آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: تشخیص مقدار مقاومت سوخته در منبع تغذیه 12 ولت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
با سلام خدمت استاد عزیز غزال و تشکر از وقتی که میگذارید .
اگر امکان داردآدرس پستی که فرمودید را در همین جا قرار دهید بدلیل اینکه بنده پس از صرف زمان زیاد پست فوق را نیافتم .
با تنشکر از شما

درود

اگر داستان مقاومت داخلی را در پنجره جستجو که در بالا مشاهده میکنی تایپ و جستجو را کلیک میکردی پیدا میکردی.

درهرصورت از پست 8 تاپیک زیر تفدیم شده.

http://www.irantk.ir/irantk30031/

سپاس

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
دلیل مقدار تقریبی مقاومتها در نقاط مختلف را در داستان مقاومت داخلی تقدیم کرده ام
با سلام خدمت استاد غزال و کلیه اساتیدی که در این موضوع مرا یاری می رسانند
با تشکر از وقت و اطلاعاتی که در اختیار بنده و این سایت قرار میدهید
بنده پست مورد نظر را مطالعه نموده ولی فکر کنم منظور خودم را درست انتقال نداده ولذا مجددا سئوال خود را مطرح میکنم :
1- چگونه در مداراطی شبیه به همین مدار زمانی که مقدار مقاومت علامت سئوال است می توانیم بدون داشتن مقدار آمپر و ولت ( R=I/V ) مقاومت مورد نظر را محاسبه و مشخص نمائیم ؟
2- اگر به عنوان یک طراح منبع تغذیه نیز بخواهیم در قسمت مقاومتهای نمونه برداری از خروجی مقدار مقاومتها را تعیین کنیم چه باید کرد ؟
3- یک سئوال بسیار ساده و ابتدایی دیگر است و پوزش مرا بدلیل این سئوال بپذیرید ولی بنده هنوز درک درستی از مقاومت و عملکرد آن در مدار ندارم به همین جهت با یک مثال ساده سئوال خود را مطرح میکنم :
در مدار زیر چرا بدون دانستن مقدار امپر مقدار 10 ولت پس از عبور از مقاومت 8 کیلو اهم ، به 2 ولت کاهش می یابد یا بعبارتی 8 ولت از ولتاژ منبع کم می گردد و الباقی به مقاومت 2 کیلو رسیده و پس از آن ولتاژ 0 میگردد در صورتیکه اگر یک مقاومت معادل هر دو یعنی 10 کیلو اهم قرار دهیم مستقیما یک سر مقاومت 10 ولت و سر دیگر 0 ولت است و چرا با افزایش ولتاژ به 12 ولت مقدار کاهش ولتاژ از مقاومت 8 کبلویی برابر 9.5 ولت میشود ؟

مشاهده فایل‌پیوست 111842

پیوست‌ها

• 14.2 کیلوبایت بازدیدها: 86
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
مورد دیگری که نمیدانم کجا به عرض شما برسانم این است که اگر امکان دارد صندوق پیام خود را خالی تا این بنده حقیر امکان ارسال پ.خ. را به شما داشته باشم.
با از شما استاد غزال کمال تشکر را دارم .
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
با سلام خدمت استاد غزال و کلیه اساتیدی که در این موضوع مرا یاری می رسانند
با تشکر از وقت و اطلاعاتی که در اختیار بنده و این سایت قرار میدهید
بنده پست مورد نظر را مطالعه نموده ولی فکر کنم منظور خودم را درست انتقال نداده ولذا مجددا سئوال خود را مطرح میکنم :
1- چگونه در مداراطی شبیه به همین مدار زمانی که مقدار مقاومت علامت سئوال است می توانیم بدون داشتن مقدار آمپر و ولت ( R=I/V ) مقاومت مورد نظر را محاسبه و مشخص نمائیم ؟
2- اگر به عنوان یک طراح منبع تغذیه نیز بخواهیم در قسمت مقاومتهای نمونه برداری از خروجی مقدار مقاومتها را تعیین کنیم چه باید کرد ؟
3- یک سئوال بسیار ساده و ابتدایی دیگر است و پوزش مرا بدلیل این سئوال بپذیرید ولی بنده هنوز درک درستی از مقاومت و عملکرد آن در مدار ندارم به همین جهت با یک مثال ساده سئوال خود را مطرح میکنم :
در مدار زیر چرا بدون دانستن مقدار امپر مقدار 10 ولت پس از عبور از مقاومت 8 کیلو اهم ، به 2 ولت کاهش می یابد یا بعبارتی 8 ولت از ولتاژ منبع کم می گردد و الباقی به مقاومت 2 کیلو رسیده و پس از آن ولتاژ 0 میگردد در صورتیکه اگر یک مقاومت معادل هر دو یعنی 10 کیلو اهم قرار دهیم مستقیما یک سر مقاومت 10 ولت و سر دیگر 0 ولت است و چرا با افزایش ولتاژ به 12 ولت مقدار کاهش ولتاژ از مقاومت 8 کبلویی برابر 9.5 ولت میشود ؟

