آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ساخت مداری برای انتخاب موس های دستگاه nvr

boxochi

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-02
61
110
ی چیزی رو متوجه نشدم، اینکه لاین ورودی 4تا آیسی از هم جدابشن و پین 2 به پین 2 آی سی ها وصل باشه.
خود برد ترانزیستو داره. ولی نمیدونم چرا کار نمیکنه، خروجی آی سی لچ با یک مقاومت 3.3 کیلو اهمی به بیس ترانزیستور 547b وصل شده و پایه 3 تمام ترانزیستور ها ب منفی و پایه 1 خروجی هست.
طبق فرمایش شما اگه این ترانزیستور های مداری ک دارم کار کنه، دیگه رله نیاز نیست. تو دیتاشیتش تحمل جریانش 100 میلی آمپره.
برای اتصال موسها میتونم خروجی رو ب مداری ک تو پست 12 هست وصل کنم و از اون خروجی موسهامو بگیرم یا کار اضافس؟
ی فایل پروتئوس گذاشتید من نمیتونم باز کنم.. ورژن پروتئوسم 8.1 هستش بخاطر همینه؟
از اینکه اینقد سوال میکنم معذرت میخام.
فردا روی برد خودم بازم تست میکنم ببینم چی میشه.
شما اگه روی برد خودتون دقت کنید میبینید پین 2 هر 4 آی سی به هم وصل شده پین 3 هم همینطور،هر 8 ورودی 4 آی سی به هم وصل شده ،این کار برای زمانیه که شما با atmega دستور رو میدید و از پایه 11 برای انتخاب یکی از 4 آی سی استفاده میکنید،اما در این مورد که با کلید کنترل میکنید اگه کلید اول رو بزنید خروجی اول از هر آی سی فعال میشه(یعنی با زدن یک کلید 4 خروجی فعال میشه)

پس شما باید پین های ورودی 4 آی سی رو که وصل شدن به هم قطع کنید که تداخل نداشته باشن به هم
پایه های 11 هر 4 آی سی هم توی برد وصل شه به دیود ها و مقاومت های 10 کیلو هم باشه
اون مقاومت 3.3کیلو هم درسته مشکلی نداره
اتمگا32 توی مدار نباشه و از مدار خارجش کنید
ولتاژ آی سی ها وصل باشه(5 ولت vcc )
تغییر برد شبیه شماتیک پیوست باشه(قطع پین ها)

اگه تک سیم کردن جواب نداد بله مدار پست 12 هم خوبه با این تفاوت که به جای سلکتور خروجی آی سی 74hc573 رو میدید و دیگه سلکتور نیاز نیست

بله پروتئوس من 8.13 هست و باید آپدیت کنید

پیوست‌ها

• 32.2 کیلوبایت بازدیدها: 32

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
60
82
شما اگه روی برد خودتون دقت کنید میبینید پین 2 هر 4 آی سی به هم وصل شده پین 3 هم همینطور،هر 8 ورودی 4 آی سی به هم وصل شده ،این کار برای زمانیه که شما با atmega دستور رو میدید و از پایه 11 برای وقت انتخاب یکی از 4 آی سی استفاده میکنید،اما در این مورد که با کلید کنترل میکنید اگه کلید اول رو بزنید خروجی اول از هر آی سی فعال میشه(یعنی با زدن یک کلید 4 خروجی فعال میشه)

پس شما باید پین های ورودی 4 آی سی رو که وصل شدن به هم قطع کنید که تداخل نداشته باشن به هم
پایه های 11 هر 4 آی سی هم توی برد وصل شه به دیود ها و مقاومت های 10 کیلو هم باشه
اون مقاومت 3.3کیلو هم درسته مشکلی نداره
اتمگا32 توی مدار نباشه و از مدار خارجش کنید
ولتاژ آی سی ها وصل باشه(5 ولت vcc )
تغییر برد شبیه شماتیک پیوست باشه(قطع پین ها)

اگه تک سیم کردن جواب نداد بله مدار پست 12 هم خوبه با این تفاوت که به جای سلکتور خروجی آی سی 74hc573 رو میدید و دیگه سلکتور نیاز نیست

