آی پی امداد
abtahi

مشکل بزرگ - تغذیه متغیر P-Max

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
63
48
32
سلام جامعه تعمیرکاران ! بسیار ممنونم لطف میکنید کمک کنید
منتاسفانه تغذیه اصلیم سوخت و خیلی لنگکم باید سریع درستش کنم وگرنه به گا میرم واقعا ممنون میشم کسی کمکی برسونه
عکس میزارم فعلا رفتار برد :
اولا" بعضی ای سی های اصلی سنگ گرفتن روش که شمارش پیدا نباشه ولی تحلیل کردم به یه نتایجی رسیدم
آخر کار یه دونه میکروکنترلر بود که واسه اینکه مبادا آسیب ببینه به همراه دو ای سی 8 پایه دیگه که همشون با سوکت وصل شده بودنو خارج کردم تاثیری هم نداشت و طبق چیزیک ه مشخصه نداره مربوطط میشه به بعد از قسمت تغذیه و محدودیت امپر
تو این مدل P-Max :
در ابتدا بگم مشکلش اینه یه لحظه میخاد استارت بخوره و خاموش میشه یعنی اتصالی اره
اول توسط ای سی TOP250YN شاید اسمش یکم اشتباه باشه واسه اولیه استفاده کردن که ولتاژ اصلی یعنی حدود 40 ولت رو میسازه و میده به دو تا رگولالتور سوئیچینگ که بازم طبق بررسی ها متوجه شدم جفتشون lm2576 هستن که یکی وظیفه تولید ولتاز 0 تا 30 رو داره یکی هم وظیفه محدود کردن آمپر (نهایت 30 ولت 3 امپر هست) که تو مسیر این یکی یه قطعه سه پایه هم هست که چون نوشته u ترانزیستور نیست و بسیار مشابه با رگولاتور خطی بسته شده/ که اسمشو پاک کردن . احتمال داره تغذیه ای سی سوئیچینگو تامین کنه ؟!
به هر حال دو تا ای س lm2576 رو تعویض (یکیش سوخته بود (ای سی مربوط به محدودیت جریان) ای سی سه پایه به نظر سالم میرسید . بعد روشن کردم دوباره همونجوری ... با یه تغییر کوچیک الان میاد استارت بخوره خاموش میکنه / دفه دوم که سعی میکنه بعضی وقتا استارت میشه ولی ولتاژی که ای سی میسازه 1.7 ولت و این حدوداس !و بقیه مدار انگار خاموش .پایه خازنا هم از همون اول اتصالی میزنه تا اخر همشونم خیلی تمیز و بدون مشکل به نظر میرسن یه دو تا مشکوک بود عوض کردم .
الان به نظرتون راه حل منطقی چیه ؟ ولتاژ کنترل شده بدم بهش (با یه تغذیه دیگه) تا قطعه سوخته بترکه یا .... یا ؟!

تصویر »

آخرین ویرایش:

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
63
48
32
عه من پیوست کردم چی شد ؟!
شرنمده یکم دیر اومدم نتم قط بود
اساتید کارایی که انجام دادم :
اول اینکه وقتی روشنش میکردی میومد استارت بخوره خاموش میکرد و تکرار / من بعد از اینکه از نظر ظاهری مشکلی ندیدم با وجود اینکه ای سی 5 پایه سمت راست اسمش پاک نشده و LM2576 هست (آبی) منم جایگزینش کردم + اینکه اونطرف هم یه ای سی مشابه بود که اسمشو سنگ گرفته بودن که چون 5 پایه بود و ... فکر کردم همون 2576 هست و با شک کردن بهش تعویض کردم که باز میومد استارت بخوره استپ میشد .
من دیگه به سیم آخر زدم و همونطور که 2576 به جای ای سی سوخته بود حدود 35 ولت امپر پایین دادم به بعد از ترانس اول که بالاخره هر جا مشکل هست خودشو نشون بده بترکه یا ... که : قسمت آبی سالم روشن شد ولی قسمت مربوط به ای سی قرمز شروع به داغ کرن کرد و رگولاتور هم همینطور که خازن رو به روش (50 ولتی 100 میکرو) ترکید و دیگه جریانو قطع کردم
رگولاتور احتمالی رو تست گرفتم تغریبا به نظر سالم میومد خازنم عوض کردم حالا دیگه موندم چیکار کنم

