آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپیک لامپ های کم مصرف

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
با سلام خدمت استاد محترم جناب رجبی
می خواستم بپرسم آیا لامپهای کم مصرف معمولی قابل تبدیل به 12ولت ماشین است یانه با تشکر .
موفق باشید سجادی
با سلام :
تا 60 واتي{ 220 ولتي ها }را بنده به 12 ولت تبديل كرده و نتيجه مطلوبي گرفته ام در كل بايد مدار راه اندازش كلا تعويض و به 12 يا {هر ولتاژ دلخواه } طراحي شود .
موفق باشيد .

farajtel

کاربر
2008-02-05
93
1,091
با سلام :
اینم چند تا مدار لامپ کم مصرف 12 ولتی (باتری ماشین ) که در محدوده 8 الی 15 واتی هستند . البته مدارات پیچیده تری هستند که در رابطه با 12 ولت و توان بالاتر که تدریجا اپلود میکنم .
ادامه دارد :
با تشکر .
موفق باشید .
با سلام خدمت مهندس عزیز
در مدار لامپ کم مصرف که از ای سی 555 استفاده شده نمره سیم وتعداد دور آن را بفرمایید و در ضمن بر روی چه هسته ای پیچیده شود.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
با سلام خدمت مهندس عزیز
در مدار لامپ کم مصرف که از ای سی 555 استفاده شده نمره سیم وتعداد دور آن را بفرمایید و در ضمن بر روی چه هسته ای پیچیده شود.
با سلام :
لطفا لينك مدار را بزاريد در خدمتم { سرعت اينترنتم افتضاح هست } .
با تشكر .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
با سلام. چرا بعضی از لامپهای کم مصرف وقتی خاموش هستند( کلید قطع است. ) هر از گاهی شروع به چشمک زدن میکنند؟ این عیب ناشی از چیست؟:)
با سلام :
دليل اين چشمك مربوط ميشه به لامپ نيوني كه در كليد خاموش و روشن مسير لامپ كم مصرف تعبيه شده و عملكرد بدين صورت است كه وقتي شما كليد را خاموش ميكنيد يك جريان ضعيفي توسط مدار لامپ نشانگر داخل كليد را با مدار
و خازن هاي داخل لامپ كم مصرف برقرار ميكند و از طرفي با توجه به خازن هاي الكتروليتي داخل لامپ كم مصرف در يك زمان تقريبا طولاني با اين جريان ضعيف شارژ شده وقتي ولتاژ خازن هاي فوق به 90 ولت ميرسد يكمرتبه لامپ داخل كليد تا زمان دشارژ خازن هاي فوق خاموش شده و همين ولتاژ موجب استارت اوسيلاتور مدار كم مصرف شده و براي لحظه اي روشن {چشمك } ميزند ( چون ادامه جريان براي باقي ماندن در حالت روشني كم مصرف خيلي پايين است در نتيجه فقط براي لحظه اي روشن خواهد شد ميتونيد با خاموش شده لامپ داخل كليد در حالت {همزمان} استارت لامپ كم مصرف متوجه دقيق توضيحات باشيد ) .
براي رفع اين مشكل دو راه توصيه ميشود :
الف : موازي كردن يك مقاومت 150 كيلو اهمي با مدار لامپ كم مصرف البته ممكن است روشنايي لامپ داخل كليد كمتر يا سوسو بزند .
ب : حذف لامپ نيوني داخل كليد كه اين روش بهتر از مورد قبلي ميباشد و توصيه ميشود .
موفق باشيد .