بله پروتئوس من 8.13 هست و باید آپدیت کنید
وقت بخیر
اوکی جدا کردن پایه های ورودی آی سی ها رو متوجه شدم.
دیشب با مداری ک روی برد بورد بسته بودم و برد رله ای ک داشتم تست کردم. رله هام 5 ولت و 2 کنتاکت هستش. منفی های رله رو با منفی آی سی مشترک گرفتم و و خروجی آی سی رو مستقیم ب پایه مثبت رله وصل کردم، اول به ورودی رله ها دیتای مثبت و منفی موس ها رو وصل کردم. و خروجی رله به سوکت usb ک با خروجی تمام رله ها مشترک بود. منفی و مثبت موس هم یکبار ب یکی از موس های ورودی نصب کردم ک از nvr میاد و یکبار هم به 5ولتی ک ب آی سی وصل بود. با چهار کلید و رله تست کردم. بخوبی با زدن هر کلید رله مربوط ب همون کلید هم فعال میشد. و ال ای دی ها هم ب ترتیب همراه با رله روشن میشد. ولی موس خروجی فعال نمیشد (با تغذیه جدا)، بعد تغذیه موس رو از یکی از nvr ها گرفتم و با زدن کلید و فعال شدن رله، موس یکی از nvr ها فعال میشد ( و من ذوق کرده بودم).
ولی مشکلی ک داشت این بود ک تا رله وصل میشد و nvr موس رو میشناخت حدود 8 ثانیه طول میکشید. از nvr ها حدود 6 متر سیم 2 زوج مخابراتی مسی کشیدم، میتونه بخاطر این فاصله باشه؟
ی بار هم از یک کنتاکت رله استفاده کردم و فقط دیتای مثبت ب ورودی رله دادم و دیتای منفی موس ها مشترک بود، باز هم کار کرد ولی بازم تاًخیر داشت.
با بردی ک داشتم هم بعداز جدا کردن پایه های ورودی آی سی ها و برداشتن آی سی atmega تست کردم. ولی نمیدونم چرا رله فعال نمیشد. اگه با این برد را بیفته خیلی بهتره، هم خروجی برد سوکت داره آماده و روی برد رله نصب میشه هم pcb نمیخاد، تغذیه مدار، یک آداپتور 5ولت نیم آمپر بود، منبع تغذیه ای دیگه ای نداشتم، شاید بخاطر همین باشه، امروز باز هم با جریان بالاتر انجام میدم
دبشب سیم کشی موس ها و تستش تا 4 صبح طول کشید و دیگه مغزم خواب بود، بازم تست میکنم، شاید ی جا ی اشتباهی کردم.
در کل، اینکه جواب داد خیلی خوشحال کننده بود.و از شما ممنونم
حالاباید با حالت های مختلف تست کنم ببینم نتیجه چی میشه. الان فقط مشکل تاخیر در شناختن موس هست.
امیدوارم گزارشم نامفهوم نباشه.و ببخشد ک طولانی شد.

آخرین ویرایش:

boxochi

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-02
61
110
وقت بخیر
اوکی جدا کردن پایه های ورودی آی سی ها رو متوجه شدم.
دیشب با مداری ک روی برد بورد بسته بودم و برد رله ای ک داشتم تست کردم. رله هام 5 ولت و 2 کنتاکت هستش. منفی های رله رو با منفی آی سی مشترک گرفتم و و خروجی آی سی رو مستقیم ب پایه مثبت رله وصل کردم، اول به ورودی رله ها دیتای مثبت و منفی موس ها رو وصل کردم. و خروجی رله به سوکت usb ک با خروجی تمام رله ها مشترک بود. منفی و مثبت موس هم یکبار ب یکی از موس های ورودی نصب کردم ک از nvr میاد و یکبار هم به 5ولتی ک ب آی سی وصل بود. با چهار کلید و رله تست کردم. بخوبی با زدن هر کلید رله مربوط ب همون کلید هم فعال میشد. و ال ای دی ها هم ب ترتیب همراه با رله روشن میشد. ولی موس خروجی فعال نمیشد (با تغذیه جدا)، بعد تغذیه موس رو از یکی از nvr ها گرفتم و با زدن کلید و فعال شدن رله، موس یکی از nvr ها فعال میشد ( و من ذوق کرده بودم).
ولی مشکلی ک داشت این بود ک تا رله وصل میشد و nvr موس رو میشناخت حدود 8 ثانیه طول میکشید. از nvr ها حدود 6 متر سیم 2 زوج مخابراتی مسی کشیدم، میتونه بخاطر این فاصله باشه؟
ی بار هم از یک کنتاکت رله استفاده کردم و فقط دیتای مثبت ب ورودی رله دادم و دیتای منفی موس ها مشترک بود، باز هم کار کرد ولی بازم تاًخیر داشت.
با بردی ک داشتم هم بعداز جدا کردن پایه های ورودی آی سی ها و برداشتن آی سی atmega تست کردم. ولی نمیدونم چرا رله فعال نمیشد. اگه با این برد را بیفته خیلی بهتره، هم خروجی برد سوکت داره آماده و روی برد رله نصب میشه هم pcb نمیخاد، تغذیه مدار، یک آداپتور 5ولت نیم آمپر بود، منبع تغذیه ای دیگه ای نداشتم، شاید بخاطر همین باشه، امروز باز هم با جریان بالاتر انجام میدم
دبشب سیم کشی موس ها و تستش تا 4 صبح طول کشید و دیگه مغزم خواب بود، بازم تست میکنم، شاید ی جا ی اشتباهی کردم.
در کل، اینکه جواب داد خیلی خوشحال کننده بود.و از شما ممنونم
حالاباید با حالت های مختلف تست کنم ببینم نتیجه چی میشه. الان فقط مشکل تاخیر در شناختن موس هست.
امیدوارم گزارشم نامفهوم نباشه.و ببخشد ک طولانی شد.
درود بر شما
مساله اول اینه که وصل مستقیم رله به آی سی به نظرم درست نباشه و فشار بیاره به آی سی توی برد رله هم دیدید که یه ترانزیستور بینشون هست و وظیفه قطع و وصل رو داره،اما فعلا مشکل چیز دیگه ای هست و موردی نداره
اگه نقشه اتصالاتتون رو بکشید خیلی بهتر میشه حل کرد قضیه رو حالا یا دستی یا پروتئوس فرقی نداره