به نظرتون اون ای سی 5 پایه سوئیچینگ که احتمال قوی مربوط به کنترل جریان هست چی میتونه باشه ؟!!
خروجی هم کاملا اتصال کوتاه نشون میده که البته با وجود دو مقاومت موازی 1 اهم که دو سر + و - که میشه 0.5 اهم که احتمالا" واسه اندازه گیری جریانه طبیعیه ؟!!

این توضیحات و عکس کامل خاستید پشت مدار رو هم میزارم ولی چیز زیادی مشخص نیست چون برد مشکیه و خطوط اتصال خیلی سخت دیده میشه

واقعا تغذیه خوبی بود حیف
خیلی میز ساخته شده بازم حیف
اوضاع اقتصادیمم داغونه نمیشه فعلا یکی دیگه بگیرم که واقعا حیف هر چند نمیدونم چی بگیرم که عمر خوبی داشته باشه و ترجیحا" قابل تعمیر (3 امپر 30 ولت). این 8 سال کار کرد البته محدودیت جریانو طولانی مدت استفاده نمیکردم نهایت 30 ثانیه ازش چون حس میکردم فشار بهش میاد
Pmax
بازم تشکر

پیوست‌ها

• 551.6 کیلوبایت بازدیدها: 18

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-03-31
801
1,551
استان گلستان
عه من پیوست کردم چی شد ؟!
شرنمده یکم دیر اومدم نتم قط بود
اساتید کارایی که انجام دادم :
اول اینکه وقتی روشنش میکردی میومد استارت بخوره خاموش میکرد و تکرار / من بعد از اینکه از نظر ظاهری مشکلی ندیدم با وجود اینکه ای سی 5 پایه سمت راست اسمش پاک نشده و LM2576 هست (آبی) منم جایگزینش کردم + اینکه اونطرف هم یه ای سی مشابه بود که اسمشو سنگ گرفته بودن که چون 5 پایه بود و ... فکر کردم همون 2576 هست و با شک کردن بهش تعویض کردم که باز میومد استارت بخوره استپ میشد .
من دیگه به سیم آخر زدم و همونطور که 2576 به جای ای سی سوخته بود حدود 35 ولت امپر پایین دادم به بعد از ترانس اول که بالاخره هر جا مشکل هست خودشو نشون بده بترکه یا ... که : قسمت آبی سالم روشن شد ولی قسمت مربوط به ای سی قرمز شروع به داغ کرن کرد و رگولاتور هم همینطور که خازن رو به روش (50 ولتی 100 میکرو) ترکید و دیگه جریانو قطع کردم
رگولاتور احتمالی رو تست گرفتم تغریبا به نظر سالم میومد خازنم عوض کردم حالا دیگه موندم چیکار کنم

به نظرتون اون ای سی 5 پایه سوئیچینگ که احتمال قوی مربوط به کنترل جریان هست چی میتونه باشه ؟!!
خروجی هم کاملا اتصال کوتاه نشون میده که البته با وجود دو مقاومت موازی 1 اهم که دو سر + و - که میشه 0.5 اهم که احتمالا" واسه اندازه گیری جریانه طبیعیه ؟!!