مشاهده فایل‌پیوست 111842

درود

اگر شما قطر کمر و قد یکنفر را ندانید ولی بتوانید شلوار مناسبی برای این شخص مجهول الهویه توصیه کنید دراینصورت میتوانید بدون ولتاژ و جریان نیز مقاومت مناسبی برای مقصود موصوف پیشنهاد کنید.

لذا اگر منظور شما اینه که چگونه دو مقاومت برای تقسیم ولتاژ انتخاب کنیم ؟
دراینصورت اولا باید هدف مشخص باشه و ثانیا یکی از مقاومتها را با مقدار مناسبی انتخاب کنیم تا قادر به محاسبه مقاومت دوم بشیم

لذا اگه ولتاژ کل و ولتاژ دلخواه و یکی از مقاومتها مشخص باشه مقاومت دوم قابل محاسبه است

مثلا میخواهیم ولتاژ 5 ولت با جریان ناچیز را از 10 ولت بدست آوریم دراینصورت با توجه به جریان ناچیز ، یک مقاومت را 100 کیلو انتخاب می کنیم تا بی جهت موجب اتلاف قابل توجه انرژی نشیم و مقاومت دوم قابل محاسبه میشه که اونم 100 کیلو است

اما اگه 5 ولت با جریان زیاد نیاز داریم چاره ای جز تقبل اتلاف قابل توجه انرژی نداریم و لذا باید یکی از مقاومتها را 1 اهم انتخاب کنیم تا دومی هم محاسبه بشه که 1 اهم خواهد شد.

باین ترتیب همواره در بی باری هم 5 آمپر از این مقاومتهای 1 اهمی عبور میکنه که 5 ولت را با جریان زیاد برامون آماده کنه که بتونیم از این 5 ولت تا حدود 5/ آمپر جریان بکشیم که البته با جریان 5/ آمپر اندکی کمتر از 5 ولت میده که قابل اغماضه

چرا نمیونیم در جریان زیاد بجای 1 اهم از مقاومت 1 کیلو استفاده کنیم ؟
چون هر مقاومت به اندازه R*I ولتاژ را کم میکنه .

حالا اگه فقط 5 میلی آمپر (006/ آمپر ) از مقاومت 1 کیلو عبور کنه به اندازه 6 ولت از ولتاژ کم میکنه و 4 ولت بهمون میده که خیل کمتر از انتظاره
و اگه 01/ آمپر از آن عبور کنه 10 ولت کم میکنه و صفر ولت میده
و لذا هر گز نمیتونیم به هدفمون برسیم

بنابرین نمیتونیم از مقاومت 1 کیلو جریان قابل توجهی بگیریم و برای جریان زیاد ناگزیر به استفاده از مقاومت کوچیک 1 یا 5/ اهم و امثالهم هستیم

البته درک موضوعات مطروحه مستلزم آنست که ابتدا موضوعات متعددی از جمله آشنایی با رفتار مقاومت را درک کنید تا قادر به درک پدیده افت ولتاژ R*I باشید که در زمان کوتاه و با یک یا دو پست مقدور نیست .

و پس از درک رفتار مقاومت و پدیده R*I میتوانید پاسخ سوالات خود را درک کنید

اما بقرار معلوم اطلاعات شما درخصوص مقاومت و رفتار آن بسیار ناچیز است و به تبع آن درک R*I ( افت ولتاژ ) و درک پاسخ سوالات مطروحه قبل از درک مقدمات لازم میسر نیست .

