کم حرف میزنم ولی اگه شروع کنم دیگه ول نمیکنم شرمنده دیگه

سلام دوست عزیز

قبلا در پست 15 من نمودار حرارتی استاندارد را پیدا کردم البته فقط برای چیپ . حال اگر برای قسمت های دیگری هم نیاز هست بفرمایید تا بعد از پیدا کردن بزارم

با تشکر

farzad120

کاربر vip
کاربر
2012-10-17
84
290
سلام دوست عزیز

قبلا در پست 15 من نمودار حرارتی استاندارد را پیدا کردم البته فقط برای چیپ . حال اگر برای قسمت های دیگری هم نیاز هست بفرمایید تا بعد از پیدا کردن بزارم

با تشکر
سلام عزیز،دقیقا متوجه منظورتون نشدم،قسمت های دیگه مثلا تعویض آی سی یا اسلت؟ یه سوال داشتم این نموداری که گذاشتین مربوط به چیپ خاصی بود یا دستگاه خاصی،اگه منبع رو بگین ممنون میشم

آخرین ویرایش:

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
سلام عزیز،دقیقا متوجه منظورتون نشدم،قسمت های دیگه مثلا تعویض آی سی یا اسلت؟ یه سوال داشتم این نموداری که گذاشتین مربوط به چیپ خاصی بود یا دستگاه خاصی،اگه منبع رو بگین ممنون میشم

سلام . دوست عزیز نموداری که من گذاشتم فکر نکنم مربوط به چیپ خاصی باشه البته من با توجه به همین نمودار دمای هیترم (گرداک 952 دیجیتالی ) رو تنظیم کردم و از روی برد موبایل اکثر قطعات ( موتور ویبره ، led ، انواع سوکت پلاستیکی دوربین سیمکارت رم ، کانکتورها ، cpu و کلا هر چیز ریز و درشت) را به راحتی و بدون هیچ آسیبی برداشتم و نموداری که گذاشتم فکر میکنم مربوط به روش ذوب کردن قلع بدون سرب باشد .

شما میتوانید اسم عکسی که گذاشتم (typical-smt-reflow-profile) را در گوگل جستجوی تصویری کنید که انواع اقسام نمودار را برای شما پیدا میکند .

البته اگر اطلاعات جدیدی بدست آوردید ما را بی خبر نگذارید

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام
دیدم این تاپیک داره استپ میکنه برای خالی نبودن عریضه عرض میکنم

من اطلاعاتی در مورد پرتو های گرمازا ندارم ولی با مطالعه پست دوستان تصور میکنم استنباط ناصحیحی از نمودار طول موج لامپها شده

آیا واقعا عمده نور لامپ جیوه ای نور سیاه است ( اولین مورد پست 40 )
و هر نموداری که دارای رنگ قرمز بیشتری است یعنی بیشتر از بقیه لامپها ، محیط و اجسام اطراف را سرخ و برشته میکنه

اساسا واحدی جز طول موج ، در نمودار پست 40 ندیدم و هرچند آمیخته با مزاح عرض کردم اما تصور نمیکنم طول موجی که در محدوده رنگ قرمز واقع شود گویای حرارت زایی لامپ مربوطه باشد

بله رنگ قرمز در نقاشی بعنوان رنگ گرم معرفی شده اما هلو و هندونه هم قرمزه ولی گرمایی نداره

اگر استنباطم غلطه به این دلیله که حقیقتا اطلاعاتی در این زمینه ندارم ولی احساس میکنم حرفم بی ربط نیست چون تا آنجاکه من توی نت می بینم پرتوهای فرابنفش که نامرئی است ممکنه حرارتی تولید کنه

علیهذا با فرض صحت که رنگ قرمز نمودار موصوف ، واقعا گویای میزان حرارت زایی لامپ باشد (که قطعا نیست ) دراینصورت باید ابتدا در جستجوی لامپی باشید که فقط چنین طول موجی تولید کند یا قسمت اعظم نور آن در چنین طول موجی واقع شود که قطعا وجود داره

نه از لامپی استفاده کنید که صرفا به هدف روشنایی و احتراز از گرمازایی ساخته شده

روشن کردن لامپ روشنایی برای گرم کردن اجسام
مشابه
روشن کردن کولر جهت استفاده از حرارت کمپرسور آن است

سپاس

آخرین ویرایش:

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
سلام
در مورد لامپ های رشته ای وقتی بازده نور این لامپ کمتر از 10 درصد و بازده گرمایی اون بیشتر از 90 درصد هست پس استفاده از اون برای مصارف گرمایی توجیه پذیر تر هست .
اما در مورد ماهیت گرما در واقع هر جسم گرم از خود امواج اینفرارد تولید میکنه و گرمایی که ما از هر چیزی مثل خورشید ، المنت ، اتش و ... میگیریم نشان گر اینه که ما امواج اینفرارد یا همون مادون قرمز دریافت میکنیم که جدای از بحث رنگ منبع نور خود این موج هم به چند بخش تقسیم میشه که فقط بخشی از این موج گرمایی هست به عنوان مثال در سیستم ارتباط با اینفرارد که در برخی گوشی ها قبلا بوده و حتما اشنایی دارید ، از طیفی از موج مادون قرمز استفاده میشه که به هیچ وجه حامل گرما نیست .
لامپ های اینفرارد که عکس یه نمونش رو جناب نصوحی توی عکسی در پست 21 قرار داده بودن میبینیم که بیشترین مصرفش برای مواردی مثل عکس زیر هست (گرم کردن محیط هایی مثل محل پرورش جوجه)
Infrared-lamps-for-breeding-chicks-poultryhelp.com_.jpg
اما سوال اینه چرا در دستگاه bga از لامپ اینفرارد استفاده شده ؟
من سه تا از دلایلش رو میگم بقیه رو اطلاعی ندارم
یکی تولید نور کم ، دوم بازده بهتر سوم تولید گرما به صورت تابشی (متمرکز)

از دیتا شیت اون سنسور هم چیز زیادی متوجه نشدم توی سایت سازنده هم فقط به جمله "اندازه گیری بدون تماس" اکتفا کرده بودن !!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام
در مورد لامپ های رشته ای وقتی بازده نور این لامپ کمتر از 10 درصد و بازده گرمایی اون بیشتر از 90 درصد هست پس استفاده از اون برای مصارف گرمایی توجیه پذیر تر هست .
اما در مورد ماهیت گرما در واقع هر جسم گرم از خود امواج اینفرارد تولید میکنه و گرمایی که ما از هر چیزی مثل خورشید ، المنت ، اتش و ... میگیریم نشان گر اینه که ما امواج اینفرارد یا همون مادون قرمز دریافت میکنیم که جدای از بحث رنگ منبع نور خود این موج هم به چند بخش تقسیم میشه که فقط بخشی از این موج گرمایی هست به عنوان مثال در سیستم ارتباط با اینفرارد که در برخی گوشی ها قبلا بوده و حتما اشنایی دارید ، از طیفی از موج مادون قرمز استفاده میشه که به هیچ وجه حامل گرما نیست .
لامپ های اینفرارد که عکس یه نمونش رو جناب نصوحی توی عکسی در پست 21 قرار داده بودن میبینیم که بیشترین مصرفش برای مواردی مثل عکس زیر هست (گرم کردن محیط هایی مثل محل پرورش جوجه)
مشاهده فایل‌پیوست 74000
اما سوال اینه چرا در دستگاه bga از لامپ اینفرارد استفاده شده ؟
من سه تا از دلایلش رو میگم بقیه رو اطلاعی ندارم
یکی تولید نور کم ، دوم بازده بهتر سوم تولید گرما به صورت تابشی (متمرکز)

از دیتا شیت اون سنسور هم چیز زیادی متوجه نشدم توی سایت سازنده هم فقط به جمله "اندازه گیری بدون تماس" اکتفا کرده بودن !!!

سلام

با توجه به پاسخ شما و عدم پاسخگویی دیگر دوستان
بنظر میرسه ، نظر عامیانه من واقعی تره
دوست عزیزم

هر جسمی که نور و حرارت را همزمان منتشر کنه دلیل گرمازایی نور آن یا دلیل نور شدید حرارت آن نیست.
همونطور که عرض کردم حرارت لامپهای مدادی وات بالا بخاطر عبور جریان زیاد از مقاومت آن است
بعبارتی در آنها برای تولید نور تلفات زیادی داریم و عمده حرارت آنها دقیقا از جنس حرارت هیتر است نه از جنس نور