fabienmartin

کاربر
2010-05-21
121
476
Shiraz
با سلام :
دليل اين چشمك مربوط ميشه به لامپ نيوني كه در كليد خاموش و روشن مسير لامپ كم مصرف تعبيه شده و عملكرد بدين صورت است كه وقتي شما كليد را خاموش ميكنيد يك جريان ضعيفي توسط مدار لامپ نشانگر داخل كليد را با مدار
و خازن هاي داخل لامپ كم مصرف برقرار ميكند و از طرفي با توجه به خازن هاي الكتروليتي داخل لامپ كم مصرف در يك زمان تقريبا طولاني با اين جريان ضعيف شارژ شده وقتي ولتاژ خازن هاي فوق به 90 ولت ميرسد يكمرتبه لامپ داخل كليد تا زمان دشارژ خازن هاي فوق خاموش شده و همين ولتاژ موجب استارت اوسيلاتور مدار كم مصرف شده و براي لحظه اي روشن {چشمك } ميزند ( چون ادامه جريان براي باقي ماندن در حالت روشني كم مصرف خيلي پايين است در نتيجه فقط براي لحظه اي روشن خواهد شد ميتونيد با خاموش شده لامپ داخل كليد در حالت {همزمان} استارت لامپ كم مصرف متوجه دقيق توضيحات باشيد ) .
الف : موازي كردن يك مقاومت 150 كيلو اهمي با مدار لامپ كم مصرف البته ممكن است روشنايي لامپ داخل كليد كمتر يا سوسو بزند .
ب : حذف لامپ نيوني داخل كليد كه اين روش بهتر از مورد قبلي ميباشد و توصيه ميشود .
موفق باشيد .
با تشکر از پاسختان. من مدار لامپ را که نگاه کردم خبری از لامپ نئون نبود. خود لامپ چشمک میزند وقتی برق قطع است؟ حالا که خبری از لامپ نئون نیست مشکل از چیست؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
با تشکر از پاسختان. من مدار لامپ را که نگاه کردم خبری از لامپ نئون نبود. خود لامپ چشمک میزند وقتی برق قطع است؟ حالا که خبری از لامپ نئون نیست مشکل از چیست؟
سلام :
دوست عزيز لامپ نئون اشاره شده در داخل كليد قطع وصل هاي خانگي { مسير برق لامپ هاي روشنايي} تعبيه شده و مدار خاصي ندارد فقط با يك مقاومت معمولا 150 كيلو اهمي در كنتاكت هاي كليد وصل ميشود .
در داخل مدار لامپ كم مصرف نيست !!!! (داخل همون كليدي كه بقول شما برق را قطع ميكند قرار دارد)
موفق باشيد .

Masoud_Y

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2007-05-30
1,379
7,185
با سلام :
دليل اين چشمك مربوط ميشه به لامپ نيوني كه در كليد خاموش و روشن مسير لامپ كم مصرف تعبيه شده و عملكرد بدين صورت است كه وقتي شما كليد را خاموش ميكنيد يك جريان ضعيفي توسط مدار لامپ نشانگر داخل كليد را با مدار و خازن هاي داخل لامپ كم مصرف برقرار ميكند و از طرفي با توجه به خازن هاي الكتروليتي داخل لامپ كم مصرف در يك زمان تقريبا طولاني با اين جريان ضعيف شارژ شده وقتي ولتاژ خازن هاي فوق به 90 ولت ميرسد يكمرتبه لامپ داخل كليد تا زمان دشارژ خازن هاي فوق خاموش شده و همين ولتاژ موجب استارت اوسيلاتور مدار كم مصرف شده و براي لحظه اي روشن {چشمك } ميزند ( چون ادامه جريان براي باقي ماندن در حالت روشني كم مصرف خيلي پايين است در نتيجه فقط براي لحظه اي روشن خواهد شد ميتونيد با خاموش شده لامپ داخل كليد در حالت {همزمان} استارت لامپ كم مصرف متوجه دقيق توضيحات باشيد ) .
موفق باشيد .

استاد رجبی با سلام
من هم یک لامپ کم مصرف دارم که بعد از سوختن قطعات الکترونیکی و تعویض دوباره ان کار میکند و بعد از خاموشی هر از چند گاهی چشمک میزند و در مسیر برق ان از کلید چراغ دار و غیره استفاده نشده و فقط کلید قطع و وصل ساده است
لطفا مشکل چشمک ان را هم توضیح دهید ممنونم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,569
استاد رجبی با سلام
من هم یک لامپ کم مصرف دارم که بعد از سوختن قطعات الکترونیکی و تعویض دوباره ان کار میکند و بعد از خاموشی هر از چند گاهی چشمک میزند و در مسیر برق ان از کلید چراغ دار و غیره استفاده نشده و فقط کلید قطع و وصل ساده است
لطفا مشکل چشمک ان را هم توضیح دهید ممنونم
سلام :
در اين مدارات تنها مسله اي كه موجب چشمك زدن زماني لامپ كم مصرف ميشود شارژ خازن هاي صافي 220 الي 400 ولتي هستند كه به هر طريق { نشتي و ..... } شارژ ميشوند و بايد از شارژ زماني انها جلوگيري كرد فكر كنم قرار دادن يك مقاومت حدود 560 كيلو تا يك مگا اهم در دو سر خازنهاي فوق مشكل را برطرف خواهد كرد تست كنيد !!! .
موفق باشيد .

بالا