آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام
من قبلا وقتی فندک ماشین را از طریق 12 ولت تغذیه استفاده می کردم مشکل نداشت.

30v - 3a.jpg
سلام
لطفا بیشتر توضیح دهید
اگر به هر دلیلی ، فندک بالاتر از جریان مجاز بکشه اختلال کار سیستم بدیهی است
لذا 12 ولت تنظیم کنید و به مقاومت آجری حدود 5 اهم متصل و نتیجه را اعلام فرمایید

اگر باز هم موجب افت ولتاژ شد D9 را آزاد و مجددا تست و نتیجه را اعلام کنید تا قطعه معیوب را کشف کنیم

سپاس

آخرین ویرایش:

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
با سلام
مشکل مدار اینه که ، تو قسمت تحلیل این مدار به نظر من چیز های ضد ونقیضی گفتید ظمنا من این مدارو در صفحه ی سوراخ دار ساختم .

یکی ام جناب آقای (غرال) فرموده اند که : (ازآنجاکه مبنای u1 و u2 ولتاژ خروجی است که با خطوط قرمز و سبز مشخص کردم لذا خروجی u1, u2 در هر لحظه بر پایه مقدار خروجی تغذیه مقایسه و اصلاح میشود نه بر اساس گراند خام قبل از R7بطوریکه مقسم ولتاژ R12 و R11 نمونه ای از خروجی را به U2 میفرستد و لذا اگر ذره ای از مقدار انتخابی کمتر یا بیشتر باشد بلافاصله دستور افزایش یا کاهش ولتاژ را صادر میکند تا ورودی منفی و مثبت آپ امپ مساوی شوندمثلا در ولتاژ 5 ولت و صفر آمپر ، ولتاژ خروجی تغذیه نسبت به پشت و جلوی R7 مقدار 5 ولت است اما در 3 آمپر که 1/41 ولت در R7 افت میکند ولتاژ خروجی نسبت به پشت R7 مقدار 6/41 ولت میشود که نسبت به جلوی R7 یا نسبت به سیم منفی خروجی همان 5 ولت شود و لذا چه صفر آمپر و چه 3 آمپر بکشید همیشه خروجی 5 ولت است.) خوب به نظر من این جا محدود کننده ی جریان چه کاره هست وقتی چه صفر آمپر و چه 3 آمپر بکشید همیشه خروجی 5 ولت است پس اگر این طوری باشد این مدار اصلا محدود کننده ی جریان ندارد و در غیر این صورت باعث اختلال در مدار میشود چون وقتی ما جریان را به 2 آمپر محدود کنیم اگر بیشتر از 2 آمپر جریان بکشیم نا خود آگاه ولتاژ نیز افت خواهد کرد و این قسمت مدار دست به کار شده و سعی میکند ولتاژرا افزایش دهد از طرفی با افزایش ولتاژ جریان نیز افزایش یافته و محدود کننده ی جریان دو باره جریان را محدود و باعث کاهش ولتاژ میشود و این قسمت دو باره دست به کار شده و باز هم ولتاژ را زیاد میکند و همین طور ادامه مییابد که باعث اختلال در مدار میشود .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
با سلام
مشکل مدار اینه که ، تو قسمت تحلیل این مدار به نظر من چیز های ضد ونقیضی گفتید ظمنا من این مدارو در صفحه ی سوراخ دار ساختم .

