آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: افت ولت در ماژول تغذیه همه کاره

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
سلام دوستان.
اخیرا دو ماژول تغذیه خریداری کردم با خروجی دوبل 12 ولت 800 میلی آمپر و 5 ولت 1 آمپر که هنگام بی باری ولتاژ صحیح است ، اما پس از متصل کردن 12 ولت به بار کمتر از 50 میلی آمپر بلافاصله افت ولتاژ می شود و به میزان کمتر از 5 ولت افت میکند.
خازن ها دیود ها و اپتوکوپلر ، ترانزیستور هام چک کردم همگی سالم هستند.
به نظر اساتید مشکل چی هست؟
ممنون از راهنمایی تون.
۲۰۲۲۱۰۲۷_۱۳۳۲۱۳.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ghmb

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
349
890
ماژول ایرادی نداره ایراد اینجاست که باید از بخش پنج ولت جریانکشی بشه تا قدرت قسمت 12 ولت بالا بره در واقع قسمت 12 ولت فقط برای راه اندازی مدارات خروجی صدا طراحی شده و جریانش تقریبی و بسیار ضعیفتره چون اپتوکوپلر فقط بخش پنج ولت رو چک میکنه

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
ماژول ایرادی نداره ایراد اینجاست که باید از بخش پنج ولت جریانکشی بشه تا قدرت قسمت 12 ولت بالا بره در واقع قسمت 12 ولت فقط برای راه اندازی مدارات خروجی صدا طراحی شده و جریانش تقریبی و بسیار ضعیفتره چون اپتوکوپلر فقط بخش پنج ولت رو چک میکنه

درود بر شما.
من فقط میخواهم از دوبل 12 استفاده کنم ،چگونه می شود این مسئله را حل کرد ؟
ممنون.
25.jpg
26.jpg

• Like

ایلیا۹۱

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-10-16
493
302
بله همانطور که دوست عزیزمان فرمودند اگر از 5ولت جریان نکشی چرخه کاری مدار پایین می ماند و به همین دلیل هم نمیتونی از ۱۲ ولت جریان زیاد بکشی برای این کار باید یک مقاومت مناسب به دو سرتغذیه ۵ ولت وصل کنی تا مشکل شما برطرف شود

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
بله همانطور که دوست عزیزمان فرمودند اگر از 5ولت جریان نکشی چرخه کاری مدار پایین می ماند و به همین دلیل هم نمیتونی از ۱۲ ولت جریان زیاد بکشی برای این کار باید یک مقاومت مناسب به دو سرتغذیه ۵ ولت وصل کنی تا مشکل شما برطرف شود

سلام ایلیا جان.
روش عملی دیگری با توجه به عکس های ارسالی وجود ندارد؟
ممنون

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
349
890
شاید این روش جواب بدهد اما با توجه به سادگی پاور و سطح پروتکت پایین احتمال سوختن و خرابی پاور هست ولی در صورت تست 12 ولت مثبت قوی و رگوله و 12 ولت منفی غیر رگوله خواهد داد تصویر دیود زنر و مقاومت سری تصویر درست هست دیود زنر 12 ولت و مقاومت 1کیلو و مقاومت r14 متصل به پایه اوپتو کوپلر هم باید خذف شودIMG_۲۰۲۲۱۰۲۹_۱۲۰۷۳۹.jpg

آخرین ویرایش:

ایلیا۹۱

VIP+ افتخاری
کاربر
2021-10-16
493
302
۲۰۲۲۱۰۲۹_۱۲۲۱۵۴.png۰ با سلام دوست عزیز به دلیل اینکه منبع تغذیه شما فیدبکش از ۵ ولت میباشد وخازن تغذیه ۵ ولت نیز ظرفیتش بیشتر است پس مدت زمان بیشتری طول میکشد تا خازن ۵ ولت را در خودش نگه دارد و بنابرین ترانزیستور قدرت نیز کمتر سوئچ میزند و در این حالت نمیتونی از ۱۲ ولت جریان زیاد بکشی بهترین راه حل این است که خازن ۵ ولت را ۱۰ میکرو فاراد انتخاب کن و یک مقاومت ۱۰۰ اهم ۱ وات به دو سر خازن وصل کن تا بتونی از ۱۲ ولت جریان بیشتری بکشی اما هرگز نمیتونی از 800میلی امپر بیشتر بکشی در ضمن میتوانی مقاومت ۱۰۰ اهم را با کلید سری کنی تا زمانی که از منبع تغذیه بار نمی کشی مدار زیاد جریان نکشد و داغ نکند

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
با سلام دوست عزیز به دلیل اینکه منبع تغذیه شما فیدبکش از ۵ ولت میباشد وخازن تغذیه ۵ ولت نیز ظرفیتش بیشتر است پس مدت زمان بیشتری طول میکشد تا خازن ۵ ولت را در خودش نگه دارد و بنابرین ترانزیستور قدرت نیز کمتر سوئچ میزند و در این حالت نمیتونی از ۱۲ ولت جریان زیاد بکشی بهترین راه حل این است که خازن ۵ ولت را ۱۰ میکرو فاراد انتخاب کن و یک مقاومت ۱۰۰ اهم ۱ وات به دو سر خازن وصل کن تا بتونی از ۱۲ ولت جریان بیشتری بکشی اما هرگز نمیتونی از 800میلی امپر بیشتر بکشی در ضمن میتوانی مقاومت ۱۰۰ اهم را با کلید سری کنی تا زمانی که از منبع تغذیه بار نمی کشی مدار زیاد جریان نکشد و داغ نکند[/QUOTE]

ایلیا جان
اگر منظور شما را درست متوجه شده باشم خازن 10 میکرو 5 ولتی را با مقاومت 100 اهمی یک وات موازی کنم و سر تغذیه 5 ولت نصب کنم؟
حداکثر جریان مورد نیاز من 400 میلی آمپر است ونیازی به بیشتر از آن ندارم.
ممنون از وقت که گذاشتید.

• Like
بالا