آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست شماره آی سی منبع تغذیه 12 ولت 2.1 آمپر

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
درود. یک منبع تغذیه سوئیچینگ مینیاتوری به دستم رسیده که به دلیل اتصال فاز به محل ارت آسیب دیده. مقاومت فیوزی ورودی به همراه پل دیود و آی سی PWM هشت پایه (پایه مثبت و منفی به هم اتصال کوتاهن) سوخته بودن. دو تا اولی را تعویض کردم ولی کد آی سی پاک شده. با جستجو در دیتاشیت ها به نظرم SD4842p باید باشه. از لحاظ پایه های مثبت، منفی، فیدبک و درین سه گانه درسته. ولی پایه پنج در دیتاشیت به جایی متصل نیست ولی در برد با یک مقاومت کم اهم (0.82 اهم) به گراند وصل شده است. البته پایه دو هم همخوانی ندارد(با یک مقاومت 220 اهم آبی رنگ 1/8 وات به مثبت وصل شده). نظر شما دوستان با تجربه چیست؟ اگر جایگزین دقیقتری معرفی بفرمایید ممنون میشم.

پیوست‌ها

• 471.5 کیلوبایت بازدیدها: 70
  • 504.5 کیلوبایت بازدیدها: 67
  • 259.7 کیلوبایت بازدیدها: 64
  • 151.7 کیلوبایت بازدیدها: 60
  • 787.1 کیلوبایت بازدیدها: 9
آخرین ویرایش:

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
آی سی FSDH321 هم شباهت ها و تفاوت هایی با آی سی بی نام و نشان مدار دارد. در برد پایه چهارم به عنوان فیدبک به اپتوکوپلر متصل شده است. دوستان و استادان گرامی اگر راهنمایی بفرمایند ممنون میشم.:sleep:

پیوست‌ها

• 492.7 کیلوبایت بازدیدها: 5
آخرین ویرایش:

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
792
1,328
سلام
سعی کردم از یه سایت خارجی اطلاعات جدیدی بدست بیارم؛ اما اطلاعات اونم منطبق بر سایت تعمیرکاران بود و همون ۵ مدل فیدبکی که تو بخش آیسی‌های پاور انجمن داشتیم؛ تو سایت خارجی هم عینا همونها معرفی میشد.

Screenshot_۲۰۲۳۰۹۱۳-۱۳۵۶۱۸_Chrome.jpg

از لحاظ پایه های مثبت، منفی، فیدبک و درین سه گانه درسته. ولی پایه پنج در دیتاشیت به جایی متصل نیست ولی در برد با یک مقاومت کم اهم (0.82 اهم) به گراند وصل شده است. البته پایه دو هم همخوانی ندارد(با یک مقاومت 220 اهم آبی رنگ 1/8 وات به مثبت وصل شده). نظر شما دوستان با تجربه چیست؟ اگر جایگزین دقیقتری معرفی بفرمایید ممنون میشم.

اما در خصوص این بخش از فرمایش شما، ۲ نکته به نظر میرسه:

اول اینکه همیشه طراحی‌ تولیدکنندها با دیفالت آنچه در دیتاشیت میاد همخوانی کامل نداره (کمی و یا گاها خیلی) متفاوت هست. لذا به نظر نمیرسه از این لحاظ نگرانی وجود داشته باشه.
و دوم، به شخصه چندین‌بار دیدم که پایه‌های NC بطور مستقیم و یا از طریق مقاومت به گراند وصل شده.

لذا تصور میکنم اگر یکی از آیسی‌های معرفی شده در بخش پاور انجمن (که تصویر اون رو در بالا آوردم) جاگذاری بفرمایید؛ مشکل حل میشه. البته حتما هنگام راه‌اندازی از لامپ تست استفاده بفرمایید.

اما یه مطلبی که از اولین روز انتشار پست شما ذهنم رو درگیر کرده اینه که برد دو رو نیست؛ و در پشت برد هم ارت و یا همون پیچ G به هیچ جایی متصل نیست. پس اتصالی از چه طریق صورت گرفته؟

Power Supply - 12V-2.1A-02.jpg

Power Supply - 12V-2.1A-03.jpg

آخرین ویرایش:

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
واقعا ممنونم و خیلی از وقتی که گذاشتین و توضیحات خوبتون تشکر می کنم. اتفاقا از بخش مشخصات آی سی های پاور همین وبسایت کمک گرفتم و مفید بود.:love:در مورد آی سی های خانواده SD4840P هم که بیشترین احتمال تناسب با مدار رو داره دو تا شماتیک پیدا کردم که پیوست می کنم.