دوم اینکه شما به صورت دستی سیم موس ها رو جا به جا کن ببین همین ۸ ثانیه طول میکشه یا کمتر که بدونیم مشکل از کدوم سمته
یعنی هم با قطع و وصل سیم تست کنید هم با وصل یکی از موس ها مستقیم به یو اس بی خروجی و چک زمان شناساییش

در مورد اینکه گفتید با تغدیه جدا وصل کردید و کار نکرد باید حتما گراند یا همون منفی دو تغذیه رو به هم وصل میکردید

در مورد برد رله که میگید وصل نمیشه لطفا سیم کشی که انجام میدید و پین بندی که انجام میدید رو بگید ببینیم به چه شکل دارید وصلشون میکنید،اگه شماتیک باشه بهتر

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
60
82
سلام. وقت بخیر

بعد از تست کردن انواع روشها ب این نتیجه رسیدم ک مشکل خود موسه.
اول ک موس رو مستقیم بزنی ب usb بلافاصله میشناسه و تاخیر نداره.
بردی ک دارم پین 11 آی سی رو به اشتباه وصل کرده بودم ک کار نمیکرد و برد مشکلی نداره.و بخوبی رله رو فعال میکنه، شماتیکشو پیوست میکنم.

مشکل اینجاست ک هر وقت دیتای موس ها مشترک میشه ( چه مثبت چ منفی) موس هنگ میکنه و اگر تکون بخوره بعد چند ثانیه قفل میشه.بنابر این گفتم هر دو دیتا رو ب ورودی های رله بدم و خروجی رو ب موس بدم ک با قطع و وصل هر دو باهم قطع و وصل بشه و اشتراکی نداشته باشند، تغذیه رو هم از یکی از موسها میگرفتم، ولی فقط موسی کار میکرد ک تغذیه خودش وصل بود و بقیه موسها در حالی ک مدار درست کار میکرد و رله فعال میشد کار نمیکرد و دفعه قبل هم ک جواب داد بخاطر برند متفاوت nvr بود ک اونم بعداً متوجه شدم ک ی خورده کار کنیم هنگ میکنه. و دیگه کار نمیکنه.
تو برندهای یکسان ک اکثراً هم از یک مدل هست ( uniview) فقط علامت موس میاد و تکون نمیخوره.
اصلاً جدای از مدار، چنتا موس های nvr رو بصورت دستی ب یک موس وصل کردم، یعنی انواع و اقسام اتصالات رو انجام دادم مثلاً ی بار تغذیه مشترک بود و دیتا هاشون رو ب موس میدادم ، ی بار دیتا مشترک بود و تغذیه موسها قطع و وصل میشد و..... ک ببینم موس کار میکنه یا ن ک دیدم فقط موسی کار میکنه ک هر 4 تا سیم خودش وصل شده باشه.
ب نظر شما حالا باید چجوری مشکل رو بر طرف کرد؟
میشه با هر آی سی هر 4 تا سیم موس با هم قطع و وصل بشه؟ مثلاً یک آی سی مخصوص 2 تا موس باشه، 4 تا ورودی اول یک موس با یک کلید و 4 تای بعدی هم موس بعدی. و خروجی آی سی هم ب ترانزیستور و دیگ رله استفاده نکنیم، چون تعدادش بالا میره. مثلاً برای 10تا NVR از 5 تا آی سی استفاده کنیم.
یا از راه دیگه میشه مشکل رو بر طرف کرد؟ این موسها برام دغدغه شده ولی ول کنش نیستم و باید درست بشه البته با راهنمایی و کمک شما دوستان