سپاس

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
استاد عزیز سلام
باز ممنون از صبر و حوصله شما
در کلیه کتبی که بنده مطالعه نموده و در همین انجمن نیز وجود دارد ، در مورد رفتار مقاومت بصورت کلی بیان گردیده و بدین شرح که مقاومت قطعه ای است که در مدار از خود در مقابل عبور جریان مقاومت نشان داده و فرمول مربوطه نیز V=R*I و یا R=V/I می باشد ولی لمس عملکرد واقعی مقاومت را هیچگاه بنده متوجه نشدم و بدلیل علاقه خودم تقاضای آموزش از جنابعالی را دارم .
باز اگر هدر رفتن وقت شما و دیگران و بی ارزش شدن این تاپیک را موجب شدم عذر خواهی و خداحافظی میکنم .
با تشکر

آخرین ویرایش:
  • Like

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
مثلا میخواهیم ولتاژ 5 ولت با جریان ناچیز را از 10 ولت بدست آوریم دراینصورت با توجه به جریان ناچیز ، یک مقاومت را 100 کیلو انتخاب می کنیم تا بی جهت موجب اتلاف قابل توجه انرژی نشیم و مقاومت دوم قابل محاسبه میشه که اونم 100 کیلو است

استاد عزیز سلام مجدد

بنده فرمایش شما رو با نرم افزار پیاده سازی کزدم ولی متاسفانه زمانیکه به منبع ولتاژ 10 ولتی دوعدد مقاومت 100 کیلو اهمی را بصورت سری در مدار قرار داده و سر انتها رو به منفی متصل کردم مقدار ولتاژ بدست آمده پس از مقاومت اول برابر 10 میلی ولت می باشد ولی شما فرمایش دادید که ولتاژ بدست آمده 5 ولت ولی با جریان کم خواهیم داشت ؟؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
استاد عزیز سلام مجدد

بنده فرمایش شما رو با نرم افزار پیاده سازی کزدم ولی متاسفانه زمانیکه به منبع ولتاژ 10 ولتی دوعدد مقاومت 100 کیلو اهمی را بصورت سری در مدار قرار داده و سر انتها رو به منفی متصل کردم مقدار ولتاژ بدست آمده پس از مقاومت اول برابر 10 میلی ولت می باشد ولی شما فرمایش دادید که ولتاژ بدست آمده 5 ولت ولی با جریان کم خواهیم داشت ؟؟

درود

نرم افزار قابل اعتماد نیست ولی نه برای چنین مدار ساده ای
لذا قطعا در استفاده از نرم افزار خطایی داری مثلا ممکنه بار نامعقولی به 5 ولت متصل کردی .
ضمنا در تاپیکی که معرفی کردم چند پست را مطالعه فرمودی ؟
سپاس

آخرین ویرایش:

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
درود

نرم افزار قابل اعتماد نیست ولی نه برای چنین مدار ساده ای
لذا قطعا در استفاده از نرم افزار خطایی داری مثلا ممکنه بار نامعقولی به 5 ولت متصل کردی .

سپاس
با سلام مجدد خدمت بزرگوار و استاد عزیز
اولا باید عرض کنم که در آموزش و فراگیری معمولا فنونی که قابل روئت نمی باشد همانند الکترونیک بسیار دشوار بوده و وجود شخصی پربار و با حوصله همانند حضرتعالی بسیار مایه افتخار و ارزش برای این بنده حقیر می باشد که همینجا از تحمل سوالات بنده و پاسخ شیوای شما کمال تشکرز را دارم .
ثانیا در خصوص نرم افزار عکس آنرا قرار داده تا موجب راهنمایی خودم گردد .
ثالثا چگونه می توانم رفتار مقاومت را بصورت کاملا عملی تجربه و بیاموزم در کنار فرمولها و تئوریک آن؟
ss.jpg
سوال دیگری که دارم در ابتدای امر همین مقاومت 100 کیلو را از کجا قید نمودید ؟
آیا تجربی بوده و یا طی فرمول خاصی به عدد 100 کیلو رسیده اید ؟

درهرصورت از پست 8 تاپیک زیر تفدیم شده.

http://www.irantk.ir/irantk30031/

تاپیک رو کلا 3 مرتبه مطالعه کردم ولی ....
البته نباید خجالت کشید ولی متوجه نشدم و برای همین مصرانه در محضر شما ایستاده ام شاید راهی برای من نشان دهید تا بنده ادامه دهم .
با تشکر