این توضیحات و عکس کامل خاستید پشت مدار رو هم میزارم ولی چیز زیادی مشخص نیست چون برد مشکیه و خطوط اتصال خیلی سخت دیده میشه

واقعا تغذیه خوبی بود حیف
خیلی میز ساخته شده بازم حیف
اوضاع اقتصادیمم داغونه نمیشه فعلا یکی دیگه بگیرم که واقعا حیف هر چند نمیدونم چی بگیرم که عمر خوبی داشته باشه و ترجیحا" قابل تعمیر (3 امپر 30 ولت). این 8 سال کار کرد البته محدودیت جریانو طولانی مدت استفاده نمیکردم نهایت 30 ثانیه ازش چون حس میکردم فشار بهش میاد
Pmax
بازم تشکر
با سلام مجدد، وقتی که خود برد سویچنگ ۴۰ ولت خروجی داره و خروجی منبع تغذیه هم ۰ تا ۳۰ ولت هست، پس رگولاتور های مدنظر باید کاهنده ( مثل LM2596 ) باشن، نه افزاینده.
وقتی تغذیه استارت میخوره و قطع میشه،تغییری در ولتاژ ۴۰ ولت اصلی مشاهده میکنید؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Reza RW

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
63
48
32
اون یکی که تو قسمت آبی قرار میگیره (مربع) مطمئنم زده بود 2576 یعنی واسه گمراه کردن زدن ؟! چون روی این یکی رو فقط سنگ نگرفته بودن و شماره مشخص بود !
ای سی قسمت قرمز هم نمیدونم چیکار میکنه ولی هیت سینک داشت و به بدنه وصل بود
همین که میومد استارت بخوره ولتاژ خازنا بره بالا قطع میشد . واسه همین یه ولتاژ 40 ولت از منبع خارجی اعمال کردم که از اولیه بگدریم ببینم لاقل کدوم قطعه داغ میکنه و ... که اون ای سی 5 پایه قرمز به دت داغ کرد و خازن 50 ولت 100 میکرو رو به روی ای س سه پایه کنارش ترکید

قبل از هر کاری میکرووکنترلرها + اون دو تا ای سی 8 پایه که با سوکت وصلن رو خارج کردم مبدا برنامشون آسیب ببینه (احتمالا میکروکنترلر و ایپرامه)

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
63
48
32
ایول خیلی ممنون
فک کنم اون قرمزه همون 2596 هست که اصل کاریه اون 2576 ه هم دقت کردم نوشته 5 ولت !نسخه 5 ولتیه من adj میزاشتم با این حساب فک کنم درست شد فقط امیدوارم ای سی سه پایه سبز نسوخته باشه چون نمیدونم چیه با اینکه خیلی احتمال داره یه رگولاتور خطی باشه ولی چند ولت و چی و عایا و اگر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
63
48
32
اهااااا
کلا" نقششو بریزم وسط حال کنین :دی همه ای سی های اصلیش سنگ گرفته بودن و هیچچی پیدا نبود جز شکل پایه ها و ...
باید بگم تغذیه فوق العاده ایه سفت و سگ جون اینبار بعد از 8 سال کار کردن داشتم یه لامپ رو تست میکردم یهو برقا ضعیف قوی شد تغذیه منم خاموش ×!×
نقشش واقعا ایول داره خیلی ساده و جمع و جور طراحی کردن .
خوب اصل مطلب :
اولیه که ولتاژ 220 رو به 40 و 12(برای فن) تبدیل میکنه با ای سی TOP242 خیلی ساده ساخته شده .
ثانویه از 40 ولت یه 5 ولت تولید میکنه با همون 2576 نسخه 5 ولت واسه تغذیه میکروکنترلر و اجزا کوچیک دیگه (که کاش یه خروجی USB هم ازش گرفته بودن )
وشاخه دوم با ای سی 2596 یه رگولاتور سوئیچینگ با قابلیت تنظیم جریان ساختن که 2596 سه امپر هست که کفاف کار ما رو میده (30 ولت 3 امپر با محدود کننده جریان)
و نمایشگرها که توسط یکی از خانواده های میکروکنترلر ATmega 8 AVR
نقششم که واسه تعمیرات مشخص شد.
نسخه 5 امپریشو خریدم اون دیگه واقعا ترکونده . نسخه 303 یا سه امپری تنظیم دقیق ولتاژ سخت بود یکم ولی تو این نسخه حال کردم ولتاژو خیلی تمیز و دقیق میشه تنظیم کرد که تو اون نسخه سرعت تغییر نصبت به چرخش ولوم زیاد بود .
لازم به ذکره هنوز تست کامل نشده ولی طبق نسخه قبلی مشکلی نباید داشته باشه .
تنها فریب یا اشکالی که تو تغذیه سه امپریش بود این بود ای سی اولیه توانشو 85 وات زده بود در صورتی که 30 ولت 3 امپر باید 90 وات باشه البته من که زیاد لازم نشد از حده اکثر قدرت استفاده کنم ولی طبق تستها عادی بود و کمبودی حس نمیشد قشنگ رو 30 ولت 3 امپر میداد