پیوست‌ها

boxochi

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-02
61
110
سلام. وقت بخیر

بعد از تست کردن انواع روشها ب این نتیجه رسیدم ک مشکل خود موسه.
اول ک موس رو مستقیم بزنی ب usb بلافاصله میشناسه و تاخیر نداره.
بردی ک دارم پین 11 آی سی رو به اشتباه وصل کرده بودم ک کار نمیکرد و برد مشکلی نداره.و بخوبی رله رو فعال میکنه، شماتیکشو پیوست میکنم.

مشکل اینجاست ک هر وقت دیتای موس ها مشترک میشه ( چه مثبت چ منفی) موس هنگ میکنه و اگر تکون بخوره بعد چند ثانیه قفل میشه.بنابر این گفتم هر دو دیتا رو ب ورودی های رله بدم و خروجی رو ب موس بدم ک با قطع و وصل هر دو باهم قطع و وصل بشه و اشتراکی نداشته باشند، تغذیه رو هم از یکی از موسها میگرفتم، ولی فقط موسی کار میکرد ک تغذیه خودش وصل بود و بقیه موسها در حالی ک مدار درست کار میکرد و رله فعال میشد کار نمیکرد و دفعه قبل هم ک جواب داد بخاطر برند متفاوت nvr بود ک اونم بعداً متوجه شدم ک ی خورده کار کنیم هنگ میکنه. و دیگه کار نمیکنه.
تو برندهای یکسان ک اکثراً هم از یک مدل هست ( uniview) فقط علامت موس میاد و تکون نمیخوره.
اصلاً جدای از مدار، چنتا موس های nvr رو بصورت دستی ب یک موس وصل کردم، یعنی انواع و اقسام اتصالات رو انجام دادم مثلاً ی بار تغذیه مشترک بود و دیتا هاشون رو ب موس میدادم ، ی بار دیتا مشترک بود و تغذیه موسها قطع و وصل میشد و..... ک ببینم موس کار میکنه یا ن ک دیدم فقط موسی کار میکنه ک هر 4 تا سیم خودش وصل شده باشه.
ب نظر شما حالا باید چجوری مشکل رو بر طرف کرد؟
میشه با هر آی سی هر 4 تا سیم موس با هم قطع و وصل بشه؟ مثلاً یک آی سی مخصوص 2 تا موس باشه، 4 تا ورودی اول یک موس با یک کلید و 4 تای بعدی هم موس بعدی. و خروجی آی سی هم ب ترانزیستور و دیگ رله استفاده نکنیم، چون تعدادش بالا میره. مثلاً برای 10تا NVR از 5 تا آی سی استفاده کنیم.
یا از راه دیگه میشه مشکل رو بر طرف کرد؟ این موسها برام دغدغه شده ولی ول کنش نیستم و باید درست بشه البته با راهنمایی و کمک شما دوستان
درود بر شما
اتصال ۴ سیم رو امتحان کنید،یعنی ۴ خروجی برای هر موس
و لطفا نحوه اتصال موس به آی سی و ترانزیستور رو زمانی که دیتاها مشترک بودن و همچنین زمانی که مثبت و منفی مشترک بودن رو بفرستید
اگه اوکی نبود در تلگرام یا واتساپ با من در ارتباط باشید که نتیجه نهایی رو در انجمن اعلام کنید و مبحث طولانی نشه

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
791
1,327
مشکل اینجاست ک هر وقت دیتای موس ها مشترک میشه ( چه مثبت چ منفی) موس هنگ میکنه و اگر تکون بخوره بعد چند ثانیه قفل میشه.

