آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم تثبیت ولتاژ در منبع تغذیه «سنجش»

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
قیمتش خیلی بیشتر از ارزشش هست خصوصا که فیش گراند را بین مثبت و منفی بنحوی نصب کرده که گویای ضرورت و نیاز به آن است تا در نگاه اول دو ولتاژ خروجی بنظر برسه و لذا کلک زده و گویای بی صداقتی است.

اولین باره که منبع تغذیه با یک ولتاژ متغییر می بینم.
منم یک دستگاه تغذیه سوعیچینگ داژنگ آزمایشگاهی متغییر 0الی 30 ولت 2 نیم آمپری کنترل جریان دارای نمایشگر و اتوشورتسیرکویت دارد که حدود 13 سال دارمش و خداروشکر داره کار میکنه و خروجی 5 ولت ثابت و یک خروجی متغییر داره اما توی خروجی ارت رو اومده وسط قرار داده و چینی هم هست نمیشه گفت فقط سنجش این کارو کرده
یک مدل جدید تر دارم که 5 امپر هست اون به این شکل نیست و خروجی ارت رو حذف کرده!

استاد من لیسانس الکترونیک و ارشد مهندسی پزشکی هستم و برای پایان نامه به جای تحقیق پروژه پایان نامه رو میخواستم ساخت بردارم و پس از مطالعه ای که داشتم تمرکزم روی چند دستگاه پزشکی رفت و به دلیل اینکه میخواهم 4 ترمه تمام کنم عجله دارم که زود تر این دستگاه رو بسازم و استاد راهنمای بنده و اساتید از دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران هستند یکم توقع های بالایی دارند و وقت اندکی برای راهنمایی دارند .
این امکان وجود داره که یک لطف بزرگ در حق من در خصوص انتخاب
موضوع و ساخت داستگاه انجام بدیم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
منم یک دستگاه تغذیه سوعیچینگ داژنگ آزمایشگاهی متغییر 0الی 30 ولت 2 نیم آمپری کنترل جریان دارای نمایشگر و اتوشورتسیرکویت دارد که حدود 13 سال دارمش و خداروشکر داره کار میکنه و خروجی 5 ولت ثابت و یک خروجی متغییر داره اما توی خروجی ارت رو اومده وسط قرار داده و چینی هم هست نمیشه گفت فقط سنجش این کارو کرده
یک مدل جدید تر دارم که 5 امپر هست اون به این شکل نیست و خروجی ارت رو حذف کرده!

استاد من لیسانس الکترونیک و ارشد مهندسی پزشکی هستم و برای پایان نامه به جای تحقیق پروژه پایان نامه رو میخواستم ساخت بردارم و پس از مطالعه ای که داشتم تمرکزم روی چند دستگاه پزشکی رفت و به دلیل اینکه میخواهم 4 ترمه تمام کنم عجله دارم که زود تر این دستگاه رو بسازم و استاد راهنمای بنده و اساتید از دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران هستند یکم توقع های بالایی دارند و وقت اندکی برای راهنمایی دارند .
این امکان وجود داره که یک لطف بزرگ در حق من در خصوص انتخاب
موضوع و ساخت داستگاه انجام بدیم؟

درود

حقه از سوی هر شرکتی باشه توجیه کننده حقه نیست و دلیل صداقت نمیشه .
گراندی که بین دو فیش مثبت و منفی قرار بگیره ولی نسبت به خروجی مثبت و منفی دارای پتانسیل صفر نیست و ارت است چنین گراندی فقط در راستای حقه و فریب متقاضی منظور شده و جز دست و پاگیری کار دیگری ازش ساخته نیست و من در طول عمرم در این تغذیه دیدم و حتی در این تغذیه هم تا آخرین لحظات که کاملا مطمئن شدم باور نمیکردم.

گراندی که بعنوان ارت منظور میشه خارج از محل خروجی ها و یا پشت قاب نصب میشه .
گراندی که بین دو خروجی نصب شده یعنی گراند دو خروجی تغذیه و دارای پتانسیل صفر ولت نسبت به هر کدام از خروجی هاست نه ارت دستگاه.
و هر شرکتی که از این شیوه استفاده کنه یک حقه است و اگر من حقه ای در معتبرترین برندها هم ببینم به حقه بودن اون شیوه تردید نمیکنم بلکه در تقلبی بودن اون تولید مطمئن میشم
ضمنا نه تنها کلیه تولیدات چین عاری از حقه نیست بلکه چینی ها در سوء استفاده از صاحبان واقعی آثار ، شهره هستند.
اگرچه از حیث خلق اثر نیز مقام اول را برای چین قائل بوده و هستم .