یکی ام جناب آقای (غرال) فرموده اند که : (ازآنجاکه مبنای u1 و u2 ولتاژ خروجی است که با خطوط قرمز و سبز مشخص کردم لذا خروجی u1, u2 در هر لحظه بر پایه مقدار خروجی تغذیه مقایسه و اصلاح میشود نه بر اساس گراند خام قبل از R7بطوریکه مقسم ولتاژ R12 و R11 نمونه ای از خروجی را به U2 میفرستد و لذا اگر ذره ای از مقدار انتخابی کمتر یا بیشتر باشد بلافاصله دستور افزایش یا کاهش ولتاژ را صادر میکند تا ورودی منفی و مثبت آپ امپ مساوی شوندمثلا در ولتاژ 5 ولت و صفر آمپر ، ولتاژ خروجی تغذیه نسبت به پشت و جلوی R7 مقدار 5 ولت است اما در 3 آمپر که 1/41 ولت در R7 افت میکند ولتاژ خروجی نسبت به پشت R7 مقدار 6/41 ولت میشود که نسبت به جلوی R7 یا نسبت به سیم منفی خروجی همان 5 ولت شود و لذا چه صفر آمپر و چه 3 آمپر بکشید همیشه خروجی 5 ولت است.) خوب به نظر من این جا محدود کننده ی جریان چه کاره هست وقتی چه صفر آمپر و چه 3 آمپر بکشید همیشه خروجی 5 ولت است پس اگر این طوری باشد این مدار اصلا محدود کننده ی جریان ندارد و در غیر این صورت باعث اختلال در مدار میشود چون وقتی ما جریان را به 2 آمپر محدود کنیم اگر بیشتر از 2 آمپر جریان بکشیم نا خود آگاه ولتاژ نیز افت خواهد کرد و این قسمت مدار دست به کار شده و سعی میکند ولتاژرا افزایش دهد از طرفی با افزایش ولتاژ جریان نیز افزایش یافته و محدود کننده ی جریان دو باره جریان را محدود و باعث کاهش ولتاژ میشود و این قسمت دو باره دست به کار شده و باز هم ولتاژ را زیاد میکند و همین طور ادامه مییابد که باعث اختلال در مدار میشود .

سلام
بابت طرح ابهام خود بینهایت ممنونم
اما فرمودید تحلیل متناقضی ارائه کردم لذا لطفا موارد تناقض را اعلام فرمایید تا ضمن اصلاح خود از انحراف ذهن دیگران نیز پیشگیری گردد لذا مشتاقانه منتظر اعلام موارد تناقض هستم

اما اینکه به نقل از اینجانب فرمودید درصورت انتخاب 5 ولت اگر صفر آمپر و یا 3 آمپر دریافت کنیم کماکان 5 ولت در خروجی داشته باشیم دراینصورت این تغذیه محدود کننده جریان ندارد

خیر دوست عزیزم به دو دلیل استنباط شما ناصحیح است
اولا اگر تغذیه موصوف را مونتاژ و تست فرمایید متوجه حقایق خواهید شد

ثانیا این تغذیه صفر تا 3 آمپر است
یعنی اگر ولتاژ را 5 ولت و محدود کننده جریان را 2 آمپر تنظیم کنید باید محدود کننده جریان تا 2 آمپر غیرفعال باشد و همواره 5 ولت در خروجی داشته باشیم یعنی چه صفر آمپر و چه 1 آمپر و چه 2 آمپر دریافت کنید ولتاژ خروجی همواره 5 ولت خواهد بود

اما بمحض آنکه جریان خروجی بیش از 2 آمپر شود محدود کننده بقدری ولتاژ را کاهش میدهد که حداکثر جریان مجاز (2 آمپر) از بار عبور کند

مثلا اگر بار 100 اهمی و 50 اهمی و 5 اهمی و 2/5 اهمی به خروجی متصل کنید ولتاژ خروجی همواره 5 ولت است اما اگر 2 اهمی متصل کنید بلافاصله ولتاژ خروجی 4 ولت میشود که جریان خروجی بیش از 2 آمپر نشود

و اگر 1 اهمی متصل کنید بلافاصله ولتاژ خروجی 2 ولت میشود که جریان خروجی بیش از 2 آمپر نشود
حالا اگر جریان محدود کننده را روی 3 آمپر تنظیم کنید محدود کننده جریان تا 3 آمپر غیرفعال است اما اگر بار بخواهد به هر دلیلی بیش از 3 آمپر از تغذیه بکشد محدود کننده فعال شده و اجازه عبور جریان بیش از 3 آمپر را نمیدهد

لذا ازآنجا که حداکثر جریان مجاز این تغذیه 3 آمپر است مثال مورد اشاره را با محدودیت 3 آمپر تقدیم کرده ام که میبایست تا 3 آمپر ، مانع هر گونه تغییر ولتاژ بشه و ولتاژ ثابتی بده و بیش از 3 آمپر فعال بشه

متاسفانه شما بخش تحلیل تثبیت کننده ولتاژ را بجای بخش محدود کننده جریان منظور فرمودید برای مشاهده تحلیل محدود کننده جریان اینجا پست 8 و 9 را مطالعه فرمایید
http://www.irantk.ir/irantk37235-2/#post242452
ولی شما پاسخ سوال پست 10 که اینجا درخصوص پیشگیری از تغییر ولتاژ ناشی از جریانهای متفاوت را مطالعه فرمودید که در خصوص عملکرد تثبیت کننده ولتاژ است نه محدود کننده جریان
http://www.irantk.ir/irantk37235-2/#post247939