سلام

ابتدا باید بگم دایما مطالب تاپیک رو دنبال کرده و لذت میبرم و باید تشکر کنم از جناب boxochi که بحث شیفت رجیستر رو مطرح فرمودند.

اما در خصوص فرمایش شما باید عرض کنم:

☆ طبیعتا وقتی GND همه‌ی NVR رو مشترک کنیم؛ از لحاظ کارکرد همه‌ی سیستم‌ها با هم هماهنگ میشه؛ هرچند VCC هر کدوم از اونها مجزا باشه.
☆ همچنین نمیشه دیتای همه‌ی NVRها رو مشترک کرد.
لذا باید الف- دیتای مثبت و دیتا منفی بصورت تفکیک شده و ب- برای هر NVR بصورت مجزا و ج- در لحظه برای تنها یک NVR استفاده بشه.

تغذیه رو هم از یکی از موسها میگرفتم، ولی فقط موسی کار میکرد ک تغذیه خودش وصل بود و بقیه موسها در حالی ک مدار درست کار میکرد و رله فعال میشد کار نمیکرد

۳- اگر توجه کرده باشید؛ در پست ۱۲ ولتاژ VCC ماوس اصلی رو بصورت تفکیک شده دادم. یعنی یه ۵+ ولت مجزا به موس دادم و GND اونو با GND همه‌ی NVRها مشترک نمودم. چون GND بین NVR ها و ماوس مشترک هست؛ این ماوس باید به درستی بین همه‌ی NVR ها (بطور تفکیکی شده) کار کنه و تنها لازم هست دیتای مثبت و منفی موس رو به رله بدید و همینطور که گفته شد؛ VCC ماوس رو از طریق تغذیه مجزا تامین کنید.

قرار بر این بود که از یک ماوس استفاده کنید و اساسا چند موس مطرح نبود. ضمن اینکه نحوه اتصال چند ماوس که استفاده فرمودید اشتباه است.

به نظرم همون تصویر پست ۱۲ رو استفاده بفرمایید؛ با این تفاوت که بجای آیسی 74HC4066 شما از کنتاک‌های رله بهره می‌گیرید. البته بوبین رله با استفاده از طریق ترانزیستور و مداری که جناب boxochi فرمودند راه‌اندازی میشه و نیازی به تغییر مدار ایشون و استفاده از چند تا آیسی برای یک ماوس نیست.
منظورم اینه که شما تنها دیتای ماوس رو از طریق دو کنتاکت رله منتقل می‌کنید و GND که مشترک بین همه‌ی NVRها و ماوس هست و VCC ماوس هم که بصورت مجزا تامین میشه.

ماوس (1).jpg
هدفم از این شماتیک تنها نحوه اتصال یک ماوس به کنتاکت رله‌ها هست و نه استفاده از آیسی 74HC4066 و سلکتور.

در پایان تقاضا دارم دنباله کار رو خارج از چارچوبه این تاپیک ادامه ندید تا هم فلسفه وجودی انجمن خدشه‌دار نشه و هم بنده و دیگر همکاران از کم و کیف کار بهره ببریم.

آخرین ویرایش:

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
60
82
سلام وقت بخیر ، بابتی تاخیری ک دارم معذرت میخام، چند روز مرخصی بودم و دسترسی ب وسایل نداشتم.

طبق فرمایش شما دوستان ابتدا هر 4 تا سیم موس رو ب 2 تا رله دادم و از خروجی رله ها ب موس اصلی. با زدن هر کلید( ۳ کلید برا تست گذاشتم) رله مربوط ب اون کلید کار میکرد و موس فعال میشد ولی رله ها ب زور را میفتاد، ولتاژی ک روی رله میفتاد4.2 ولت بود. در صورتی ک ورودی آی سی 5 ولت بود.
روش دوم طبق راهنمایی دوستمون، از تغذیه جدا برا موس استفاده کردم و 2 تا دیتای هر موس رو به دو کنتاکت یک رله دادم و خروجی رله ها ب موس اصلی. در این روش هم درست و بدون نقص کار کرد ،البته همینطور ک گفتید منفی تغذیه موس اصلی با منفی موسهای nvr باید مشترک باشه.
فقط نمیدونم چرا برد رله ای ک دارم ولتاژ روی رله کم میشه، رله کار میکنه ولی ویز ویز میکنه و زور میزنه. همون مدار رو روی برد بورد بستم، تازه برای هر رله یک ال ای دی هم گذاشم ولی رله ب خوبی کار میکرد. پایه های رله مثبت منفی داره؟ برد رله ای ک دارم یک پایه همه رله ها مشترک و یک پایه هم به خروجی ترانزیستور وصله. مدارشو باز پیوست میکنم.
خداخیرتون بده از کمک و راهنمایی شما تونستم درست کنم. البته باید مدار پی سی بیشو بزنم، فک کنم برد رله مشکل داشته باشه. واقعا ممنونم. عکس نهایی و نتیجشو میزارم اینجا

پیوست‌ها

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
60
82
سلام وقت بخیر ، بابتی تاخیری ک دارم معذرت میخام، چند روز مرخصی بودم و دسترسی ب وسایل نداشتم.