در خصوص پایان نامه در حد بضاعت در خدمتم اما مدتی است بابت سرنوشت کشور بقدری دلسرد و نگران و پر دغدغه شدم که تمرکز ندارم و برخلاف گذشته به وفور دچار خبط و خطا میشم و لذا حتی بسیاری از امور خودم را تعطیل کردم و به همین علت در انجمن هم برخلاف گذشته در مواردی که نیاز به تمرکز قابل توجه داره وارد نمیشم.

سپاس

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
درود

حقه از سوی هر شرکتی باشه توجیه کننده حقه نیست و دلیل صداقت نمیشه .
گراندی که بین دو فیش مثبت و منفی قرار بگیره ولی نسبت به خروجی مثبت و منفی دارای پتانسیل صفر نیست و ارت است چنین گراندی فقط در راستای حقه و فریب متقاضی منظور شده و جز دست و پاگیری کار دیگری ازش ساخته نیست و من در طول عمرم در این تغذیه دیدم و حتی در این تغذیه هم تا آخرین لحظات که کاملا مطمئن شدم باور نمیکردم.

گراندی که بعنوان ارت منظور میشه خارج از محل خروجی ها و یا پشت قاب نصب میشه .
گراندی که بین دو خروجی نصب شده یعنی گراند دو خروجی تغذیه و دارای پتانسیل صفر ولت نسبت به هر کدام از خروجی هاست نه ارت دستگاه.
و هر شرکتی که از این شیوه استفاده کنه یک حقه است و اگر من حقه ای در معتبرترین برندها هم ببینم به حقه بودن اون شیوه تردید نمیکنم بلکه در تقلبی بودن اون تولید مطمئن میشم
ضمنا نه تنها کلیه تولیدات چین عاری از حقه نیست بلکه چینی ها در سوء استفاده از صاحبان واقعی آثار ، شهره هستند.
اگرچه از حیث خلق اثر نیز مقام اول را برای چین قائل بوده و هستم .

در خصوص پایان نامه در حد بضاعت در خدمتم اما مدتی است بابت سرنوشت کشور بقدری دلسرد و نگران و پر دغدغه شدم که تمرکز ندارم و برخلاف گذشته به وفور دچار خبط و خطا میشم و لذا حتی بسیاری از امور خودم را تعطیل کردم و به همین علت در انجمن هم برخلاف گذشته در مواردی که نیاز به تمرکز قابل توجه داره وارد نمیشم.

سپاس

من 2 دستگاه تغذیه دیجیتال دارم که یکی خیلی قدیمی و یکی جدیدتر است و هر2 به قول شما حقه ارت را در بین مثبت و منفی خروجی قرار داده اند.
اوایل که منبع تغذیه رو گرفته بودم و خیلی سنم کمتر بود ابتدا همین فکر رو میکردم که وسطی زمین است اما علت عدم کارکردنشو متوجه نمیشدم یکروز تصمیم گرفتم بازش کنم که بعدش متوجه شدم ارت است! که در عکس ارسالی زیر کاملا واضح است.
Screenshot_6.png
در خصوص پایان نامه و باتوجه به دانش علمی و ارزنده شما همچون طلا و همکاران دیگر که در انجمن حضور دارند میدانم که میتوانید در این مسیر من را راهنمایی کنید و اگر این تحقق نیابد همین قدر که در انجمن حضور دارید باعث دلگرمی و افتخار , امید نتنها من بلکه کلیه همکاران هستید کافی است.
در همین خصوص برای انحراف تاپیک یک تاپیک مجزا ایجاد کردم که در صورت افتخار و تمایل جهت مشاوره و راهنمایی پایان نامه میتوانید در آن مشارکت داشته باشید.
باتشکر
https://www.irantk.ir/threads/10559...ر-انتخاب-موضوع-پایان-نامه?p=592962#post592962