امتحانش ساده است لامپ مدادی را با نوار نازک فلزی کاملا بپوشانید که نوری از اون خارج نشه حالا دستتون را به نوار فلزی فاقد نور نزدیک کنید می بینید کباب میشه پس حرارتش ناشی از نور نیست

یا اینکه دماسنج را در فاصله ثابتی از لامپ قرار دهید و یکبار بدون نوار فلزی و دفعه دوم با نوار فلزی تست کنید قطعا دما در دو آزمایش تفاوت چندانی نمیکنه
اندک تفاوتش هم بخاطر ایزوله نسبی حرارت بواسطه نوار فلزی است

البته عرض کردم قبول دارم حرارت زیاد ، نور داره ولی هر نوری حرارت نداره ( حتی نور ناشی از منبع حرارتی)

البته باز هم تاکید میکنم نظرم مسبب گمراهی نشه چون تخصصی در این خصوص ندارم ولی پوست و استخونم برخی از این مطالب را با اعتقاد راسخی قبول نمیکنه و وظیفه دارم ابهامات مربوطه را مطرح کنم

کما اینکه بنظر میرسه درست حدس زدم چون پاسخ قانع کننده ای نگرفتم و جز پاسخ شما پاسخ دیگری مطرح نمیشود

نمودار پست 40 اساسا ارتباطی به میزان حرارت لامپها نداره و صرفا طول موج و مقدار نور قرمز و آبی و غیره را در انواع لامپ ها مشخص میکنه نه حرارت آنها را

خصوصا که در نمودار دوم (زیر آن) اتفاقا نور قرمز به طول موجهای با سطح انرژی ضعیف نزدیکتره و نور سبز و آبی به سطح انرژی بالا
پس چرا باید نتیجه بگیریم که انرژی قرمز بیشتر از سبز و آبی است ؟ ! !
بنابرین همه جوانب قضیه میگه پوست و استخونم اشتباه نکرده

فرمودید نور خورشید حرارت داره
اما طبق استدلال شما من میگم نور بخاری نفتی حرارت بیشتری داره چون با نور ضعیفش آدمو کباب میکنه لذا خورشید که با اینهمه نور اینقدر حرارت داره هنر نکرده و نور بخاری نفتی قدرت و حرارت بیشتری داره

اما این استدلال درستی نیست
زیرا خورشید و بخاری همراه با نور مرئی و فاقد حرارت ، گرما هم منتشر میشه
البته شاید پرتوی از آن نور حرارت زا باشه ( شبیه نور جوشکاری که موجب سوختگی رگهای چشم میشه ) ولی تصور نمیکنم نور مرئی حرارت قابل توجهی داشته باشه

اگه نور مرئی حرارت داره طول موج و مشخصات آنرا اعلام فرمایید .

صرفنظر از موارد فوق اگه نوری حرارت زا باشه باید از لامپی که چنین نور حرارت زایی منتشر میکنه استفاده کرد نه لامپی که با هدف روشنایی تولید شده و بخشی از نور اون ناخواسته و برخلاف میل سازنده حرارت زا است.

سپاس

آخرین ویرایش:

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
سلام دوستان

ببخشید که دیروز نتونستم جواب پستهارو بدهم

در پست 40 من نگفتم نور قرمز یا بقیه نورها حرارت دارن بلکه منظورم این بود که لامپ رشته ای محدوده طول موج مادون قرمز را پوشش میدهد که گرمای مورد نیاز را برای هدف ما تولید میکند و بقیه لامپها نمیتوانند این محدوده را پوشش دهند

نور فرابنفش هم دمای بسیار بسیار زیادی تولید میکند ولی به دلیل طول موج خیلی پایینی که دارد اثرات جذب گرمایی آن در حوضه مولکولها و اتم ها میباشد که باعث تخرییب شدید ماده شده و این امر باعث بلااستفاده ماندن این گرما برای دستگاه BGA می شود .

