آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: ساده ترین تغذیه تقدیم به تعمیرکاران و دانشجویان

hosein.asadolahi

کاربر حرفه ای
کاربر
2009-05-06
153
4,000
گنبد کاووس
از پاسخ کامل شما واقعا سپاس گذارم استاد .
کامل متوجه شدم .
با منبع تست کردم در حالت ستند بای 0.24 امپر میکشه و در حالت روشن 0.54 امپر و در حالت پیک مصرف 3 امپر میکشه . ولتاژ و امپراژ مورد نیاز دستگاه هم از پشت دستگاه خوندم . با توجه به فرمایشات شما پیش میرم باز اگه به مشکل خوردم از شما کمک میگیرم استاد .
باز هم ممنون استاد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
از پاسخ کامل شما واقعا سپاس گذارم استاد .
کامل متوجه شدم .
با منبع تست کردم در حالت ستند بای 0.24 امپر میکشه و در حالت روشن 0.54 امپر و در حالت پیک مصرف 3 امپر میکشه . ولتاژ و امپراژ مورد نیاز دستگاه هم از پشت دستگاه خوندم . با توجه به فرمایشات شما پیش میرم باز اگه به مشکل خوردم از شما کمک میگیرم استاد .
باز هم ممنون استاد

درود

اگه به تثبیت کننده نیاز شدی از مدار زیر استفاده کن که بخش محدود کننده جریان را حذف کردم و دراینصورت باید ولتاژ ورودی خیلی بزرگتر از 31.5 باشه که با عبور جریان زیاد ولتاژ کمتر از 35 نشه.

ولی برای مقصود هدف شما بهتره ابتدا روش ساده اول را تست کنی و اگه جوابگو نبود از تثبیت کننده مدار زیر استفاده کن
سپاس

Copy of pow.png

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

فقط با دو عدد ترانزیستور و یک عدد 431 تغذیه دقیق و قابل توجهی بسازید .

با توجه به اینکه از روش کنترل ولتاژ تغذیه سوئیچینگ در تغذیه معمول استفاده کردم که تلفیقی از دو تغذیه شده و مفصلا مورد آزمایش قرار داده ام و محصولی بیش از انتظارم حاصل شده لذا پس از آنکه توسط یکی از علاقمندان نیز مونتاژ و ارزیابی و قابلیت های آن تایید گردد که ارزش ارائه تحلیل را داشته باشه به تحلیل آن میپردازم .

هرچند عادت عمومی است که که کالای خود را با لاف و گزاف عرضه کنیم اما با توجه به دقت و کارآمدی و بویژه سادگی منحصر بفرد این تغذیه تصور میکنم بدون اغراق برای تعمیرگاه و امور دانشجویی ایده آلتر از دیگر تغذیه هاست که با مونتاژ و اعلام نتیجه و ارزیابی منتقدان مشخص میشه .

قابل ذکر است که در راستای مونتاژ و رفع نواقص آن بواسطه پیر چشمی و خطای متعدد بینایی ، با زحمت زیادی مواجه بودم و چند ترانزیستور و 431 سوزاندم و لذا تست آن با فت ها و ترانزیستور های مناسب تر را به شما محول میکنم بخصوص که از ترانزیستورهای موجودم استفاده کردم و قطعا ایده آل نیستند بخصوص c945 که باید با ترانزیستور مناسب تری جایگزین شود (البته از نظر طول عمر نه عملکرد )

ضمنا اگرچه من با فت K4108 موجود خود تست کردم اما یحتمل با ترانزیستور هم جواب میده .
این تغذیه علاوه بر نیاز به ولتاژ متنناوب ترانس حدود 14 الی 17 ولت ( ولتاژ یکسوی حدود 20 الی 25 ولت ) نیاز به ولتاژ حدود منفی 2_ الی 5 _ هم داره که بسادگی از همون ترانس موجود خودتون بدست میاد. (درغیراینصورت ولتاژ بیشتر از 3 ولت قابل انتخاب است و لذا دراینصورت صفر ولت نمیشه )