اگر مداری که مونتاژ فرمودید کار نمیکنه مطرح فرمایید درخدمتم و قطعا بزودی درست میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

1212ali

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2011-12-26
166
881
مشاهده فایل‌پیوست 87651
سلام
لطفا بیشتر توضیح دهید
اگر به هر دلیلی ، فندک بالاتر از جریان مجاز بکشه اختلال کار سیستم بدیهی است
لذا 12 ولت تنظیم کنید و به مقاومت آجری حدود 5 اهم متصل و نتیجه را اعلام فرمایید

اگر باز هم موجب افت ولتاژ شد D9 را آزاد و مجددا تست و نتیجه را اعلام کنید تا قطعه معیوب را کشف کنیم

سپاس

با سلام
من کارهای که گفتید انجام دادم جواب نداد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
با سلام
من کارهای که گفتید انجام دادم جواب نداد

دوست عزیزم
سلام

من نمیدونم شما چه استنباطی از توصیه های من کرده اید
لذا لطف کنید و بفرمایید چکار کردید
بفرمایید بار چند اهمی است
ولتاژ چند ولته
چند ولت افت میکنه
محدود کننده جریان در چه وضعیتی است
آخه این جمله شما چه اطلاعاتی بمن میده ؟

اینکه بفرمایید نشد بگو چکار کنم
یا یه چیزی خرابه چه قطعه ای را تعویض کنم
و امثالهم حاوی اطلاعاتی نیست
لااقل توضیح ناچیزی بدهید شاید بفهمم چکار کردی و بتونم حدس بزنم مقادیر لازم چقدره
گاها با دوستانی مواجه میشم که میفرمایند توصیه شما را مو به مو اجرا کردم و نشد

ولی بعد از چند پست حاوی خواهش و التماس اقداماتی را تشریح میکنند که هرگز مد نظرم نبوده

لذا درحالیکه باید پست من خیلی کوتاه تر از پست شما باشه اما اگر شما نصف متن من هم تایپ کنید دیگه برای حل مشکل شما ناگزیر به التماس نمیشم.

سپاس

آخرین ویرایش:

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
با سلام
من همان طور که گفتم مدار را درست کردم مشکلات مداری که من ساختم : 1- آیسی های U2 خیلی گرم میشوند و مطمعنا اگر ولتاژ ورودی را تا دو دقیقه وصل بماند آیسی خواهد سوخت .
2- ال ای دی که برای نشان دادن به کار افتادن محدود کننده ی جریان است دایما روشن است . 3- ولتاژ 6.8 ولت دایما در خروجی مدار بر قرار است و با تغییر دادن هر سه ولم هیچ تغییری در ولتاژ خروجی ندارد .
4- حتی بعد از در آوردن D9 هیچ تغییری حاصل نمیشود .
ضمنا ولتاژی که من به ورودی مدار میدهم 32 ولت 3 آمپر است .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
با سلام
من همان طور که گفتم مدار را درست کردم مشکلات مداری که من ساختم : 1- آیسی های U2 خیلی گرم میشوند و مطمعنا اگر ولتاژ ورودی را تا دو دقیقه وصل بماند آیسی خواهد سوخت .
2- ال ای دی که برای نشان دادن به کار افتادن محدود کننده ی جریان است دایما روشن است . 3- ولتاژ 6.8 ولت دایما در خروجی مدار بر قرار است و با تغییر دادن هر سه ولم هیچ تغییری در ولتاژ خروجی ندارد .
4- حتی بعد از در آوردن D9 هیچ تغییری حاصل نمیشود .
ضمنا ولتاژی که من به ورودی مدار میدهم 32 ولت 3 آمپر است .

سلام
اگر به توصیه های من توجه کنید و پاسخ سوالاتم را بدهید همین مدار را صحیح و سالم تحویلت میدم
فقط ابهامی در گزارش باقی نگذارید
1- آیا منظور شما از 3 آمپر 32 ولت متناوب است یا مستقیم
یعنی ترانس 3 آمپر 32 ولت است