ما لامپهای رشته ای را برای استفاده از نور آن بکار میبریم ولی این لامپ های 95% انرژی موجود را به گرما که همان نور نامرئی مادون قرمز و مابقی را به نور مرئی که مورد استفاده است تبدیل میکند که در اصطلاح میگوییم تلفات انرژی بالایی دارد ولی اگر بخاهیم از این لامپ برای گرما استفاده کنیم در حقیقت از تمام انرژی صرف شده استفاده کرده ایم . در حقیقت از عیب لامپ رشته ای استفاده بهینه را میبریم

البته گرمای لامپ رشته ای از نوع تابشی است و با یک عدسی معمولی میتوان آن را متمرکز کرد

نور مادون قرمز که در موبایل یا حتی کنترل تلویزیون استفاده شده هم دارای گرما است ولی یادتان باشد که انرژی مصرفی آن قطعه فقط چند میلی وات است که گرمای تولیدی قابل احساس نیست و ما انرژی در حد 100 وات یا بالاتر نیاز داریم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام دوستان

ببخشید که دیروز نتونستم جواب پستهارو بدهم

در پست 40 من نگفتم نور قرمز یا بقیه نورها حرارت دارن بلکه منظورم این بود که لامپ رشته ای محدوده طول موج مادون قرمز را پوشش میدهد که گرمای مورد نیاز را برای هدف ما تولید میکند و بقیه لامپها نمیتوانند این محدوده را پوشش دهند

نور فرابنفش هم دمای بسیار بسیار زیادی تولید میکند ولی به دلیل طول موج خیلی پایینی که دارد اثرات جذب گرمایی آن در حوضه مولکولها و اتم ها میباشد که باعث تخرییب شدید ماده شده و این امر باعث بلااستفاده ماندن این گرما برای دستگاه BGA می شود .

ما لامپهای رشته ای را برای استفاده از نور آن بکار میبریم ولی این لامپ های 95% انرژی موجود را به گرما که همان نور نامرئی مادون قرمز و مابقی را به نور مرئی که مورد استفاده است تبدیل میکند که در اصطلاح میگوییم تلفات انرژی بالایی دارد ولی اگر بخاهیم از این لامپ برای گرما استفاده کنیم در حقیقت از تمام انرژی صرف شده استفاده کرده ایم . در حقیقت از عیب لامپ رشته ای استفاده بهینه را میبریم

البته گرمای لامپ رشته ای از نوع تابشی است و با یک عدسی معمولی میتوان آن را متمرکز کرد

نور مادون قرمز که در موبایل یا حتی کنترل تلویزیون استفاده شده هم دارای گرما است ولی یادتان باشد که انرژی مصرفی آن قطعه فقط چند میلی وات است که گرمای تولیدی قابل احساس نیست و ما انرژی در حد 100 وات یا بالاتر نیاز داریم

سلام

اما طول موج ناشی از پرتو های لامپ مدادی به استناد نمودار پست 40 بیشتر از 600 نیست درحالیکه پرتو مادون قرمز دارای طول موج بیشتری خارج از نموداره
و اگ بگویید این نمودار فقط مربوط به نور مرئی لامپ است دراینصورت چه ارتباطی با بحث حرارت داشته که مطرح شود
اینکه مشخصات نور فاقد حرارت لامپ ها را ارائه کنیم و در مورد خارج از نمودار بحث کنیم مفهومم نیست

ضمنا نمیدانم برپایه کدام مستندی فرمودید لامپ التهابی 95 درصد پرتو مادون قرمز تولید میکنه و 5 درصد نور
ولی دلم بیشتر از بقیه موارد این نکته را نمیپذیره
زیرا دراینصورت پس یک ذره هم حرارت فاقد پرتو از جنس حرارت هیتر تولید نمیکنه
قطعا اینطور نیست و منبع اطلاعات شما قابل تردیده
اصولا حرارت در گستره وسیعی قابل تولیده و حتی جسم فاقد نور مرئی و فاقد پرتو نامرئی هم میتونه حرارت تولید کنه مانند هیتر 220 ولتی که به 50 ولت متصله و اساسا نور و اشعه ای ساطع نمیکنه ولی حرارت داره

بابت نظرات عامیانه ام که متاسفانه مخالفت محض شده عذرخواهی میکنم ولی دلم میسوزه که مطلبی بنظرم غیر منطقی میاد و مطرح نکنم چون ممکنه بازدهی زحمات شما کمتر بشه و دیرتر به مقصود برسید و شاید اشتباه میکنم ولی مباحثه ضرر نداره

باز هم اعتراف میکنم در خصوص نور مرئی و اشعه و پرتو های نامرئی صفر کیلومتر هستم ولی به هیچ طریقی نمیتونم استدلالات شما را قبول کنم کمااینکه یکی از خبط و خطاها روشن شد که نور مرئی حرارت چندانی نداره بلکه برخی از پرتوهای نامرئی حرارت زا هستند