پتانسیومتر 150k کیلو جهت تنظیم صفر ولت منظور شده که انتخاب ولتاژ توسط پتانسیومتر 50 کیلو دقیقا از صفر ولت به بالا مقدور بشه نه از 1 ولت یا 2 یا 1- و یا 2- و 3- ولت.
و پتانسیومتر داخلی 20k برای تعیین حداکثر ولتاژ که انتخاب ولتاژ توسط V بیش از ماکزیمم مورد نظر شما مثلا بیش از 12 ولت قابل انتخاب نباشه

افزایش آمپر هم بمیزان دلخواه مقدوره
طی آزمایشات مفصلی که انجام دادم نقصی در این محصول نهایی ندیدم و لذا اگه شما هم نتونید ضعف و نقصی در آن پیدا کنید که از آن غافل شده باشم و لذا درصورتیکه مورد تایید و توجه قرار بگیره به مشکل کاهش حرارت و افزایش آن هم میپردازیم.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 114164

قطعات مورد نیاز

مقاومتهای 3/9k , 3/9 k , 1 k و ( 1 اهم 10 وات)

پتانسیومتر اصلی 220 اهم ,جهت انتخاب جریان بطوریکه جریان توسط پتانسیومتر 220 اهمی ( i ) قابل انتخاب است.
پتانسیومتر اصلی ( V ) ولتاژ 50k جهت انتخاب ولتاژ
و پتانسیومتر داخلی 20k جهت تعریف کردن حداکثر ولتاژ و پتانسیومتر داخلی 150k جهت تعیین حداقل ولتاژ یعنی صفر ولت تا بتوانیم با پتانسیومتر اصلی v ولتاژ از صفر تا مقدار دلخواه قابل انتخاب بشه .

دیود 1n4007 دو عدد
ترانزیستور c945 , فت یا ترانزیستور قدرت
TL431
منبع ولتاژ مستقیم ضعیف 2 الی 5 ولت که مثبت آن به گراند نقشه و منفی آن به نقطه مورد اشاره نقشه ( به پتانسیومتر 20K متصل بشه.
منبع ولتاژ مستقیم قوی 20 الی 25 ولت با آمپر دلخواه خود (ترانس با ولتاژ متناوب 14 الی 17 ولت )
با سلام خدمت استاد عزیزم.

با توجه به اینکه کسی حاضر به مونتاژ مدار حاضر نشد تا شما وارد بحث تحلیل آن شوید و خودم هم منبع تغذیه 0 تا 30 ولت ارائه شده در تاپیک زیر
http://www.irantk.ir/irantk37235/
را ساخته و از آن استفاده میکنم ، می خواستم ازتون اجازه بگیرم تا تحلیلی سطحی از مدار حاضر ارائه کنم تا ضمن پس دادن درس خدمت شما استاد عزیزم، ایرادات علمی بنده و سایر دوستان رفع شده و همچنین کمکی به پیشبرد اهداف سایت باشد. و همچنین بهانه ای شود تا از تحلیل جامع و کامل شما بهره مند شویم.

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام خسته نباشید ایا میشه ازین مدار به عنوان تبدیل کننده 24 به 12 برای پخش ماشین استفاده کرد؟

بله در پاسخ به سؤال شما توجهتان را به پاسخ استاد غزال در پست شماره 9 جلب میکنم:

بله 24 ولت باطری قابل تبدیل به هر ولتاژ پایین تری از جمله 12 ولت هست ولی برای این منظور نیاز به محدود کننده جریان و منفی 5 ولت نداری و میتونی بخش محدود کننده جریان و منفی 5 ولت را حذف کنی و نقطه منفی 5 ولت را به گراند متصل کنی .