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
با سلام مجدد خدمت بزرگوار و استاد عزیز
اولا باید عرض کنم که در آموزش و فراگیری معمولا فنونی که قابل روئت نمی باشد همانند الکترونیک بسیار دشوار بوده و وجود شخصی پربار و با حوصله همانند حضرتعالی بسیار مایه افتخار و ارزش برای این بنده حقیر می باشد که همینجا از تحمل سوالات بنده و پاسخ شیوای شما کمال تشکرز را دارم .
ثانیا در خصوص نرم افزار عکس آنرا قرار داده تا موجب راهنمایی خودم گردد .
ثالثا چگونه می توانم رفتار مقاومت را بصورت کاملا عملی تجربه و بیاموزم در کنار فرمولها و تئوریک آن؟
مشاهده فایل‌پیوست 111849

سوال دیگری که دارم در ابتدای امر همین مقاومت 100 کیلو را از کجا قید نمودید ؟
آیا تجربی بوده و یا طی فرمول خاصی به عدد 100 کیلو رسیده اید ؟

تاپیک رو کلا 3 مرتبه مطالعه کردم ولی ....
البته نباید خجالت کشید ولی متوجه نشدم و برای همین مصرانه در محضر شما ایستاده ام شاید راهی برای من نشان دهید تا بنده ادامه دهم .
با تشکر

درود

اولا من کجا گفتم 100 کیلو را با 100 اهم سری کن
شما 100 کیلو را با 100 اهم سری کردی که پاسخ نرم افزار هم درسته و این تقسیم ولتاژ نباید 5 ولت بده
ولی باید با یک 100 کیلوی دیگر سری کنی که 5 ولت بگیری

ثانیا با توجه به زمان معرفی تاپیک و طرح سوال جدید متاسفانه شما مطالب فنی را مانند رمان مطالعه میکنی که نتیجه ای نمیده.

من یک جمله نامفهوم علمی را بدون اغراق بالغ بر هزار بار مطالعه و زمزمه میکردم و با پدیده های ملموس مقایسه میکردم تا بفهمم

ثالثا درسته که کشف و درک علت هر معلولی بسیار مفید و موثره اما اگه میخوای عقب نیافتی باید قاعده اصلی پدیده ها را بدون چون و چرا بپذیری و قواعد پیچیده را بر مبنای آنها درک کنی

مثلا باید این قاعده اصلی را بپذیری که لوله تنگ موجب افت فشار و افت جریان آب میشه و سپس نتیجه موازی یا سری کردن لوله ها را بر اساس آن تحلیل و درک کنی

ولی شما بدنبال پاسخ این سوال هستی که چه عاملی موجب کاهش جریان آب در لوله تنگ میشه که هرچند این سوال بظاهر ساده بنظر میرسه ولی در مقاطع بسیار بالای علمی بررسی و تحقیق میشه و پاسخ این سوال سود و ثمری برای من و شما نداره

درواقع دانش پژوه صفر کیلومتری که برای تولید گوشت تحصیل میکنه اگر تحقیقات مقدماتی خود را صرف پاسخ این سوال کنه که ابتدا مرغ بوده یا تخم مرغ فقط وقت خود را تلف و تلاش و تحقیق بی ثمری کرده زیرا چنین تحقیق بظاهر ساده در حد و اندازه دانشمندان معمولی هم نیست

لذا اولا مطالب فنی را نخون بلکه مطالعه کن
ثانیا اصول و قواعد اصلی را بدون چون و چرا بپذیر
ثالثا دقت و دقت و دقت شما 100 اهم را بجای 100 کیلو استفاده کردی و به کار خودت توجه نکردی و شک هم نکردی و نیاز به بررسی آن هم احساس نکردی که ناشی از تعجیل و بی دقتی زیاد است.

ضمنا برحسب اتفاق باوجودیکه دلیل انتخاب 100 کیلو را با تاکید و تصریح و شفافیت تقدیم کردم ولی سوال کردی و لذا میخوای بجای مطالعه مطالب آنقدر تکرار کنم که بالاخره دلیلشو ببینی
عزیزم با حوصله مطالعه کن می بینی قبل از این سوال پاسخ آنرا بسیار صریح و شفاف در همین تاپیک تقدیم کردم

و لذا بسیار بدیهی است که شما مطالب را با تعجیل فراوانی میخونی و مطالعه نمیکنی .