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
من 2 دستگاه تغذیه دیجیتال دارم که یکی خیلی قدیمی و یکی جدیدتر است و هر2 به قول شما حقه ارت را در بین مثبت و منفی خروجی قرار داده اند.
اوایل که منبع تغذیه رو گرفته بودم و خیلی سنم کمتر بود ابتدا همین فکر رو میکردم که وسطی زمین است اما علت عدم کارکردنشو متوجه نمیشدم یکروز تصمیم گرفتم بازش کنم که بعدش متوجه شدم ارت است! که در عکس ارسالی زیر کاملا واضح است.
مشاهده فایل‌پیوست 162834
در خصوص پایان نامه و باتوجه به دانش علمی و ارزنده شما همچون طلا و همکاران دیگر که در انجمن حضور دارند میدانم که میتوانید در این مسیر من را راهنمایی کنید و اگر این تحقق نیابد همین قدر که در انجمن حضور دارید باعث دلگرمی و افتخار , امید نتنها من بلکه کلیه همکاران هستید کافی است.
در همین خصوص برای انحراف تاپیک یک تاپیک مجزا ایجاد کردم که در صورت افتخار و تمایل جهت مشاوره و راهنمایی پایان نامه میتوانید در آن مشارکت داشته باشید.
باتشکر
https://www.irantk.ir/threads/10559...ر-انتخاب-موضوع-پایان-نامه?p=592962#post592962

درود

ضمن تقدیر از حسن نظر شما
با توجه به قدمت تغذیه ، شاید من اشتباه میکنم
اما تغذیه آزمایشگاهی که فقط یک خروجی متغیر داشته باشه تابحال در طول عمرم ندیده بودم و وجود یک خروجی احتمال کلک را تقویت میکنه. ، هرچند من غالبا با تغذیه های آزمایشگاه دانشگاه ها سر و کار داشتم که کامل و مجهز هستند و از موجودی بازار اطلاع دقیقی نداشته ام اما هر چی زور میزنم نمیتونم دلیلی جز حقه برای ارت مابین مثبت و منفی پیدا کنم.

اساسا gnd زمین مدار الکترونیکی است که نسبت به کلیه نقاط مدار دارای پتانسیل صفر ولت است و صرفنظر از پتانسیل پایه و پتانسیل مبدا سیستم ، بمنظور حذف نویز نیز قابل استفاده است.

اما ارت اساسا پتانسیلی نسبت به مدار نداره و باید از کلیه نقاط سیستم ایزوله باشه و برای حفاظت ها و ایمنی جانی اپراتور قابل استفاده است.

بویژه حضور ارت بین مثبت و منفی هیچ گونه توجیهی نداره زیرا همان خصوصیاتی که نسبت به مثبت داره دقیقا همان ویژگی را نسبت به منفی داره و مابین مثبت و منفی معنا و مفهومی نداره .

اما گراند تغذیه دوبل بین مثبت و منفی به این دلیل قابل توجیه است که از حیث پتانسیل ، دقیقا وسط مثبت و منفی واقع شده یعنی نسبت به منفی دارای ولتاژ مثبت و نسبت به مثبت به همان مقدار دارای ولتاژ منفی است .
بنابرین فقط قدمت دستگاه ، حضور ارت را قابل تامل میسازد ولی دلیل قابل قبولی به ذهنم نمیرسه خصوصا که برای استفاده اپراتور از خروجی ، بی جهت موجب زحمت هم میشه.
بابت پایان نامه هم در حد بضاعت ناچیز در خدمتم.

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد اتفاقاً من هم قبلاً یه منبع تغذیه مارک معتبر برای دوستان خریده بودم که اون هم دقیقاً به همین شکل بود و فقط ولتاژ مثبت داشت و بین + و - دستگاه سوکت ارت رو قرار داده بود و با توجه به تجربه قبلی، مشاهده این مورد اصلاً برام تعجب آور نبود.
استاد اون تغذیه هایی که هم ولتاژ مثبت دارن و هم منفی، یعنی برای تنظیم ولتاژ، از دو پتانسیومتر مجزا استفاده میکنن؟ و برای تنظیم دقیق هم از دو پتانسیومتر دیگه؟ یعنی چهار ولوم مجزا برای تنظیم ولتاژ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد اتفاقاً من هم قبلاً یه منبع تغذیه مارک معتبر برای دوستان خریده بودم که اون هم دقیقاً به همین شکل بود و فقط ولتاژ مثبت داشت و بین + و - دستگاه سوکت ارت رو قرار داده بود و با توجه به تجربه قبلی، مشاهده این مورد اصلاً برام تعجب آور نبود.
استاد اون تغذیه هایی که هم ولتاژ مثبت دارن و هم منفی، یعنی برای تنظیم ولتاژ، از دو پتانسیومتر مجزا استفاده میکنن؟ و برای تنظیم دقیق هم از دو پتانسیومتر دیگه؟ یعنی چهار ولوم مجزا برای تنظیم ولتاژ؟