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
من خیلی ازین مبدل ها رو باز و تعمیر کردم ولی هیچ کدوم به این سادگی نبودن و چندین قطعه دارن داخلشون رو ببینید:
photo_2016-05-14_15-32-02.jpg
پس چرا از همین مدل ساده که اینجا هستید ساخته نمیشه؟ ممکنه این مبدل که استاد غزال عکسشو گذاشتن تلفات انرزی بالایی داره و داغ میکنه یا بدرد استفاده طولانی مدت نمیخوره؟؟

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
پس چرا از همین مدل ساده که اینجا هستید ساخته نمیشه؟ ممکنه این مبدل که استاد غزال عکسشو گذاشتن تلفات انرزی بالایی داره و داغ میکنه یا بدرد استفاده طولانی مدت نمیخوره؟؟

بله هر مداری نقاط ضعف و قوت خودشو داره و همانطور که از فرمایش استاد غزال بر میاد

در پست های آتی به موضوع کاهش حرارت و افزایش جریان خواهیم پرداخت

احتمالاً این مدار هم هنوز کاملاً حرفه ای و صنعتی نیست اما ما هم، مانند شما منتظر تحلیل و شفاف سازی استاد هستیم. امیدوارم هر چه زودتر محقق شود.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
بله هر مداری نقاط ضعف و قوت خودشو داره و همانطور که از فرمایش استاد غزال بر میاد

احتمالاً این مدار هم هنوز کاملاً حرفه ای و صنعتی نیست اما ما هم، مانند شما منتظر تحلیل و شفاف سازی استاد هستیم. امیدوارم هر چه زودتر محقق شود.

درود

بابت غفلتی که حادث شده
جدا عذرخواهی میکنم و بابت اظهار لطف دوستان عزیزم بینهایت شرمنده و سپاسگزارم
متاسفانه این پست ها را ندیده بودم که پاسخ مربوطه را تقدیم کنم
حدود یکسال قبل بواسطه ناکامی یکی از دوستان در یکی از تاپیک ها مصمم به طراحی و تست این تغذیه شدم که از روش معمول کنترل ولتاژ سوئیچینگ در فرکانس برق شهر استفاده کردم

اما تحلیل مدار نیاز به بررسی عمقی و تمرکز داره و از آنجاکه تصور نمیکردم بمدت طولانی مورد توجه قرار نگیره لذا تحلیل آنرا به تست عملی دوستان و پس از تایید علاقمندان موکول کردم
به این ترتیب این تاپیک پس از مدتی فراموشم شد و به درازا کشید و الان باید وقت قابلی برای تحلیل و بررسی آن صرف کنم که هرچند موقعیت مناسبی ندارم اما سعی میکنم در اسرع وقت خواسته و اوامر دوستان را اجابت کنم

اما تحلیل اجمالی بقرار زیر است

سه پتانسیومتر 150 کیلو و 20 کیلو و 50 کیلو جهت تعیین حداکثر و حداقل ولتاژ حروجی و انتخاب ولتاژ دلخواه پیش بینی و منظور کردم تا ولتاژ نمونه را به دلخواه ما به 431 معرفی کنه

431 با کنترل گیت فت وطیفه کنترل ولتاژ خروجی را بعهده داره

کنترل جریان بعهده ترانزیستور C945 است
بطوریکه دو دیود 1N4007 ولتاژ 7/ ولت و 7/- ولت را نسبت به خروجی مقاو.مت 1 اهمی ( نمونه گیر جریان ) مهیا میکنه که با پتانسیومتر I قابل انتخاب است
و لذا ولتاژ بیس ترانزیستور برابر با ولتاژی است که با پتانسیومتر فوق بین 7/ و 7/- انتخاب شده باضافه افت ولتاژ مقاومت 1 اهمی ناشی از جریان
بعبارتی با عبور جریان افت ولتاژی متناسب با جریان در 1 اهمی ظاهر میشه که این ولتاژ با ولتاژی که با پتانسیومتر I انتخاب کردیم ( بین 7/ و 7/- ) جمع شده و به بیس اعمال میشه

و باین ترتیب جریان کنترل میشه
لذا مدار بسیار ساده و کارآمدی است و داغ کردن فت یا ترانزیستور قدرت در تغذیه غیر سوئیچینگ اساسا هیچ ارتباطی به طراحی نداره یعنی اگه یک فت یا ترانزیستور در هر تغذیه غیر سوئیچینگ با 3 آمپر به اندازه N واحد گرما تولید کنه دراینصورت این فت یا ترانزستور در هر تغذیه غیر سوئیچنگ دیگری که ولتاژ ورودی و خروجی و جریانش مشابه باشه دقیقا همین حرارت را تولید میکنه

