آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ساخت مداری برای انتخاب موس های دستگاه nvr

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
61
83
ن نمیدونم چقدر جریان میکشه.
چشم. حتما"تست میکنم و نتیجشو میگم بهتون
سلام. ببخشید ب دلیل مشغله کاری فرصت تست نداشتم. با ۲ تا موس تست کردم. البته مولتی مترم خوب نبود، ولی وقتی باهاش کار میکردم حدود ۱٠٠ میلی آمپر جریان میکشید

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
811
1,371
سلام. ببخشید ب دلیل مشغله کاری فرصت تست نداشتم. با ۲ تا موس تست کردم. البته مولتی مترم خوب نبود، ولی وقتی باهاش کار میکردم حدود ۱٠٠ میلی آمپر جریان میکشید
سلام
هدفم از سوال فوق این بود که آیا میشه از طریق رله آیسی و یا آیسی های آنالوگ سوئیچ که قابلیت تحمل آمپر پایینی دارن؛ مداری تهیه کرد تا مشکل شما برطرف بشه.
بطور مثال:
سیم ماوس دارای 4 رشته سیم شامل VCC ، GND و D+ و D- هست. طبیعتا اگر بخواهیم GND ماوس همه ی NVR ها رو پس از تجمیع در یک محل، مشترک کنیم و سه رشته سیم باقی مانده رو وارد آیسی سوئیچ های مولتی پلکسر آنالوگ کنیم؛ این آیسی ها تحمل 100 میلی آمپر رو ندارن. (مثل آیسی 74HC4066D که تنها تحمل 80 میکر آمپر رو داره)
لذا اگر بشه:
1- با مشترک کردن زمین هر 16 دستگاه NVR با زمین یک دستگاه ماوس تعبیه شده داخل یک جعبه.
2- تامین مستقل VCC ماوسِ داخل جعبه
3- ورود سیم D+ و D- ماوس به تعداد متنابهی پایه آیسی 74HC4066D و گرفتن خروجی از پایه آیسی ها برای هر NVR
4- تعبیه کلید برای انتخاب هر NVR و اتصال ماوس به آن
می توان موضوع را حل نمود.
به نظر میرسد این طرح اولیه از نظر تئوری قابلیت اجرا داشته باشد؛ هرچند بصورت عملی می بایست تست و پخته شود.
شماتیک کلی طرح:

ماوس.jpg

البته رله آیسی ها تحمل آمپر بیشتری دارند و میشه VCC هر یک از NVR ها را بصورت مستقل وارد پایه‌ی رله آیسی ها نمود و در واقع VCC و D+ و D- را از هر NVR گرفت و در رله آیسی ها تقسیم کرد. در اینصورت نیاز به تعبیه تغذیه مستقل برای ماوس لازم نیست.
یک نمونه دیتاشیت رله آیسی (رله ماسفت) پیوست می شود.
نقشه طرح رله آیسی‌ها نیز شبیه آیسی سوئیچ‌ها است؛ لیکن VCC هر NVR نیز بطور مستقل وارد رله‌آیسی‌ها می‌شود.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
61
83
سلام
هدفم از سوال فوق این بود که آیا میشه از طریق رله آیسی و یا آیسی های آنالوگ سوئیچ که قابلیت تحمل آمپر پایینی دارن؛ مداری تهیه کرد تا مشکل شما برطرف بشه.
بطور مثال:
سیم ماوس دارای 4 رشته سیم شامل VCC ، GND و D+ و D- هست. طبیعتا اگر بخواهیم GND ماوس همه ی NVR ها رو پس از تجمیع در یک محل، مشترک کنیم و سه رشته سیم باقی مانده رو وارد آیسی سوئیچ های مولتی پلکسر آنالوگ کنیم؛ این آیسی ها تحمل 100 میلی آمپر رو ندارن. (مثل آیسی 74HC4066D که تنها تحمل 80 میکر آمپر رو داره)
لذا اگر بشه:
1- با مشترک کردن زمین هر 16 دستگاه NVR با زمین یک دستگاه ماوس تعبیه شده داخل یک جعبه.
3- ورود سیم D+ و D- ماوس به تعداد متنابهی پایه آیسی 74HC4066D و گرفتن خروجی از پایه آیسی ها برای هر NVR
به نظر میرسد این طرح اولیه از نظر تئوری قابلیت اجرا داشته باشد؛ هرچند بصورت عملی می بایست تست و پخته شود.
شماتیک کلی طرح:

مشاهده فایل‌پیوست 203101

البته رله آیسی ها تحمل آمپر بیشتری دارند و میشه VCC هر یک از NVR ها را بصورت مستقل وارد پایه‌ی رله آیسی ها نمود و در واقع VCC و D+ و D- را از هر NVR گرفت و در رله آیسی ها تقسیم کرد. در اینصورت نیاز به تعبیه تغذیه مستقل برای ماوس لازم نیست.
نقشه طرح رله آیسی‌ها نیز شبیه آیسی سوئیچ‌ها است؛ لیکن VCC هر NVR نیز بطور مستقل وارد رله‌آیسی‌ها می‌شود.
سلام.
شما خیلی بهم لطف دارید. اگه درست متوجه شده باشم. همین یکی دوروز تست میکنم و گزارشش رو میدم.و اگه مشکلی داشتم مزاحمتون میشم

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
61
83
سلام
بطور مثال:
لذا اگر بشه:
شماتیک کلی طرح:

مشاهده فایل‌پیوست 203101

سلام و وقت بخیر.
امیدوارم دیر جواب دادنمو حمل بر بی ادبی نزارید.
درگیر بیماری بودم ک شکر خدا جون سالم در بردم.
مدار رو روی برد بورد درست کردم. البته موس بهش وصل نکردم و خروجی رله های آی سی رو ب ال ای دی دادم. فقط ی مشکلی هست، اونم اینکه وقتی کلید رو میزنم، ال ای دی (موس) لحظه ای روشن میشه و فقط تا زمانی ک دست روی کلید هست فعاله و اینجوری برا ی موس قابل استفاده نیست،ضمن اینکه بصورت همزمان هم کلید بزنیم رله های آی سی فعال میشه. ب نظرتون این راهکاری داره؟

اگه راهکاری نداره همون کلید صفر و یک رو میزارم و یک ال ای دی نشانگر فعال بودن کلید رو بالای کلید نصب میکنم ک اپراتور، اول اون کلید رو خاموش کنه و بعد کلید بعدی رو بزنه. اینجوری دردسرشم کمتره.
فیلم تست رو هم پیوست میکنم.
باز هم از اینکه دیر جواب دادم معذرت میخام.
یا حق

پیوست‌ها

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
811
1,371
امیدوارم دیر جواب دادنمو حمل بر بی ادبی نزارید.
درگیر بیماری بودم ک شکر خدا جون سالم در بردم.

سلام
الحمدلله که بیماری رفع شد و امیدوارم همیشه سلامت باشید.

وقتی کلید رو میزنم، ال ای دی (موس) لحظه ای روشن میشه و فقط تا زمانی ک دست روی کلید هست فعاله و اینجوری برا ی موس قابل استفاده نیست،ضمن اینکه بصورت همزمان هم کلید بزنیم رله های آی سی فعال میشه. ب نظرتون این راهکاری داره؟

دلیل اینه که شما بجای کلید از شاسی استفاده کردید. اگر توجه بفرمایید؛ تو شماتیکی هم که تقدیم کردم از کلید سلکتور بهره گرفتم. یعنی تا زمانی که VCC به پایه Enable میرسه؛ خروجی فعال هست و به محض قطع VCC خروجی هم غیر فعال میشه. لذا بهتره برای این کار از کلید استفاده بفرمایید. مثل کلید سلکتور و یا کلیدهایی شبیه به آنچه در سوئیچ مونیتور استفاده شده.
* در حال حاضر برای استفاده از سوئیچ، چیزی به ذهنم نمیرسه و باید کمی تامل کنم. اگر همکاران هم ایده ای برای استفاده از سوئیچ داشته باشه باشن، به شخصه خوشحال میشم.
خود شما هم ببینید فکری به ذهنتون میرسه تا با استفاده از سوئیچ، مراحل کار راحتتر بشه.
تنها باید این نکته رو در طراحی مد نظر داشت که بطور همزمان، فقط یک سویئچ باید فعال باشه و نه بیشتر.

1.jpg

2.jpg

پیوست‌ها

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
61
83
سلام
الحمدلله که بیماری رفع شد و امیدوارم همیشه سلامت باشید.

دلیل اینه که شما بجای کلید از شاسی استفاده کردید. اگر توجه بفرمایید؛ تو شماتیکی هم که تقدیم کردم از کلید سلکتور بهره گرفتم. یعنی تا زمانی که VCC به پایه Enable میرسه؛ خروجی فعال هست و به محض قطع VCC خروجی هم غیر فعال میشه. لذا بهتره برای این کار از کلید استفاده بفرمایید. مثل کلید سلکتور و یا کلیدهایی شبیه به آنچه در سوئیچ مونیتور استفاده شده.
* در حال حاضر برای استفاده از سوئیچ، چیزی به ذهنم نمیرسه و باید کمی تامل کنم. اگر همکاران هم ایده ای برای استفاده از سوئیچ داشته باشه باشن، به شخصه خوشحال میشم.
خود شما هم ببینید فکری به ذهنتون میرسه تا با استفاده از سوئیچ، مراحل کار راحتتر بشه.
تنها باید این نکته رو در طراحی مد نظر داشت که بطور همزمان، فقط یک سویئچ باید فعال باشه و نه بیشتر.