2 - دیود d9 فعلا آزاد باشه

3- خروجی u1 چند ولته ؟

4 - برای آی سی ها سوکت نصب کن و u2 را دور بیانداز . سوخته

5- اگر تابحال 100 بار هم صحت اتصالات و مونتاژ را بررسی کرده ای با این وجود یکبار دیگه با دقت زیادی صحت مونتاژ و قطعات را بررسی کن
اگه به عرایض و سوالاتم توجه کنی قول میدم سریعا درست بشه و بعنوان بهترین تغذیه ازش استفاده کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
با سلام و عرض خسته نباشید
منظور من ترانس 32 ولت 3 آمپر متناوب است ( با توجه به تحمل ولتاژ کلکتور ترانزیستور 2N3055 که 60 ولته آیا می توان به ورودی این مدار 40 ولت 10 امپر مستقیم وصل کرد.)
برای آیسی ها سوکت نصب کردم و آیسی U2 رو تعویض کردم ولی باز هم گرم میشه ولی نه به اون شدت اولی .
دیود D9 فعلا آزاده .
در مورد خروجی ولتاژ آیسی U1 اگه منظورتون از خروجی ولتاژ ، یعنی سیم مثبت ولت متر را به پایه ی 6 آیسی وصل کنیم و سیم منفی ولت متر را به ورودی DC منفی ( زمین ) مدار وصل کنیم ولتاژش 11.5 ولت هست .
در مورد تریمر 100 کیلو ( مولتی ترن ) اگه به جای این مولتی ترن از ولوم 100 کیلو اهم که من استفاده کردم مشکلی که ندارد ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
با سلام و عرض خسته نباشید
منظور من ترانس 32 ولت 3 آمپر متناوب است ( با توجه به تحمل ولتاژ کلکتور ترانزیستور 2N3055 که 60 ولته آیا می توان به ورودی این مدار 40 ولت 10 امپر مستقیم وصل کرد.)
برای آیسی ها سوکت نصب کردم و آیسی U2 رو تعویض کردم ولی باز هم گرم میشه ولی نه به اون شدت اولی .
دیود D9 فعلا آزاده .
در مورد خروجی ولتاژ آیسی U1 اگه منظورتون از خروجی ولتاژ ، یعنی سیم مثبت ولت متر را به پایه ی 6 آیسی وصل کنیم و سیم منفی ولت متر را به ورودی DC منفی ( زمین ) مدار وصل کنیم ولتاژش 11.5 ولت هست .
در مورد تریمر 100 کیلو ( مولتی ترن ) اگه به جای این مولتی ترن از ولوم 100 کیلو اهم که من استفاده کردم مشکلی که ندارد ؟

attachment.php

سلام
عزیزم اگه میخوای درست بشه لطفا طبق توصیه من عمل کن و کار دیگری نکن
ولی قبل از توصیه من آی سی ها را تعویض کردی و با احتمال زیاد دوباره سوخت

خب معلومه که با 30 ولت متناوب بیش از 45 ولت dc به آی سی ها میدی و بابای u2 , u3 درمیاد و u1 هم در مرز آسیبه ولی حدود 6 ولت کمتر از اونها تحت فشاره و لذا احتمال آسیبش کمتره

مهمترین و شاید تنها ایراد مدار شما ولتاژ بسیار زیاد ورودی است که فورا آی سی ها را میسوزونه

قبل از هر کاری طبق روش تاپیک زیر ولتاژ ترانس را به 20 ولت متناوب کاهش بده

http://www.irantk.ir/irantk48462/
سپس 3 آی سی نو جایگزین کن
و یا آی سی ها را روی سوکت u1 تست کن اگه پایه 6 (خروجی آی سی ) دارای ولتاژ 11.2 ولت باشه سالمه
درهرصورت پس از کاهش ولتاژ ترانس ، 3 آی سی سالم نصب و تست کن و ولتاژ خروجی u1 , u2 را اعلام کن

سپاس

آخرین ویرایش:

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
من همه آی سی ها را روی سوکت u1 تست کردم و پایه 6 (خروجی آی سی ) دارای ولتاژ 11.5 ولت است.
و خروجی ولتاژ آیسی u2 تقریبا 7.2 ولت هست . وخروجی ولتاژ آیسی u3 تقریبا 19 ولت هست . و خروجی ولتاژ آیسی u1 تقریبا 11.5 ولت هست . البته اینا در حالتی هستن که دیود D9 آزاده .
البته من برای ترانس از یه ترانس 20 ولت مستقیم 5 آمپر استفاده کردم .
در ضمن ما میتونیم در پایه های 7 همه ی آیسی ها یه دیود زنر استفاده کنیم تا جلوی آسیب آیسی ها رو در ولتاژ های بالا گرفته بشه .

آخرین ویرایش:
بالا