بنابرین عوامل تولید حرارت در تغذیه غیر سوئیچینگ ( با فرکانس برق شهر )
1- جنس و مشخصات فت یا ترانزیستور
2- ولتاژ ورودی بطوریکه هرچقدر ولتاژ ورودی و خروجی فاصله یا تفاوت کمتری داشته باشند حرارت کمتری تولید میکنه
3 - جریان که بدیهی است هرچقدر جریان بیشتری مطالبه کنیم حرارت بیشتری تولید میکنه

بقیه ابهامات طی سوالات احتمالی دوستان

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
attachment.php

با سلام خدمت استاد عزیز.
با اجازه تون تحلیل سطحی و جزئی خودم را ارائه میکنم و منتظر رفع ایراداتم از سوی شما هستم:

سه پتانسیومتر 150 کیلو و 20 کیلو و 50 کیلو جهت تعیین حداکثر و حداقل ولتاژ حروجی و انتخاب ولتاژ دلخواه پیش بینی و منظور کردم تا ولتاژ نمونه را به دلخواه ما به 431 معرفی کنه

431 با کنترل گیت فت وطیفه کنترل ولتاژ خروجی را بعهده داره
1- تولید و تثبیت ولتاژ خروجی
همانطور که فرمودین پتانسیومتر 50K تقسیم ولتاژی از خروجی را به 431 میده. اگه ولتاژ خروجی از اندازه ای که دلخواه ماست کمی بیشتر(کمتر) بشه و در نتیجه ولتاژ گیت 431 هم بیشتر(کمتر) بشه، با توجه به خصوصیت ذاتی 431، ولتاژ کاتد آن کاهش(افزایش) یافته و درنتیجه با کاهش(افزایش) ولتاژ گیت فت، ولتاژ خروجی کاهش(افزایش) می یابد. یعنی خروجی چاره ای نداره جز اینکه از دستور ما تبعیت کرده و ولتاژ دلخواه ما را تولید کنه. وجود 5- ولت هم انتخاب ولتاژ از صفر ولت را ممکن میسازه. مقاومت 3.9K به منظور روشن کردن فت و همچنین تأمین تغذیه ترانزیستور 945 منظور شده.

2- کنترل جریان
کنترل جریان بعهده ترانزیستور C945 است
بطوریکه دو دیود 1N4007 ولتاژ 7/ ولت و 7/- ولت را نسبت به خروجی مقاو.مت 1 اهمی ( نمونه گیر جریان ) مهیا میکنه که با پتانسیومتر I قابل انتخاب است
و لذا ولتاژ بیس ترانزیستور برابر با ولتاژی است که با پتانسیومتر فوق بین 7/ و 7/- انتخاب شده باضافه افت ولتاژ مقاومت 1 اهمی ناشی از جریان
بعبارتی با عبور جریان افت ولتاژی متناسب با جریان در 1 اهمی ظاهر میشه که این ولتاژ با ولتاژی که با پتانسیومتر I انتخاب کردیم ( بین 7/ و 7/- ) جمع شده و به بیس اعمال میشه

جزئیاتش رو هم کاملا فرمودین. فقط دلیل تولید ولتاژ 0.7- ، وجود ولتاژ 5- ولته که باعث میشه آند دیود به زمین و کاتد به ولتاژ منفی وصل شده و دیود هدایت کرده و 0.7- تولید بشه( درسته استاد؟ ). همچنین

که این ولتاژ با ولتاژی که با پتانسیومتر I انتخاب کردیم ( بین 7/ و 7/- ) جمع شده و به بیس اعمال میشه

یعنی [hide]با افزایش ولتاژ بیس، ترانزیستور روشن تر شده و در نتیجه جریان بیشتری از کلکتور و مقاومت 3.9K عبور کرده و سبب کاهش ولتاژ گیت فت میشه و در نتیجه ولتاژ خروجی کاهش یافته[/hide] و جریان محدود میشه.

منتظر نمرات منفی خودم هستم استاد!

آخرین ویرایش:
بالا