آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: دلیل ترکیدن ترانزیستور13007 پاور گربنp4-400w

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سپاس فراوان از نظر شما
استاد گرامی نقشه ک در دست ندارم مدل دستگاه p4...400wهست
مشکل دستگاه هم سوختن دو ترانزیستور 13007 می باشد قطعات پاور در تست انجام شده ب ظاهر سالم هستن دستگاه هنگام جریان کشیدن و یا اتصال خروجی ها خاموش شده و وقتی ترانزیستور های فوق رو چک میکنم سوختن

درود
اگه نقشه نداری ولی تنظیم گزارش که مقدور بود
هرچند بدون نقشه نمیتونم قطعات مرتبط با عیب را مشخص کنم اما
با این عبارت که تست کردی ، اطلاعاتی ندادی و در اظهار نظر بکلی عاجزم کردی
لااقل بفرمآیید عیبش چیه؟
آیا جریان نکشی نمیسوزه
جریان کم هم بکشی میسوزه؟
یا با شورت کردن خروجی میخوای نسوزه؟

اگه میخوای تا پیدا شدن عیب دیگه ترانزیستور نسوزونی باید طبق روش استاد صابری عزیز ، لامپ را بعد از خازن بزرگ سری کنی
اگه از دو ولتاژ قرینه ۱۵۰ ولت استفاده میکنه باید لامپ را با خط مشترک تغذیه سری کنی تا هرگز ترانزیستور نسوزه

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
استاد گرامی دستگاه از اول ک ب دستم رسید فت ب شماره 2n60سوخته بود با تعویض مشکل برطرف شد ولی زیر بار سیستم ک فقط درایو سی دی و هارد دیسک روش هست و با اتصال کوتاه کردن ترانزیستور ها می سوزن فکر کردم شاید از ای سی 7500 یا 339باشه ک تعویض کردم ولی مشکل همچنان پا بر جاست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد گرامی دستگاه از اول ک ب دستم رسید فت ب شماره 2n60سوخته بود با تعویض مشکل برطرف شد ولی زیر بار سیستم ک فقط درایو سی دی و هارد دیسک روش هست و با اتصال کوتاه کردن ترانزیستور ها می سوزن فکر کردم شاید از ای سی 7500 یا 339باشه ک تعویض کردم ولی مشکل همچنان پا بر جاست

درود
هنوز متوجه نشدم با اتصال کوتاه کردن خروجی ، ترانزیستور میسوزه
آیا با جریان ۱ آمپر هم میسوزه؟
یعنی به خروجی ۱۲ ولت مقاومت حدود ۱۲ اهم متصل کنی تغذیه میسوزه؟
سری کردن صحیح لامپ را در پست قبل عرض کردم
سوالاتم را بی پاسخ نذار اگه نمیدونی اشکال نداره بگو نمیدونم

سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
اضافه کنم ک بدون وصل کردن مصرف کننده ب پاورخازن های خروجی و بوبین خروجی گرم میشن
وبا وصل کردن یک فن 12ولت ولتاژ ها تغییر میکنن
مثلاً ب +۱۲ولت وصل کنی -۱۲ولت حدود ۱۴ولت میشه و ولتاژ های پایین هم ب همین شکل

بله استاد با اتصال کوتاه کردن ترانزیستور می سوزه
ولی مقاومت بهش وصل نکردم ک ببینم با جریان ی امپر چ می شه لامپ سر هم مشکل نداره از دو روش وصل کردم یکی بین راه سیم ک ب پاور وصل میشه لامپ ۱۰۰سری کردم روش دیگه پاور رو بین لامپ ۱۰۰وات سری کردم ک همون تخته ۱۱۰می شود

استاد شرمنده سوال زیاد پرسیدم ایا دلیل کیفیت ترانزیستور میتونه باشه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
اضافه کنم ک بدون وصل کردن مصرف کننده ب پاورخازن های خروجی و بوبین خروجی گرم میشن
وبا وصل کردن یک فن 12ولت ولتاژ ها تغییر میکنن
مثلاً ب +۱۲ولت وصل کنی -۱۲ولت حدود ۱۴ولت میشه و ولتاژ های پایین هم ب همین شکل

درود
آی سی سالمه
ترانزیستور خوبه و این عیب ارتباطی به کیفیت ترانزیستور نداره
نقشه که نداریم بررسی دقیق کنم ولی قطعات بخش خروجی مانند ۴۳۱ مرتبط به خروجی ها میتؤنه خراب باشه و امثالهم
۴۳۱ شبیه ترانزیستوره در بخش خروجی پیدا کن و تست کن

لامپ را با روش صحیحی که در پست ۲۴ عرض کردم سری کن هرگز در جریان عیب یابی نمیسوزه

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
431ها رو تعویض کردم ک شک برطرف شه لامپ سری شده بازم ترانزیستور ها سوخته مگر نباید یک سیم رو قیچی کرد و مابین لامپ گذاشت مثل نصب کلید
با این روش هم ۱۳۰۰۷سوخت
البته این رو بگم وقتی لامپ سری نباشه یکی از ترانزیستور ها میترکه و یکی میسوزه با لامپ ک میزارم فقط یکی

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
درود
هنوز متوجه نشدم با اتصال کوتاه کردن خروجی ، ترانزیستور میسوزه
آیا با جریان ۱ آمپر هم میسوزه؟
یعنی به خروجی ۱۲ ولت مقاومت حدود ۱۲ اهم متصل کنی تغذیه میسوزه؟
سری کردن صحیح لامپ را در پست قبل عرض کردم
سوالاتم را بی پاسخ نذار اگه نمیدونی اشکال نداره بگو نمیدونم

سپاس

استاد با مقاومت ۱۲اهم تست کردم دود از مقاومت بلند شد و مشکل پیش نیومد برا دستگاه

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
349
890
دوست عزیز من طبق تجربه ام احتمال خرابی خازن های اصلی در ورودی خیلی بالاست این خازنها با خازن سنج انسان رو به خطا میندازن چون مقاومت داخلی شون بالا میره خازن سنج سالم نشون میده اما خرابند ایراد مهم بعدی میتونه خرابی ترانس بزرگ باشه که حلقه هاش اتصالی دارن که البته احتمالش کمه در ضمن تا صد درصد از سالم بودنش مطمن نشدی به سیستم وصل نکن چون به راحتی باعث سوختن هارد یا گراغیک میشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: tartar

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
در لحظه اخر مقاومت رو با انبر دست گرفته بود ک پایه های مقاومت با انبردست اتصال کرد و باز هم ترانزیستور سوخت لامپ سری هم در مدار نصب بود

ممنون از کمک ولی خازن های ورودی تعویض شدو از برد دیگه برداشتم ک اگر خازن بود باید اون برد هم همین مشکل رو می‌داشت ترانس هم اگر سیم اتصال کنه از داخل ک هیچ خروجی ب دستگاه نمیده این دستگاه تمام خروجی ها رو داره من این پاور رو اصلأ رو سیستم نمیندارم فقط میخواهم بفهمم مشکل تز چی میتونه باشه با سپاس فراوان

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
349
890
اگه از همه چی مطمنی شک نکن نیاز داری تعدادی از خازن های شیمیایی کوچک و ظرفیت پایین اطراف ای سی کنترلر و باهم عوض کنی چون نمیشه دقیق فهمید کدوم خرابه تا یادم نرفته خازن هایی که به پایه های بیس هر 13007 سری وصل شده خرابیشون باعث بد سوییچ شدن وسوختنشون میشه

بالا