درود

منابع تغذیه آزمایشگاهی با توانایی های متنوعی تولید میشن
یک نمونه از منابعی که من استفاده میکردم دو خروجی مجزا با گراند مشترک داشتند
یعنی هر خروجی دارای دوبل ولتاژ هستند بطوریکه گراند مشترک برای هر خروجی است یعنی در واقع ۴ خروجی قابل استفاده بود که دو خروجی برای دستیابی به ولتاژهای نامساوی قابل استفاده است و هر خروجی دارای دو ولتاژ قرینه و معادل هستند

و با دو پتانسیومتر قابل تغییر هستند که اگر اشتباه نکنم با مارک فیلیپس و لیدر که فوق العاده دقیق و دارای آمپر قابل توجهی بود احتمالا هر کدام ۱۰ آمپر
بطوریکه تعمیر آنها مانند بقیه دستگاه های آزمایشگاهی کلیه دانشکده های دانشگاه بعهده من بود

نوع دیگر که با قابلیت محدودتر فقط دارای یک ولتاژ دوبل که هر کدام بصورت مجزا قابل تغییر بود و ولتاژ قرینه معادل نداشت و لذا بصورت دستی قابل دسترس بود .

اما هرگز تغذیه آزمایشگاهی تک کانال ندیده بودم و البته مدت زیادی است که شخصا تعمیر نمیکنم ، مگر دستگاه های گرانقیمت صنعتی که آنهم بدون حضور دستیار مقدورم نیست.

ضمنا با احتساب فاین ، بدیهی است کمتر از ۴ ولوم برای تغذیه دوبل ( یا دارای دو کانال ) مقدور نیست.
اصولا تغذیه تک کانال بعنوان تغذیه آزمایشگاهی محسوب نمیشه و تغذیه رفع حاجت و مستضعفی است .

سپاس

آخرین ویرایش:

yaghot

کاربر
2012-08-26
60
158
باسلام
این مشکل پرش ولتاژ رو من با ولوم fine منبع تغذیه م داشتم و چون وقت تعویضش رو نداشتم کلا روی صفر قرار دادم و کار میکنه. مشکل اصلی این تغذیه اینه که وقتی جریان رو تنظیم میکنم مثلا برای 20 میلی آمپر ، در لحظه ی اتصال خازن خروجی ممکنه همه ی شارزش رو در مدار من خالی کنه و بسوزونش . برای این مشکل چکاری میشه کرد ؟؟؟
باتشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
باسلام
این مشکل پرش ولتاژ رو من با ولوم fine منبع تغذیه م داشتم و چون وقت تعویضش رو نداشتم کلا روی صفر قرار دادم و کار میکنه. مشکل اصلی این تغذیه اینه که وقتی جریان رو تنظیم میکنم مثلا برای 20 میلی آمپر ، در لحظه ی اتصال خازن خروجی ممکنه همه ی شارزش رو در مدار من خالی کنه و بسوزونش . برای این مشکل چکاری میشه کرد ؟؟؟
باتشکر

درود
متوجه منظور شما نشدم.

سپاس

yaghot

کاربر
2012-08-26
60
158
درود
متوجه منظور شما نشدم.

سپاس
با سلام و عرض پوزش بابت تاخیر
توی این مدل منبع مثلا اگه بخوای ازش بعنوان منبع جریان استفاده کنیم ( محدود کردن جریان خروجی) ممکنه توی لحظه ی اثصال مدار به منبع ، جریان هجومی بالایی وارد مدار بکنه . که احتمال میدم بخاطر تخلیه ی خازن صافی باشه. میخواستم ببینم راهی هست این اتفاق نیقته . یا اینکه اصلا این منابع بدرد منبع جریان بودن نمیخورن.
مثال عملی اتصال یدونه led بدون مقاومت به خروجی منبعه . وقتی ال ای دی توی مداره و جریان رو محدود میکنیم اگه ولتاژ رو بالا ببریم این محدود کننده نمیذاره جریان خروجی و به تبع اون ولتاژ بالا بره( روی میتر منبع). ولی اگه تو همین حال led قطع و وصل بشه مطمئناً میسوزه.

حالا اگه دراسرع وقت یه فیلم میگیرم میفرستم خدمتتون

بالا