طبق فرمایش شما دوستان ابتدا هر 4 تا سیم موس رو ب 2 تا رله دادم و از خروجی رله ها ب موس اصلی. با زدن هر کلید( ۳ کلید برا تست گذاشتم) رله مربوط ب اون کلید کار میکرد و موس فعال میشد ولی رله ها ب زور را میفتاد، ولتاژی ک روی رله میفتاد4.2 ولت بود. در صورتی ک ورودی آی سی 5 ولت بود.
روش دوم طبق راهنمایی دوستمون، از تغذیه جدا برا موس استفاده کردم و 2 تا دیتای هر موس رو به دو کنتاکت یک رله دادم و خروجی رله ها ب موس اصلی. در این روش هم درست و بدون نقص کار کرد ،البته همینطور ک گفتید منفی تغذیه موس اصلی با منفی موسهای nvr باید مشترک باشه.
فقط نمیدونم چرا برد رله ای ک دارم ولتاژ روی رله کم میشه، رله کار میکنه ولی ویز ویز میکنه و زور میزنه. همون مدار رو روی برد بورد بستم، تازه برای هر رله یک ال ای دی هم گذاشم ولی رله ب خوبی کار میکرد. پایه های رله مثبت منفی داره؟ برد رله ای ک دارم یک پایه همه رله ها مشترک و یک پایه هم به خروجی ترانزیستور وصله. مدارشو باز پیوست میکنم.
خداخیرتون بده از کمک و راهنمایی شما تونستم درست کنم. البته باید مدار پی سی بیشو بزنم، فک کنم برد رله مشکل داشته باشه. واقعا ممنونم. عکس نهایی و نتیجشو میزارم اینجا

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
791
1,327
ابتدا هر 4 تا سیم موس رو ب 2 تا رله دادم و از خروجی رله ها ب موس اصلی. با زدن هر کلید( ۳ کلید برا تست گذاشتم) رله مربوط ب اون کلید کار میکرد و موس فعال میشد ولی رله ها ب زور را میفتاد، ولتاژی ک روی رله میفتاد4.2 ولت بود. در صورتی ک ورودی آی سی 5 ولت بود.

سلام و خدا قوت
برتری که روش دوم داره اینه که برای هر ماوس تنها از یه رله استفاده میشه.

فقط نمیدونم چرا برد رله ای ک دارم ولتاژ روی رله کم میشه، رله کار میکنه ولی ویز ویز میکنه و زور میزنه. همون مدار رو روی برد بورد بستم، تازه برای هر رله یک ال ای دی هم گذاشم ولی رله ب خوبی کار میکرد.

علت اینکه چرا ولتاژ روی برد رله افت میکنه رو نمیدونم؛ اما قطعا وقتی همون رله روی برد برد درست کار میکنه؛ حتما یه ایرادی توی برد رله هست.

پایه های رله مثبت منفی داره؟ برد رله ای ک دارم یک پایه همه رله ها مشترک و یک پایه هم به خروجی ترانزیستور وصله.

پایه رله مثبت و منفی نداره؛ اما جهت دیود هرزگرد رو باید رعایت کنید.
طبیعتا یه پایه رله بین مثبت و یا منفی، بسته به نوع مدار مشترک هست. (در مدار شما مثبت مشترک هست) و پایه دیگه از طریق ترانزیستور فعال میشه.

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
60
82
آره روش دوم خیلی بهتره،
حالابرد رله رو ی بار دیگه چک میکنم ببینم عیبش چیه؟ دیود هرزگرد هم لازم داره یا نمیخاد؟
فقط ی سوال، چون موس اصلیمون رو از تغذیه جدا گرفتیم، همیشه روشنه بنظرتون موس خراب میشه یا مشکلی نداره؟ بنظرم باید ی خورده کار کنه تا عیبش معلوم بشه

بالا