مضافا که 99 درصد فارغ التحصلان کارشناسی الکترونیک ساده ترین پدیده های قابل فهم الکترونیک را هم نمیدونند چه رسد به درک و هضم قواعد اصلی پدیده ها که شما در صدد درک و هضم آنها هستی.

سپاس

آخرین ویرایش:

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
با تشکر از شما
استاد عزیز
اولا مرا ببخشید از اینکه بصورت عجولانه مطالب را مرور کرده ام و شما نیز درست فرمایش دادید . ولی بنده سئوالی را به صورت زیر مطرح می کنم شاید راهگشایی برای بهم ریختگی مسائل برای من گردد :
استاد سئوال بنده این نیست که در مقاومت چه اتفاقی می افتد که مقاومت این چنین رفتاری در مدار از خود نشان میدهد بلکه سئوال من اینست که رفتار مقاومت در مدار چیست آیا مقاومت در مدار در مقابل ولتاژ مقاومت میکند و یا در مقابل آمپراژ و یا در مقابل هر دو و طبق چه فرمولی ...
در تصویر زیر همانطور که میبینید دو عدد مقاومت بصورت سری با هم قرار به یک مولد حریان 9 ولتی وصل شده است .
32.jpg
چرا زمانیکه مسیر 1 برقرار است مقاومت 1 مقدار 9 ولت کاهش داده تا به 0 برسد ولی زمانی که مسیر 2 را قرار میدهیم مقاومت اول مقدار 4.5 ولت را کاهش و مقاومت دوم نیز 4.5 ولت را کاهش داده که مجموع آنها برابر 9 ولت و در نهایت 0 ولت را در سر دیگر خواهیم داشت ؟
مگر کار مقاومت در مدار چیست ؟ آیا مقاومت در مدار در مقابل جریان مقاومت می کند یا در مقابل ولتاژ ؟ ویا در مقابل هر دو ؟
شاید این قسمت از کار مقاومت را متوجه نمی شوم که موجب سردرگمی من شده ..
البته طبق برداشت من از فرمول ΔV=R*I یعنی اختلاف ولتاژ دوسر مقاومت ( یعنی مقدار ولتاژی که مقاومت از ولتاژ کم میکند ) به مقدار مقاومت و جریان مدار بستگی دارد پس در مدار بالا زمانیکه خط اول وصل است همه چیز درسته ولی زمانیکه یک مقاومت دیگر را در مدار بصورت سری قرار میدهیم آیا برای مقاومت اول مگر در فرمول فوق تغییری حاصل شده ؟ جواب : خیر همان مقدار مقاومت و همان جریان بر قرار است . پس چرا با اضافه کردن یک مقاومت دیگر ولتاژ عبوری از مقاومت اول تغییر میکند ؟
البته ممکن است بگوییم که باید مجموع مقاومت ها در نهایت به ولتاژ 0 برسد طبق فرمول Req = R1+R2+R3+...+Rn یعنی زمانیکه یک مقاومت است اختلاف ولتاژ دو سر آن باید برابر ولتاژ ورودی باشد و اگر n تا مقاومت بازهم باید اختلاف ولتاژ اولین مقاومت با آخرین مقاومت برابر ولتاژ ورودی باشد ولی با چه فرمولی می توانیم نشان دهیم .
البته موارد فوق برداشت من بوده بصورتیکه بنده همیشه مدارات الکترونیکی را مثل یک سیال در یک خط لوله نگاه میکنم و فکر میکنم که سیال در یک مدار از مثبت حرکت کرده و بسرعت در مدار حرکت تا به منفی برسد ( البته از هر راهی که اجاره دارد و سریعتر و راهت تر میرسد ) ولی قطعات مختلف از جمله مقاومت ها ، شیر های یکطرفه ( دیود ها ) ، شیرهای تصمیم گیرنده ( آی سی ها و ترانزیستور ها ) و غیره و غیره همیشه این مسیر آب را تحت شعاع قرار داده و اینگونه مدار کار میکند . که سرعت سیال ( ولتاژ ) و و فشار سیال ( آمپراژ ) می باشد .
اگر جایی را اشتباه عرض کردم شرمنده ام . لطفا مرا کمک کنید .
باز از شما متشکرم .

آخرین ویرایش:
بالا