واقعیتش به دلیل سوختگی و سیاه شدگی زیر پیچ اتصال ارت در بدنه فلزی و همچنین آسیب دیدگی تِرَک حلقوی مسی مرتبط با آن روی PCB ، به نظرم اومد که صدمه به مدار به دلیل اتصال اشتباه فاز به ارت بوده. طبق توضیح شما احتمال داره بدنه فلزی دستگاه و پیچ ارت در مسیر فاز و نول قرار گرفته باشن و سیاه شدگی ناشی از اون باشه. البته روی قسمت بیرونی بدنه فلزی هیچ اثری از سوختگی نیست و هر چی هست داخلشه! و قاعدتا سوختن شدید مقاومت فیوزی(یه پایه اش ذوب و کنده شده بود و سیاهی زیادی روی برد و داخل بخش رویی بدنه فلزی ایجاد کرده)، اتصال کوتاه بخشی از پل دیود شانه ای KBP210 و همچنین خرابی آی سی ناشی از مشکل دیگری باشه.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
آی سی FSDH321 هم شباهت ها و تفاوت هایی با آی سی بی نام و نشان مدار دارد. در برد پایه چهارم به عنوان فیدبک به اپتوکوپلر متصل شده است. دوستان و استادان گرامی اگر راهنمایی بفرمایند ممنون میشم.:sleep:
این آیسی همخوانی با مشخصات ارائه شده شما ندارد

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
درود. یک منبع تغذیه سوئیچینگ مینیاتوری به دستم رسیده که به دلیل اتصال فاز به محل ارت آسیب دیده. مقاومت فیوزی ورودی به همراه پل دیود و آی سی PWM هشت پایه (پایه مثبت و منفی به هم اتصال کوتاهن) سوخته بودن. دو تا اولی را تعویض کردم ولی کد آی سی پاک شده. با جستجو در دیتاشیت ها به نظرم SD4842p باید باشه. از لحاظ پایه های مثبت، منفی، فیدبک و درین سه گانه درسته. ولی پایه پنج در دیتاشیت به جایی متصل نیست ولی در برد با یک مقاومت کم اهم (0.82 اهم) به گراند وصل شده است. البته پایه دو هم همخوانی ندارد(با یک مقاومت 220 اهم آبی رنگ 1/8 وات به مثبت وصل شده). نظر شما دوستان با تجربه چیست؟ اگر جایگزین دقیقتری معرفی بفرمایید ممنون میشم.
درود،
مشابه ترین آیسی ممکن SD6834 هست که نسبتا آیسی معروفی هست.
از لحاظ پایه های فیدبک و درین و گراند و تغذیه کاملا مشابه هستن.

boxochi

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-02
61
110
سلام دوستان عزیز
آی سی FSDH321 به هیچ عنوان با این مدار قابل استفاده نیست
در مورد خانواده SD که دوستان اشاره کردن هم شباهت وجود داره ولی نکته مهم در مدارات سوییچینک CURRENT SENSE هست که در این مدار روی 5 اعمال شده و در خانواده های SD روی پین 2 هست
پس این آی سی ها هم قابل استفاده در این مدار نیستن
در این زمان ها فقط تغییرات مداری کارسازه و تغییر آی سی

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
درود دوستان. متاسفانه آی سی های SD4842P و SD6834 هیچ کدوم روی این برد جواب ندادند. ظاهرا باید بیخیال این منبع تغذیه شد.

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
792
1,328
درود دوستان. متاسفانه آی سی های SD4842P و SD6834 هیچ کدوم روی این برد جواب ندادند. ظاهرا باید بیخیال این منبع تغذیه شد.

سلام آقا نوید
بعد از فرمایش شما دوباره روی برد و مسیر اتصالی سیم ارت دقت کردم. از اولش هم برام سوال بود با توجه به اینکه پیچ بخش ارت، تنها نقطه‌ی ارتباط برد با بدنه هست و ارت هیچ ارتباط مسی دیگه‌ای تو مدار نداره؛ چطور این اتصالی اتفاق افتاده و با کجا اتصالی پیدا کرده؟
لذا دوباره و با دقت برد و بدنه رو بررسی کردم.
به تصاویر زیر نگاه کنید. ظاهرا در دو نقطه‌ که نشون دادم اتصالی اتفاق افتاده:

IMG_20230913_142310.jpg

Power Supply - 12V-2.1A-03 (1).jpg

لذا اگر درست تشخیص داده باشم؛ ولتاژ 220AC وارد مسیر زیر شده و احتمالا بطور خوشبینانه، فقط قطعاتی که با شماره مشخص کردم درگیر شدن:

Power Supply - 12V-2.1A-03.jpg

Power Supply - 12V-2.1A-02.jpg

قطعه ۷ پشت ترانسفورمر قرار داره و پیدا نیست.

نتیجه:
به نظر میرسه در حال حاضر ایراد از آیسی SD4842 نباشه و باید ایراد کار رو تو قطعاتی که احتمالا آسیب دیدن جستجو بفرمایید.

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
درود بر استاد گرامی و سپاس از شما برای وقتی که صرف این موضوع فرمودین. همه ی قطعاتی که شماره گذاری فرمودین رو در ابتدای عیب یابی این منبع تغذیه تک به تک چک کردم و معیوب ها مثل پل دیود، مقاومت فیوزی و چند مقاومت تعویض شدند. ولی باز هم مجددا چک می کنم.

بالا