البته داستان مکروفر داستان دیگری است و در هر جسمی تولید حرارت نمیکنه
بله من هم هویه ای بر اساس کوره القایی ساختم که حرارت شدیدی بوسطه تغییر سریع میدان مغناطیسی ( با فرکانس بالا ) تولید میکنه اما فقط در فلزاتی مانند آهن که خاصیت آهنربایی دارند و لذا در آلمینیوم و قلع کمترین حرارتی تولید نمیکنه ( که ثبت هم کردم)

درصورت امکان منابع مربوطه را معرفی فرمایید تا با دقت بیشتری مورد بررسی و تحلیل واقع شود .
مجددا عذرخواهی میکنم و هدف نیل به مقصود در کوتاهترین زمان و با کمترین زحمت است .

سپاس

آخرین ویرایش:

smazi

کاربر vip
کاربر
2012-11-25
89
418
سلام

اما طول موج ناشی از پرتو های لامپ مدادی به استناد نمودار پست 40 بیشتر از 600 نیست درحالیکه پرتو مادون قرمز دارای طول موج بیشتری است

ضمنا نمیدانم برپایه کدام مستندی فرمودید لامپ التهابی 95 درصد پرتو مادون قرمز تولید میکنه و 5 درصد نور
ولی دلم بیشتر از بقیه موارد این نکته را نمیپذیره
زیرا دراینصورت پس یک ذره هم حرارت فاقد پرتو از جنس حرارت هیتر تولید نمیکنه
قطعا اینطور نیست و منبع اطلاعات شما قابل تردیده

بابت نظرات عامیانه ام که متاسفانه مخالفت محض شده عذرخواهی میکنم ولی دلم میسوزه که مطلبی بنظرم غیر منطقی میاد و نگم چون ممکنه بازدهی زحمات شما کمتر باشه و دیرتر به مقصود برسید

باز هم اعتراف میکنم در خصوص نور مرئی و اشعه و پرتو های نامرئی صفر کیلومتر هستم ولی به هیچ طریقی نمیتونم استدلالات شما را قبول کنم کمااینکه یکی از خبط و خطاها روشن شد که نور مرئی حرارت چندانی نداره بلکه برخی از پرتوهای نامرئی حرارت زا هستند

البته داستان مکروفر داستان دیگری است و در هر جسمی تولید حرارت نمیکنه
بله من هم هویه ای بر اساس کوره القایی ساختم که حرارت شدیدی بوسطه تغییر سریع میدان مغناطیسی ( با فرکانس بالا ) تولید میکنه اما فقط در فلزاتی مانند آهن که خصوصیت آهنربایی میپذیرند که ثبت هم کردم

درصورت امکان منابع مربوطه را معرفی فرمایید تا با دقت بیشتری مورد بررسی و تحلیل واقع شود .
مجددا عذرخواهی میکنم و هدف نیل به مقصود در کوتاهترین زمان و با کمترین زحمت است .

سپاس

من نموداری که نور مادن قرمز لامپ ها را نشان دهد پیدا نکردم و تصویر اول پست 40 فقط محدوده نور مرئی لامپ را تشریح کرده و از تشریح مابقی طیف نوری صرف نظر کرده که به همین دلیل تصویر دوم را گذاشتم و با توضیح و توصیف مقصودم را بیان کردم .

دوستان در نظر داشته باشند که تمام انرژی که به یک لامپ میدهیم مصرف شده و با توجه به اینکه انرژی از بین نمیرود بلکه از نوعی به نوع دیگر تبدیل می شود میتوان استدلال کرد که لامپ رشته ای بازده 100% دارد . حال با اندازه گیری نوع انرژی تبدیل شده در لامپ میتوان به این نتیجه رسید که از 100% انرژی تبدیل شده 5% آن طیف نور مرئی و مابقی طیف دیگری از انرژی است . اگر به تصویر اول پست 40 نگاه کنید بعد از نور آبی کاملا سیاه است ( یعنی تبدیل انرژی صورت نگرفته است ) ولی در طرف قرمز کاملا اشعال شده که در این تصویر قبل از نور قرمز نشان داده نشده است که با توجه به اینکه لامپ رشته ای گرمای زیادی تولید میکند میتوان نتیجه گرفت که انرژی داده شده به لامپ صرف تولید امواجی با طوط موج مادون قرمز شده است .

بالا