مشاهده فایل‌پیوست 205435

مشاهده فایل‌پیوست 205436
ممنونم. خدا به شما سلامتی بده ک به بقیه کمک میکنید.
اصلا ب کلید توجه نکردم بیشتر میخاستم کارکرد آی سی رو متوجه بشم.
اگه درست متوجه شده باشم الان ی چیزی میخایم مثل کلید پنکه قدیمیا ک مثلاً رو حالت کند باشه دور تند رو بزنی کلید کند خودش قطع میشه. درسته؟

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
811
1,371
اگه درست متوجه شده باشم الان ی چیزی میخایم مثل کلید پنکه قدیمیا ک مثلاً رو حالت کند باشه دور تند رو بزنی کلید کند خودش قطع میشه. درسته؟
سلام مجدد
کاملا درست میفرمایید.
یا اینکه یه سلکتور مثل تصویر زیر تهیه بفرمایید تا علاوه بر انتخاب تعداد حالت زیاد، خروجی همیشه روی یک حالت باشه.

Screenshot_۲۰۲۳۰۹۰۹-۲۲۴۹۱۹_Chrome.jpg

Screenshot_۲۰۲۳۰۹۰۹-۲۲۵۳۳۸_Chrome.jpg

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
61
83
سلام مجدد
کاملا درست میفرمایید.
یا اینکه یه سلکتور مثل تصویر زیر تهیه بفرمایید تا علاوه بر انتخاب تعداد حالت زیاد، خروجی همیشه روی یک حالت باشه.

مشاهده فایل‌پیوست 205456

مشاهده فایل‌پیوست 205457
ازاینکه پیگیری میکنیدو راهنمایی میکنید سپاسگزارم.

بازم سرچ بزنم ببینم چی میشه.
راستی با آردینو هم میشه برنامه داد ک کاری ک میخام رو انجام بده؟ ی خورده هزینش بالاتره ولی اگه بشه خوبه ـ و در مورد آردینو اطلاعات زیادی ندارم.
باز هم ممنون

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
811
1,371
بازم سرچ بزنم ببینم چی میشه.
راستی با آردینو هم میشه برنامه داد ک کاری ک میخام رو انجام بده؟ ی خورده هزینش بالاتره ولی اگه بشه خوبه ـ و در مورد آردینو اطلاعات زیادی ندارم.
باز هم ممنون
سلام
بله، همین کار رو با میکرو هم میشه انجام داد؛ اما خروجی میکرو به جهت اینکه تحمل آمپر زیاد نداره؛ مجددا باید به ترانزیستور و یا مثلا به همین آیسی 74HC4066 داد.
اما به نظرم قبل از هر کاری همین مدل سلکتور که پیشنهاد دادم رو تهیه و تست کنید. (قیمتی هم نداره) تصور می‌کنم کارتون رو را می‌اندازه.

آخرین ویرایش:

Ahmad kaka

کاربر vip
vip
کاربر
2020-11-20
61
83
سلام
بله، همین کار رو با میکرو هم میشه انجام داد؛ اما خروجی میکرو به جهت اینکه تحمل آمپر زیاد نداره؛ مجددا باید به ترانزیستور و یا مثلا به همین آیسی 74HC4066 داد.
اما به نظرم قبل از هر کاری همین مدل سلکتور که پیشنهاد دادم رو تهیه و تست کنید. (قیمتی هم نداره) تصور می‌کنم کارتون رو را می‌اندازه.
روز بخیر.
سلکتور میگیرم تست میکنم البته ی سلکتور 3حالته دارم با اون تست میگیرم. ولی مشکلی ک داره مثلا برای nvr شماره 10باید از 1چرخوند تا به 10برسه و بالعکس و من چیزی میخام ک شکل و قیافشم خوب باشه. ی باکس هم درست کردم برای اینکار ک عکسشو پیوست میکنم.
از همه مهمتر ک ادعا کردم میتونم درست کنم 🫣🫣و باید درست کنم ، بخاطر همین هزینش هم مهم نیست و پیشنهاد میکرو دادم. حالا شما بدادم رسیدید ک کم نیارم، چون از هرکی دور و برم میشناختم پرسیدم راهنمایی بدرد بخور بهم نداده
🙏🏾

پیوست‌ها

بالا