این یکی جدیده خیلی تمیز ولتاژو نگه میداره :دی اونم تعمیر میکنم میزارم زیرش میشه دو کاناله اگه ولتاژ بیشتر هم نیاز داشتم با یه حرکت گاز انبری (سری کردن) تا ولتاژ 60 ولت رو ازش میتونم بگیرم یعنی با یه تیر چند نشون . فقط نمیدونم چرا این 2 امپر بیشتر اینقد سنگینش کرده :دی

ممنون از اساتید نتیجه نهایی بعد از تعمیر شدن به اطلاع رسونده میشه / سه ای سی که روی سوکت نصب شدن با احتمال میکروکنترلر و ایپرام بودن قبل از تعمیر برداشته شدن تا مبادا به برنامشون یا ... آسیب نرسه . البته بعد از اینکه به جای ای سی 2576 پنج ولتی متغیرشو گذاشتم و 2576 ADJ سوخت !

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
63
48
32
ببخشید یه سوال دیگه دستگاه های الکترونیکی چند سال یه بار باید با قطعات تغریبا مرغوب نوسازی بشن تا از این وقایع جلوگیری بشه ؟ آیا فقط خازنها باید تعویض بشن ? ایا درسته بقیه قطعات P N مثل دیودها ای سی های سیلیکونی ترانزیستورها و ... عمر ناحدود دارن در صورتی که تو دمای استاندارد کار کنن ؟ این دمای استاندارد چقدره ؟!
ببخشید طولانی شد

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
63
48
32
در مورد اینکه این تغذیه ولتاژ برگشتی رو محدود نمیکنه (مثلا به باتری وصل باشه خاموشش کنی صفحه نمایش روشن میمونه و ولتاژو نشون میده !) بهتر نیست یه دیود تو خروجی بزارم ؟ دیود معمولی به نظرتون تاثیری داره یا حتما شاتکی باشه ؟!

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-03-31
801
1,551
استان گلستان
ببخشید یه سوال دیگه دستگاه های الکترونیکی چند سال یه بار باید با قطعات تغریبا مرغوب نوسازی بشن تا از این وقایع جلوگیری بشه ؟ آیا فقط خازنها باید تعویض بشن ? ایا درسته بقیه قطعات P N مثل دیودها ای سی های سیلیکونی ترانزیستورها و ... عمر ناحدود دارن در صورتی که تو دمای استاندارد کار کنن ؟ این دمای استاندارد چقدره ؟!
ببخشید طولانی شد
با سلام دوست عزیز،
اصولا قطعاتی مثل سلف و مقاومت و دیود و ترانزیستور و بیشتر آیسی ها در طول کارکرد فرسوده نمیشن.
خازن الکترولیت احتمال فرسودگی زیادی داره، البته این دلیل نمیشه هر چی خازن الکترولیت رو برد دیدید جارو کنید!
همون خازن الکترولیت هم اگه در شرایط مطلوب کار کنه در حد ۵۰ سال کار میده.
بعضی قطعات نیمه هادی مثل آیسی حافظه میتونن دچار فرسودگی بشن.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Reza RW
بالا